Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

biało-szary nalot


Recommended Posts

Dzień dobry,

Uprzejmie proszę o opinie na temat tego miodu. Kupiłem go przez internet, jest to miód (podobno) nawłociowy. Żona twierdzi, że to są drożdzaki i miód nadaje się do kosza. Z góry dziekuję za pomoc.

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ale podstawowe pytanie czy miód jest sfermentowany ? czy "kipi" w cudzysłowie  wylew się ze słoika i powstają pęcherzyki fermentacyjne,  czy to tylko objaw wizualny kryształków miodu.

Był niedawno u nas podobny temat ?

https://pasiekapszczelarska.pl/topic/1038-biały-nalot-na-miodzie-sekcyjnym/

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

Ale podstawowe pytanie czy miód jest sfermentowany ? czy "kipi" w cudzysłowie  wylew się ze słoika i powstają pęcherzyki fermentacyjne,  czy to tylko objaw wizualny kryształków miodu.

Był niedawno u nas podobny temat ?

https://pasiekapszczelarska.pl/topic/1038-biały-nalot-na-miodzie-sekcyjnym/

Niby nie "kipi" ale nie wiem ponieważ miód dzisiaj dotarł i nie był jeszcze otwarty przeze mnie. Trochę się zląkłem tych drożdżaków i nie chciałbym bym ryzykować. Pytam ponieważ kilka razy zamawiałem w tej pasiece różne miody, kupowałem w innych miejscach i takiego czegoś nie widziałem. Tutaj https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/69-pasieka-5-2012/698-drodaki-i-rozkruszki-jako-zanieczyszczenia-i-szkodniki-miodu wyczytałem " Produkty takie mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi i powodować liczne schorzenia, jak m.in. różne grzybice, aspergilloza, drożdżyce, a także alergia czy też biegunki."

 

37 minut temu, Krzyżak napisał:

 

Zmień żonę, bo plecie trzy po trzy ;)

Dzięki za radę :) ale nie zmienię - ciągle mi się podoba.

Link to comment
Share on other sites

Witam. Trzeba pamietaz ze zona zawsze ma racje, nawet gdy nie ma racj.  A tak powaznie to sa chyba drobinki wosku ale dlaczego nie ma tego na wczesniejszych miodach?  Gdy odwirujemy miod z Nawloci dobrze jest pozostawic go na kilka dni w odstojniku. Juz na drugi dzien zobaczymy cos w rodzaju dobrze zkremowanego miodu. W dyskusjach na ten temat raczej omawia sie sposoby jak szybko to cos usunac z powierzchni. Ja poprostu zbieram to lyzka. Inny sposob to cienka folia jaka uzywamy w kuchni. Rozklada sie na powierzchni miodu i szybkim ruchem "zrywamy" folie wraz z tym dziadostwem.(smacznym zreszta)   Tutaj na zdjeciu wyglada ze pszczelarz rozlal miod bez uzycia odstojnika.  No ale moze sie myle. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Beeman said:

Dla mnie to wyglada jak krystalizacja?

Mi się wydaje że niema problemu. Jestem przekonany że pszczelarz przelał do słoików bez bawienia się w odstojniki, słyszałem o takiej praktyce. Co do drożdżaków to jak wieczko szczelne a słoik nie eksplodował to możesz konsumować. Drożdzaki dały by raczej włochatego misia :) i nie mowa tutaj o Kubusiu Puchatku. Co do żony to te modele mają często funkcję super clean a jak naoglądają się tych seriali z życia to pewno i inne dodatkowe typu a nie mówiłam. Ale trzeba je kochać i za to. 

Edited by Brzytwiarz
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A czy nie będzie to czasem nie do końca przeprowadzona dekrystalizacja?
Pamiętam sytuację u mnie z przed 3-4 lat gdy po zakupie suszarki do pyłku postanowiłem zdekrystalizować wiadro 30l z miodem. Oczywiście w odpowiedniej temperaturze. Nie czekałem do całkowitego zdekrystalizowania miodu. Jak już tylko szło go rozlewać w słoiki postanowiłem rozlać.  Po kilku dniach gdy miód ponownie skrystalizował na skośnych krawędziach słoików powstał własnie taki biały pasek. Myślę, że inaczej układają się wzorki "wykwitów" krystalizacji gdy miód jest rozlany od razu po wirowaniu a inaczej po de krystalizacji 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Turqs said:

A czy nie będzie to czasem nie do końca przeprowadzona dekrystalizacja?
Pamiętam sytuację u mnie z przed 3-4 lat gdy po zakupie suszarki do pyłku postanowiłem zdekrystalizować wiadro 30l z miodem. Oczywiście w odpowiedniej temperaturze. Nie czekałem do całkowitego zdekrystalizowania miodu. Jak już tylko szło go rozlewać w słoiki postanowiłem rozlać.  Po kilku dniach gdy miód ponownie skrystalizował na skośnych krawędziach słoików powstał własnie taki biały pasek. Myślę, że inaczej układają się wzorki "wykwitów" krystalizacji gdy miód jest rozlany od razu po wirowaniu a inaczej po de krystalizacji 

A dlaczego tam jest białe?? chodzi mi o miejsce w słoiku, a może dlatego że jest zwężenie i wosk pozostał na ściance gdy przemieszczał się ku górze. Ja dalej myślę że to zlane bez odstojnika ale to jest moim zdaniem ok. Nawet jeśli kolega ma rację to miodek jest dalej ok. 

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli słoik jest szczelnie zamknięty i nie wykazuje oznak fermentacji po otworzeniu słoika , to mamy do czynienia z naturalnym procesem krystalizacji miodu . To jest naturalny obraz procesu krystalizacji miodu , a zwłaszcza  dla miodów zawierających procentowo więcej glukozy w swoim składzie , a więc przy miodach rzepakowym i nawłociowym które mają tej glukozy więcej.

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

U mnie 90% miodów tak wygląda .
Tylko w tym  roku sprzedałem w detalu ponad 1,5t. i reklamacji jeszcze nie miałem.
To naturalna krystalizacja . Takie jasne wykwity są absolutnie normalne .
Spokojnie otwieraj słoik Darku i delektuj się małym co nieco .

To że nieświadomi klienci czasem maja wątpliwości , to jeszcze jestem w stanie zrozumieć ...
Ale że pszczelarze spiskują , że wosk , dekrystalizacja ,drożdżaki itp ...
Tego zrozumieć nie mogę :blink:

  • Lubię 5
Link to comment
Share on other sites

U mnie również to występuje przy większości słoików, które nalewałem miód wiosenny, rzepakowy. Wg mnie wygląda to na skrustalizowane pęcherzyki powietrza, którym nie udało się uciec już do góry z powodu gęstości miodu 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.