Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sublimacja kwasu szczawiowego


Turqs

Recommended Posts

13 minut temu, Brzytwiarz napisał:

heheheh hehehehe  a rozwiązanie jest takie proste hehehehheeh. Przeca jest taki jeden od kwasów u nas. Normalnie jakiś znawca nad znawcy. O kwasie to wie wszystko normalnie już nawet się z niego doktoryzował. On nawet ma miodobranie w grudniu taki gość. W zasadzie co jakiś czas włącza mi się na YT jego filmik albo znajomi mi podsyłają to normalnie przecieram oczy ze zdumienia. Raz jak pamiętam leczył waroze wodą z ogórków czy kapusty itd. Wystarczy zapytać DR KWASA wel Mr Tomasz Stańczuk. Mistrz kwaszenia :) :) 

To ten od kości wołowej? :D

Link to comment
Share on other sites

Nie to jego kolega :) ale obaj są odjechani. Kwasiarz ma pomysł by w jednym ulu zazimować 30 matek unasiennionych. Ale powracając do tematu możesz podejrzeć gościa po akcencie wychodzi mi że to jakieś indie. Ale nie jest głupi i fajnie to tłumaczy 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

czy ktoś podpowie jaka jest średnica tego kociołka?? na filmie mówi ze to rura 5/4" ale jak to faktycznie jest?

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

Kupiłem na aliexpres. Koszt ok 50 zł tylko 5 tyg przesyłka. Kupiłem na ali grzałkę, regulator i teflon na korki. W Polsce też jest wszystko dostępne tylko +30% ale za 3 dni i towar w domu. Coś za coś ;)

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem trzeba zrobić na 12V żeby był uniwersalny, niezależny od zasilania 230V. Grzałkę opaskową  i regulator PID z wbudowanym przekaźnikiem SSR zamówić na aliekspress, bo dużo taniej. Element miedziany z filmu jest zbędny. Wystarczy wytoczyć cały element z aluminium pod wielkość grzałki. Do tego kawałek rurki miedzianej i i uchwyt. No i jakiś korek np. z teflonu tez podtoczyć u tokarza. Myślę, że w 300zł można się spokojnie zmieścić.

Edited by Krzyżak
Link to comment
Share on other sites

Ja kupiłem taka.

US $23.80 | 42x50mm 220 v 280 w elektryczny miedzi baryłkę mosiądz grzejnik taśmowy do wytłaczarki
https://s.click.aliexpress.com/e/3UeePQ9r5

Pewnie na 12v było by dostępnej. Ja akurat mam przetwornice 12/230 więc dla mnie nie jest problemem zasilanie i tak zawsze autem dojeżdżam do pasieki. 

Czy grzałka 12v równie szybko by by się nagrzewała? 

Link to comment
Share on other sites

tylko takie grzanie to jak na zwarcie moze i 300W było by ok ale 300W to prąd 25A a to powiedzmy przewody 2,5mm^2 więc jeszcze niema tragedii ale ja coś czuję że 300W to tak na granicy. 500W było by lepsze. 

Link to comment
Share on other sites

A mi się wydaje, że 250W starczy. Wiele też zależy od temperatury powietrza. Przy +5 będzie o wiele łatwiej niż przy -5.

Tak naprawdę jak już się maszyna rozgrzeje to będzie działać bez problemu. Można by też tygielek izolować ale to dodatkowa, raczej zbędna, robota.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem tego i dlatego ja robię wersję energo żerną rozgrzewanie szacuję na 10 minut a potem już stabilna temperatura nawet -10. Ja chcę mieć jak najmniejszą amplitudę wahnięć temperatury celuje w wahniecie 1-2 stopnie. 

Link to comment
Share on other sites

Istotne jest jakiego kwasu będziemy używać. Jeśli uwodniony to będzie spora utrata temperatury na wygotowanie wody ktrystalicznej (chyba tak się to nazywa) ale pewny nie jestem teoretyzuje. 

Link to comment
Share on other sites

Mnie się wydaje że w przypadku korzystania z zasilania na 230V ,  grzałkę trzeba dobrać na 12V ze względów bezpieczeństwa i całą elektrykę zaplanować na prąd 1 A , bo przecież pozostała elektronika sterująca też ma swoje ograniczenia co do natężenia prądu ? wiec ja bym widział tak , grzałka na prąd 12V , i moc 180 lub 250 W powinna wystarczyć dalej  transformator elektroniczny do halogenów  YT250  0-250W https://www.luxmarket.pl/product/transformator-elektroniczny-yt250-0-250w?gclid=Cj0KCQjw6KrtBRDLARIsAKzvQIGQv-sHR6j3C5tVljh3XKtywCmbwxSu3wdSd7CND5Nrpl5GbtSQEeQaAuXtEALw_wcB

dalej regulator PID z SSR  https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-termoregulator-pid-e-tytan-6730763183

 i czujnik temperatury Pt100 5x25 https://allegro.pl/oferta/czujnik-temperatury-pt100-5x25-z-mocowaniem-pt-100-8587869372

do ogarnięcia jeszcze tygielek i grzałka w kształcicie cylindrycznym co do wyboru której nie mam pomysłu jeszcze ? 

Link to comment
Share on other sites

Tadziu za dużo kombinujesz :)Wszystko powinno być na 12V, bo to bezpieczne napięcie w razie jakiegoś przebicia.

Nie martw się o PIDa czy SSRa ona są dostosowane do dużych prądów. Podłącza się pod nie  grzałki po 5-10kW więc te nasze 300W to pikuś.

Każdy PID ma w opisie z jaką termoparą działa. Najczęściej stosuje się typ K. Termopary są przeważnie w komplecie.

TU masz pierwszy z brzegu zestaw  z aliexpres za 53zł z przesyłką. Zawiera:

Regulator PID + przekaźnik SSR do 40A  + termopara K + radiator

 

Link to comment
Share on other sites

Pooglądałem dziś trochę filmików z pracy sublimatorów. Większość użytkowników tego sprzętu ustawia temp. około 230C, czyli dużo powyżej temp. sublimacji OA.

Taka temperatura jest też zalecana przez producenta jednego z najpopularniejszych modeli w  Kanadzie.

https://oxavap.com/product/provap-110-sidelinercommercial-vaporizer/

Większość nie wie czemu taką temp.ustawiają, robią tak, bo tak było w instrukcji. Inni tłumaczą, że temp. musi być wyższa, bo podczas sublimacji OA odparowuje również woda, która obniża temp. całego procesu.

I bądź tu mądry i pisz wiersze. Z jednej strony dajemy PIDa, żeby mieć precyzyjny pomiar temp., a z drugiej "na oko" dodajemy 60-70stopni, bo pewnie woda obniża temp.

Zgłupiałem.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.