Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Terminarz kwitnienia – czyli co teraz kwitnie ?.


Quidam

Recommended Posts

5 godzin temu, Quidam napisał:

Początek lipca a na perełkowcu zawiązki kwiatostanów.

  A znasz wiek tego drzewa? Posadziłem jedno, na wypadek gdyby któreś z moich dzieci chciało pszczelarzyć...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Centralna Lubelszczyzna. Nawłoć, o ile się nie mylę Nawłoć Późna. W tle wrotycz. W dobrym momencie się zaczyna, bo leśny toczek mi przystopował i musiałem dać już najmniejszym i na krawędzi głodu podkarmiaczkę z syropkiem nad głowę. To jednak nie koniec ich przejść, bo zanim wygryzie im się pierwszy czerw, minie jeszcze 11 dni. Najstarsze pszczoły z tego odkładu mogą mieć i 2 miesiące. Najmłodsze - prawie miesiąc.

Teraz w sumie okaże się, czy te lokalne, co tak je promuję, są coś warte i dotrwają. 

rXpRXMc.png

Link to comment
Share on other sites

W dniu 10.07.2022 o 18:09, Quidam napisał:

"Szaleństwo" zbieraczek na przegorzanie i trojeści.

 A u mnie przegorzan ma kwiatostany wielkości niedużego ostu. Nie zmieściło by się tyle pszczół...

Link to comment
Share on other sites

Trochę dziwne. Być może słaba gleba i susza.

Prezentowana odmiana to przegorzan kulisty (banacki?) 'Arctic Glow', posadzona na pełnym słońcu w żyznym, gliniastym podłożu.

Kolejna perełka, obecnie kwitnąca (masowo oblatywana) to tetradium=ewodia daniellii.

Angielskojęzyczna nazwa "bee-bee tree" - w pełni zasłużona.

Gatunek ten zaliczam do mojej "Wielkiej piątki" drzew (krzewów) miododajnych.

Gdybym mógł cofnąć czas i zacząć przygodę z pszczelarstwem o 20 lat wcześniej...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sadziec purpurowy fot. 1-2,

Oman wielki fot. 3-4,

Języczka wąskogłówkowa fot. 5-6,

Rożnik przerośnięty fot. 7-9 - wysadziłem ją po entuzjastycznych wieściach jakie wyczytałem w sieci. Miała być chętnie oblatywana - a tu delikatnie pisząc mizerny wynik.

Być może dlatego, że obecnie "wszystkie" zbieraczki widuję na kwitnącym w tej chwili winobluszczu trójklapowym fot. 10.

 

 

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Super zdjęcia i super pasja. 
Ja jestem pod wrażeniem kwiatu Pora w moim ogrodzie. Wspaniała kula średnicy ok 12cm. wysoka łodyga 1.2m. Kwitła prawie cały miesiąc. Wiele owadów go odwiedziło. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Sławomir, zapytam. Coś z moimi ewodiami nie tak. Raz, jeszcze nie kwitną, caly czas tylko pączki. U jednej zaczynają się otwierać i w środku brak pylników jak u twoich tylko takie zielone stożki ( to te stożki je rozpierają) jakby już owoce, ale bez kwitnięcia? Żadnych pszczół tyko trochę mrówek. 

Edited by harcerz1020
Link to comment
Share on other sites

Zdzisławie - odpowiadam;

 

2 godziny temu, harcerz1020 napisał:

Coś z moimi ewodiami nie tak.

 

Wszystko z nimi w porządku.

Ewodia (tetradium) to rośliny jednopienne o kwiatach (kwiatostanach) rozdzielnopłciowych czyli na jednym egzemplarzu (zazwyczaj w dolnych partiach korony) kwiatostany=kwiaty wyspecjalizowały się tylko w wytwarzaniu organów męskich - pręcików. Te po stopniowym - co jest w naszym przypadku wielką zaletą = dłuższy okres kwitnienia - przekwitnięciu (dojrzeniu) opadną.

Na tym samym egzemplarzu (zazwyczaj w wyższych partiach korony) ewodia wytwarza wyłącznie kwiatostany=kwiaty żeńskie - słupek, z których wytworzą się po zapłodnieniu nasiona (w Twoim opisie to te zielone stożki).

Zarówno męskie jak i żeńskie wytwarzają tzw. dysk miodnikowy i są przez to bardzo chętnie i bardzo licznie odwiedzane przez owady zapylające.

 

Link to comment
Share on other sites

Wybacz ale wikipedia nie jest moim kompendium wiedzy.

Przeczytaj jeszcze raz uważnie co napisałem (prościej już nie można).

Jeśli słowo "jednopłciowe" porównać z tym co napisałem ;

 

39 minut temu, Quidam napisał:

kwiatostany=kwiaty wyspecjalizowały się tylko w wytwarzaniu organów męskich - pręcików.

 

 to odnoszę wrażenie, że wyczerpuje to znaczenie słowa jednopłciowe, a nie np. dwupłciowe gdy w jednym "kwiatku" znajdziesz i organy męskie (pręciki) jak i żeńskie (słupek).

Być może autorowi z wikipedii chodziło o jednopienność (na jednym okazie masz organy żeńskie i męskie) lub dwupienność (na jednym okazie spotkać można wyłącznie kwiaty żeńskie na drugim okazie - wyłącznie męskie).

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, czy właściwy dział, nie chcę zakłądać nowego wątku. Czy ktoś z Was zauważył, że w tym roku sumaki zakwitły dużo później niż zwykle a ich kwiaty nie były wogóle atrakcyjne dla pszczół?

Link to comment
Share on other sites

Przyłączam się do spostrzeżeń Roberta.

Początek kwitnienia perełkowca japońskiego.

Prezentowałem w tym temacie zdjęcie z 28 czerwca - zawiązki kwiatostanów.

Szum zbieraczek na kwitnących okazach - raduje serce...

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Przede wszystkim - wszystkiego co Naj... w Nowym Roku Użytkownikom tego Forum.

Oby pogoda była bardziej normalną, niż ta obecnie (pobożne życzenia).

2 stycznia 2023 - obloty i zbieraczki (zwabione silnym zapachem migdałów) na kwiatach kaliny wczesnej - wonnej (Viburnum farreri).

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

C.d. anomalii pogodowych.

Zaczyna kwitnienie leszczyna (zbieraczki z żółtymi obnóżami), oczar pośredni (fot.) i jaśmin nagokwiatowy (fot.).

Lada chwila zacznie kwitnienie rannik zimowy (fot.) i krokusy botaniczne.

W Opolu pojawiły się pierwsze kwiaty przebiśniegów.

Jak tak dalej pójdzie to - "w lutym czas na nadstawki na kwitnienie wierzb"...

Link to comment
Share on other sites

Sławomir, zapytam o nasiona ewodi. W październiku dojrzały, otworzyły się torebki nasienne w każdej po dwa nasiona połączone jakby włóknem. Jedno trochę większe, twarde typowe nasionko, A drugie rozgniata się w palcach, taki tłusty miąższ. Co tym razem natura wymyśliła ?

 

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, ale chyba się starzeję i mam problemy z czytaniem ze zrozumieniem.

Czy mógłbyś sprecyzować - czego dotyczy Twoje pytanie odnośnie nasion ewodii ?

Poza tym, temat nasion pasuje do wątku - "Vademecum rozmnażania..."

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Quidam napisał:

Przepraszam, ale chyba się starzeję i mam problemy z czytaniem ze zrozumieniem.

Czy mógłbyś sprecyzować - czego dotyczy Twoje pytanie odnośnie nasion ewodii ?

Poza tym, temat nasion pasuje do wątku - "Vademecum rozmnażania..."

Bylem przekonany, że masz nasadzenia ewodi. Nigdy nie przyjrzałeś się dojrzałym nasionom ? Ok nie rób sobie kłopotu.

Edited by harcerz1020
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.