Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sublimacja kwasu szczawiowego


Turqs

Recommended Posts

5 minut temu, hurriway napisał:

Ano tak, źe w temperaturze sublimacji dalej zapychało mi wylot. A przy 220 lepiej  się zachowywał dwuwodny. Tzn lepsza dynamika była. Większy obłok i szybciej.

Pochwalisz się  zdjęciem  Twojego sublimatora?

Kazda uwaga cenna ;)

Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, hurriway napisał:

Ano tak, źe w temperaturze sublimacji dalej zapychało mi wylot. A przy 220 lepiej  się zachowywał dwuwodny. Tzn lepsza dynamika była. Większy obłok i szybciej.

To by na logikę się zgadzało ? bo odparowuje para wodna i kwas w późniejszej fazie i tej pary w sumie jest więcej z kwasu uwodnionego ,  i większa masa pary stwarza większe ciśnienie i przez to jest większa  penetracja wnętrza ula.

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, Tadek11 napisał:

To by na logikę się zgadzało ? bo odparowuje para wodna i kwas w późniejszej fazie i tej pary w sumie jest więcej z kwasu uwodnionego ,  i większa masa pary stwarza większe ciśnienie i przez to jest większa  penetracja wnętrza ula.

Ale tylko przy 220. Przy 185 da się zaobserwować że  w pierwszej fazie paruje woda (pewnie z częścią kwasu) a w drogiej fazie są kwas. 

Tadek zauważyłeś to? 

 

Link to comment
Share on other sites

Mirek ja nie mam jeszcze maski która jest w drodze z Alli..... więc nie robiłem jeszcze większych prób z kwasem poza krótkim testem na zewnątrz ?

Ale wydaje mi sie że nie ma się co trzymac kurczowo tej górnej granicy sublimacji KS czyli 185 czy tam 189 st.C tylko lekko zwiększyć temperaturę właśnie jako poprawkę na wodę i na to że tygiel stygnie podczas sublimacji oddając ciepło do procesu chemicznego . O ile więcej nie wiem to zależy od sprawności urządzenia i prób które nam pokażą  o ile jest najlepiej zwiększyć i oby nie za dużo bo może powstawać KM ? podobno ?? i ja zakladam wstępnie że zwiększenie o te 10 st. C powinno wystarczyć ? Ale nie wiem czy wystarczy i może masz rację że wtedy dynamika pary jest za słaba ? Zobaczymy po testach.? i opary nie docierają do całej objętości ula i proces jest i tak mniej efektywny i teraz albo zwiększamy dalej temperaturę , albo podajemy parę , czyli aplikację w takim miejscu ula żeby opary dotarły do części ula gdzie są pszczoły ?

 

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Tadek11 napisał:

Mirek ja nie mam jeszcze maski która jest w drodze z Alli..... więc nie robiłem jeszcze większych prób z kwasem poza krótkim testem na zewnątrz ?

Ale wydaje mi sie że nie ma się co trzymac kurczowo tej górnej granicy sublimacji KS czyli 185 czy tam 189 st.C tylko lekko zwiększyć temperaturę właśnie jako poprawkę na wodę i na to że tygiel stygnie podczas sublimacji oddając ciepło do procesu chemicznego . O ile więcej nie wiem to zależy od sprawności urządzenia i prób które nam pokażą  o ile jest najlepiej zwiększyć i oby nie za dużo bo może powstawać KM ? podobno ?? i ja zakladam wstępnie że zwiększenie o te 10 st. C powinno wystarczyć ? Ale nie wiem czy wystarczy i może masz rację że wtedy dynamika pary jest za słaba ? Zobaczymy po testach.? i opary nie docierają do całej objętości ula i proces jest i tak mniej efektywny i teraz albo zwiększamy dalej temperaturę , albo podajemy parę , czyli aplikację w takim miejscu ula żeby opary dotarły do części ula gdzie są pszczoły ?

 

Ja czekam aż ktoś porządnie naukowo wyłoży temat konsekwencji temperatury sublimacji KS. Czy tak dekarbonizacja zachodzi czy nie. Bo teraz to tylko domysły i teorie.
Badania na temat sublimacji KS w walce z warrozą (jest ich bardzo mało) określają skuteczność i ewentualne skutki uboczne przy temperaturze sublimacji do 189st. Kryształki KS dostają się pod wilgotną przylgę varroa i tą drogą kwas dostaje się do organizmu varroa. Dlatego tak niskie stężenie kwasu pozawala zabić varroa a nie szkodzi pszczole. Według mojej wiedzy (jeśli się mylę proszę mnie poprawić) opary KM działając drażniąco na układ oddechowy roztocza i w taki sposób go uszkadzają i zabijają. Własnie dlatego jest tak cienka granica pomiędzy zabiciem roztocza a negatywnych skutków dla pszczół.
A co jeśli faktycznie zachodzi ta przemiana w kwas mrówkowy? Varroa się sypie ale czy zabijana jest w ten sam sposób? Jeśli w inny to jak ten "inny" sposób wpływa na pszczołę?
Jeśli nie ma znaczenia czy reakcja przemiany  w kwas mrówkowy zajdzie lub nie  to dlaczego nie stosuje się odparowywania kwasu mrówkowego np w dyfuzorach? 

Wiele pytań i brak wiarygodnych odpowiedzi :) 
Ah to pszczelarstwo... :) 

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, Turqs napisał:


Badania na temat sublimacji KS w walce z warrozą (jest ich bardzo mało) określają skuteczność i ewentualne skutki uboczne przy temperaturze sublimacji do 189st. Kryształki KS

 

A właśnie nie. Badania przeprowadzono na sublimatorach które nie mają kontroli temperatury.

Link to comment
Share on other sites

Na te pytania nie oczekuj na tym forum że Ci ktoś to wyłoży naukowo ? To musiały by być  badania stricte naukowe  i kto by miał za nie zapłacić? 

Nawet ta metoda Randy Olivera z paskami glicerynowymi nasączonymi KS nie mają badań i są nie zatwierdzone przez EPA i zaczął te badania Oliver w 2016 r prywatnie i na dobrą sprawę nie znam jakichś opracowań naukowych przeprowadzonych przez jakieś placówki badawcze na ich temat , a co dopiero mówić o sublimacji w nowocześniejszych sublimatorach z regulacją temperatury ? 

Kwas jest zbyt tani i powszechnie dostępny żeby ktoś wyłożył pieniądze na badania sytuacja trochę podobna do sody kaustycznej jako środka biobójczego. ?

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, hurriway napisał:

 

A właśnie nie. Badania przeprowadzono na sublimatorach które nie mają kontroli temperatury.

w badaniach/testach https://www.beeculture.com/sublimation/
został użyty sublimator  varrox m3080 jeśli autor opracowania stosował się do instrukcji obsługi producenta to sublimacja zachodziła w odpowiednim zakresie temp sublimacji KS 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Turqs napisał:

w badaniach/testach https://www.beeculture.com/sublimation/
został użyty sublimator  varrox m3080 jeśli autor opracowania stosował się do instrukcji obsługi producenta to sublimacja zachodziła w odpowiednim zakresie temp sublimacji KS 

Jesteś pewny ? Bo mam wątpliwości co do tej instrukcji oczywiście ?

Link to comment
Share on other sites

gdybym nie korzystał z parownika typu pogrzebacz i nie obserwował co się dzieje z kwasem to może i bym uwierzył w te instrukcje. A jest tak że do 189 nic się nie dzieje praktycznie na parowniku, paruje bo paruje, potem po przekroczeniu 189 reakcja w momencie przyśpiesza i w pare chwil jest  pusto. 

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, Tadek11 napisał:

Jesteś pewny ? Bo mam wątpliwości co do tej instrukcji oczywiście ?

Instrukcja jest prosta sypiemy w zimny tygielek kwas po 2min 30 s wyłączamy. przed kolejną aplikacją studzenie tygla w wodzie. 
Mamy uwierzyć w rzetelność całego badania a poddawać pod wątpliwość rzetelność obsługi urządzenia? 

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, hurriway napisał:

gdybym nie korzystał z parownika typu pogrzebacz i nie obserwował co się dzieje z kwasem to może i bym uwierzył w te instrukcje. A jest tak że do 189 nic się nie dzieje praktycznie na parowniku, paruje bo paruje, potem po przekroczeniu 189 reakcja w momencie przyśpiesza i w pare chwil jest  pusto. 

nie twierdze, że nie masz racji.
Jaką masz moc grzałki w "pogrzebaczu"? 

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, hurriway napisał:

moc 80W w pogrzebaczu sterowany pid, więc przebieg temperatury był znany :)

dodawałeś kwas na zimny tygiel ? 
W varrox grzałka jest 150W

Link to comment
Share on other sites

gdy był rozgrzany to nie chłodziłem go specjalnie, bo i potrzeby nie było. Od tego był pid, żeby nie rozgrzewał się do nie wiadomo jakich temperatur. W varrox zalecają chłodzenie bo pidu nie ma i po paru minutach to tam pewnie ze z 250  stopni by było, i zanim włożyłbyś do ula to nic by z tego kwasu nie zostało. 

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, Beeman napisał:

Pogrzebacz do sublimatora to jak Syrenka do Mercedesa. Oczywiście i jednym i drugim zajedzie 

pogrzebacz to też sublimator :D

Edited by Turqs
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, hurriway napisał:

gdy był rozgrzany to nie chłodziłem go specjalnie, bo i potrzeby nie było. Od tego był pid, żeby nie rozgrzewał się do nie wiadomo jakich temperatur. W varrox zalecają chłodzenie bo pidu nie ma i po paru minutach to tam pewnie ze z 250  stopni by było, i zanim włożyłbyś do ula to nic by z tego kwasu nie zostało. 

dokładnie tak. 
Schładza się aby temperatura wzrastała przez określony czas. Pozwalając na odparowanie wody i nie przegrzanie kwasu. Myślę, że możesz bardzo pomóc w temacie swoim pogrzebaczem. 
Ustaw sterownik na 500 st. załaduj na zimny pogrzebacz kwas. Włącz i zmierz czas do zniknięcia całego kwasu i jaka w tym momencie będzie temperatura :) 

Edited by Turqs
Link to comment
Share on other sites

Myślałem że się uda z korkami z ertolanu , ale niestety porażka ,  topią się i sklejają i nie ma szczelności , dzisiaj zawiozłem teflon do tokarza. Co do wstępnych prób to rzeczywiście przy 190st. opary jakby mało dynamiczne i do tego nieszczelny korek , więc próby do powtórki z nowymi korkami z teflonu.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał:

Myślałem że się uda z korkami z ertolanu , ale niestety porażka ,  topią się i sklejają i nie ma szczelności , dzisiaj zawiozłem teflon do tokarza. Co do wstępnych prób to rzeczywiście przy 190st. opary jakby mało dynamiczne i do tego nieszczelny korek , więc próby do powtórki z nowymi korkami z teflonu.

pamiętaj o oringu wysokotemperaturowym :) 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 9.01.2020 o 13:10, Krzyżak napisał:

Teflon jak kupujesz na kg a nie na cm jest tani, nie ma co oszczędzać na zamienniki.

No właśnie masz racje , ale te z ertolanu dostałem za darmo od tokarza bo miał w odpadach taki materiał  , oringi mam silikonowe i już odebrałem korki z teflonu. 

Poza tym dostałem dzisiaj maskę z Alli.....

WP2020011_qanprhh.jpg

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.