Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Poidło dowlotkowe


Krzychu

Recommended Posts

Panowie,

W związku, że mam warszawiaki zamykane od góry beleczkami pomyślałem, że fajnie byloby wczesną wiosną podać swoim pszczółkom coś do picia, chociażby jakąś woda z miodem lub witaminami, ewentualnie herbatkę ziołową poprzez poidło dowlotkowe zamiast jak to w korpusach - słoik na powałkę 

Zauważyłem, że takie poidelka może i są tanie ale przy 40 pniach robią już kwotę dniówki.

A w związku z tym, że w swojej pracy nauczyłem się ciąć koszty zwłaszcza tam gdzie faktycznie można te koszty uciąć pomyślałem, że może warto samemu coś wymyślić tanim kosztem i tak o to coś takiego powstało. 

Butelka PET z nakrętką PP 

metalowa zakrętka do słoika. 

 

Nawiercilem mały otworek w nakretce pp tak aby przewiercic na wylot w butelce PET,następnie przykrecilem nakrętek do zakrętki od słoika.

Zastanawiam się czy to poidelko nie będzie po prostu zbyt krótkie do wlotku ula.

Zbyt krótki pod względem dostępu dla pszczół niż to żeby się utrzymało w wylotku bo to raczej się utrzyma. 

Koszt tego jest poniżej złotówki 

Jednocześnie uczestniczymy w procesie recyklingu więc chronimy środowisko :D

 

Co o tym sądzicie? Co innego można zastosować zamiast Zakrętki od słoika? 

Edited by Krzychu
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ale co to wogóle mają dać te poidełka? Ja nie mam ich wcale. Rodzinom się krzywda nie dzieje, chcą to se same przyniesą, co chcą i kiedy chcą. Zimne ule z deski oraz mocna zazimowana rodzina daje komfort nie latania na wiosnę/ po oblocie po pasiece, desperacko próbując zreanimować do stanu zdatności użytkowej rodziny. Baczenie trzeba mieć jedynie na powiększanie przestrzeni i rójki.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, tikcop napisał:

Ale co to wogóle mają dać te poidełka? Ja nie mam ich wcale. Rodzinom się krzywda nie dzieje, chcą to se same przyniesą, co chcą i kiedy chcą. Zimne ule z deski oraz mocna zazimowana rodzina daje komfort nie latania na wiosnę/ po oblocie po pasiece, desperacko próbując zreanimować do stanu zdatności użytkowej rodziny. Baczenie trzeba mieć jedynie na powiększanie przestrzeni i rójki.

No widzisz. Niektórzy dają, niektórzy nie. Mój dziadek też nie dawał im piciu. 

A ja chcę dawać.

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Wiosną kiedy jest zimno pszczoły bardzo niechętnie pobierają cokolwiek z dennicy, dużo lepszym miejscem podawania wody, czy pyłku jest powałka. Krzychu jeżeli nie masz powałek to możesz dorobić takie na kilka uliczek i  z których wyjmiesz beleczki.  

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Nacek napisał:

Wiosną kiedy jest zimno pszczoły bardzo niechętnie pobierają cokolwiek z dennicy, dużo lepszym miejscem podawania wody, czy pyłku jest powałka. Krzychu jeżeli nie masz powałek to możesz dorobić takie na kilka uliczek i  z których wyjmiesz beleczki.  

 

Też się nad tym zastanawiałem. 

Problemem robi się tutaj docieplenie górne. Chyba, że wodę podam w woreczku 

Link to comment
Share on other sites

Zapytam w temacie stawiania słoików na pajączki w powałce. Ja stawiam słoiki przy podkarmianiu a i na wiosnę wodę w pajączku bez sitka. Natomiast na filmie w temacie Gospodarka na niskiej ramce, pszczelarz przy wiosennym podkarmianiu stawia słoiki z syropem na sitko w pajączku (duże ułatwienie) . Czy ma na celu żeby w tym okresie pobierały wolniej, bo zapewne sitko znacznie blokuje pobieranie, jak to jest? i jeszcze, słoiki w sumie są dobre do podkarmiania, ale typowe 0,9 l są za małe, 2 l byłyby dobre, tylko czy takie występują o rozmiarze do pajączka a może plastikowe słoiki, proszę o podpowiedź jeżeli ktoś może stosuje. Trochę utrudnione jest wyjmowanie słoików z pszczołami, gdyby może jakąś cienką siatkę, może taka od styropianu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.