Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Vademecum rozmnażania drzew i krzewów miododajnych.


Quidam

Recommended Posts

7 godzin temu, BOROWY napisał:

Ja bendę próbował sadzić żywopłot w tym roku.

 

Macie jakieś pomysły jak to zrobić szybko, tanio i dobrze?

Chodzi o jakieś 600 metrów, więc sporo.

Będzie to się działo na podkarpaciu, nie wiem co to za gleba tu jest ale coś koło glin, iłów, coś takiego.

Bardzo dobrze trzyma wode.

 

Pozdrawiam.

A nie jakiego pszczelarza o nazwisku Głaz nie znasz, też gdzieś z Roztocza, okolice Tomaszowa Lubelskiego, gdzieś tam.  

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, BOROWY napisał:

Żywopłot - coś co za kilka lat będzie nie do przejścia.

Planuje gęstą wysoką siatke leśną i żywopłot po zewnętrznej.

Ligustr od wewnątrz, a głogi i dzikie róże po zewnętrznej .
Przytnij nisko przy ziemi, a później wraz ze wzrostem 2x w roku coraz wyżej.
Jak się rozkrzewi , to nie do przejścia .
 

Link to comment
Share on other sites

W ten deseń myślę. Plus jeżyny - mam ich dużo w krzaczorach na polu, a to myślę powinno się dać rozmnażać jak malina.

Przy ligustrze mnie przeraza ilość sadzonek ... ale coś trzeba robić, bo mi sarny pod oknami łażą. 

Link to comment
Share on other sites

U mnie podstawą jest nieczęste koszenie i obserwacja. Wiele roślin dzięki temu znalazło się w "menu" pszczół tam gdzie mogę gospodarzyć. Melisa, jasnota biała, trochę jeżyn, agrest.  Bardzo polecam. Bardzo też w tym sezonie byłem zadowolony z podbiału, który przywiozłem z drugiego końca Polski. Mam nadzieję będzie się dalej rozwijał. Ale temat o drzewach... 

Z drzewami to na razie wyszło mi uratować przed żałocznym ślimactwem kilka córek przedwojennej malinówki. Nie wiem co z tego będzie, bo z nasion. Podobnie wyłapałem kiełkującą pestkę śliwki renklody.

Jak na razie wszystkie próby szczepienia czegokolwiek kończyły się u mnie porażką... może coś spróbuję w tym sezonie, chociaż nie pobrałem żadnych zrazów...

 

O potędze niektórych roślin niech zaświadczy Jasnota, która u mnie na pszczoły czekała do końca 2019 roku (zdjęcie z 30.12.2019).

43mwUxU.png

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, michal79 napisał:

Bardzo też w tym sezonie byłem zadowolony z podbiału, który przywiozłem z drugiego końca Polski. Mam nadzieję będzie się dalej rozwijał.

 

To gatunek wapniolubny, więc jeśli masz kwaśne gleby, wskazane jest wzbogacenie podłoża wapnem (ja stosuję dolomit - solidnie), chociaż będzie wegetował, rosnąc w glebie o odczynie kwaśnym.

Swoją drogą to ciekawe, w moim rejonie często spotykany na nieużytkach, wzdłuż rowów - jest bardzo ekspansywny. Roślina ruderalna.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 20.01.2020 o 10:44, lalux5 napisał:

Bardzo fajny żywopłot wychodzi z rodzimego świerka  . Należy przycinać aby gęstniał , sadzonki tanie , no i ....pachnie  a nie śmierdzi jak niektóre tuje.

Wbrew pozorom świerk jest cenną rośliną dla pszczół thumbsup.gif a jednocześnie i spełniającą inne walory w architekturze naszych zieleni,  doświadczyłem to wielokrotnie obserwując pszczoły i widząc chmary pszczół na świerkach . Młodzi pszczelarze w większości by nawet tego nie zauważyli ?

Link to comment
Share on other sites

U mnie oliwniki i rokitniki strasznie uciekają do słońca .
Nie rosną całkiem w cieniu , tylko pomiędzy ulami a stawem .
Tak się wyciągają na południowy wschód , że co rok muszę je  bardzo mocno przycinać , żeby przejść nad wodą .
Drugi minus zauważyłem w 2019 kiedy 3 rójki jedna po drugiej uwiązywały się w tym samym miejscu na pniu oliwnika .
Cierniste doświadczenie . Kto zna oliwnik ,ten wie .
Po trzeciej rójce w tym samym miejscu piła poszła w ruch 
Wyciąć wszystkich szkoda , a na przesadzenie są już za duże . Więc wciąż rosną .

Link to comment
Share on other sites

Guest marbert
W dniu 21.01.2020 o 21:29, Robi_Robson napisał:

U mnie oliwniki i rokitniki strasznie uciekają do słońca .
Nie rosną całkiem w cieniu , tylko pomiędzy ulami a stawem .
Tak się wyciągają na południowy wschód , że co rok muszę je  bardzo mocno przycinać , żeby przejść nad wodą .
Drugi minus zauważyłem w 2019 kiedy 3 rójki jedna po drugiej uwiązywały się w tym samym miejscu na pniu oliwnika .
Cierniste doświadczenie . Kto zna oliwnik ,ten wie .
Po trzeciej rójce w tym samym miejscu piła poszła w ruch 
Wyciąć wszystkich szkoda , a na przesadzenie są już za duże . Więc wciąż rosną .

Zbierałeś owoce rokitnika?

 

Ja kilka razy próbowałem. Katastrofa. 

Dopiero po latach się dowiedziałem że należy sekatorem ścinać całe gałązki z owocami i następnie je wsadzić do zamrażarki i wówczas je uzyskać.:P

 

I tak nie korzystałem przez brak wiedzy.-_-

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Wskazówka dla tych, którzy chcą uzyskać młode sadzonki lip drogą generatywną (wysiew).

Można już zbierać nasiona lip przed osiągnięciem przez nie pełnej dojrzałości i wysiewać natychmiast "na zielono" w podłoże.

Ważne aby ich absolutnie nie podsuszać.

Przy tym sposobie mamy zapewnione wschody powyżej 50% na wiosnę przyszłego roku.

Na zdjęciach moje zbiory nasion lipy wonnej (Tilia insularis).

  • Lubię 2
  • Dziękuję 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Czy ktoś z Was ma doświadczenia w rozmnażanie bluszczu pospolitego? Wyczytałam, że kwitną tylko egzemplarze rozmnażanie generatywnie (jak rozumiem z nasion) i to po ok 10 latach...  ?? W związku z tym, jako, że niecierpliwa jestem, doszłam do wniosku, że najlepiej byłoby kupić sadzonkę, zaoszczędzę te 2-3 lata. Ale... skąd mogę mieć pewność że te sadzonki, które są w sprzedaży są z nasion?  ?? 

Więc mam pytanie, jak to jest, czy rzeczywiście trzeba z nasion wychodować, żeby zakwitł? I jakie warunki trzeba spełnić, żeby zakwitł? 

 

Powiem Wam, że dziś szok przeżyłam. Bo na naszym bluszczu obok domu było dziś pełno pszczół, mimo bardzo, bardzo silnego wiatru! Myślałam że przy takim wietrze pszczoły siedzą w ulu lub latają tylko po wodę! ?

Pomyślałam że fajnie byłoby mieć taki pożytek bliżej pasieki. A ten nasz oplata starą sosnę i kwiaty pojawiają się dopiero na wysokości 1. piętra. Może dlatego, że poniżej tej wysokości jest przes cały dzień cień. 

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, ikop74 napisał:

Czy ktoś z Was ma doświadczenia w rozmnażanie bluszczu pospolitego? Wyczytałam, że kwitną tylko egzemplarze rozmnażanie generatywnie (jak rozumiem z nasion) i to po ok 10 latach...  ?? W związku z tym, jako, że niecierpliwa jestem, doszłam do wniosku, że najlepiej byłoby kupić sadzonkę, zaoszczędzę te 2-3 lata. Ale... skąd mogę mieć pewność że te sadzonki, które są w sprzedaży są z nasion?  ?? 

Więc mam pytanie, jak to jest, czy rzeczywiście trzeba z nasion wychodować, żeby zakwitł? I jakie warunki trzeba spełnić, żeby zakwitł? 

 

Powiem Wam, że dziś szok przeżyłam. Bo na naszym bluszczu obok domu było dziś pełno pszczół, mimo bardzo, bardzo silnego wiatru! Myślałam że przy takim wietrze pszczoły siedzą w ulu lub latają tylko po wodę! ?

Pomyślałam że fajnie byłoby mieć taki pożytek bliżej pasieki. A ten nasz oplata starą sosnę i kwiaty pojawiają się dopiero na wysokości 1. piętra. Może dlatego, że poniżej tej wysokości jest przes cały dzień cień. 

Ucinasz pęd jak winogrona i zakopujesz w ziemi, ot i całe rozmnażanie. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

No ... ja sobie obsadziłem ogrodzenie na działce ~0,5 hektara. Mam bluszcz pięciolistkowy - to jest DEMON! Nie idzie się tego pozbyć i koszę go na siatce kosą spalinową. W newralgicznych miejscach zwalczam solą kuchenną, w planach jeszcze wapno do testu. Próbowałem też octu. Jak ktoś ma pomysł jak się tego pozbyć bez jakiś roundupów, to będę wdzięczny.

Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, Xpand napisał:

 Mam bluszcz pięciolistkowy - to jest DEMON! 

Skurczybykowi odciąłem wszystkie pędy wyrastające z ziemi a ten dalej zielony, wystarczył mur do którego się przyssał. Ale nektaruje nawet jak wszystko inne zawiedzie i żadna susza mu nie straszna, a we wrześniu szpaki mają radochę.   

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Xpand napisał:

No ... ja sobie obsadziłem ogrodzenie na działce ~0,5 hektara. Mam bluszcz pięciolistkowy - to jest DEMON! Nie idzie się tego pozbyć i koszę go na siatce kosą spalinową. W newralgicznych miejscach zwalczam solą kuchenną, w planach jeszcze wapno do testu. Próbowałem też octu. Jak ktoś ma pomysł jak się tego pozbyć bez jakiś roundupów, to będę wdzięczny.

 

Możesz spróbować wykopać, zglebogryzarkować teren i obsiać czymś szybkorosnącym, jakąś trawą jednoroczną (żyto). 

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, ikop74 napisał:

Wyczytałam, że kwitną tylko egzemplarze rozmnażanie generatywnie (jak rozumiem z nasion) i to po ok 10 latach... 

 

Kwitną również okazy uzyskane drogą wegetatywną. Zakwitną tylko pędy rosnące wertykalnie (pionowo).

 

18 godzin temu, daro napisał:

Zaraza . Opanować nie sposób  .

 

Święte słowa...

 

15 godzin temu, Xpand napisał:

Mam bluszcz pięciolistkowy

 

To raczej winobluszcz (Parthenocissus quinquefolia) - jak dalej będziesz stosował sól kuchenną czy ocet to wyjałowisz glebę na lata.

Jedyny znany mi skuteczny sposób na pozbycie się go to stosowanie herbicydu na młode pędy.

Jeśli masz "alergię" na chemię - zostaje tylko systematyczność w wyrywaniu nowych pędów do momentu, aż osłabisz go na tyle, że sam obumrze. Ale to zabawa na kilka najbliższych sezonów.

Link to comment
Share on other sites

Trochę mnie przestraszyliście z tą zarazą... ? A wiecie czy można taki bluszcz posadzić przy słupie telefonicznym/elektrycznym? Chodzi mi o to, że za kilka lat, gdy on już dojdzie do poziomu drutów nie będą z tego kłopoty? Bo okolice słupów to najłatwiejsze miejsca, żeby zapanować nad rozrostem w szerze, wystarczy regularnie trawę wokół kosić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.