Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ramka trapezowa.


Quidam

Recommended Posts

Prośba do bardziej doświadczonych Kolegów w tej materii.

Czy ramka w kształcie trapezu jest rzeczywiście najbardziej optymalną dla pszczół – odzwierciedlającą ich naturalne upodobania?

Być może jest to pytanie z kategorii naiwnych. Zdaję sobie sprawę z technicznych problemów jej wykonania jak i samych uli w typie ula Apostoly`ego. Nie wspomnę o problemach związanych z wirowaniem (brak drutowania).

Przestudiowałem treści zamieszczone w necie, ale chciałbym poznać Wasze zdanie – sugestie, ewentualnie doświadczenia tych, którzy ją stosowali.

 

Link to comment
Share on other sites

Był u nas temat odpowiadający Twoim zainteresowaniom ula bez ramek albo trapezowego jak wolisz ( podobny kształt plastrów)

https://pasiekapszczelarska.pl/topic/361-rozwiązania-dla-hobbystów-–-top-bar-hive/

U nas zajmował się tym Kol. irkor  i zapoznaj się z tym tematem , bo za dużo by pisania i może sobie sam wyrobisz opinie o takim sposobie gospodarki ? ?

Ale na początku zadaj sobie pytanie czy myślisz o "ulu towarowym" w cudzysłowie ułatwiający podbierania miodu , czy myślisz o ulu do skansenu dla podglądania pszczół  i cieszenia się tym widokiem ?

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za szybka odpowiedź.

Studiowałem już budowę uli typu TBH. Tam "niestety" stosuje się snozy - a te są obecnie poza zakresem moich zainteresowań - choć nie chcę absolutnie, umniejszać tym stwierdzenie ich zalet.

W pytaniu chodziło mi bardziej o klasyczną ramkę w kształcie trapezu.

Wiem, że takie udziwnianie, "wywarzanie otwartych drzwi" jest typowym objawem hobbystów (do takich się zaliczam). Stąd też takie właśnie - "naiwne" pytanie.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.