Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sublimacja kwasu szczawiowego


Turqs

Recommended Posts

48 minut temu, Brzytwiarz napisał:

dziś byłem przy pasiece i widok był co najmniej piękny ale jest 16 grudnia i to niezbyt normalne że pszczółki sobie latały. Nie jakoś super intensywnie ale nie mniej jednak 14,5 stopnia i słoneczko zrobiło swoje. To będzie ciekawe doświadczenie nabyte w tym roku nawiązując do zimowli oczywiście. 

A czy jesteś w stanie jakoś tą wypowiedź powiązać z sublimacją ? Bo znowu zrobi nam się bałagan .?

Jak wyrażasz zgodę to przeniosę ?

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Brzytwiarz napisał:

są tacy co już odpalili kwas i zakładając że latały dziś to mogą coś znowu zawlec do ula :)
 

No to rozumiem teraz , rzeczywiście mogą coś przywlec i trzeba będzie jeszcze raz kwasić ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tadek11 said:

No to rozumiem teraz , rzeczywiście mogą coś przywlec i trzeba będzie jeszcze raz kwasić ?

 

 

Dr Liebig mówi że lepiej to robić jak jest -5 niż +5. I kolejny raz nadgorliwość gorsza od faszyzmu myślę że w okresie sylwestra może się uda. Ponoć ma być na tygodniu i w święta nawet i 18 st. 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Brzytwiarz napisał:

Dr Liebig mówi że lepiej to robić jak jest -5 niż +5. I kolejny raz nadgorliwość gorsza od faszyzmu myślę że w okresie sylwestra może się uda. Ponoć ma być na tygodniu i w święta nawet i 18 st. 

 

Dr Liebig mówił o polewaniu a nie o sublimacji. To dwie różne metody, z innymi skutkami ubocznymi i nie powinno się ich porównywać jeden do jeden .

Wg np. tych badań: "Towards integrated control of varroa: varroa mortality from treating broodless winter colonies twice with oxalic acid via sublimation"

ponowna sublimacja nie ma skutków ubocznych, a jest wręcz zalecana, gdyż zwiększa skuteczność podwójnego leczenia do 99,5%.

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Krzyżak napisał:

 

Dr Liebig mówił o polewaniu a nie o sublimacji. To dwie różne metody, z innymi skutkami ubocznymi i nie powinno się ich porównywać jeden do jeden .

Wg np. tych badań: "Towards integrated control of varroa: varroa mortality from treating broodless winter colonies twice with oxalic acid via sublimation"

ponowna sublimacja nie ma skutków ubocznych, a jest wręcz zalecana, gdyż zwiększa skuteczność podwójnego leczenia do 99,5%.

Fajne badanie. Szkoda że nie mamy informacje jakim urządzeniem została przeprowadzona sublimacja. Głównie chodzi mi o temperaturę sublimacji. Rozwiało by to niejasności. 

Link to comment
Share on other sites

Kończę właśnie mój sublimator i jeszcze jak Waszym zdaniem najlepiej ustawić programator PID , bo tam tych opcji ustawienia parametrów programatora jest kilka i zastanawiam się które ustawienia początkowe przestawiać w naszym przypadku ?

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Tadek11 napisał:

Kończę właśnie mój sublimator i jeszcze jak Waszym zdaniem najlepiej ustawić programator PID , bo tam tych opcji ustawienia parametrów programatora jest kilka i zastanawiam się które ustawienia początkowe przestawiać w naszym przypadku ?

Ja zostawiłem fabryczne ustawienia i działa optymalnie ;)

Link to comment
Share on other sites

W dniu 20.12.2019 o 22:02, Turqs napisał:

Ja zostawiłem fabryczne ustawienia i działa optymalnie ;)

Tak właśnie myślałem żeby na początku nie  przedobrzyć sprawy. Dzisiaj mam rozglądać się za jakąś maską ochronną i chyba najodpowiedniejsza będzie taka jakiej używają do środków ochrony roślin pod względem cenowym i zastosowaniem wkładów węglowych wymiennych.
https://kwasek.pl/pl/p/Maska-na-opryski%2C-pestycydy.-Polmaska-Secura-3000-CHEM-Silikonowa-A1P2/7176

plus do tego okulary .

Dzisiaj wstawię zdjęcie jak zdążę ? A jak u was postępy ? ?

 

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem co to za firma maski w linku który wkleiłeś, ale ta poniżej jest 3M, więc już super górna półka. 

https://allegro.pl/oferta/polmaska-maska-lakiernicza-3m-kompletna-oryginal-7053942347?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aqueryandcategory&bi_c=N2Q4NTUyMjEtNThiYy00OWNkLWI4MDUtMWJiZTAzMGFhZDFiAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=766faedc-ee98-4609-803b-e8d97b76abb6

 

a tu silikonowa 

https://allegro.pl/oferta/polmaska-ochronna-silikonowa-3m-7502-plus-filtry-6942885542

 

obydwie s pochłaniaczami węglowymi więc się nadają, osobiście wybrałbym tą silikonową.

 

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

Chyba to wiele wyjaśnias :) Ale warto i tak przymieżyć. Choć jak 3m będzie miała skopaną ergonomie, to nie wiem która będzie miała dobrą.

 

https://kwasek.pl/pl/p/Maska-lakiernicza-3M.-Polmaska-7502-Silikonowa-A1/6873

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

Ja kupiłem taka. 

https://www.icd.pl/maska-gvs-elipse-integra-abek1-p3-spr535.html

Dobrze przylega i jest już razem z goglami. 

Istotne są pochłaniacze które pochłaniaja kwaśne substancje. 

Tu opis oznaczeń pochłaniaczy: 

https://www.icd.pl/poradnik/post/klasyfikacja-filtrow-i-pochlaniaczy

Rozmawiałem ze znajomym lakiernikiem i ze sprzedawcami sprzętu BHP. 3M ma dużo lepszy marketing i tyle z zalet. 

Ja kupiłem i przetestowałem już tą z linku wyżej. Całość dobrze przylega. Gogle nie zachodzą para. Moim zdaniem bez sensu jest sama maska i drugi element do ochrony oczu. Trzeba znaleźć rozwiązanie dwa w jednym. 

 Tadek czekamy na zdjęcia ;);)

Edited by Turqs
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Turqs said:

Ja kupiłem taka. 

https://www.icd.pl/maska-gvs-elipse-integra-abek1-p3-spr535.html

Dobrze przylega i jest już razem z goglami. 

Istotne są pochłaniacze które pochłaniaja kwaśne substancje. 

Tu opis oznaczeń pochłaniaczy: 

https://www.icd.pl/poradnik/post/klasyfikacja-filtrow-i-pochlaniaczy

Rozmawiałem ze znajomym lakiernikiem i ze sprzedawcami sprzętu BHP. 3M ma dużo lepszy marketing i tyle z zalet. 

Ja kupiłem i przetestowałem już tą z linku wyżej. Całość dobrze przylega. Gogle nie zachodzą para. Moim zdaniem bez sensu jest sama maska i drugi element do ochrony oczu. Trzeba znaleźć rozwiązanie dwa w jednym. 

 Tadek czekamy na zdjęcia ;);)

3M ma marketing ale i też jest dostępność pochłaniaczy bez problemu. Idziesz do Bricomana czy Castoramy czy innych sklepów stacjonarnych i masz wszystko od ręki. Ale faktycznie ten twój model z goglami dobrze wygląda. 

Ja mam 3M i do tego okulary. 

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, Brzytwiarz napisał:

3M ma marketing ale i też jest dostępność pochłaniaczy bez problemu. Idziesz do Bricomana czy Castoramy czy innych sklepów stacjonarnych i masz wszystko od ręki. Ale faktycznie ten twój model z goglami dobrze wygląda. 

Ja mam 3M i do tego okulary. 

Dziś dostępne jest wszystko. Klikasz rano przy kawie zakup przez internet i na kolejny dzień przychodzi kurier. Koszty przesyłki rownaja się z wyższymi cenami w wymienionych wyżej sklepach ;);)

Link to comment
Share on other sites

Ale tutaj marketing w żadnym razie nie przekłada się na wyższą cenę (bo i podobna) ani na lokowanie gorszego produktu w wyższej cenie, to po co sobie na siłę życie utrudniać - studiować, szukać, pytać - jak 3m jest sprawdzony. A że reszta nie ma marketingu... to sami sobie szkodzą.

No i też nie popadajmy w paranoje, to nie sprzęt nasa tylko zwykłe maski. Każda powyżej 100zł to już górna półka. No ale jeśli chcemy jeszcze na + to zawsze można kupić pełnotwarzową. 

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

Sublimator gotowy , sprawdzałem na razie na sucho działanie , wszystko działa OK , po niedzieli jak kupię maskę pierwsze próby z kwaswem ? Rurka jeszcze trochę za długa i myślę nad jakąś osłoną termiczną izolacyjno ochronną , żeby ciepło grzałki było zamknięte przed stratami temperatury na zewnątrz no i przed poparzeniem się.

WP2019122_qaxxene.jpg

WP2019122_qaxxens.jpg

WP2019122_qaxxees.jpg

 

 

 

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Xpand said:

Tadek jaką maskę wybierasz? Masz coś upatrzonego? Mam nadzieję, że kupisz jakąś na całą twarz.

No Obowiązkowo maskę pegaz jak to nasz kolega king dzwonk kun pisał że to podstawa pszczelarstwa :) 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

44 minuty temu, Brzytwiarz napisał:

No Obowiązkowo maskę pegaz jak to nasz kolega king dzwonk kun pisał że to podstawa pszczelarstwa :) 

Maski jeszcze nie mam ale mam skarpety , do Św. Mikołaja ?

szalone-s_qaxxwpw.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Xpand napisał:

Tadek jaką maskę wybierasz? Masz coś upatrzonego? Mam nadzieję, że kupisz jakąś na całą twarz.

Maska to dodatek i jeszcze nie wiem jaką ,  ale w sumie na całą twarz maska nie jest wymagana. Ponieważ jak pisałem zamierzam wywiercać specjalne otwory w ulach do aplikacji kwasu , nie przez wylotek jak widać na filmach na YT  , więc cała para pójdzie od razu do wnętrza ula i do atmosfery wokół ula  i mało się jej wydostanie przez szpary w ulu , więc nie ma co przesadzać z tym bezpieczeństwem ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał:

Sublimator gotowy , sprawdzałem na razie na sucho działanie , wszystko działa OK , po niedzieli jak kupię maskę pierwsze próby z kwaswem ? Rurka jeszcze trochę za długa i myślę nad jakąś osłoną termiczną izolacyjno ochronną , żeby ciepło grzałki było zamknięte przed stratami temperatury na zewnątrz no i przed poparzeniem się.

WP2019122_qaxxene.jpg

WP2019122_qaxxens.jpg

WP2019122_qaxxees.jpg

 

 

 

Pięknie. Powodzenia :) spiesz się z testm bo czerw (w większych ilościach) już niedługo :):)

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Turqs said:

Pięknie. Powodzenia :) spiesz się z testm bo czerw (w większych ilościach) już niedługo :):)

ładnie Ci to Tadku wyszło. Moje jeszcze deko w proszku i w tym sezonie już nie będzie testowane bo operacja została wykonana w formie płynnej. Ale spokojnie za jakiś czas się pochwalę jak panowie całkowitym wykonaniem w versji 1.0

 

Link to comment
Share on other sites

Czemu polecam używać pełnej maski, czyli na całą twarz pisałem na pierwszej stronie tego tematu - tu nie chodzi o opary. Oczywiście każdy zrobi jak uważa, ale ja wolę to jeszcze raz podkreślić. Moim zdaniem BHP powinno być na pierwszym miejscu, a potencjalne ryzyko wystrzelenia takiego kwasu z sublimatora, szczególnie przy cienkiej rurce, brane pod uwagę. To jest efekt wybuchu gorącego kwasu szczawiowego na twarz operatora. Co by się stało, gdyby koleś miał półmaskę i okulary?

 

xq6f3ztohiam_t.jpg

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.