Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pozyskiwanie mleczka pszczelego


Recommended Posts

Witam,

W oczekiwaniu na nowy sezon w którym chciałbym spróbować pozyskać mleczko pszczele. Ogólnie wiem, że czasochłonne i inne tego typu sprawy ale nigdy tego nie robiłem. Więc proszę was o pomoc w poukładaniu sobie tego w głowie co i jak oraz jaki sprzęt potrzeba oraz jak prowadzić pasiekę pod mleczko bo wiadomo albo miód albo mleczko. Z góry dzięki za pomoc, Liczę że dyskusja będzie merytoryczna i treściwa. Wszelkiego rodzaju sugestie wskazane. 

Link to comment
Share on other sites

Ciężko będzie o dyskusję na podstawie doświadczenia .
Znam wielu pszczelarzy , ale wiem tylko trzech , którzy pozyskują mleczko.
Dwóch w Polsce i jeden w Rosji.
Niestety żaden tutaj nie zagląda .
Jeśli ktoś spotyka się z Michałem Bartkowiakiem  , to może zaprosi go do nas !?
Nie chcę spamować na odległość ...
https://sklep.miodybartkowiaka.pl/content/category/1-glowna
Michał mocno poszedł w mleczko ...
W  sezonie nawet zatrudniał studentki do wybierania mleczka z mateczników .

Link to comment
Share on other sites

Cena mleczka na światowych rynkach spadła na łeb na szyję.

Chińczycy zalewają rynek mleczkiem za pół darmo, więc mało kto się tym teraz zajmuje.

Kiedyś był to złoty interes, lepszy niż miód, pyłek czy pszczoły.

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Krzyżak napisał:

Cena mleczka na światowych rynkach spadła na łeb na szyję.

Chińczycy zalewają rynek mleczkiem za pół darmo, więc mało kto się tym teraz zajmuje.

Kiedyś był to złoty interes, lepszy niż miód, pyłek czy pszczoły.

Tak . Na przełomie lat 70 i 80-tych to był hit
Teraz to szkoda zachodu ...

Link to comment
Share on other sites

Ale to dla siebie i dzieci chcę mieć. Na  własne potrzeby a nie przemysłowo choć to faktycznie jedyna słuszna droga.

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

Na małą skalę, na własne potrzeby to możesz przy okazji produkcji matek zrobić kilka serii z nastawieniem , że matek z tego nie będzie .
Możesz też wykorzystać mateczniki rojowe kiedy się pojawią .

W Rosji mają taki sposób przechowywania , że całe mateczniki (z larwą) pakują do zamrażarki .
Larwa jest wskaźnikiem świeżości produktu !
Pociemniała larwa wskazuje , że porcja była już rozmrożona

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Robi_Robson said:

Na małą skalę, na własne potrzeby to możesz przy okazji produkcji matek zrobić kilka serii z nastawieniem , że matek z tego nie będzie .
Możesz też wykorzystać mateczniki rojowe kiedy się pojawią .

W Rosji mają taki sposób przechowywania , że całe mateczniki (z larwą) pakują do zamrażarki .
Larwa jest wskaźnikiem świeżości produktu !
Pociemniała larwa wskazuje , że porcja była już rozmrożona

Całe mateczniki mają wielki sens. Kiedyś się dorobie takiego sprzętu by zamrażać. Chodzi mi o ciekły azot. Docelowo mateczniki mają wielką moc jeśli chodzi o hormony. W Austrii są kliniki leczenia niepłodności za pomocą wspomnianych mateczników ale to trza mieć labolatrorium i deko sprzętu. Ale Dziwi mnie jak słyszę o non stop o emisji CO2 a nikt nie mowi że giniemy. Giniemy my jako ludzie bo statystycznie jesteśmy na krzywej rosnącej jeśli chodzi o niepłodność. Porównując z okresem 50 lat w stecz jakość spermy została zubożona o około 40%. Przewidywania są że za 20 lat co druga para będzie miała problem z zajściem w ciąże. Oczywiście wszystko z tym się wiąże a mianowicie, chemia, technika np gsm i inne mikrofale, czy styl życia, itd. Ogólnie organizacje Zerowego wzrostu zacierają ręce. 

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.