Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nowy już V jak victoria sezon 2020


boddan

Recommended Posts

U mnie dzisiaj, szczególnie jak na grudzień, upalnie. Pszczoły się obleciały, a w przyszły sezonie zastanawiam się nad uruchomieniem plantacji pomarańczy ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, kri napisał:

Czy dymienie apiwarolem teraz ktoś robi,czy nie rozbudzi to pszczół? Poradźcie

 

Dzisiaj u nas 14 stopni pszczoły sobie coś tam latały te co potrzebują,wymarzony czas na całkowite wykończenie warrozy,wiosną będą startowały z "czystymi ulami",a ty ze spokojną głową.Dymić!!!PK

Link to comment
Share on other sites

https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=8&t=24059

 

Mam pytania dla fachowców.

1. Czy na wiosnę mogą wystąpić również rabunki słabszych rodzin, jak przy jesiennym podkarmianiu?

2. Czy należy zdejmować mostki na zimę? Wlotek zasunięty zasuwką, nie zdjąłem mostków (w ub.r. również), ale nie widzę sikorek, którym podaję orzechy. Widziałem dwie łasice koło uli.

3. Na wiosnę chce zakupić matki , czy krainki  linia Nieska to dobra rasa, czy może coś z praktyki możecie polecić lepszego.

Dziękuję i pozdrawiam.   

Link to comment
Share on other sites

A jeszcze może swoje zdanie na temat jn.

Jak podajecie,  po oblocie zabieracie dennice i je dezynfekujecie ogniem jak również później korpusy.

Widziałem o znajomego pszczelarza, korpusy pewnie kilkakrotnie opalane, spękana spalenizna (jak po pożarze) na dosyć głęboko.

A czytałem, że to błąd, pszczoły do dezynfekcji używają kitu jako antybiotyk i nie powinno się go opalać, a korpusy najlepiej z nieheblowanych desek lub czymś je skancerować, żeby miały gdzie ułożyć kit.    

Link to comment
Share on other sites

24 minuty temu, daro napisał:

1. Nigdy nie miałem

2. Nie mogę zdjąć ale jak kto chce .

3. Rasa to kraińska linia Nieska . Krainka dobra wczesna rasa . Lini nie miałem kwestia też od kogo. Ja mam krainkę od http://strzyz.prochowice.pl/

Tych linii jest sporo, jakie najlepiej UN czy NU - sztucznie, czy naturalnie?

Link to comment
Share on other sites

Ja biorę linię tego Pana As . Ja takie i takie . Zależy do czego . Unasienniam u siebie . Jak chcesz mieć czysto rasową lepiej sztucznie ze sprawdzonym czerwieniem . To nie do produkcji a reprodukcji . Matki takie nie raz słabo czerwią ale mają sprawdzone obustronne pochodzenie .

Co do dennic to tam brud wszelaki jak można opalić , zdezynfekować - wskazane . No opalanie do węgla do głupota .

P.S. Państwo solidni terminowo w NU .Matki zawsze na czas . Sztucznie nie brałem . Naturalne unasiennienie niezależne od hodowcy  i może być obsów.

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, harcerz1020 napisał:

Widziałem o znajomego pszczelarza, korpusy pewnie kilkakrotnie opalane, spękana spalenizna (jak po pożarze) na dosyć głęboko.

 

10 godzin temu, daro napisał:

Co do dennic to tam brud wszelaki jak można opalić , zdezynfekować - wskazane . No opalanie do węgla do głupota .

Może ten pan miał w ulach rodziny ze zgnilcem, a chciał za wszelką cenę uratować ule .
Wtedy podręczniki sugerują mocne , głębokie opalanie aż do zwęglenia powierzchni ...

Link to comment
Share on other sites

https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/smartfony/ministerstwo-zdrowia-chce-zwiekszyc-100-krotnie-dopuszczalna-moc-promieniowania/gtehmtt

 

Ministerstwo zdrowia troszczy sie o nas i o nasze podopieczne.

Teraz już nie będą latały po pożytek tylko przez szybkie łącze sprowadzą bezpośrednio do ula i to z półkuli południowej. Także szykujcie szybkie i wydajne miodarki, bo nie nadążycie odbierać miodu przez 12-mc w roku.    

Link to comment
Share on other sites

W dniu 21.12.2019 o 19:30, harcerz1020 napisał:

A jeszcze może swoje zdanie na temat jn.

Jak podajecie,  po oblocie zabieracie dennice i je dezynfekujecie ogniem jak również później korpusy.

Widziałem o znajomego pszczelarza, korpusy pewnie kilkakrotnie opalane, spękana spalenizna (jak po pożarze) na dosyć głęboko.

A czytałem, że to błąd, pszczoły do dezynfekcji używają kitu jako antybiotyk i nie powinno się go opalać, a korpusy najlepiej z nieheblowanych desek lub czymś je skancerować, żeby miały gdzie ułożyć kit.    

Dennice należy oczyścić ze spadłych pszczół , umyć je na przykład karcherem i zdezynfekować przynajmniej raz na dwa lata  ja robię corocznie najczęściej sodą kaustyczną .

 

Zdzisław , człowiekowi też nie zalecają częstego mycia się ?

Cytat

-Częste mycie skraca życie

-Skóra się zdziera i człowiek umiera

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dzisiaj urlop to zrobiłem wizytę na działce.Wszystko wygląda dobrze sikorek i dzięciołów nie widać,mróz w nocy -11 śniegu tyle co na foto,dnia też już przybyło na "nowy rok na barani skok" :) Jeszcze miesiąc i do roboty,zbijanie ramek czyszczenie korpusów,malowanie itd...PK

 https://images91.fotosik.pl/299/9d2343d1cc694280med.jpg

https://images90.fotosik.pl/300/e860d28ebc86b999med.jpg

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Witam,

Zapytam czy można czy ktoś dodawał do inwertu zimowego karmienia surowe soki np. z pokrzywy bądź inne. Do syropu zalecają do 1l  - 5-10 ml soku.  

Osobiście trochę dodawałem do syropu ale syrop przerobiły razem ze sokiem i jest OK. Invert jest już wstępnie przerobiony, gdy dodamy soku mam obawy żeby nie sfermentował.

Może macie w tym temacie jakieś próby i ich efekty? 

Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, Beeman napisał:

A gdzie to tak zalecaja jakies dodatki do syropu? Zwlaszcza zima. Zapchajcie jelita pszczola to ule bedzie obsra...y.  W marcu bedzie juz po pszczolach.

Z czego kojarzę to polecają dodawać do syropów np herbatkę z pokrzywy. Tadek robiąc ziołomiody zazimował tak kilka rodzin i te rodziny wyszły silne na wiosnę. Moim zdaniem więcej pomoże niż zaszkodzi, w końcu to źródło witamin i biopierwiastków. Ja dodałem herbatkę z pokrzywy do syropu. Niektórzy dają nawet czosnek. 

 

Swoją drogą dziwi mnie, że harcerz dopiero teraz się z tym obudził :D

Link to comment
Share on other sites

Tak wszystko dobre tylko, w odpowiednim czasie.  A czemu to juz napisalem. Poza tym mysle ze juz jak dajemy syrop na zime to powinien on byc czysty jak tylko to mozliwe.  Dodatki moga spowodowac krystalizacje syropu. W pracy mam dwa zbiorniki z syropem. Nawet jak juz cos tam plywa to nie nalezy tego wyciagac bo przez dodatkowe  zanieczyszczenia mozemy spowodowac krystalizacje syropu. 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Beeman napisał:

Tak wszystko dobre tylko, w odpowiednim czasie.  A czemu to juz napisalem. Poza tym mysle ze juz jak dajemy syrop na zime to powinien on byc czysty jak tylko to mozliwe.  Dodatki moga spowodowac krystalizacje syropu. W pracy mam dwa zbiorniki z syropem. Nawet jak juz cos tam plywa to nie nalezy tego wyciagac bo przez dodatkowe  zanieczyszczenia mozemy spowodowac krystalizacje syropu. 

 Tzn, że też mogę się obawiać o swoje rodzinki? ?

Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, Krzychu napisał:

Z czego kojarzę to polecają dodawać do syropów np herbatkę z pokrzywy. Tadek robiąc ziołomiody zazimował tak kilka rodzin i te rodziny wyszły silne na wiosnę. Moim zdaniem więcej pomoże niż zaszkodzi, w końcu to źródło witamin i biopierwiastków. Ja dodałem herbatkę z pokrzywy do syropu. Niektórzy dają nawet czosnek. 

 

Swoją drogą dziwi mnie, że harcerz dopiero teraz się z tym obudził :D

Wydawało mi się, że zapytałem logicznie. Zimuję 4 ule nie wiadomo (a raczej wiadomo) jaki będzie sezon, na jesieni może nie będzie więcej i myślę zakarmić invertem ot i cała tajemnica.

 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 14.11.2019 o 23:12, Beeman napisał:

Witam. Za pare godzin oziebienie i 30cm sniegu wiec poszedlem posprawdzac czy wszystko Ok. zrobilem zdjecie od spodu. 

5XTf3vd.jpg

Ewidentnie pszczoły przekarmione, zalany dolny korpus do samych dolnych beleczek. Kłąb do zawiązania potrzebuje w dolnym w środkowej części pustych komórek. Kłąb wisi bo niema miejsca wejść w ramki. Tak uważam. Te dawki które podajesz jakimi karmicie to u mnie 4 ule i jeszcze zostaje.

Gdyby wystąpiły duże mrozy we wcześniejszym okresie to mógłby być kłopot lub co innego z tym związane.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.