Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Vademecum rozmnażania drzew i krzewów miododajnych.


Quidam

Recommended Posts

Quidam masz racje, to jest winobluszcz pięciolistkowy. Próbowałem też wykopywać korzenie, ale zawsze coś zostało i odrastał. Generalnie największy problem mam w miejscu, gdzie jest  śnieguliczka koło ogrodzenia, bo najciężej dojść. Dużo tam podziałałem solą i już coraz mniej i coraz słabsze rosną. Sól daje punktowo, tam gdzie wychodzi pęd winobluszczu. W kilku miejscach puszczam go wolno, bo mi tak nie wadzi, nawet na jakieś uschnięte i stare śliwki pozwalam mu wejść - właśnie z myślą o pszczołach.

Link to comment
Share on other sites

Iwona pytasz o sadzenie przy słupach , ja właśnie kasuję .Miałem przy słupie elektrycznym i miałem obawy czy wiatr nie narobi kłopotu .Na całej wysokości na metr szerokości wyrósł , duży opór wiatru trochę narobił mi cykora .A wyrósł po sam koniec słupa .Co prawda tu już jest linka a nie druty .

Link to comment
Share on other sites

Zdzich123 no właśnie... trochę się boje sadzić to gdziekolwiek, bo widzę jak wygląda nasza park... W ogóle mam dylemat z tymi jesiennymi pożytkami, bo okazuje się że wszystko co wartościowe (nawłoć, trojeść, teraz bluszcz) to rośliny mocno inwazyjne i może raczej powinnam się cieszyć, ze ich nie mam w okolicy. Na pewno to z korzyścią dla lokalnej roślinności. Tylko w takim razie co posadzić w okolicy, żeby pszczoły miały dobry pyłek i choć trochę nektaru jesienią? Co z naszych rodzimych roślin, które nie są inwazyjne? Posadziłam kilka jeżówek choć one też nie polskie, ale przynajmniej nie inwazyjne. Mam też kilka wrzosów, ale jeszcze pszczoły na nich nie widziałam choć kwitną... Zastanawiam się czy z takich kupionych od ogrodnika też pszczoły coś mogą sobie nanieść, czy przypadkiem nie jest tak, ze tylko z tych dziko rosnących?

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, ikop74 napisał:

Tylko w takim razie co posadzić w okolicy, żeby pszczoły miały dobry pyłek i choć trochę nektaru jesienią?

 

Przewertuj temat  "Terminarz kwitnienia - czyli co teraz kwitnie" - masz tam przedstawione gatunki roślin, które kwitną późnym latem czy jesienią.

 

6 godzin temu, ikop74 napisał:

Mam też kilka wrzosów, ale jeszcze pszczoły na nich nie widziałam choć kwitną...

Obecnie królują w sprzedaży wrzosy pąkowe - czyli takie, których barwa nie znika, ale kwiat zostaje w formie zamkniętego pąka. Stare, dobre odmiany wrzosów są praktycznie niespotykane, więc radzę unikać nasadzeń z nowych odmian wrzosu - masz tylko aspekt estetyczny (kolor) bez pożytku dla pszczół.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Informacja dla ambitnych pszczelarzy, którzy chcą wzbogacić swoją bazę pokarmową w rośliny cebulowe - krokusy, cebulice. szafirki itp.

Właśnie trwa posezonowa obniżka cen - termin sadzenia idealny.

Np. 500 cebulek krokusa mix można już kupić w cenie 120,oo zł - łatwo sprawdzić w internecie...(nie chcę uprawiać kryptoreklamy)

Ja już zamówiłem 1500 sztuk.

  • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

25 minut temu, Krzyżak napisał:

le czasu się sadzi 1500szt  cebulek ?

3,5 godziny.

Mam "urządzenie" do sadzenia cebul - rurka 1/2 " z dospawaną rączką (coś jak kosztur używany w lasach do sadzenia drzew).

Link to comment
Share on other sites

17 minut temu, Quidam napisał:

3,5 godziny.

Mam "urządzenie" do sadzenia cebul - rurka 1/2 " z dospawaną rączką (coś jak kosztur używany w lasach do sadzenia drzew).

Rozumiem że koniec zaklepany? 

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Krzyżak napisał:

 

Tak z ciekawości, ile czasu się sadzi 1500szt  cebulek ? :)

Kto by liczył czas ?
Przy szafranach sadzenie dosyć szybko idzie .
W wolnej chwili wycina się szpadlem kawałek darni . Wsypuje kilka - kilkanaście sztuk i kładzie się płat darni na swoje miejsce .
Za tą odrobinę pracy wiosną masa radości dla oczu kiedy pszczoły w pierwszych wiosennych promieniach słońca dosłownie kąpią się w pyłku .


 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 14.10.2020 o 11:16, Quidam napisał:

Informacja dla ambitnych pszczelarzy, którzy chcą wzbogacić swoją bazę pokarmową w rośliny cebulowe - krokusy, cebulice. szafirki itp.

Właśnie trwa posezonowa obniżka cen - termin sadzenia idealny.

Np. 500 cebulek krokusa mix można już kupić w cenie 120,oo zł - łatwo sprawdzić w internecie...(nie chcę uprawiać kryptoreklamy)

Ja już zamówiłem 1500 sztuk.

Sławomir, zapytam, czy posadzone cebulki krokusów obecnie na drugi rok rozrastają się i można w ten sposób rozmnożyć?   

Link to comment
Share on other sites

Te cebulki krokusów które wczoraj sadziłem na pewno .
Były sortowane - dorodne i z duża ilością kiełków .
Z pewnością podzielą się już w przyszłym roku z jednej na kilka .

Ogólnie byliny cebulowe same doskonale sobie radzą z podziałem cebul matecznych .
Szczególnie cebulice. Widać to na starych kilkudziesięcioletnich cmentarzach .  Niektóre podczas kwitnienia cebulicy wyglądają jak jedna wielka , niebieska łąka .
Tulipany, szafirki  i narcyzy również wytwarzają dużo cebul z cebulki matecznej .
Lilie oprócz cebulek przybyszowych można rozmnażać z odłamanych łusek cebulowych , lub cebulek tworzących się w kątach liści przy ich nasadzie.
Oczywiście takie w pierwszym sezonie nie zakwitną .
Niektórym cebulowym trochę trzeba pomóc . Np hiacyntom .
Polecana metoda rozmnażania z nacinaniem piętki na krzyż słabo się u mnie sprawdzała (dawno temu ) .
Lepszym sposobem było wydrążenie całej piętki . . .

Ale z drugiej strony teraz kiedy jest taka duża podaż dobrej jakości cebul w dobrych cenach nie ma sensu dla ilości hobbystycznych się w to bawić .

Link to comment
Share on other sites

tak a najlepiej zetnij główne drzewo i se nie poradzisz potem z odrostami  ja walczę 6 lat

podobnie jest z sumakiem czy octowcem

jak wsadziłem nic wko...... się i wyciąłem i się zaczęło

 

 

Edited by mirek.
Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, mirek. napisał:

zetnij główne drzewo

i posmaruj pieniek chwastoksem, nic nie urośnie od korzenia , a io skażenie minimalne.

 

13 godzin temu, Sangbleu napisał:

Panowie, czy można rozsadzić robinię akacjową z korzenia?


Oczywiście . Kiedyś wyrywałem akacje jeepem z linka stalową . Karpę korzeni rąbałem na kawałki z każdego wyrosło drzewo.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, Sangbleu napisał:

Panowie, czy można rozsadzić robinię akacjową z korzenia?

 

Książkowo ..."sadzonki korzeniowe o długości ok. 10 cm (grubość palca), tnie się w grudniu, wiąże w wiązki i dołuje w piasku. Wysadza się w lutym-marcu do skrzynek i nakrywa 2 cm warstwą gleby. Skrzynki ustawia się w szklarni, namiocie lub inspekcie"...

Osobiście nigdy nie praktykowałem tej metody w odniesieniu do robinii.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Prezentowane na łamach forum w końcówce sierpnia ub.r. zdjęcie nasion lipy wonnej (Tilia insularis) - fot.1

Pierwsze wschody - siewki lipy wonnej - fot. 2,3,4.

Szczepienia wiosenne różnych gatunków i odmian lip - fot. 5

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Mam takie pytanie:

W czerwcu byłem na Roztoczu i natrafiłem na zgromadzenie kilku wielkich lip, które buczały niczym transformator od pszczół. 

We wrześniu pobrałem nasiona, które trzymam w lodówce, przyprószone ziemią. 

Czy teraz mogę je już wrzucić na zimę do gleby normalnie? Przy jakich temperaturach to powinno się odbywać?

Link to comment
Share on other sites

Witam, czy ktoś z Was siał koło swojej pasieki jeżówkę? Macie doświadczenia co do najlepszego terminu? Najczęściej polecane jest sianie późną wiosną. Ja w zeszłym roku posiałem w kilku terminach i o dziwo najlepiej mi wschodziła ta posiana późną jesienią. W tym roku nasiałem związku z tym sporo jeżówki właśnie jesienią, teraz zastanawiam się, czy resztę nasion wysiać teraz, czy zostawić sobie na późną wiosnę.

Pozdrawiam.

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Robi_Robson napisał:

Sławek już gdzieś wcześniej pisał , że lipę wysiewa się jak najwcześniej.
Najlepiej jak są jeszcze zielone nasiona .

 

Z racji, że byłem tam, kiedy byłem, do mojej dyspozycji były nasiona jeszcze wiszące na gałęziach oraz trochę leżących na ziemi. Od razu wylądowały w lodówce w woreczku strunowym wypełnionym ziemią, trochę otwartym dla dostępu powietrza. 

Wczoraj wsadziłem do gleby na zewnątrz. Zobaczymy, jak to będzie na wiosnę...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.