Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nowy już V jak victoria sezon 2020


boddan

Recommended Posts

Godzinę temu, Xpand napisał:

:) Myślę, że pszczoły w przyszłym sezonie będą w cenie, więc odkłady opłaca się robić. 

W tej chwili zainteresowanie odkładanie jest zerowe, mam wrażenie że sprzedających z roku na rok przybywa, zwłaszcza na ramce wielkopolskiej.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Xpand said:

Myślę, że pszczoły w przyszłym sezonie będą w cenie, więc odkłady opłaca się robić

Masz racje zwłaszcza na początku sezonu. Dlatego warto przezimować  

Link to comment
Share on other sites

Cudów nie będzie. Lipa jeszcse ładnie kilka dni pokwitnie, pszczoły na nich ładnie chodzą. No ale wciąż vis jest nie tak? Przejrzałem dziś dużo rodzin. W większości coś tam zaczynają do nadstawek zbierać. Ba, nawet dwie rodziny już mają sporo w nadstawkach. Ale w większości bieda straszna. To co nazbierają to w nocy przejedzą. Dziś po słoiku rojkom dałem na lepszy rozwój. Reszta sobie jakoś radzi, na bieżąco. Ale jeśli będą z dwa dni załamania pogody to znowu będzie trzeba być w pogotowiu. 

Link to comment
Share on other sites

Nie ma co liczyć na drapane trzeba karmić pszczoły jeżeli ktoś chce mieć silne rodziny na przyszły rok. A poza tym ja dzisiaj zauważyłem przed dwoma ulami pszczoły wałęsające się bez skrzydełek przed wylotami , czyli warroza , i niech to będzie sygnałem ostrzegawczymi dla innych , bo ja już podjąłem odpowiednie środki i uczulam innych Kolegów.

Link to comment
Share on other sites

U mnie na dziś koniec roboty. Wszystkie dostały pokarm, oprócz jednego ula, gdzie matkę przypadkiem do miodni przeniosłem i jeszcze tam czekam na wygryzienie, a potem odwiruje ten korpus z lipą. Oprócz tego puściłem kolejną serię matek właśnie z tego ula :)

 

Jeżeli chodzi o warrozę, to w tym sezonie nie widziałem jeszcze żadnej na pszczole. Oczywiście pszczół bez skrzydełek też nie widziałem, ale to nie są żadne metody diagnostyczne :) Może poza tym, że jak warrozę się widzi na pszczołach to jest już jej dużo i nie ma na co czekać. Generalnie zmieniłem swoje sposoby zwalczania warrozy w tym sezonie i zwalczam też na wiosnę. Mimo tego, że dobrze ubijam na jesieni, to zawsze kilka sztuk zostanie i je na wiosnę dodatkowo osłabiłem. Jak wszystkie ule łykną z 5-10 litrów syropu to podam im paski z kwasem szczawiowym, a potem kolejne zwalczanie warrozy koło września - października, tym razem tymol.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tadek11 napisał:

Nie ma co liczyć na drapane trzeba karmić pszczoły jeżeli ktoś chce mieć silne rodziny na przyszły rok. A poza tym ja dzisiaj zauważyłem przed dwoma ulami pszczoły wałęsające się bez skrzydełek przed wylotami , czyli warroza , i niech to będzie sygnałem ostrzegawczymi dla innych , bo ja już podjąłem odpowiednie środki i uczulam innych Kolegów.

 

Jak jeszcze intensywnie latają na pożytek to niech latają. Lipa przekwitnie, od razu biorę se za sprzątanie, podkarmianie i leczenie. 

Kondycja pszczół wydaje się dobra. Warrozy jeszcze nie widziałem a przyglądałem się dziś dość mocno. 

Mam przeczucie, że ze względu na bardzo małe żelazne zapasy na ten moment to w tym roku "15 kg na zimę " nie wystarczy 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 18.07.2020 o 15:41, Nacek napisał:

W tej chwili zainteresowanie odkładanie jest zerowe, mam wrażenie że sprzedających z roku na rok przybywa, zwłaszcza na ramce wielkopolskiej.

Wielu przejechało się na odkładach refundowanych. Ponadto zaczęła krążyć wieść, że odkłady są do kitu i nie warto w nie inwestować... Coraz częściej powtarzane "znajdzie się głupi co odkład kupi" itd. Wielu pszczelarzy ma problemy z zimowaniem rodzin, więc wolą zamiast 250 za odkład + leczenie + min 2-3 ramki z węzą + pokarm wydać 400-500 zł wiosną i wziąć miodu za 1000 zł. Później rodziny do zera golą i wiosną operacja się powtarza. Biznes jest biznes.

Sprzedałem w tym roku sporo odkładów. Wszystkie na ramce wlkp a nigdzie się nie ogłaszałem. Dobrze prowadzony odkład z młodą matką wiosną da więcej miodu niż niejedna starsza rodzinka. Wiem co piszę, bo w weekend robiłem kolejne miodobranie. Jest lipa ze spadzią i z innej miejscówki lipa z facelią. W jednym miejscu jeszcze z 10 rodzin nie brałem, bo pełno nakropu w nadstawkach - zakwitło pole ogórecznika w okolicy i po deszczu rzuciły się na niego. Zapowiadało się lichutko a nie jest tak źle.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Michał napisał:

Wielu przejechało się na odkładach refundowanych. Ponadto zaczęła krążyć wieść, że odkłady są do kitu i nie warto w nie inwestować... Coraz częściej powtarzane "znajdzie się głupi co odkład kupi" itd. Wielu pszczelarzy ma problemy z zimowaniem rodzin, więc wolą zamiast 250 za odkład + leczenie + min 2-3 ramki z węzą + pokarm wydać 400-500 zł wiosną i wziąć miodu za 1000 zł. Później rodziny do zera golą i wiosną operacja się powtarza. Biznes jest biznes.

Sprzedałem w tym roku sporo odkładów. Wszystkie na ramce wlkp a nigdzie się nie ogłaszałem. Dobrze prowadzony odkład z młodą matką wiosną da więcej miodu niż niejedna starsza rodzinka. Wiem co piszę, bo w weekend robiłem kolejne miodobranie. Jest lipa ze spadzią i z innej miejscówki lipa z facelią. W jednym miejscu jeszcze z 10 rodzin nie brałem, bo pełno nakropu w nadstawkach - zakwitło pole ogórecznika w okolicy i po deszczu rzuciły się na niego. Zapowiadało się lichutko a nie jest tak źle.

 

Czyli, że tam gdzie lipy zazwyczaj kwitną późno, może coś jeszcze z tego byćw tym roku? Miejmy nadzieję, że jednak tak. 

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Michał napisał:

Wielu pszczelarzy ma problemy z zimowaniem rodzin, więc wolą zamiast 250 za odkład + leczenie + min 2-3 ramki z węzą + pokarm wydać 400-500 zł wiosną i wziąć miodu za 1000 zł.

 

O nie nie nie. Jeśli tak to jest, to mają problem

a) z liczeniem

b) ja wiem lepiej.

 

Inna rzecz, że gówna to i papierek nie pomoże aby zrobić cukierek.  

Edited by tikcop
Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie, czy jeżeli w ulach jest sporo zapasu miodu, ale obecnie brak pożytku, to i tak trzeba dokarmiać żeby matki czerwiły?

I jeszcze pytanie do Krzysztofa, czy dobrze odbudowały węzę w korpusie postawionym na dennicy?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Michał said:

Wielu pszczelarzy ma problemy z zimowaniem rodzin, więc wolą zamiast 250 za odkład + leczenie + min 2-3 ramki z węzą + pokarm wydać 400-500 zł wiosną i wziąć miodu za 1000 zł. Później rodziny do zera golą i wiosną operacja się powtarza.

I tu Michal pewnie masz racje.  Ja w zeszlym roku kupilem na wiosne cztero ramkowe odklady po $240.   Przyniosly miodu za co najmniej $500  I tez sie zastanawialem jaki to ma sens?

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Beeman napisał:

I tu Michal pewnie masz racje.  Ja w zeszlym roku kupilem na wiosne cztero ramkowe odklady po $240.   Przyniosly miodu za co najmniej $500  I tez sie zastanawialem jaki to ma sens?

 

Pewnie odkłady z ciepłych krajów ? Może taka jest przyszłość pszczelarstwa i w ogóle rolnictwa i ogrodnictwa. Już teraz można sobie na przykład w innej beczki , grzybnie grzybów leśnych kupić i na własnej działce zaaplikować zamiast chodzić po lasach , oszczędność nóg i czasu ?

Link to comment
Share on other sites

20 godzin temu, harcerz1020 napisał:

Mam pytanie, czy jeżeli w ulach jest sporo zapasu miodu, ale obecnie brak pożytku, to i tak trzeba dokarmiać żeby matki czerwiły?

I jeszcze pytanie do Krzysztofa, czy dobrze odbudowały węzę w korpusie postawionym na dennicy?

 

Dla Ciebie najważniejszym jest aby tuż przed wrześniem (jak na obecne typowe polskie warunki klimatyczne), w rodzinie (tylko nie zdechlaku po izolatorze) znalazła się młoda tegoroczna matka w zdolności jajczenia.

 

Wyjątkowo staruchy pozimowe staną na wysokości odwłoka, podobnie jak tegoroczne dziewice fatalnie obleją test zdolności utrzymania dobrostanu rodziny w przyszłym sezonie. Rachunek prawdopodobieństwa dopuszcza te wyjątki od reguły. Ot matka na następny sezon jedynie.

 

A po drugie pszczołami nie idzie sterować. Robią na co mają ochotę i możliwości. Na tym zakończę swój wykład.

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, mirek. napisał:

Po ile pasków na korpus gniazdowy dawałeś i jakie wymiary stosowałeś pasków ?

Ważna ilość substancji czynnej w g na rodzinę i proporcje a nie pierdoły.

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, tikcop napisał:

 

Dla Ciebie najważniejszym jest aby tuż przed wrześniem (jak na obecne typowe polskie warunki klimatyczne), w rodzinie (tylko nie zdechlaku po izolatorze) znalazła się młoda tegoroczna matka w zdolności jajczenia.

 

Wyjątkowo staruchy pozimowe staną na wysokości odwłoka, podobnie jak tegoroczne dziewice fatalnie obleją test zdolności utrzymania dobrostanu rodziny w przyszłym sezonie. Rachunek prawdopodobieństwa dopuszcza te wyjątki od reguły. Ot matka na następny sezon jedynie.

 

A po drugie pszczołami nie idzie sterować. Robią na co mają ochotę i możliwości. Na tym zakończę swój wykład.

Wiem, że nic nie wiem. A może podpowiedź w temacie trutówek. W jednej rodzinie początek czerwca wyszła rojka, 20 czerwca druga mała którą połączyłem z macierzakiem. Dziś sprawdziłem a tam dużo czerwiu trutowego. Co z tym zrobić? Z tego co wiem to można 1.Wysypać z ula, ul zabrać i rozwiązać rodzinę, 2. Znajomy pszczelarz polecił wysypać ok. 30 -40 m od ula i to co wróci połączyć z inna rodziną, trutówki rzekomo zostaną 3. A może jeszcze włożyć młody czerw i jak skasują trutówki dopiero połączyć, na matkę NU to już za późno? A może coś innego. Co byście zrobili, lub co robicie w takiej sytuacji i w tym czasie.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Harcerzu, wytelep w trawę 20-30 metrów po poprzednim poddymieniu delikatnym podkurzaczem, a ul i stojak zabierz całkiem i zapomnij o temacie. Czerw trutowy wytnij i wytop, resztę ramek z jedzeniem porozdzielaj po odkładach.

 

Można też na miejscu ula z trutówkami postawić nowy z 1 plastrem czerwiu krytego ale z jajkami, młodymi larwami i jakimś jedzeniem, wolnym plastrem, trzeba ocenić siłę ile obsiądą. Lotne wrócą na miejsce. Trutówki albo i matka zostanie w trawie. Jak dobrze pójdzie za miesiąc będą jajka. Nie jest jeszcze za późno na to. Będzie słabsze to zawsze idzie w październiku połączyć z inną rodzinką. A młoda matka to młoda matka i co z tego, że z lipco-sierpnia.

 

Ale z takim rodzinami to więcej zachodu. Ja bym to wytelepał, ul zabrał z miejsca i zajął się czym innym. 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 18.07.2020 o 23:00, Xpand napisał:

 

 

Jeżeli chodzi o warrozę, to w tym sezonie nie widziałem jeszcze żadnej na pszczole. Oczywiście pszczół bez skrzydełek też nie widziałem, ale to nie są żadne metody diagnostyczne :) Może poza tym, że jak warrozę się widzi na pszczołach to jest już jej dużo i nie ma na co czekać. Generalnie zmieniłem swoje sposoby zwalczania warrozy w tym sezonie i zwalczam też na wiosnę. Mimo tego, że dobrze ubijam na jesieni, to zawsze kilka sztuk zostanie i je na wiosnę dodatkowo osłabiłem. Jak wszystkie ule łykną z 5-10 litrów syropu to podam im paski z kwasem szczawiowym, a potem kolejne zwalczanie warrozy koło września - października, tym razem tymol.

 

Sławku a kiedy byłeś ostatni raz na kontroli u okulisty ? ? Oczywiście to tak dla humoru i nie bierz tego na poważnie. ? Ja też na pszczole nie widziałem ale na czerwiu trutowym podczas wycinania ramek pracy to i owszem i to jest walka z wiatrakami i nawet jak Ty jesteś pewny swoich metod to mogą nanieść od sąsiadów pszczelarzy z innej pasieki.

A wracając o prac w sezonie jakoś nie pisze nikt że zaczął już karmienia zimowe ? W ulach korpusowych z niską ramką już możemy szykować górne korpusy na podmianę do zimy i zaczynać już karmienie zimowe. Właśnie tak zacząłem w części rodzin z tegorocznymi rójkami , żeby mieć przygotowane ramki z zapasami na zimę. Później takie korpusy z zapasami dajemy do gniazda i mamy połowicznie temat karmienia załatwiony i przy okazji wykorzystujemy pszczoły letnie do przerobu cukru. Ale to taka uwaga na marginesie jak ktoś nie chce to niech czeka do sierpnia. Ale dla tych co liczą na nawłoć to jest wydaje mi się niezbędny scenariusz.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.