Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Terminarz kwitnienia – czyli co teraz kwitnie ?.


Quidam

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
15 godzin temu, Quidam napisał:

Zbieraczki na kwiatach krokusów (temp. w cieniu +8 C).

Kwitnie również rannik zimowy.

 

Krokus 2023.JPG

Krokus1 2023.JPG

Krokus2 2023.JPG

Rannik 2023.JPG

 

To już definitywny zwiastun wiosny u Ciebie. U mnie dopiero co przebiśniegi, pszczoły w zbitych kłębach. Do wiosny daleeeko 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Quidam napisał:

Prognoza długoterminowa na prawie cały marzec, delikatnie pisząc - nie napawa optymizmem.

  Też ją widziałem i przestałem liczyć na oblot w lutym. Ale z drugiej strony- w nocy słyszałem już głos lecących w kluczu ptaków a mój mega kudłaty kot lnieje na potęgę. Te długoterminowe prognozy często się nie sprawdzają

Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, gajowy napisał:

  Też ją widziałem i przestałem liczyć na oblot w lutym. Ale z drugiej strony- w nocy słyszałem już głos lecących w kluczu ptaków a mój mega kudłaty kot lnieje na potęgę. Te długoterminowe prognozy często się nie sprawdzają

 

Jak trzydniowa się nie sprawdza to długoterminowa już całkowicie :P 

Jak brałem urlop we wtorek na czwartek to pokazywało 7 stopni, w czwartek już od 2 do 4 stopni

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Krzychu napisał:

Jak trzydniowa się nie sprawdza to długoterminowa już całkowicie :P 

Prognoza pogody musi być tak napisana po góralsku czyli żeby zawierała wszystko i słoneczko co piknie zaświeci i dyszczyk przeleci dla ogrodników i trochę śniegu dla turystów i dzieciaków , i trochę powieje żeby osuszyć glebę  ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

W zeszłym tygodniu na Lubelszczyźnie  i Mazowszu widziałem sporo kwitnącej kokoryczy pełnej i miodunki ćmej. Pszczoły które mam koło pracy przestały nosić żółty pyłek a noszą lekko brązowawy, to chyba znak że skończyła się wierzba a na potęgę zaczęły dzikie owocowe...

Link to comment
Share on other sites

Na rzepaku pomału wystrzeliwują pierwsze pędy z pączkami kwiatowymi.
Miejscami w zacisznych miejscach są już ich całe połacie .
Codziennie przejeżdżam drogą obok rzepaku i  widzę jak z dnia na dzień rzepak "rośnie w oczach" .
Współczesne nawozy w tym kierunku naprawdę dużo mogą .
Niedługo rzepak we wzroście przegoni bambusy ;)

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Robi_Robson napisał(a):

Na rzepaku pomału wystrzeliwują pierwsze pędy z pączkami kwiatowymi.
Miejscami w zacisznych miejscach są już ich całe połacie .
Codziennie przejeżdżam drogą obok rzepaku i  widzę jak z dnia na dzień rzepak "rośnie w oczach" .
Współczesne nawozy w tym kierunku naprawdę dużo mogą .
Niedługo rzepak we wzroście przegoni bambusy ;)

U mnie podobna sytuacja. Odmiany populacyjne potrzebują 3 dni słońca bo czekają już w starterach :)  Przy jednej z pasiek mam 10 ha populacyjnego na którym wczoraj już pszczoły odwiedzały kwiaty. 

Link to comment
Share on other sites

Jeden dzień później i już praktycznie wszystkie rośliny na polu rzepaku mają pędy z pąkami.
A na pojedynczych pędach pojawiają się pierwsze pojedyncze kwiatki .
Słabo to widzę ... Za szybko. Pszczoły nie wykorzystają z pełną mocą początku kwitnienia .
Początek kwitnienia będzie tylko rozwojowy .
Jeszcze nie było pogody na pierwszy przegląd wiosenny, a już trzeba nadstawki miodowe szykować .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

33 minuty temu, Robi_Robson napisał(a):

Jeszcze nie było pogody na pierwszy przegląd wiosenny, a już trzeba nadstawki miodowe szykować .

ja zadziałam rutynowo , postawię od razu po 2 korpusy miodni w weekend majowy. Przeglądów nie robiłem , nie było kiedy nawet zdjąć powałki. Rzepak jeszcze u mnie daleko i tylko na jednej pasiecie. W mieście go nie sieją :) i słabo schodzi ten smalcopodobny miodek. Może zmienię nazwę na lipowy bo każdy pyta już o ten miód. Nie mają ludzie kalendarzy ? Czy nie kojarzą lipowego z lipcem ?

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, manio napisał(a):

Rzepak jeszcze u mnie daleko i tylko na jednej pasiecie. W mieście go nie sieją :) i słabo schodzi ten smalcopodobny miodek. Może zmienię nazwę na lipowy bo każdy pyta już o ten miód. Nie mają ludzie kalendarzy ? Czy nie kojarzą lipowego z lipcem ?

Ludzie często pytają o to czego z dużym prawdopodobieństwem nie ma .
Często miałem sytuację, że przed moim stoiskiem ktoś się zatrzymuje , ogląda i pyta "A gryczanego (lub wrzosowego) pan nie ma ? "
Kiedy odpowiedziałem , że mam , to odwracali się na pięcie i odchodzili nie kupując .
A miałem je kiedyś w najlepszym gatunku.
Teraz to prawie wszyscy chcą kupować poziomkowe , lawendowe , pomarańczowe , lub malinowe (koniecznie czerwone ! ) .

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Robi_Robson napisał(a):

Ludzie często pytają o to czego z dużym prawdopodobieństwem nie ma .
Często miałem sytuację, że przed moim stoiskiem ktoś się zatrzymuje , ogląda i pyta "A gryczanego (lub wrzosowego) pan nie ma ? "
Kiedy odpowiedziałem , że mam , to odwracali się na pięcie i odchodzili nie kupując .
A miałem je kiedyś w najlepszym gatunku.
Teraz to prawie wszyscy chcą kupować poziomkowe , lawendowe , pomarańczowe , lub malinowe (koniecznie czerwone ! ) .

I bananowy. 🌴

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał(a):

A Ty masz ? 🤑

na mnie psy wieszano jak ziołomiód jak robiłem

a teraz wszystkim pasuje różowy miód malinowy na chemii

wiec wiesz co ja mam

a ziołomiodu nie robię bo mimo że drożej się sprzedaje to za dużo pracy

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Czas na nadstawki - mniszek lekarski.

I pomyśleć, że zanim zostałem pszczelarzem intensywnie go zwalczałem.

Obecnie taki widok cieszy...

Poza tym kwitną liczne gatunki, m.in.;

- klon zwyczajny i bardzo intensywnie oblatywana wiśnia wczesna 'Oshidori'.

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

U mnie pojedyncze sztuki chodzą po truskawkach 🤣 . Zainteresowaniem cieszą się tez takie żółte kwiatki nie wiem co to . Noszą z tego pyłek :) 

Link to comment
Share on other sites

..."Zainteresowaniem cieszą się tez takie żółte kwiatki nie wiem co to . Noszą z tego pyłek :)"...

To glistnik jaskółcze ziele - pożytkowa (pyłek) i lecznicza.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pyłkodajne;

- kasztanowiec czerwony (Aesculus x carnea 'Briotii'),

- aktinidia pstrolistna okaz męski (Actinidia kolomikta),

- róża gęstokolczasta ( Rosa pimpinellifolia ,Juhannusruusu' - fińska odmiana stąd taka oryginalna nazwa).

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pełnia kwitnienia lipy szerokolistnej (na zdjęciu w odmianie "Laciniata') oraz lipy amerykańskiej (w odmianie 'Medea').

Początek kwitnienia lipy Moltkego.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Lipa drobnolistna kończy kwitnienie .
Na sumakach octowcach szał. Po kilka pszczół na jednym kwiatostanie .
Lada chwila otworzą się kwiaty na kwiatostanach przegorzanów .
Gryka zakwitła tydzień temu , ale ... !
Nie zdecydowałem się na wywóz pszczół.
Jedyne pole które namierzyłem ok 75km. od pasieki stałej jest akurat w całości pod linią wysokiego napięcia .
Już po kilku minutach inspekcji tego pola sam odczuwałem wewnętrzny dyskomfort.
Pszczołom go oszczędzę .

gryka.jpg

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.