Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nowy już V jak victoria sezon 2020


boddan

Recommended Posts

10 godzin temu, Xpand napisał:

U mnie ostatnio na tapecie ule odkładowe/pakietowe wielkopolskie. Zastanawiałem się nad 5 lub 6 ramkowymi i zbudowałem 7 ramkowe :)) Dużo większe nie są, a dodatkowe miejsce się przyda jak trzeba będzie dłużej przetrzymać. Będę w nich też zimował.

Sławek ? nie żebym Ciebie krytykował , tylko staram się zrozumieć Twoją motywację ? Zastanawiam się po co te ule odkładowe na 7 ramek zamiast zbudować więcej normalnych korpusów czy uli jakie używasz w pasiece ? Będziesz unasienniał matki dla siebie czy na handel ? czy sprzedawał rodzinki z matkami unasiennionymi ? bo wtedy to ma jeszcze sens. 

W sprawie  zimowania zapasowych matek nie lepiej za zimować kilka rodzin więcej w  normalnych ulach  i wiosną w razie czego  można je połączyć ze słabiakami ,   niż trzymać je w zapasowych na 7 ramek ? Oszczędność materiału na ule czy oszczędność cukru stoi za tym ? nie rozumiem ? ?

Na PW napiszę Ci jak robię odkłady w 18 -tkach bez używania uli odkładowych ,  to sprawdzona i powszechnie znana metoda używana przez Niemców i nie wiem dlaczego u nas pszczelarze jej nie stosują tylko ładują się w ule odkładowe o innych wymiarach do których też trzeba inne dennice i inne daszki ??? gdzie tu oszczędność ?

Nie będę pisał na ogólnym  żeby się nie powtarzać i   wymądrzać ☺️ Poza tym to nie ten temat.

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Podzielam zdanie Tadka, odkładówki mają sens przy handlu odkładami na większą skalę. Tak mi się wydaje, nigdy nie handlowałem odkładanie na większą skalę, czasami tylko sprzedam na wiosnę kilka nadmiarowych rodzin.

 

Edited by Nacek
Link to comment
Share on other sites

21 minut temu, lalux5 napisał:

No to ja miałem pecha?

Może miałeś innego,G10 jest najlepszy u mnie ze Sklenarów.Ma też wady z jesieni(sierpień) potrzebuje dobrobyt,bo inaczej przestaje czerwić,troszkę źle się krzyżuje z innymi rasami.PK

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał:


??

?

PW napiszę Ci jak robię odkłady w 18 -tkach bez używania uli odkładowych ,  to sprawdzona i powszechnie znana metoda używana przez Niemców i nie wiem dlaczego u nas pszczelarze jej nie stosują tylko ładują się w ule odkładowe o innych wymiarach do których też trzeba inne dennice i inne daszki ??? gdzie tu oszczędność ?

Nie będę pisał na ogólnym  żeby się nie powtarzać i   wymądrzać ☺️ Poza tym to nie ten temat.

Pozdrawiam

Tadek, jeśli mogę CIę prosić to podaj linka w jakim dziale pisałeś  jak robisz odkłady w " osiemnstkach" ?

 

Karol

Edited by morzedzungli
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Xpand napisał:

U mnie ostatnio na tapecie ule odkładowe/pakietowe wielkopolskie. Zastanawiałem się nad 5 lub 6 ramkowymi i zbudowałem 7 ramkowe :)) Dużo większe nie są, a dodatkowe miejsce się przyda jak trzeba będzie dłużej przetrzymać. Będę w nich też zimował.

Jeśli mogę coś podpowiedzieć,żebyś potem nie przerabiał.

Nad ramkami zostaw 4-5cm luzu do daszka na ciasto na klateczkę.Wentylacja z tyłu skrzynki pająk do zasłonięcia w razie chłodu albo słabszego odkładu.PK

Link to comment
Share on other sites

Tadku, ja nie mam praktycznie u siebie wielkopolskich - nie wiem czy trzy korpusy są zasiedlone, a nad nimi 18. U mnie jest popyt na ramkę wielkopolską i nie robię tego dla siebie :) Te ule odkładowe mają być mobilne, a więc dennica połączona, bo nie wystawie wszystkich na jednej pasiece.  Waga i gabaryt też grają rolę. To nie są ule na miód, tylko do produkcji odkladów, które będą najczęściej powstawać z pakietów (świeże ramki).

 

Piotrze, bardzo dobrze, że o tym piszesz. Moja koncepcja przewiduje ~15cm nad ramkami przy podkarmiaczce 3l, ewentualnie trochę więcej przy 5l, bo chcę tam zmieścić podkarmiaczki powałkowe mojego projektu. Zastanawiam się jeszcze ile miejsca zostawię (jak duża podkarmiaczka), chodzi mi o zakarmianie zimowe, bo na rozwój i podtrzymanie wystarczy sączyć po ~2L - syrop mam zamiar nalewać konewkami 10L. Chcę schować całą podkarmiaczkę w daszku (teleskopowy), dzięki temu nie będę musiał mieć dużych, korpusowych podkarmiaczek (miejsce, transport, waga). Pod ramkami zostawiam ~6cm. Myślę jeszcze nad wentylacją, bo chcę ograniczyć ilość elementów (wkładka dennicowa), dlatego skłaniam się do 2 otworów 89mm w dennicy lub coś w ten deseń. Tego typu otwory mógłbym teoretycznie zamykać od spodu jakimiś kółkami ze styropianu - chodzi mi o sytuację, w której chciałbym używać tymolu zamiast pasków z kwasem szczawiowym.

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, Xpand napisał:

Tadku, ja nie mam praktycznie u siebie wielkopolskich - nie wiem czy trzy korpusy są zasiedlone, a nad nimi 18. U mnie jest popyt na ramkę wielkopolską i nie robię tego dla siebie :) Te ule odkładowe mają być mobilne, a więc dennica połączona, bo nie wystawie wszystkich na jednej pasiece.  Waga i gabaryt też grają rolę. To nie są ule na miód, tylko do produkcji odkladów, które będą najczęściej powstawać z pakietów (świeże ramki).

 

Jeżeli na produkcję odkładów to jasne ? Rób tak jak Ci wygodnie będzie.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, daro napisał:

Daj fachowca .

Ja nie fachowiec !
Studnię dla wodociągów w Bartoszycach kiedyś zdarzyło mi się zrobić . Taką niecałe 70m.
Ale to była fucha sezonowa ...
A jak trzeba czyścić studnię , to biorę pomocnika do odbierania wiader i schodzę na dno ;)

Link to comment
Share on other sites

Latać latają, u mnie też jakiś ruch w interesie jest ale zbyt chłodno żeby mogły donieść konkretnie nektaru, a do tego wiatr im pracy nie ułatwia. W połączeniu z suszą jakoś nie widzę tego kolorowo

Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, Robi_Robson napisał:

Ja nie fachowiec !
Studnię dla wodociągów w Bartoszycach kiedyś zdarzyło mi się zrobić . Taką niecałe 70m.
Ale to była fucha sezonowa ...
A jak trzeba czyścić studnię , to biorę pomocnika do odbierania wiader i schodzę na dno ;)

No a ja szukam fachowca do oczyszczenia . Dużo ich na południu Polski .Do mnie się nie opłaca . Nie jest to proste bo studnia dawno nie czyszczona i chyba gazy się wydzielają . Łatwo życie stracić .

Link to comment
Share on other sites

Na poludniu tez fachowca od studni nie znajdziesz.

Robota ciezka nie ma komu robic.

W zeszłym roku znalazlem dwu: jeden zadpiewał za samo oczyszczenie 1000, drugi za oczyszczenie, dezynfekcje i spoinowanie  1500.

Gwarancji ze woda wroci zero.

Dałem spokoj.

Wykopałem głębinówkę.

 

Link to comment
Share on other sites

Daro to jaki  problem wynajac dwie  pompy i zrobić samemu. Taniej wyjdzie. Jedna pompa do szlamu na dole, a druga pod ciśnieniem z góry do płukania. Na koniec wlać szklankę chloru i gotowe.  Pere godzin i po sprawie. 

Link to comment
Share on other sites

Ja też wchodziłem ze 3 razy, ostatnio pożyczyłem drabinkę sznurkową to było OK. Uważam, że najlepszym sposobem wybrania mułu byłby wóz asenizacyjny, tylko to trzeba kontrolować, żeby nie podebrać poniżej kręgów.

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, daro napisał:

 studnia dawno nie czyszczona i chyba gazy się wydzielają

Super .
Na Podlasiu to mają klawe życie .
Nie tylko ducha puszczy mają, ale i studnie z wodą gazowaną ;)
 

Godzinę temu, daro napisał:

Bo tam oprócz błota mogą być inne skarby .

Kurcze już myślę , czy nie zabrać sprzętu i nie obrać kierunku na Cz....
Oczami wyobraźni ju z widzę te świnki ... Carskie ma się rozumieć :)

 

Godzinę temu, daro napisał:

Ponadto po oczyszczeniu trzeba zrobić nowe złoże tzn wysypać dno czystym piaskiem .

No to akurat to chyba najmniejszy problem.
Zrobisz z poziomu gruntu .

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, daro napisał:

Pakuj bambetle i przyjeżdżaj poczyścisz studnie piwniczkę i zakopane słoiki .Te ze świnkami Carskimi oczywiście .

I jeszcze strych i stary park za pałacykiem ;)

Link to comment
Share on other sites

W dniu 20.04.2020 o 13:57, BOROWY napisał:

Wykopałem głębinówkę.

 

A ile taka głębinówka kosztuje, jeżeli to nie tajemnica? 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.