Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sublimacja kwasu szczawiowego


Turqs

Recommended Posts

26 minutes ago, Tadek11 said:

I przy 210 st. masz za małe ciśnienie ? To może rurka ma za dużą średnicę ? Opisz dokładniej jak  to robiłeś ile gram kwasu dawałeś.

I właśnie my z Mirkiem doszliśmy do tego samego wniosku że trzeba dawać wyższą temperaturę na czujniku , bo wewnątrz tygla w momencie sublimacji i tak spada temperatura o te około 20 st. w zależności od ilości kwasu i budowy tygla.

I ta temperatura mierzona czujnikiem nie odpowiada tej prawdziwej wewnątrz tygla , a poza tym i następuje coś takiego jak przemiana fazowa ze stanu stałego w gazowy która następuje przy stałej  temperaturze około 157st. dla kwasu szczawiowego , ale i tak najpierw odparowują woda  przy  temp. około 100 st. a lekko powyżej 100 st. tworzy się tak zwana para sucha wodna która jest nośnikiem  dla drugiego w kolejności procesu sublimacji KS. Nie wiem czy zrozumiałeś ? ale zastanów się nad tym.   

Opisz jak robiłeś to jutro porozmawiamy o tej przemianie wewnątrz tygla. Ja tez doszedłem do takiego samego wniosku , że trzeba dawać minimum 215 st.C żeby proces był dynamiczny i prawdopodobnie tak musi być w tym urządzeniu.

Tadku wahania temperatury są w kilku stopniach na pewno nie 20. Czas wyrzucenia par trwa. Dlatego doprowadzenie powietrza jako przedmuchu przyspiesza proces. Ciśnienie budujące się w tyglu daje tylko siłę wypchania par ale to dalej nie przyspiesza znacząco skróceniu operacji na jeden ul. Dlatego spróbuje wytestować za jakiś czas dodanie powietrza do tego rozwiązania. Dla mnie ten system jest delikatnie mówiąc nieudolny. Gwarantuję Ci Tadku, że wykonanie zapewnia niewielkie spadki temperatury. 

 

PS. Do czyszczenia warto użyć octu (ja używam ocet jabłkowy 6%). Ocet świetnie czyści przede wszystkim wszelakie zatkania :) 

 

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

Daniel nie mam czasu teraz pisać , ale powiem Ci że u mnie proces odparowania trwa około 20 sek. i przy 195 st, miałem za male ciśnienie , ale jak podniosłem do 215 to już było wystarczające i para taka biała była wyrzucana pod ciśnieniem wystarczającym żeby wypełnić dwa moje korpusy w ramkami. Co do temperatury to nie sugeruj się temperaturą dna tygla i wskazaniami czujnika , w tyglu temperatura sublimowanego proszku ma zupełnie inną temperaturę niż wskazuje czujnik. Na spokojnie przemyśl to , jak przebiega proces w tyglu przecież tam jednocześnie sublimuje woda i KS i przegrzana para wodna jest takim nośnikiem dla KS i ta przegrzana para wodna nadaje dynamikę temu procesowi , ale musi być wyższa temperatura i moim zdaniem wcale nie trzeba pompek z powietrzem . Aczkolwiek można dać pompkę pewnie,  ale u mnie nie musowo bo mam grubościenny tygiel , który kumuluje dużo ciepła i go więcej oddaje w jednostce czasu.

Jutro pogadamy dalej pozdrawiam.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Godzinę temu, Beeman napisał:

Czy aby podłączyć grzałkę do kontrolera musze zastosować stycznik?  ( Riley) 

 

musisz. Do tego są przekaźniki półprzewodnikowe 

Edited by hurriway
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dzis byla pierwsza próba sublimatora. Rewelacja! Podkówka idzie do lamusa. To jak jazda Mercedesem. 2gr kwasu na rodzine w 30sek.  W 30 minut zrobilem 30 rodzin. Temp 220C.   Przy pierwszych dziesiecu odparowaniach temp. spadala o 8 stopni , potem juz tylko o 1-2 stopnie.  Zasilanie z generatora na bezyne 3000W.   Jutro na innej pasiece zostalo jeszcze 40 rodzin do odymienia i......wakacje!  Do zobaczenia dziewczyny za 5 miesiecy. 

Edited by Beeman
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Mam następujący problem z sterownikiem w sublimatorze. 

Jest błędny pomiar temperatury. 

Do tego stopnia, że pokazuje 60 st a korek z teflonu zrobił się jak guma :) czyli coś ponad 250 st. C 

W pierwszej kolejności, że uszkodziła się termopara. Dziś założyłem nową i bez zmian... 

Mogły się jakieś ustawienia w nim zresetować czy coś? 

SSR załącza się normalnie... 

Macie jakiś pomysł? 

Link to comment
Share on other sites

na pewno sterownik ma jakiś offset tzn możliwość korekcji temperatury. Ale wątpię czy aż w takim zakresie tj 190 stopni. A to wskazuje na uszkodzenie sterownika (skoro już wymieniłeś termoparę), w przypadku chińskiego nie opłacalna próba naprawy.

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

Masz racje, ale jak czas nagli to te trochę droższe są na miejscu.  Ja się pomyliłem i podłączyłem napięcie w miejsce sensora. Dużo było takich pomyłek i trochę ulepszyli tak ze teraz trudniej jest o pomyłkę.  

Link to comment
Share on other sites

W odkladach na dennicy tylko po pare sztuk. Ilosc pszczoly w odkladach napewno wieksza jak w produkcyjnych. Jako ze miodu z odkladow nie pozyskuje to w lipcu byly podane paski z KS.  Moze one zrobily dobra robote? 

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Beeman napisał:

W odkladach na dennicy tylko po pare sztuk. Ilosc pszczoly w odkladach napewno wieksza jak w produkcyjnych. Jako ze miodu z odkladow nie pozyskuje to w lipcu byly podane paski z KS.  Moze one zrobily dobra robote? 

 KM podajesz na podpasce pod powalkę, ale jedną centralnie czy może dwie?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, harcerz1020 said:

KM podajesz na podpasce pod powalkę, ale jedną centralnie czy może dwie?

W jedna maxi wchodzi spoojnie 40ml. Czyli dawka na 2 dni. Późnym latem pszczoly juz nie czerwia na wszystkich ramkach, daje wiec tam gdzie czerw.  Ale to tylko 1-2 ramki w lewo/prawo, chyba niewielka różnica. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
4 minuty temu, Krzyżak napisał:

heheh tylko u nas możliwe, opatentować urządzenie które od lat jest produkowane i sprzedawana na świecie.

Śmiechu warte :)

ale ten ma regulowane nóżki do wysokości ula :D:D i wyciorek 

Link to comment
Share on other sites

Lipiński to expert od robienia swoich patentów z cudzych .
Przez wiele lat na wszystkich szkoleniach, a było ich wiele rozdawał próbki tabletek jak je określał "mojego apiwarolu" z numerem telefonu gdzie można je zamawiać .
Tabletki to były pastylki z wiórów  prawdopodobnie nakrapiane  amitrazą z saletrą .
Oczywiście tabletki w próbkach rozdawanych były "neutralne" . Bez substancji leczniczej .
Z pewnością te "leki" nie miały wymaganych badań i dopuszczeń do sprzedaży i użycia w środowisku ulowym , że już nie wspomnę o użyciu nazwy Apiwarol
Ile tych szkoleń było z jego udziałem najlepiej widziałem kiedy w jednym tygodniu spotkałem go jako wykładowcę na 3 szkoleniach .
W Pszczelej Woli na Lubelszczyźnie , Kętrzynie i Sępopolu na Warmii  .
Sam potrafi przerwać wykład z powodu nagrywania tego co mówi .
Nazywa nagrywających go złodziejami jego wiedzy .
Ale działa to tylko w jedną stronę .
Cudzą wiedzę kradnie i sprzedaje jako własną .
W filmie mówią o dziesiątkach wydanych przez niego książek.
Zapomnieli dodać , że z tego tylko kilka w języku polskim .
Większość nie została przetłumaczona na nasz język ,
bo większy interes w jeżdżeniu i prowadzeniu wykładów , niż w tym żeby ludzie sami przeczytali to w książkach .

 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Robi_Robson napisał:

.
Nazywa nagrywających go złodziejami jego wiedzy .
Ale działa to tylko w jedną stronę .
Cudzą wiedzę kradnie i sprzedaje jako własną .
W filmie mówią o dziesiątkach wydanych przez niego książek.
Zapomnieli dodać , że z tego tylko kilka w języku polskim .
Większość nie została przetłumaczona na nasz język ,
bo większy interes w jeżdżeniu i prowadzeniu wykładów , niż w tym żeby ludzie sami przeczytali to w książkach .

 

 

Są tacy ludzie, którym w życiu nie wyszło pomimo, że mogli być ambitni. Brakuje im czegoś do spełnienia i za wszelką cenę próbują zdobyć uznanie. Zabłysnąć czymś i być poszanowanym fachowcem w swojej dziedzinie. Nawet gdy trzeba tą wiedzę ukraść i wmawiać, że jest to ich wypraktykowana wiedza. Wśród nich jest dużo szarlatanów i znachorów.. Przykładów na yt mnóstwo. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Czy zamiast sublimacji /pasków /polewania z syropem można podać pszczołom KS w postaci mgiełki z raszacza? Taki wiecie, do kwiatów z pompką do wytworzenia ciśnienia. Podawać np miksturę podobną do be vital hive clean, która ma w sobie KS? 

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, najlepiej od spodu na wiszący poniżej ramek kłąb, wczesnym porankiem, gdy siedzą jeszcze w ulach. Jesienią. Robisz odkład z matką przez nalot aby nie było czerwiu. Ten odkład i tak z reguły końcem października dołącza się do drugiej części podzielonej rodziny. Bardzo prosta podmiana matki przy okazji siła na rzepak gwarantowana. I to bez placka.

 

Wiosną nie ma potrzeby na zabiegi antywarozowe ...no chyba, że

 

 

  • Lubię 1
  • Zdezorientowany 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 10.04.2021 o 13:08, Tikcop napisał:

Oczywiście, najlepiej od spodu na wiszący poniżej ramek kłąb, wczesnym porankiem, gdy siedzą jeszcze w ulach. Jesienią. Robisz odkład z matką przez nalot aby nie było czerwiu. Ten odkład i tak z reguły końcem października dołącza się do drugiej części podzielonej rodziny. Bardzo prosta podmiana matki przy okazji siła na rzepak gwarantowana. I to bez placka.

 

Wiosną nie ma potrzeby na zabiegi antywarozowe ...no chyba, że

 

 

 

A w trakcie sezonu, np po pierwszym miodobraniu? W celu zmniejszenia pogłowia warrozy, które miałoby istotny wpływ na ilość na jesieni... Rozpylić i przez wylotek, i w uliczkach

Link to comment
Share on other sites

Krzychu proszę Ciebie , poczytaj sobie jakieś poważniejsze publikacje czy wykłady fachowców z tytułami naukowymi przed nazwiskiem z dziedziny pszczelarstwa. I chociażby przypomnij tematy o KS z naszego forum , co to jest KS i jak działa na pszczoły , czerw , czy matki pszczele , i na zakwaszenie miodu , bo zaczynam mieć  wątpliwości czy dobrze zrozumiałeś co to jest KS. ?

Nie pisz takich rewelacji że po pierwszym miodobraniu chcesz spryskiwać rozpylać rozpylaczem ogrodniczym pszczoły , bo czytają nas młodzi adepci pszczelarstwa i mogą nie potraktować tego jako żartu. Poza tym ani słowa nie piszesz o stężeniu i o środkach bezpieczeństwa. Forum to nie Facebook 

Pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.