Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sublimacja kwasu szczawiowego


Turqs

Recommended Posts

1 minutę temu, Krzyżak napisał:

Tu koleżka też ma rurkę z nierdzewki i ten sam problem

 

Czyli zmiana na miedzianą to może być dobry trop. Sprawdzimy :)

Link to comment
Share on other sites

Właśnie dotarła do mnie grzałka fi45x40 280W i  praktycznie mam już wszystkie elementy i w poniedziałek ruszam do tokarza. Zastanawiam się jeszcze nad obudową podzespołów elektrycznych ?

Link to comment
Share on other sites

57 minut temu, Krzyżak napisał:

Ja użyłem właśnie takiej. Dziś wybrał bym większą lub w innym kształcie. Plastik bardzo kruchy, kiepska szczelność. Po włożeniu sterownika i SSR kable wchodzą bardzo ciasno. 

Link to comment
Share on other sites

48 minut temu, janek_sz napisał:

Wydaje mi się, że polistyren jest zbyt kruchy przy zastosowaniu w warunkach polowych. Uważam też, że przy pracy na zewnątrz i napięciu 230V musi być ochrona przynajmniej na poziomie IP44.

Jakieś propozycję ?

Link to comment
Share on other sites

Nie znam wymiarów tej elektroniki. Myślę, że można wykorzystać jakieś obudowy, puszki po używanej elektronice np. zasilaczy.

Natomiast w sklepach jest tego duży wybór a ceny od kilkunastu złotych. Na przykład tutaj:

https://eltron.pl/obudowy_aluminiowe-hammond-ha11451psla-1_nq807

Link to comment
Share on other sites

Niby tak się mówi, ze sublimacja kwasu szczawiowego jest najbezpieczniejsza z metod poddawania.W każdym razie nie zauważyłem, żeby po sublimacji kwasu szczawiowego pojawiała się spadła pszczoła na dennicy. Natomiast po kwasie mrówkowym z tego co widać na filmach załączanych przez ludzi (bo sam nie stosuje), to po podaniu dużo pszczół się osypuje - mówią że to pszczoły chore. Tylko skoro kw mrów. ubija te słabsze osobniki, to z pewnością zdrowie tych mocniejszych też nie pozostaje bez zmian. I jak dla mnie tłumaczenie, że to tylko te chore to też pozostaje bezzasadne. Bo niby jak to sprawdzić.

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

37 minut temu, hurriway napisał:

Niby tak się mówi, ze sublimacja kwasu szczawiowego jest najbezpieczniejsza z metod poddawania.W każdym razie nie zauważyłem, żeby po sublimacji kwasu szczawiowego pojawiała się spadła pszczoła na dennicy.

Robert to nie tylko się mówi , ale na to są jakieś badania . W wątku "sublimacja kwasu szczawiowego" o tym pisaliśmy ze  w Bee Culture  opublikowano takie wnioski z badań naukowych , jak chcesz to możesz się z nimi zapoznać . https://www.beeculture.com/sublimation/

Co nie zmienia faktu że KS jest nadal szkodliwy dla pszczół .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Brzytwiarz napisał:

ciekawy wynalazek może ktoś skożysta 

 

Butelka z wodą przygotowana. Czyżby przepłukiwanie co kilka aplikacji było konieczne? 

Link to comment
Share on other sites

Prawdopodobnie tak ? Te urządzenia nie są jeszcze doświadczalnie sprawdzone i prawdopodobnie występują w nich duże skoki temperatury i bardzo możliwe że się zapycha . Poza tym podawanie kwasu długą rurą jakby uniemożliwia moim zdaniem dokładniejszą aplikację bo ta rura też się pewnie nagrzewa i do nagrzanej rury przykleja się część proszku KS i  pewnie brak jest zapewnienie powtarzalnego dawkowania kwasu do kolejnych uli. ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tadek11 said:

Prawdopodobnie tak ? Te urządzenia nie są jeszcze doświadczalnie sprawdzone i prawdopodobnie występują w nich duże skoki temperatury i bardzo możliwe że się zapycha . Poza tym podawanie kwasu długą rurą jakby uniemożliwia moim zdaniem dokładniejszą aplikację bo ta rura też się pewnie nagrzewa i do nagrzanej rury przykleja się część proszku KS i  pewnie brak jest zapewnienie powtarzalnego dawkowania kwasu do kolejnych uli. ?

Możliwe że się zatyka. Co do wychładzania wylotu to da się to opanować co zapewne zwiększa koszty konstrukcji ale coś za coś. Co do aplikacji jak wyżej to nie był bym tak sceptyczny bo ma się ten pręt z dawką jak rozpędzić więc może śmiało wszystko zeskrobywać każdorazowo co leci w dół. Jednakże dalej uważam że szybko ładowacz robi robotę. Dziś było 9 stopni co prawda nie latały ale zakładając że to okolice połowy grudnia to dziwna sprawa. 

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, Tadek11 napisał:

Robert to nie tylko się mówi , ale na to są jakieś badania . W wątku "sublimacja kwasu szczawiowego" o tym pisaliśmy ze  w Bee Culture  opublikowano takie wnioski z badań naukowych , jak chcesz to możesz się z nimi zapoznać . https://www.beeculture.com/sublimation/

Co nie zmienia faktu że KS jest nadal szkodliwy dla pszczół .

 

Fajny artykuł, dzięki!

 

Ciekawe jest to, ze metoda oprysku wydawała się na logikę lepsza niż polewanie. I na grupach typu "eko", polecali jak już to opryskiwać a nie polewać. A tu psikus. Choć osobiście od samego początku ani nie polewałem ani nie opryskiwałem, tylko używałem sublimatorów. 

 

A spotkał się ktoś z podobnym artykułem na temat kwasu mrówkowego?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, hurriway said:

 

Fajny artykuł, dzięki!

 

Ciekawe jest to, ze metoda oprysku wydawała się na logikę lepsza niż polewanie. I na grupach typu "eko", polecali jak już to opryskiwać a nie polewać. A tu psikus. Choć osobiście od samego początku ani nie polewałem ani nie opryskiwałem, tylko używałem sublimatorów. 

 

A spotkał się ktoś z podobnym artykułem na temat kwasu mrówkowego?

A jakich to Robert używałeś sublimatorów ??

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, hurriway napisał:

A różnych. Pierwszy to był typ "pogrzebacz" z grzałką ze świecy żarowej, potem pogrzebacz ze sterowaniem  pid, i teraz typu pistoletowego

To może opowiesz szerzej jak długo stosujesz, skuteczności ogólnie o twoich doświadczeniach z sublimacją w temacie "sublimacja kwasu szczawiowego" warto poczytać doświadczenia praktyka. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, hurriway said:

A różnych. Pierwszy to był typ "pogrzebacz" z grzałką ze świecy żarowej, potem pogrzebacz ze sterowaniem  pid, i teraz typu pistoletowego

OK czy była by szansa pożyczyć taką wersję pistoletową ??? czy to jest typ ProVap ? czy jakiś inny fikuśniejszy?? jak oceniasz efekty itd. 

 

 

PS. Moderatorzy proszę o przyklejenie tematu do sublimacja kwasu szczawiowego bo ewidentnie wątek się rozjechał. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.