Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nowy już V jak victoria sezon 2020


boddan

Recommended Posts

5 godzin temu, Tadek11 napisał:

 amitraz paraliżuje system nerwowy pasożytów 

 

Mamy u klientów w domyśle nalepkę "eko", powinniśmy się trochę lepiej znać na chemii. 

Amitraza nie działa paraliżująco na system nerwowy. Dlatego możemy jeszcze w kilka godzin po odymieniu obserwować warrozę biegającą po dennicy. Bez obaw, żadna nie wróci na pszczoły. 

Amitraza zakłóca działanie receptorów oktopaminy w komórkach nerwowych owadów. Oktopamina to owadzi hormon walki i ucieczki. Można to zatem porównać do permanentnego, 8 godzinnego ataku paniki, który męczy, uniemożliwia żerowanie i w konsekwencji prowadzi do śmierci z wyczerpania. 

Pszczoły mają bardziej rozbudowane enzymy regulujące to (bo to nie pasożyty skryte, tylko urodzeni wojownicy), dlatego jedno odymianie nie jest dla nich szkodliwe, enzymatycznie rozkładają zakłócenie w ich ścieżkach nerwowych. 

 

U ssaków co prawda nie ma oktopaminy, jest adrenalina, ale za to jest cholerny problem z rakiem. Polecam dobry filtropochłaniacz i maskę MP-5 (na całą twarz). 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, michal79 napisał:

 

Mamy u klientów w domyśle nalepkę "eko", powinniśmy się trochę lepiej znać na chemii. 

Amitraza nie działa paraliżująco na system nerwowy. Dlatego możemy jeszcze w kilka godzin po odymieniu obserwować warrozę biegającą po dennicy. Bez obaw, żadna nie wróci na pszczoły. 

Amitraza zakłóca działanie receptorów oktopaminy w komórkach nerwowych owadów. Oktopamina to owadzi hormon walki i ucieczki. Można to zatem porównać do permanentnego, 8 godzinnego ataku paniki, który męczy, uniemożliwia żerowanie i w konsekwencji prowadzi do śmierci z wyczerpania. 

Pszczoły mają bardziej rozbudowane enzymy regulujące to (bo to nie pasożyty skryte, tylko urodzeni wojownicy), dlatego jedno odymianie nie jest dla nich szkodliwe, enzymatycznie rozkładają zakłócenie w ich ścieżkach nerwowych. 

 

U ssaków co prawda nie ma oktopaminy, jest adrenalina, ale za to jest cholerny problem z rakiem. Polecam dobry filtropochłaniacz i maskę MP-5 (na całą twarz). 

Dziękuje Ci Michale za naukowe doprecyzowanie jak działa amitraza uklon2.gif

Maskę mam kupiłem sobie taką do KS

WP2020011_qanprhh.jpg

Link to comment
Share on other sites

W dniu 4.02.2020 o 08:44, Krzychu napisał:

Widać, że silna rodzinka. Takie standardowo masz? 

Zapytam właśnie w tym zakresie. Takie widoki pszczół pod powałką widziałem również  na filmach już w styczniu i lutym. Nie mam doświadczenia w zimowli. Zimuje dopiero 2 zimę, najpierw 1 rodzina a obecnie 4. Poprzednio i obecnie sprawdzałem przez pajączek w powałce w ostatnia sobotę, to siedzą jeszcze głęboko, silniejsze trochę weszły na drugi korpus. Czy dlatego, ze są małe rodziny, czyli jak to określacie zdechlaki. Natomiast silne rodziny buszują już na górze?   

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, daro napisał:

Jakie filtry ?

Kupiłem z dwoma kompletami pochłaniaczy do różnych gazów  i filtrami osłonowymi bawełnianymi wg standardu 3M ( pasują wkłady 3M)  wkłady kolor żółty do gazów kwaśnych i kolor brązowy do gazów organicznych i środków ochrony roślin

https://pl.aliexpress.com/item/32803745248.html?spm=a2g0o.detail.1000014.48.20e4c3dejSzwFu&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.132444.000000000000000&scm_id=1007.13338.132444.000000000000000&scm-url=1007.13338.132444.000000000000000&pvid=3a0f26d6-a5db-401d-8c7b-2ed2f0481745

Maska dobrze dopasowuje się do twarzy , ma miękką uszczelkę silikonową i za małe pieniądze.

U nas w sklepach taka na całą twarz kosztuje ponad 400,-zl.

Link to comment
Share on other sites

Maska - czy musi być na całą twarz, czy wystarczy na drogi oddechowe?

Filtry - z jakim oznaczeniem powinny być? bo jak rozumiem Tadek pisze 3M - to jest producent a nie oznaczenie filtra

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, kubek33 napisał:

Maska - czy musi być na całą twarz, czy wystarczy na drogi oddechowe?

Filtry - z jakim oznaczeniem powinny być? bo jak rozumiem Tadek pisze 3M - to jest producent a nie oznaczenie filtra

Czy musi być na całą twarz ? Jacku zależy do czego chcesz używać tej maski ? Jak do sublimacji kwasu szczawiowego to raczej tak.

Filtry ? Wszystko podałem w poście i podałem kolory oznaczeń. Otwórz stronę którą podałem na alli....... i przestudiuj dokładnie i wszystko zrozumiesz. 3M to marka firmy i jeżeli ktoś pisze że podróbka pasuje do masek 3M to znaczy że jest kompatybilna i  chyba rozumiesz o co chodzi ? ?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dziś 12 stopni C i piękne słoneczko. Pszczoły latały nosiły pyłek. Ule obejrzałem od przodu, a także przez chwilę z tyłu. 

Próbowałem omówić z jedną pszczołą ostatnie wydarzenia polityczne, ale okazała się być betonową zwolenniczką frakcji postępowych, ja zaś od paru lat konserwatysta. 

Trochę już mało puchnę, byłaby większa beka. 

Zobaczymy co dalej przyniesie ten sezon. 

oGBz5uW.jpg?1

Edited by michal79
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Bylem wczoraj w pasiece ,  po ponad dwu miesięcznej nieobecności , to znaczy dokładniej pomiędzy ulami , bo z daleka to patrzyłem na ule czy wszystkie stoją i wiatry nie narobiły szkód.

Było około +12 st.C pszczoły wylatywały ze wszystkich uli  , czyli jest nadzieja , że dotrwają do wiosny bez strat  poza jedną rodzinką która już w grudniu wypadła , ale nie zaglądałem dokładniej i tym bardziej do środka. Powałki jeszcze zimne , bo żadnego ocieplenia nie było od góry i na gołej siatce od dołu. Ale tak myślę , że chyba należy już myśleć o założeniu ocieplenia w najbliższych dniach i o czyszczeniu dennic przy sprzyjającej pogodzie.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

. Powałki jeszcze zimne , bo żadnego ocieplenia nie było od góry i na gołej siatce od dołu. Ale tak myślę , że chyba należy już myśleć o założeniu ocieplenia w najbliższych dniach i o czyszczeniu dennic przy sprzyjającej pogodzie.

Jak o tej porze powałki masz zimne , to pilnie przeglądaj ogłoszenia ?, Nie zaglądałeś , jak piszesz i tylko Ci się tak wydaje. Tydzień temu zakładałem ocieplenia ( mam folie) i powiem , aż bucha gorąc od gniazda. Nie powiem ile czerwiu i jak czerwią , bo nie zaglądnołem do żadnego .Czas wyczyścić dennice , ale pogoda się popsuła , śnieg, deszcz , brzydko.

Zima u nas była bardzo łagodna

Link to comment
Share on other sites

Wyleciały wczoraj pierwszy raz w tym roku tak gromadnie. Na powałkach już skrapla się woda, więc ciepło. Pozamykałem dennice, ale nie ma za bardzo czego czyścić bo osyp chyba na bieżąco usuwały.

Zabawa się zaczyna.

Link to comment
Share on other sites

Pewnie tak . Miały możliwość wylatywania , to i osyp czyściły na bieżąco , ale nigdy nie jest tak , że wszystko jest idealnie. Przy większym osypie rodzina osłabiona nie wyczyści wszystkiego i będzie to pleśniało .Niektórzy pomijają czyszczenie dennic i nawet takie spleśniałe wnętrza pokazują w internecie .Mam inne zdanie . Podmiana , czy wyczyszczenie dennicy nie szkodzi rodzinom , pszczelarzowi już tak?

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, lalux5 napisał:

Jak o tej porze powałki masz zimne , to pilnie przeglądaj ogłoszenia ?, Nie zaglądałeś , jak piszesz i tylko Ci się tak wydaje. Tydzień temu zakładałem ocieplenia ( mam folie) i powiem , aż bucha gorąc od gniazda. Nie powiem ile czerwiu i jak czerwią , bo nie zaglądnołem do żadnego .Czas wyczyścić dennice , ale pogoda się popsuła , śnieg, deszcz , brzydko.

Zima u nas była bardzo łagodna

Weź poprawkę na różnice klimatyczne pomiędzy Małopolską a Wschodnią  Polską , a poza tym ja trzymam pszczoły chłodno żeby mi w zimę nie czerwiły bez potrzeby. Ogłoszeń na pewno nie będę szukał , to możesz pisać ale młodziakom  ?

Pozdrawiam

  • Lubię 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Tadek11 napisał:

pomiędzy Małopolską a Wschodnią  Polską

Północno - wschodnia Polska melduje z bieguna zimna : powałki ciepłe od co najmniej tygodnia. Śniegu nie było , mrozu niewiele, ale i o lotne dni jeszcze trudno.

Link to comment
Share on other sites

No w mojej okolicy, to jest wyścig, kto wykopie pierwszy ten bierze kasę a ten który się spóźni ma tylko dużo pracy. Po posadzeniu pola przykrywane są włókniną, wykopki przypadają najczęściej na połowę mają ( ja w tym czasie szykuje się do wybierania rzepaku)

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Nacek napisał:

No w mojej okolicy, to jest wyścig, kto wykopie pierwszy ten bierze kasę a ten który się spóźni ma tylko dużo pracy. Po posadzeniu pola przykrywane są włókniną, wykopki przypadają najczęściej na połowę mają ( ja w tym czasie szykuje się do wybierania rzepaku)

Wykopki w połowie maja? 

Kopiąc na jesieni coś przeoczyłem? 

Link to comment
Share on other sites

Teraz, Tadek11 napisał:

Jesienią to będą pomarańcze i mandarynki msn-wink.gif

Faktycznie. Zapomniałem, że obudziłem się po 10 latach hibernacji :D wiele się zmieniło :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.