Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Armagedon 2019?


Guest marbert

Recommended Posts

Ale co że czerwią?
Mnie chodziło o to, że jak rodziny dożyją kwietnia, to przezimowały i armageddon mnie nie dotyczył. A jak nie dożyją to tak, być może.
Czerwienie matek może na to wpływać, ale czy pszczelarz wie jak...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, michal79 said:

Ale co że czerwią?
Mnie chodziło o to, że jak rodziny dożyją kwietnia, to przezimowały i armageddon mnie nie dotyczył. A jak nie dożyją to tak, być może.
Czerwienie matek może na to wpływać, ale czy pszczelarz wie jak...

Tak czerwią i pokarm znika jak szalony. Dziś czytałem że do 23 lutego prawdopodobnie zima się nie pojawi a to znaczy że będziemy oscylować w okolicy 0-5 st czyli roślinność wystartuje a potem przyjdzie zima i będzie ciekawie. Chyba w tym roku tylko odkłady będą szły bo chyba sezon się robi nieciekawy. 

Link to comment
Share on other sites

Kurna, ja znów jestem spóźniony, bo nie wiem czy u mnie czerwią.

Nawet nie wiem, czy jeszcze żyją, bo nie podchodzę nie zaglądam, 

Z daleka widzę że wylotki uli zasunięte w takiej samej pozycji.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bohtyn said:

Kurna, ja znów jestem spóźniony, bo nie wiem czy u mnie czerwią.

Nawet nie wiem, czy jeszcze żyją, bo nie podchodzę nie zaglądam, 

Z daleka widzę że wylotki uli zasunięte w takiej samej pozycji.

@Bohtyn Rozumiem twoją prześmiewczą aluzję ale ja nie z tych co grzebią dla fanu w zimie. Ale jak waga poleciała to trzeba było podnieść powałkę i dać ciasto to się widzi co się dzieje nie mówię że jakoś kosmicznie czerwią ale coś jest. 

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem, żeby dowalić pszczołom tą kombinacją ciepło-zimno potrzeba zbiegu kilku okoliczności. 

Przez jakiś czas musi nie być poważnych spadków temperatury/przymrozków nocami. 

Wtedy się mogą rozczerwić. 

Jeśli przymrozki/ mrozy wrócą w ciągu 12 dni, to dla większości nie powinno być problemu, bo potrafią wywalać niezasklepione larwy pod wpływem pogody. 

 

Jeśli jednak cieplej (we dnie i nocami) będzie dłużej niż 12 dni, to zasklepią czerw i mogą już go nie zostawić. 

Jeśli wtedy przymrozi na dłużej niż tydzień, to zjedzą wszystko w zasięgu. I wtedy może być koniec. Bo czerwiu nie zostawią i nie doniosą sobie z sąsiednich ramek.

 

Jak widać, dużo tych "jeśli". Ale tak było w wielu miejscach na początku 2018. 

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, radek40 said:

Najgorsze co może przytrafić się pszczółką, to nadgorliwy pszczelarz.? Wyleczyć ,zakarmić i cierpliwie ...

No, racja.

Tylko dlaczego tyle spadków co roku i takie ceny przezimowanych rodzin i wczesnych odkładów ?

Teoria teorią a zycie zyciem.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie zaglądam , ale dziś to pszczoły do mnie zaglądały. Zrobiły wszystkie mały oblot oczyszczający. Z pewnością nie myślą jeszcze o czerwieniu . Noszenie wody to pewność ,że matka czerwi. To by dla mnie była smutna wiadomość. To nic ,że ciepło . Gorzej jak w marcu zima sobie o nas przypomni i zechce jednak wykonać plan na pierwszy kwartał.  Takie wyrównanie nie jest rzadkością. W ubiegłym roku przyśpieszeni Zimni Ogrodnicy spowodowali u mnie armagedon w drzewach owocowych - zmrozili 90% do 100% kwiatów  i zawiązków owoców . Historia się powtórzy i zima przyjdzie na Wielkanoc ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.