Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

jaka ramka


Recommended Posts

Guest Imker

Panie Piotrze wałkujemy jak by nie było rodzaj ramki... jej zalety jej wady więc wszystko na temat :D ja postawiłem na wlkp a co do 18 pytam tak tylko z ciekawości :)

Link to comment
Share on other sites

Chciałbym trochę podsumować swoje przemyślenia na temat ramki. Wydaje się być bezdyskusyjna sprawa jednego wymiaru ramki w większej pasiece, ogromna wygoda pracy, operowanie korpusami, bez problemu można wymusić przejście do drugiego korpusu ( z półkorpusem bywa problem).

Wielkość ramki to druga sprawa. Jak pisał Tadek 11 wielkość ramki powinna być dostosowana do pożytków i gospodarki wędrowna lub stacjonarna.

Ja osobiście skłaniam się ku ramce mniejszej z wielu powodów: niezbyt bogata baza pożytkowa, pasieka stacjonarna, większa możliwość regulacji korpusami gniazda oraz miodni, z możliwością pozyskiwania miody odmianowego, bardzo ważnym argumentem dla mnie jest także waga korpusu mam już swój wiek. Mam zamiar budować solidne ule na min. 20- 25 lat i wymiana po tym czasie uli z większej na mniejszą ramkę w wieku po 70- ce nie wchodzi już w rachubę :). Oczywiście na 10 ramek w przekroju kwadratowym a by była możliwość ustawiania na zabudowę ciepłą i zimną. W razie bardzo silnej rodziny i dużego pożytku dostawiamy kolejne korpusy. Podobno naturalny u pszczół jest rozwój w górę. Pisałem o moim znajomym który dostawia nieskończoną ilość nadstawek ramki 23x15, to też dało mi do myślenia.

Ilość ramek w ulu? Nie sądzę aby to był aż taki problem, przecież operujemy korpusami.

Dodam tylko, że decydując się na nietypową ramkę, nie będzie to problem ponieważ i tak zamierzam budować ule i ramki samemu.

Tak wyglądają moje przemyślenia, proszę o odniesienie się do nich ( argumenty)

Link to comment
Share on other sites

Tylko nie samorobki cos standardowego na pewno , bedziesz robil niestandardowe ramki na pewno predzej czy pozniej porzalujesz swej decyzji. Ja juz mam wlkp ale jak bym zaczynal teraz to na ramke 18, zreszta sam nie wiem czyy przez zime nie zmajstruje kilka korpusow 18 i nie obsadze ich rojkami lub pakietami

Link to comment
Share on other sites

Mam w pasiece oprócz typowych ramek wlkp (1/1 i 1/2)  również skrócone do 19cm. (360x190)
Zimuję w nich rodziny na 2 korpusach .
Przeważnie 2x7ramek .
Wiosną zamiana korpusów miejscami , dokładanie ramek do kompletu i matka ma do dyspozycji 2 korpusy .
Kiedy już siła rodzin jest duża ( na rzepaku ) matkę zostawiam w dolnym korpusie od czasu do czasu przekładając (przy okazji) po 1-3 ramki z najstarszym czerwiem nad kratę .
Teraz kiedy kończy się lipa znów puszczam matkę na 2 korpusy , żeby dać jej możliwość nieskrępowanego czerwienia .
Czasem zamiast 2 korpusów 19 daję matce 1x 19 i 1x 13 (1/2 wlkp)
Nie twierdzę , że taki sposób gospodarowania jest najlepszy , ale tak przeważnie robię .

Link to comment
Share on other sites

 

Tylko nie samorobki cos standardowego na pewno , bedziesz robil niestandardowe ramki na pewno predzej czy pozniej porzalujesz swej decyzji. Ja juz mam wlkp ale jak bym zaczynal teraz to na ramke 18, zreszta sam nie wiem czyy przez zime nie zmajstruje kilka korpusow 18 i nie obsadze ich rojkami lub pakietami

:) Oczywiście, że samoróbki ale na wymiar 18, to chyba póki co nie jest jeszcze standard, chyba, że się mylę.

Ponieważ mam 3 ule wielkopolskie 12 ramek, zrobię 1 - 2, może 3 korpusy 12 ramkowe na 18 cm aby móc zasiedlić nowe ule na 18 cm,puścić matkę na te korpusy aby zaczerwiła i gotowe odkłady, wydaje mi się to nie najgorszym pomysłem, oczywiście można robić i pakiety, i osadzać rójki.

Link to comment
Share on other sites

Mam w pasiece oprócz typowych ramek wlkp (1/1 i 1/2)  również skrócone do 19cm. (360x190)

Zimuję w nich rodziny na 2 korpusach .

Przeważnie 2x7ramek .

Wiosną zamiana korpusów miejscami , dokładanie ramek do kompletu i matka ma do dyspozycji 2 korpusy .

Kiedy już siła rodzin jest duża ( na rzepaku ) matkę zostawiam w dolnym korpusie od czasu do czasu przekładając (przy okazji) po 1-3 ramki z najstarszym czerwiem nad kratę .

Teraz kiedy kończy się lipa znów puszczam matkę na 2 korpusy , żeby dać jej możliwość nieskrępowanego czerwienia .

Czasem zamiast 2 korpusów 19 daję matce 1x 19 i 1x 13 (1/2 wlkp)

Nie twierdzę , że taki sposób gospodarowania jest najlepszy , ale tak przeważnie robię .

Ponieważ dopiero zaczynam i na razie popełniłem 3 ule wielkopolskie 12 ramkowe na normalną ramkę, jest to chyba właściwy moment aby wszystko ujednolicić do jednej ramki bez wielkich rewolucji. Chciałbym uniknąć dużej ilości korpusów na różne ramki, ale rozumiem Cię.

Coś namieszałem z tymi cytatami :(

 

Zredukowałem ilość cytatów :)

Robi_Robson

Link to comment
Share on other sites

To ja zadam Ci pytanie - Po co pszczelarze stosują jeden wymiar ramki w całej pasiece jak Ci się wydaje ?

Natomiast na ilu korpusach gniazdo już to gdzieś pisałem ale powtórzę

Dobra matka jest w stanie zaczerwić w ciągu jednego cyklu wychowu 21 dni do 90 dcm kw. powierzchni ramek , doliczając powierzchnię potrzebną na zapas miodu około 4 kg i zapas pyłku ogólnie potrzeba więc około 120 -140 dcm kw.  Korpusy Wlp z ramką 18 maja  powierzchnie ramek około 100 dcm. kw. - czyli za mało żeby cały czas trzymać matkę na jednym korpusie. Trzeba na wiosnę puścić matkę na dwa korpusy i następnie ją w odpowiedniej chwili ograniczyć zamykając na jednym korpusie lub robić odkłady albo przekładać ramki i to trzeba opanować w hodowli w tych ulach w zależności od pożytków w okolicy pasieki i pogody. Zresztą to są rozważanie czysto teoretyczne a pszczoły i tak wymyślą swój scenariusz.

Pozdrawiam

Tadek

 

Tadziu wiem, że w pasiekach profesjonalnych, takich jakie większość z was prowadzi, jeden rodzaj ramki to: wygoda, łatwość obsługi i nie ma kłopotów z kompatybilnością ramek, np.: w sytuacji gdy chce się przełożyć ramkę z rodni do korpusu nad kratą odgrodową.

 

Ale widzisz, tacy amatorzy jak np.: ja, którzy nie znają się na pszczołach i z obserwacji wylotków w ulach nie za bardzo umieją wyciągnąć odpowiednie wnioski myślą, że dla nich wygodniej będzie mieć jeden duży korpus na rodnie niż dwa małe. W pasiekach na 10 uli wprowadzanie jednolitego systemu ramki nie ma pewnie tak dużego znaczenia jak w przypadku pasieki na 100 uli. Fakt że jak ktoś się nie zna jak większość naszych kolegów na forum, to i tak się nachodzi przy tych 10 ulach jak dobry pszczelarz przy 200 ulach.

 

Ja z kolei np.: szukam takiej metody żeby fajnie zimowały mi pszczółki i abym nie miał sytuacji że pszczoły osypały się a 2 cm wyżej miały masę pokarmu. Przy ramce 18 cm i zimowaniu na dwóch korpusach to pewnie nie grozi. Myślałem że super byłoby zimować na dwóch korpusach, dolny na 18 cm a górny standardowy wielkopolski. Jednak dostrzegam pewne problemy z kompatybilnością ramek i przygotowania pszczół do zimowania na dwóch korpusach o różnej wielkości ramek.

 

Ale przy okazji skoro rozmawiamy o rodzajach ramek, a dyskusja się ożywiła. Testował ktoś kiedyś ramki w ulu Zandera, który jest tak popularny w Niemczech?

 

A i bym zapomniał, Dziękuję Tadek za wyczerpujący opis z tym czerwieniem.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ale przy okazji skoro rozmawiamy o rodzajach ramek, a dyskusja się ożywiła. Testował ktoś kiedyś ramki w ulu Zandera, który jest tak popularny w Niemczech?

 

Pozdrawiam

Witam,w ulach Zander ja będę gospodarował jak mój śp. ojciec-ostała się pawilonowa pasieka z takim typem uli.Po przekopywaniu innych forum pszczelarkich poznałem paru pszczelarzy co gospodarują na tym typie ula w Polsce a ja bedę się mógł dzielić doświadczeniami wtedy,gdy zasiedlę te ule pszczołami...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.