Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pompa do miodu- Czy ktoś z Was używa?


morzedzungli

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Obejrzałem filmik na YT z pracy pompy do miodu i zaciekawiło mnie czy Wy macie w swoich pasiekach takie rozwiązania?

 

Interesuje mnie to czy np nie można by podłączyć węża bezpośrednio do zaworu miodarki żeby było bez wstępnego cedzenia, wtedy nie trzeba by pilnować czy sitka nie są zapchane i skupić się tylko na odsklepianiu i wirowaniu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nie używam, również nie cedzę wstępnie miodu pod miodarką, tylko przelewam przez sito stożkowe takie na trójnogu,  nic się nie zapycha i niema żadnych przestojów. 

Link to comment
Share on other sites

Po pewnych przeróbkach zaworu w miodarce mógłbyś podłączyć wąż z pompy bezpośrednio do niej ale w tym układzie te worki filtracyjne szybko by się zatkały.

Te sita pewnie mają duże oczko 2-3mm i mają dużą powierzchnię poziomą więc o zapchanie nie ma co się martwić. Pół dnia można bez ich czyszczenia pracować.

Używam pompy ale pionowej ślimakowej. Taka jak z filmu ma ograniczoną funkcjonalność i parę uniedogodnień w porównaniu do ślimakowej a przy tym jest dużo droższa.

Link to comment
Share on other sites

Pod miodarką mam duży pojemnik /taki od mięsa/ na którym mam duże sito poziome.

Pompa z tego pojemnika pompuje miód do beczki. Ta sama pompa kremuje mi miód w tej beczce i pomaga w rozlewie do słoików.

Nie osiągniesz tego pompą z linku. Poza tym "mojej" nie trzeba zalewać a czyszczenie robi się samo.

Cena też dużo niższa. Choć to produkt Ł. to mogę polecić.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 14.10.2019 o 16:00, Krzyżak napisał:

Pod miodarką mam duży pojemnik /taki od mięsa/ na którym mam duże sito poziome.

Pompa z tego pojemnika pompuje miód do beczki. Ta sama pompa kremuje mi miód w tej beczce i pomaga w rozlewie do słoików.

Nie osiągniesz tego pompą z linku. Poza tym "mojej" nie trzeba zalewać a czyszczenie robi się samo.

Cena też dużo niższa. Choć to produkt Ł. to mogę polecić.

Czy podzielisz się informacją jakiej konkretnie pompy używasz?
Pompy oferowane prze firmę Łysoń mają w opisie również kremowanie miodu ale wątpię w ich efektywność w tym zakresie. 

Link to comment
Share on other sites

Jak wygląda proces czyszczenia? ta rura z teflonowym ślimakiem jest rozbieralna? 
Jeszcze jedno pytanie jak rozwiązałeś opróżnianie zbiornika z sitem pod miodarką. czujniki pływające?

Taki zestaw przyznam ciekawie wygląda za 1700 urządzenie do kremowania i pompowania :)   

Link to comment
Share on other sites

Ślimak jest rozbielany. Od dołu można rozkręcić i wyjąć ale nie ma takiej potrzeby.

Po zakończonej pracy pompę wstawiam we wiadro 30l  z ciepłą wodą i włączam. Wylot z węża z powrotem do wiadra.

Kilka minut takiego pompowania w kółko i wszystko jest czyste.

Warto zrobić sobie "windę" na ścianie, żeby unosić pompę góra-dół bez niepotrzebnego dźwigania.

 

Póki co jak zbiornik się napełni załączam pompę ręcznie.

Nie jest to męczące, bo pompa szybko pompuje więc jak ładuję miodarkę nowym wsadem to wtedy na chwilę załączam pompę.

Ale w zimę zrobię pływak z krańcówką i będzie automat.

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Turqs napisał:

Dziękuję. Jak zwykle od Ciebie konkretne rady. Takie są najlepsze ;)

 

hehhe uważam, że po to dyskutujemy, żeby jeden od drugiego coś podpatrzył, nauczył się, poznał.

Szkoda życia na wymyślanie koła od nowa. Wszystko jest już wymyślone, tylko zastosować.

  • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.