Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

Witam Wszystkich. 

Jestem Marcin. Większość tubylców kojaże z forum miodka. Tam występowałem pod nickiem maniek4

Trochę o mnie. 

W tym roku zazimowalem 13 rodzin. Jeszcze dzisiaj było 14 ale łączyłem. 

12 jest na ramce warszawskiej poszerzanej i 1 na ln 3/4

Pasieka była długo nieleczona jednak w tym roku zaprzestałem tej drogi. 

Dlaczego? Na pewno nie dla tego, że się nie da. Bo się da. Jedynie chciałbym zacząć intensywniej zajmować się pszczoła i i stwierdziłem, że narazie muszę zawiesić  tego typu eksperymenty. 

Do tej pory wszystko co robiłem przy pszczołach to jedna wielka prowizorka, ule maja a to szczeliny, a to jakieś na szybko robione prowizoryczne daszki. A to nie mają dennicy tylko stoją na płaskiej desce, i tym podobne. Zawsze wszytko kolidowało z pszczołami. Ale obiecałem sobie że w roku 2020 wszystko ogarnę tak, jak książka pisze. Chcę ujednolicić wszystkie ule w pasiece, aby wszystko grało i pasowało że sobą. 

I mam nadzieję, że w tym przełomowym roku zacznę też jeździć trochę na pożytki. 

Ale jak to się mówi: życie wszystko zweryfikuje. 

Ule moje stoją na 2 pasieczyskach w 2 krańcach mojej rodzinnej miejscowości. Obie pasieki położone są na skraju lasu. Jedna w miejscu gdzie się wychowałem, druga zaś gdzie mieszkam obecnie. 

IMG_20191117_215923_Easy-Resize.com.jpg

Witaj 😊

Skoro zarejestrowałeś się u nas na forum to pewnie masz zamiar więcej zaangażować się w pszczelarstwo , zainwestować trochę w nowe ule i sprzęt , bo niestety ale pszczelarstwo teraz więcej wymaga od pszczelarza niż kiedyś 😊i żeby sprostać temu wyzwaniu to trzeba zacząć od uli nowocześniejszych takich umożliwiających wykonywanie zabiegów walki z warrozą , bo niestety ale w nieszczelnym ulu to , bez mozliwości sprawdzania osypu warrozy to jest teraz bardzo trudne. Tak więc pisz o swoich planach , zbliża się okres zimowy można trochę nadrobić w tej materii przed nowym sezonem , czego Ci Wszyscy życzymy 😊

Witamy na naszej ławeczce - ładne masz marzenia i zrób wszystko by je zrealizować.

Znajdziesz tu chętnych praktyków do podpowiadania - Tadek11 już widzę udzielił Ci bardzo cennej rady.

Powodzenia - beczek miodu.

Cześć :)

SołtysIe Marcinie tak jak koń nie ma ośmiu nóg (ale da się policzyć lewe, prawe, przednie i tylne, po zsumowaniu wyjdzie osiem) tak pszczół nie da się trzymać na tzw żywioł czyli brak zabiegów usuwania kleszcza. To mżonka. Istotne aby jak najmniej zaszkodzić sobie, konsumentom miodu i samym pszczołom.

Pozdrawiam Cię serdecznie.

Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem. 

Robi, mi też się podoba dosyć to zdjecie:) 

Tadku, właśnie mam nadzieję, że ta zima pozwoli mi na rozwój "zaplecza". Zastanawiałem się nad produkcją Uli z poliuretanu, Adam Jakubowski jakiś czas temu mocno mi odradza z powodu ceny poliuretanu, że robić się nie opłaca samemu. Aczkolwiek zapewne i tak podejmę próby żeby się przekonać:D Co do nowoczesności moich Uli to też jeszcze się zastanawiam który to będzie odpowiedni, chociaż już kilka lat testuje. I teraz skłaniam się ku 1/2 dadanta lub 1/2 warszawskiej poszerzanej, powierzchnia ta sama,  ale zimowla w tym drugim mimo wszystko powinna przebiegać dużo lepiej. Ule już z doświadczenia wiem że chcę z felcami i na pewno nie ze styroduru;) Aczkolwiek może któregoś zimowego dnia będę miał okazję wpaść do Ciebie i dać Ci szansę na przekonanie do styroduru;) z tego co kojaże to daleko nie mam. 

Kubku33, myślę że w tym roku już mażenia przejdą w czyny. Po części już je realizuje, udałem się do szkoły pszczelarskiej, w czerwcu egzamin pszczelarz R4 więc jeśli wszystko się uda to będę "pszczelarzem z zawodu" :D

Robercie ciebie z wolnych pszczół znam:P Aczkolwiek nie osobiście. 

Tikcopie Tomaszu, mam trochę odmienne zdanie, ale nie chce akurat mocno rozwijać dyskusji w tym temacie, bo po 1 zostanę zakrzyczany, po drugie i tak każdy z nas ile nie trwała by ta dyskusja będzie miał odmienne zdanie. 

Podsumowując na szybko: nie lecząc pszczół i bez ogromnego zaplecza gotówkowego wyżyć się z tego nie da, bo wydajność pszczół nie leczonych niestety jest dużo niższa, niż tych wspomaganych lekami, a dla mnie w tej chwili dążenie do życia z pszczół bierze górę. Bo budowlanki już mam dosyć :)

Pozdrawiam wszystkich:

Sołtys

8 godzin temu, Sołtys napisał:

Zastanawiałem się nad produkcją Uli z poliuretanu,
Adam Jakubowski jakiś czas temu mocno mi odradza z powodu ceny poliuretanu, że robić się nie opłaca samemu.

I tego się trzymaj.
To są zbyt duże koszty (formy , chemikalia ) żeby kupować "na spróbowanie" .
Tomek Miodek miał i Bogu dziękował , że udało mu się sprzedać .
Dużo produkuje się odpadów , a to tez kosztuje .
Odkąd spłonęła jedna z dwóch fabryk produkujących w Polsce komponenty do poliuretanu nie warto w to wchodzić .
Przynajmniej za własne pieniądze ...
Lepiej kupić gotowe w programie wsparcia .
Po refundacji cena jest do przełknięcia .
Najlepiej kupować osobiście oglądając każdy element , bo w poliuretanie często trafiają się buble ! Np pęcherze na daszkach , lub w narożnikach , lub za głęboko wpuszczone wręgi .

A no właśnie. Więc w jakie ule iść, żeby być zadowolonym? Jednosciennych nie chce bo wykonanie ich z felcami jest możliwe, ale po czasie wątpię aby się składały. A bezfelcowe jakie mam niestety po tych kilku latach maja na tyle duże odstępy że pszczoły maja dodatkowe wyloty w najbardziej wypaczonych korpusach. Czyli zostają albo klepkowy albo jakieś z płyt sklejkowych. Bo nic innego już mi do głowy nie przychodzi. A tutaj znowu wiąże się to z dużą pracochłonnością. 

I bądź mądry człowieku i dopasuj sobie ul szybki w produkcji i zarazem wytrzymały i nie rozszczelniający się przez lata😀

Marcin jesteś z Mazowieckiego a trochę dokładniej ? 😊 Po pierwsze pytanie czy masz zamiar kupić gotowe czy sam będziesz robił ? Czy masz czas i możliwości techniczne wykonania ? Czy ule do wędrówek czy na stacjonarne stanowiska ? Wybór konkretnego typu ula  ? Jakiej wielkości docelowo pasieka ma być , ile rodzin ? Na te pytania musisz sobie sam odpowiedzieć  ? 😊

Dalej to poczytaj sobie tematy dotyczące konkretnych uli które by spełniały twoje założenia i następnie pytaj na forum w razie wątpliwości   ale na bardziej szczegółowe tematy dotyczące wyboru konkretnego ula?

W dniu 17.11.2019 o 22:12, Sołtys napisał:

Witam Wszystkich. 

Jestem Marcin. Większość tubylców kojaże z forum miodka. Tam występowałem pod nickiem maniek4

Trochę o mnie. 

W tym roku zazimowalem 13 rodzin. Jeszcze dzisiaj było 14 ale łączyłem. 

12 jest na ramce warszawskiej poszerzanej i 1 na ln 3/4

Pasieka była długo nieleczona jednak w tym roku zaprzestałem tej drogi. 

Dlaczego? Na pewno nie dla tego, że się nie da. Bo się da. Jedynie chciałbym zacząć intensywniej zajmować się pszczoła i i stwierdziłem, że narazie muszę zawiesić  tego typu eksperymenty. 

Do tej pory wszystko co robiłem przy pszczołach to jedna wielka prowizorka, ule maja a to szczeliny, a to jakieś na szybko robione prowizoryczne daszki. A to nie mają dennicy tylko stoją na płaskiej desce, i tym podobne. Zawsze wszytko kolidowało z pszczołami. Ale obiecałem sobie że w roku 2020 wszystko ogarnę tak, jak książka pisze. Chcę ujednolicić wszystkie ule w pasiece, aby wszystko grało i pasowało że sobą. 

I mam nadzieję, że w tym przełomowym roku zacznę też jeździć trochę na pożytki. 

Ale jak to się mówi: życie wszystko zweryfikuje. 

Ule moje stoją na 2 pasieczyskach w 2 krańcach mojej rodzinnej miejscowości. Obie pasieki położone są na skraju lasu. Jedna w miejscu gdzie się wychowałem, druga zaś gdzie mieszkam obecnie. 

Witaj!!!Pasiekę niema co ukrywać masz w katastrofalnym stanie.Musisz się wziąć ostro do roboty,wykombinować chociaż po dwa konkretne ule na rok i po paru latach będzie super.Podstawa to systematyczność kroczek po kroczku do sukcesu.Ja jestem zdania żeby trzymać tyle uli ile dasz radę nimi się zająć i zadbać,przy pszczołach nie powinno być ,że się mi dzisiaj nie chce albo niema czasu jak odpuścisz będzie "po ptokach".PK

Ps.Sorki kolego że pisze co myślę,ale taki jestem niepoprawny politycznie.😉

Tak jestem. Z tego co mnie pamięć nie myli Ty Tadku jesteś z Mińska lub Okolic, a Ja jestem z okolic Węgrowa. Do Mińska jadę trochę lepiej jak pół godziny:) 

Ule stanowczo będę wykonywał sam. Wszystkie potrzebne sprzęty mam. No poza grubościówka za którą się właśnie rozglądam. Na pewno do wędrówek muszą się nadawać, bo planuje jakieś tam wyjazdy już od przyszłego sezonu. Więc chciałbym aby ule były jak najlżejsze i proste w obsłudze. Obecnie najbliżej mi chyba do 8 ramkowego dadanta 1/2

Piotr podhalr

Nie ma za co przepraszać, sam wiem to doskonałe że niestety wiele jest do zmiany, dlatego też zaczynam praktycznie od całkowitej wymiany Uli. Planuję tej zimy wybudować ich conajmiej 50 aby w następnym sezonie być w pełni przygotowanym i spokojnym o to że czegoś mi brakuje. A czas myślę że wygospodaruje bo pracuje zawodowo na zewnątrz więc zimą zawsze jest jakieś wolne w minusowych temperaturach. 

17 minut temu, Robi_Robson napisał:

A dlaczego tylko 8 ramkowy ?

A to z kilku w sumie powodów jakie to sobie w głowie wymyśliłem:) 

Po 1 brak potrzeby kombinowania z ramkami przed zimą. Po prostu zimujemy w 3 korpusach "do pełna" 

Po 2 w 8 ramkowy jest możliwość kombinacji z ramkami warszawskim poszerzanymi które kocham za zimowlee na nich

Po 3 waga korpusu z miodem jest lekka z czego by on nie był wykonany. 

Po 4 korpusy 8 ramkowy są od razu ulami weselnymi oraz dla odkładów (matki w odkładach unasieniają się) 

Po 5 możliwość załadowania większej ilości Uli na jeden transport zakładając że nie będę ich piętrował 

Po 6 szybsze zasklepianie korpusów z miodem (co przy niektórych pożytkach może mieć duże znaczenie) ponieważ tego miodu w korpusach jest najzwyczajniej mniej w jednym korpusie

Po 7 no bo tak to wymyśliłem sobie przez te kilka lat kombinowania z różnymi bardziej lub miej prowizorycznymi ulami

Po 8 wykonywanie odkładów poprzez po prostu zdjęcie jednej kondygnacji co sprawi, że nie osłabię bardzo mocno macieżaka.

To z grubsza tyle. I w tym temacie jestem otwarty na opinie czy w dobrym kierunku zmierza moje myślenie:) Staram się myśleć przyszłościowo, tak aby cała moja gospodarka pasieczne przebiegała powtarzanie i mocno automatycznie. 

A dadant dlatego bo jest łatwiej dostępny w PL niż langstroth który to jako tako posiadam w ilości kilku szt. 

Z resztą, ten szary ul na pierwszym planie mojego zdjęcia jest właśnie takim dadantem 8-mio ramkowym tyle że sklejonym i jest to fajny rozmiar. A mam w nim krainkę na ramkach WP. 

Marcin będziesz z ulami jeździł? Jeżeli niekoniecznie zerknij na ule Henia Rolbieckiego z Białośliwia. Bardzo konkretne i jednościenne. Tylko ciężkie dość, więc raczej na pasiekę stacjonarną. Oko jednak cieszą niesamowicie.

https://ulerolka700.wixsite.com/ulerolka/o-nas

3 godziny temu, Michał napisał:

Marcin będziesz z ulami jeździł? Jeżeli niekoniecznie zerknij na ule Henia Rolbieckiego z Białośliwia. Bardzo konkretne i jednościenne. Tylko ciężkie dość, więc raczej na pasiekę stacjonarną. Oko jednak cieszą niesamowicie.

https://ulerolka700.wixsite.com/ulerolka/o-nas

Kawał ula, bym powiedział. Ale nie będę ukrywał, że i cena nie jest tania. Nawet patrząc same materiały to deska gruba, musi być długo sezonowana. Na aukcjach znalazłem ceny za ule 3 cm. A na zdjęciach wydają się grubsze. 

Jeździć zapewne będę. 

Czy Ty Michale posiadasz takie? Albo trzymałeś je chociaż w ręku? :)

Nie posiadam, ale trzymałem. Z Heniem chodziłem na kurs pszczelarski to nie raz miałem okazję te jego ule pomacać. Mega solidne wykonanie. Takie bardzo ładne... rzekłbym wręcz, że ozdobne. Zapewne są doskonałą ozdobą przy domu a i funkcjonalności im odmówić nie można. Nie jest to reklama, żeby nie było, chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że jedna decha to nie tylko 20, czy 25mm.

Ja zrobiłem sobie 8 korpusów Wlp. 18 tek z dechy grub. 28 mm 😊 tak mnie wydawał materiał i nie chciałem więcej puszczać w wióry 😃 i dzisiaj żałuję tego , bo pusty korpus waży tyle ile korpus ze styroduru razem z ramkami z czerwiem i pszczołami obsiadającymi 😕 Nie chcę nikogo do niczego namawiać , bo każdy musi dojrzeć sam do decyzji , ale waga jest istotna przynajmniej dla mnie , ze względu na kręgosłup , ale i młodszym też radzę się zastanowić nad wagą przy przeglądzie pasieki zawierającej kilkadziesiąt uli. Waga zaczyna wtedy odgrywać większa rolę , nie mówiąc już o wędrówkach.   Ostatecznie te korpusy z dechy używam jako pojedyncze , do robienia odkładów na wiosnę.  

Dla mnie waga też ma znaczenie. Zawodowo brukarz. Zdarza się że jednego dnia trzeba przewalać łapami 30 ton i więcej. Lekarz zabrania mi tego zawodu i mówi  że stan mojego kręgosłupa jest taki że tylko czekać aż do niej nie wejdę tylko wjade. I stąd decyzja o powiększeniu pasieki i pójścia w "pszczelarstwo zawodowe". Dlatego myślałem o poliuretanach, bo nawet jeśli cena nie jest opłacalna bo można na refundację kupić w podobnej cenie, to jednak waga wygrywa z drewnianymi czy klepkowymi. 

Bo styrodur jakoś do mnie nie przemawia, bo mimo wszystko za miękki. Oklejanie go od środka płytami też nie jest w moim mniemaniu rozwiązaniem bo dalej z zewnątrz będą miękkie. To wtedy nie widzę sensu przepłacania za styrodur kiedy styropian sprawdzi się tak samo. Aczkolwiek w każdej technologi budowy widzę więcej minusów niż plusów...

Mam jeszcze trochę czasu na pozastanawianie... 

5 godzin temu, Michał napisał:

chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że jedna decha to nie tylko 20, czy 25mm.

5 godzin temu, Tadek11 napisał:

Ja zrobiłem sobie 8 korpusów Wlp. 18 tek z dechy grub. 28 mm 😊

Przebijam :)
Mam wciąż jeszcze kilka uli na korpusach 19-kach (360x190) z desek 45mmm.

102_6605.JPG

Ule dla strongmenów :)

A wracając do tematu dadantów 1/2 .
Też w tym roku kilka takich zasiedliłem i w przyszlym roku planuję kolejne 10szt.
Tyle , że korpusy 10 ramkowe .
W przeciwieństwie do wlkp w tych ulach ramki były pięknie poszyte .
Korpusy (styropianowe) mają wagę stosunkowo przyjazną
Coraz bardziej mi się podobają i w tą stronę zaczynam zmierzać .
Na moje warunki dadant 1/2 musi być na 5 korpusach .
ok. 45 ramek odbudowała mi w tym roku z węzy majowa rójka i 3x wirowałem od nich miód .
Pod koniec czerwca pszczoły nie mieściły się w 5 korpusowym ulu .

23 minuty temu, Robi_Robson napisał:

Przebijam :)
Mam wciąż jeszcze kilka uli na korpusach 19-kach (360x190) z desek 45mmm.

102_6605.JPG

Ule dla strongmenów :)

A wracając do tematu dadantów 1/2 .
Też w tym roku kilka takich zasiedliłem i w przyszlym roku planuję kolejne 10szt.
Tyle , że korpusy 10 ramkowe .
W przeciwieństwie do wlkp w tych ulach ramki były pięknie poszyte .
Korpusy (styropianowe) mają wagę stosunkowo przyjazną
Coraz bardziej mi się podobają i w tą stronę zaczynam zmierzać .
Na moje warunki dadant 1/2 musi być na 5 korpusach .
ok. 45 ramek odbudowała mi w tym roku z węzy majowa rójka i 3x wirowałem od nich miód .
Pod koniec czerwca pszczoły nie mieściły się w 5 korpusowym ulu .

Fajne uliki Robi Robsonie. Czyli twoim zdaniem moje założenia o które pytałeś mogą teoretycznie być trafione? Widzę w Polskim internecie coraz to większą skłonność pszczelarze do tej ramki. Sporo "buszuję" też na forach rosyjskich i ukraińskich i tam też występuje trend ramki 145 dadant-a. I to już od kilku lat. 

9 godzin temu, Sołtys napisał:

Czyli twoim zdaniem moje założenia o które pytałeś mogą teoretycznie być trafione? Widzę w Polskim internecie coraz to większą skłonność pszczelarze do tej ramki. Sporo "buszuję" też na forach rosyjskich i ukraińskich i tam też występuje trend ramki 145 dadant-a. I to już od kilku lat. 

Wg mnie ramka 145mm tak .
Ale przy współczesnych pszczołach (plennych) korpusy 8 ramkowe raczej będą za male .
Rozważałbym nawet 12 ramkowe , ale u mnie funkcjonuje ramka wlkp i inne o tej samej szerokości (360mm.)
więc 10 ramkowe dają mi większe pole manewru , bo mogę na ciepło wstawiać w niektórych sytuacjach i takie ramki
W większym odkład zawsze możesz zrobić , ale ciasnego korpusu nie rozciągniesz ...
Ale jeśli Tobie takie pasują to dla Ciebie taki ul będzie najlepszy ;)

A moje jednościenne drewniaki 19-ki to fajne ule , ale dla młodych i silnych...
Dla mnie z każdym rokiem robią się coraz cięższe .
Wciąż mam kilka takich zasiedlonych pszczołami + kilka pustych w rezerwie , ale tych już od 2 lat nie wywożę .

Marcin a przypadkiem nie należysz do Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Mińskiej ? 😊 Bo okolice Węgrowa to rzut beretem 😊 Jeżeli tak , to czy nie wybierasz się w niedzielę na zebranie naszego Stowarzyszenia ?