Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dotacje na sprzęt 2019


morzedzungli

Recommended Posts

Witam,

 

Wczoraj dzwonił do mnie prezes koła żeby przyszedł i zapisał się na sprzęt, dodał że na sprzęt będzie dofinansowanie jeśli mam weterynaryjny numer sprzedaży bezpośredniej. Czy Wy też się z tym spotkaliście? Nigdy nie brałem sprzętu na refundację więc nie wiedziałem że potrzebna jest odebrana pracownia.

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Czytajcie przepisy ze zrozumieniem i nie dajcie się robić w ch... przez niedouczonych "prezesów kół".

W Rozporządzeniu jest napisane, podmiotami uprawnionymi /pszczelarzami/ do zakupu sprzętu są:

 

"Pszczelarze, producenci produktów pszczelich – umieszczający na rynku te produkty zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (na przykład w ramach sprzedaży bezpośredniej,

czy rolniczego handlu detalicznego), którzy posiadają co najmniej 10 pni pszczelich..."

 

Czyli aby brać udział w refundacji na sprzęt należy umieszczać produkty pszczele zgodnie z przepisami prawa.

W Polce są trzy formy wprowadzania produktów pszczelich na rynek przez pszczelarzy: SB, RHD i sprzedaż hurtowa np. do punktów skupu.

Więc nikt nie może od Was wymagać SB lub RHD aby brać udział w programie. Zawsze możecie sprzedawać do skupu. Pszczelarz nie ma też,

żadnego obowiązku prowadzenia ewidencji tej sprzedaży hurtowej.

 

Poza zmianą dotacji z 50 na 70 zł od ula są też inne zmiany. Najistotniejsza, to chyba możliwość kupowania dowolnego elementu ula, gdyż zapis obecnie brzmi:

"uli lub ich elementów". Wynika z tego, że można kupować np. podkarmiaczki czy ramki pszczele, które do tej por nie wchodziły w zakres refundacji.

Link to comment
Share on other sites

No to odpytałem KOWR na okoliczność zmian w przepisach dotyczących sprzętu.

Konkretnie na maile odpisał mi p.Paweł Poleski Kierownik Wydział Wsparcia Pszczelarstwa Departament Interwencji Rynkowych w KOWR.

 

Na pytanie:

"Czy następujące elementy uli są objęte refundacją:

powałka, powałka z pajączkami, powałko-podkarmiaczka, podkarmiaczka, ramka pszczela ?"

 

Odpowiedź:

"Wszystkie wskazane przez Pana pozycje są elementami ula więc podlegają refundacji.

Należy pamiętać, iż każdy zakupiony sprzęt musi być trwale oznaczony."

 

Wcześniej otrzymałem również odpowiedź, czy trzeba mieć koniecznie RHD lub SB i odpowiedź była następująca:

"Aby móc korzystać z zakupu sprzętu, lawet oraz analiz miodu trzeba wprowadzać do obrotu produkty pszczele zgodnie

z obowiązującymi przepisami prawa np. RHD,SB, sprzedaż hurtowa( do punktów skupu).

W wykazach pokazujemy numery wet. nadane w związku z prowadzeniem pasieki"

Link to comment
Share on other sites

A czy to nie jest tak, że przy wprowadzaniu na rynek chodzi o rynek detaliczny ...

Nie

 

Jaki numer można podać sprzedając hurtowo?

Bez względu jak wprowadzasz produkt na rynek, podajesz nr pasieki a nie nr SB czy RHD.

KOWR nie pyta w ogóle podmiotów uprawnionych /kół, stowarzyszeń/ o te numery.

Link to comment
Share on other sites

Poczekamy zobaczymy. Jak udowodnisz,że sprzedajesz hurtowo? Z tego co wiem przy zmianie przepisów zamysł był taki aby sprzęt trafiał w odpowiednie warunki a nie do szop czy stodół gdzie szczury i myszy w nim się gnieżdżą.

Edited by Kosut
Link to comment
Share on other sites

Poczekamy zobaczymy. Jak udowodnisz,że sprzedajesz hurtowo?.

Po pierwsze nie biorę udział w tym roku w programie.

Po drugie mam RHD.

Po trzecie, gdybym nie miał RHD i brał udział w programie, to nie mam żadnego obowiązku nikomu udowadniać czegokolwiek.

Nie mam obowiązku prowadzić, żadnej buchalterii związanej ze sprzedaż do skupu. Nikt nie może ode mnie egzekwować posiadania takiej dokumentacji.

 

Z tego co wiem przy zmianie przepisów zamysł był taki aby sprzęt trafiał w odpowiednie warunki a nie do szop czy stodół gdzie szczury i myszy w nim się gnieżdżą.

Ten program nazywa się „WSPARCIE RYNKU PRODUKTÓW PSZCZELICH” a nie wsparcie pszczelarzy czy pszczelarstwa. Należy to w końcu zrozumieć.

Państwo ma pszczelarstwo w głębokim poważaniu i z punktu księgowego bardzo słusznie. Jak każdy program wsparcia,także i ten, ma rozruszać rynek,

aby był ruch w interesie, aby firmy się tym zajmujące płaciły jak największe podatki, tak aby pieniądze wydane na wsparcie jak najszybciej się wróciły.

Dlatego, ten program jest tak napisany, aby jak najwięcej skorzystały na tym firmy typu "Łysoń", a nie pszczelarz Kowalski.

Łysoń płaci VAT, płaci CIT, płaci PIT od pracowników, płaci ZUS i wieli innych danin. Państwo wspierając "Łysonia" na tym zyskuje,

bo bardzo szybko odzyska od niego co wydało na program. Jak by program był skierowany na Kowalskiego, to on pewnie kupił by drewno na lewo, zbiła sam ule,

a za kasę pojechał na wakacje do Egiptu i tam je wydał. Państwu się to nie kalkuluje ;)

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Ja napiszę że każdy minister rolnictwa  obojętnie jakiego rządu  tylko ładnie mówi i pisze , ale ma pszczelarstwo w marginesie swoich zainteresowań , świadczą o tym fakty , a nie ładne słowa a fakty są takie może w punktach jako pytania :

- co z zakazem stosowania neonikotynoidów przynajmniej z jego odgraniczeniem

- jak uregulowano uszczelnienie granicy i sprowadzanie miodów  z poza UE

- jak zmieniono przepisy o oznakowaniu w handlu detalicznym mieszanek miodów z poza UE

- jak poprawiono czy wzmocniono służby kontrolne do badania granic i fałszerstw na rynku w tym zakresie

- co z mieszalniami miodów które legalnie sprzedają miód Ukraiński jako Polski prze podstawione firmy słupy. Gdzie te osławione CBA czy kontrole skarbowe lub śledcze straży granicznej   do niedawna ministra Banasia ??? :D

https://allegro.pl/oferta/miod-wielokwiatowy-z-ukrainy-w-beczkach-7765447585

 

Panowie okazja !!!!!!!  69 beczek 200l po cenie około 14,- zł za 0,9 l :DOczyścicie jest to ironia a nie kryptoreklama wink3.gif

Link to comment
Share on other sites

No i potwierdziły się informacje o tym nowym programie PRPP (wsparcia rynku produktów pszczelarskich)  i chyba resortowi chodziło raczej o oszczędności a nie o pomoc pszczelarzom :D takie są pierwsze komentarze wśród pszczelarzy jak byłem ostatnio na zebraniu pszczelarskim  ;) Dlaczego ?  ano dlatego ,  że pomocy właśnie wymagają Ci zaczynający zajmowanie się pszczelarstwem którzy są że tak powiem na dorobku a nie Ci z wieloletni stażem , bo oni już mają zasadniczo wszystkie sprzęty pszczelarskie i ich po prostu nie potrzebują , bo kto zmienia co parę lat miodarki czy inne wyposażenie pracowni a sprzęt musisz mieć najpierw zanim odbiorą Ci pracownie a nie po fakcie ? noel.gifI jaka tu jest pomoc musztarda po objedzie ?  nie_wiem.gif

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

każdy minister rolnictwa  obojętnie jakiego rządu  tylko ładnie mówi i pisze , ale ma pszczelarstwo w marginesie swoich zainteresowań , świadczą o tym fakty

Święte słowa .

Każdy z polityków  ma nas gdzieś ...

 

Właśnie wróciłem z targów poznańskich .

Miałem informację  od v-ce prezesa PIPRiL, że na uroczystej gali rozdania pereł za najlepsze regionalne produkty żywnościowe będzie je wręczał minister Ardanowski .

Myślałem , że w drugiej części imprezy (degustacje / rozmowy w kuluarach ) będzie okazja porozmawiać z nim o pszczelarstwie , produkcji alkoholi domowych itp.

Niestety ( co w zasadzie było do przewidzenia)

Przez pierwsze pół godziny minister prowadził kampanię wyborczą (nie będę wnikał w szczegóły ) .

Tyle czasu na to zmarnował , że zdążył wręczyć tylko część pereł i ... zniknął niczym David Coperfield !

Dokończyła to za niego jakaś pani z kancelarii prezydenta , która przybyła spóźniona i do tego w stroju sportowym ,

bo ... jeżdżąc na rowerze poszła się pomodlić do kościoła i w tym czasie zajumali jej rower :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.