Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

ule


Guest

Recommended Posts

Dzień dobry, 

Chętnie kupię ule. Jestem początkującym pszczelarzem i potrzebuje uli dla początkujących. 

Odbiorę 

Pozdsrawiam 

Prosze dzwonić bo nie mogę obserwować forum 24/7

665 690 604 

Link to comment
Share on other sites

Tadek prawdę mówi. Nie mniej jednak każdy będzie polecał Ci inny typ ula a pewnie ten na którym obecnie gospodaruje. Ja np polecam Ci Warszawski Zwykły/ Warszawski Poszerzony bo pomimo trudnej logistyki podczas niektórych prac wybacza on wiele błędów pszczelarzy (nie tylko tych początkujących). 

Inni polecą Ci ul korpusowy ponieważ jest bardziej nowoczesny i łatwiejszy w obsłudze - i mają rację. Nie mniej jednak należy mieć wg mnie doświadczenie w pszczelarzeniu na nim lub chociaż wiedzę teoretyczną aby wiedzieć co kiedy przy nim robić.

 

To jest temat do dłuższej dyskusji i lepiej gdybyś od czasu do czasu poczytał nasze forum, tu dowiesz się wielu ciekawostek oraz poznasz ciekawe grono znajomych

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, tikcop said:

Warszawski cwaniak nikomu i niczego nie wybacza. Nie wierzysz? Potrzymaj jeszcze trochę.

Próbowałem dziś dzwonić do kolegi by uważał właśnie. Ja bankowo mu nic nie sprzedam ale też uważam że ktoś kto będzie chciał się czegoś pozbyć jak np leżaków to je pociśnie właśnie takiemu zielonemu. Ale jak to mawia Piotr Podhale byle dutki się zgadzały :)

Link to comment
Share on other sites

Cytat

Warszawski cwaniak nikomu i niczego nie wybacza. Nie wierzysz? Potrzymaj jeszcze trochę.

Toż obydwa spod Warszawy.?

Ja warszawiaki podawałem , popaliłem.

Chce to sprzedam i pomogę .Dadanty . Ja odradzałem jak za darmo oddawałem . Jeden gość do mnie - Pan się nie znasz . Podchodzi za 2 lata - Panie jaki ja głupi byłem że się nie posłuchałem . ?

 

 

  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, daro napisał:

Toż obydwa spod Warszawy.?

Ja warszawiaki podawałem , popaliłem.

Chce to sprzedam i pomogę .Dadanty . Ja odradzałem jak za darmo oddawałem . Jeden gość do mnie - Pan się nie znasz . Podchodzi za 2 lata - Panie jaki ja głupi byłem że się nie posłuchałem . ?

 

 

A mnie Pan pisał że wspaniałe są ule warszawskie,nawet na wędrówkę.Dziękuję za poradę od serca.

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, D_swojak napisał:

Dzień dobry, 

Chętnie kupię ule. Jestem początkującym pszczelarzem i potrzebuje uli dla początkujących. 

Odbiorę 

Pozdsrawiam 

Prosze dzwonić bo nie mogę obserwować forum 24/7

665 690 604 

Nie masz czasu na czytanie forum,a będziesz miał czas na opiekę nad pszczołami?Dla dobra pszczół,jeśli jesteś poważnym gościem zacznij od kilku godzin praktyki u jakiegoś pszczelarza.Potem zobaczysz.PK

Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, tikcop napisał:

Warszawski cwaniak nikomu i niczego nie wybacza. Nie wierzysz? Potrzymaj jeszcze trochę.

 

Czyli potwierdza się moja teoria. Każdy preferuje typ ula na którym gospodaruje. 

 

Pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

Guest marbert
24 minuty temu, Michał napisał:

Niekoniecznie. Chętnie wszystkie 18tki wlkp, pełne wielkopolskie i langi 2/3 zamieniłbym na pełne Dadanty. Te ostatnie z lekkim żalem, ale dalej chętnie.

Czemu Michale z żalem?

Link to comment
Share on other sites

I dlaczego pełne dadant akurat? Też jestem ciekaw powodów twoich słów Michale. 

Bo to przecież jest ogromna rama która nie zawsze chce oddać miód poprzez obecny czerw i podobno pszczoły wolno sklepią. 

Od razu uprzedze że chodzi mi miód z pod kraty. 

Link to comment
Share on other sites

Ja powiem tak:

Każdy Pszczelarz musi zrozumieć i "naumieć" się posiadanego ula.

Bo pszczołom to wisi i powiewa kształt uli. 

One nie potrzebują łaski :mieszkanie , spanie i spiżarnię budują z własnego materiału.

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Cytat

Bo to przecież jest ogromna rama która nie zawsze chce oddać miód poprzez obecny czerw i podobno pszczoły wolno sklepią. 

Od razu uprzedze że chodzi mi miód z pod kraty. 

Bo nie trzeba być pazernym .Miód jest znad kraty a gniazdo 10 jest normalnym pszczelim gniazdem .A rama taka jak w twoim , tyle że wianki miodu nad gniazdem są u Ciebie nie do odebrania, w dadancie są nad  kratą.

Cytat

Każdy Pszczelarz musi zrozumieć i "naumieć" się posiadanego ula.

Bo pszczołom to wisi i powiewa kształt uli. 

Tyle że nie z każdego łatwo wyjąć miód i nie każdy wymaga mało pracy i nie każdy jest dostosowany .

Miód można wziąć z każdego tylko ile i jak łatwo .

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Daro mam przeczucie, że twoje 2 odpowiedzi tak troszeczkę zaprzeczają same sobie. Po prostu myślę, że pszczelarz może nie być pazernym i miód zostawiać uczciwie pszczołom, ale dobrze by było móc zadecydować na których ramkach chcemy go zostawić. Nie wiem czy wyraziłem się jasno, może napiszę jeszcze jakiś przykład. 

Mamy 2 ule 

W pierwszym cały korpus dadanta x2

W 2 4 korpusy 1/2 

Czerw jednakowo na powierzchni 10 ramek. Z tym że w korpusie 1/2 jest na 3 korpusach na środkowych ramkach i miód w 4 korpusie 

A w pełnym też w 2 korpusach na srodkowych ramkach razem z miodem. 

I wtedy wyjmując miód z ula z ramką 1/2 mamy możliwość odebrania większej ilości miodu, niż z dadanta pełnej ramki. Bo 5 ramek w górnym ma czerw boczne mają miód a w ramkach w dolnym miód jest nie zasklepiony i jego odebrać nie możemy. W 1/2 nie zasklepiony miód zostaje jako żelazny. 

  • Zdezorientowany 1
Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, marbert napisał:

Czemu Michale z żalem?

Ano z żalem, bo to całkiem przyzwoity ul jest, ale jednak kultura pracy na osobnym gnieździe i osobnej miodni wydaje mi się większa niż w każdym korpusie taka sama ramka - niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który nie podebrał wówczas pszczołom ramki miodu z gniazda, bo robiło się ciasne. Wiem jakie są zalety i wady gniazda na 2 korpusach jak i na jednym. Ul wielkopolski jest za mały, by prowadzić rodzinę cały sezon na jednym korpusie wlkp - przynajmniej w mojej gospodarce pasiecznej. Ramka Dadanta jest bardzo mądrym kompromisem, który rozwiązałby wiele moich problemów.

 

10 godzin temu, Sołtys napisał:

Daro mam przeczucie, że twoje 2 odpowiedzi tak troszeczkę zaprzeczają same sobie. Po prostu myślę, że pszczelarz może nie być pazernym i miód zostawiać uczciwie pszczołom, ale dobrze by było móc zadecydować na których ramkach chcemy go zostawić. Nie wiem czy wyraziłem się jasno, może napiszę jeszcze jakiś przykład. 

Mamy 2 ule 

W pierwszym cały korpus dadanta x2

W 2 4 korpusy 1/2 

Czerw jednakowo na powierzchni 10 ramek. Z tym że w korpusie 1/2 jest na 3 korpusach na środkowych ramkach i miód w 4 korpusie 

A w pełnym też w 2 korpusach na srodkowych ramkach razem z miodem. 

I wtedy wyjmując miód z ula z ramką 1/2 mamy możliwość odebrania większej ilości miodu, niż z dadanta pełnej ramki. Bo 5 ramek w górnym ma czerw boczne mają miód a w ramkach w dolnym miód jest nie zasklepiony i jego odebrać nie możemy. W 1/2 nie zasklepiony miód zostaje jako żelazny. 

Uważam inaczej. W ulu Dadanta łatwiej kierować rozwojem rodziny pszczelej niż w 1/2 Dadanta i temu podobnym. Odbieranie miodu też powinno mieć swoje granice - Pala np. prowadzi swoje rodziny na 2 korpusach Langstrotha ale przed pożytkiem zrzuca je na jeden. Odbiera miód znad kraty, bo pod nią jest sam czerw. Kręci również 10 ramek przeczerwionych, tylko tam leczenie ogranicza się do jednego odparowania kwasu, nie to co u nas.

Pszczoły, które mają zapas w postaci 2 pełnych ramek Dadanta (1 i 10ta), do tego ramka pracy i mamy 7 ramek na czerw, czyli miejsce w zupełności wystarczające, ale i dość ograniczone pod kątem gromadzenia tam miodu. Silne rodziny wypchną, więc wszystko nad kratę mając bezpieczny zapas w gnieździe. W ulu wlkp będą chciały się niestety roić... z 3 razy w tym czasie.

Link to comment
Share on other sites

Każdy wysuwa swoje wnioski. Ja jeszcze błądze po bezdrożach w temacie wyboru ula którym chce gospodarować. 

W Rosji bardzo popularny dadant na samych pełnych ramkach jest i pomimo długich zim pszczoły u nich mają się dobrze. 

Co do zbiorów miodu może i faktycznie dużej różnicy nie ma pomiędzy różnymi systemami. 

Wiem jedno że jaka ramka by to nie była w  całej pasiece powinna być jednakowa. Bo inaczej jest nie praktycznie i gospodarka jest utrudniony.

Tylko z kolei po pożytkach gdybyś chciał ograniczyć matkę to już masz zabawę w izolator. W 1/2 dadanta po prostu izolujesz na 1 korpusie... 

Link to comment
Share on other sites

Ja dlatego zastanawiam się czy dobrze zrobiłem mając ule warszawskie poszerzane - inwestując w ule wielkopolskie a nie dadanta. Wg opisów dadanta wydaje mi się lepszy. Ja w ulu warszawskim widzę tylko ten problem, że w ramkach w gnieździe jest dużo miodu w wiankach nad czerwiem. Myślicie, że gdy ograniczę rodnię na 6-7 ramek, miodnia boczna będzie miała wówczas 5-6 ramek WP a nad rodnię postawie jeszcze nadstawkę wielkopolska - czy pszczoły zaczną przenosić miód z wiankow w rodni do nadstawki aby matka mogła zaczerwić całą powierzchnię ramki WP (z powodu ograniczenia w ilości ramek) czy prędzej wejdą w nastrój rojowy? 

 

Serio chciałbym mieć dadanta wszystkie ule - ale dla mnie nie jest na chwilę obecną osiągalne aby wszystkie wymienić. Sprzedawać nie chcę ich, palić szkoda 

Link to comment
Share on other sites

Każdy ul wymaga wypracowania innego systemu pracy, ja mam na chwilę obecną trzy rodzaje, warszawski poszeżony z skróconą ramk do 34 cm Wielkopolski i dadant 1/2. Docelowo pozostanie dadant 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, Nacek napisał:

Każdy ul wymaga wypracowania innego systemu pracy, ja mam na chwilę obecną trzy rodzaje, warszawski poszeżony z skróconą ramk do 34 cm Wielkopolski i dadant 1/2. Docelowo pozostanie dadant 

 

Jak wygląda gospodarka na 34 cm? Chodzi o to, że powyżej są ramki i tam pszczoły skladuja w tam wianuszek miodu?? 

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Sołtys napisał:

Każdy wysuwa swoje wnioski. Ja jeszcze błądze po bezdrożach w temacie wyboru ula którym chce gospodarować. 

............................................

 

No i błądził będziesz jeszcze długo, bo nie ma ula idealnego.

Dla początkujących tylko i wyłącznie leżak np. warszawski poszerzany lub dadant. A to dlatego, że "wybaczą" wile błędów.

Jak ktoś ma parę i jest w sile wieku, to jak najbardziej korpusy.

Z czasem jednak każdy zauważy, że już lata i siły nie te, więc zastanowi się o powrocie do leżaka.

Link to comment
Share on other sites

Irkor chcesz długo żyć? Ja nie mam zamiaru z siebie robić niedołęgi na stare lata. Najlepszy ul to bezfelc jednościenny langstroth względnie zander, ten lżejszy i w sam raz do stacjonarki czy na wywózkę. 2 korpusy na gniazdo i 1 na miodnię. Żaden ul nie wybacza błędów. Ja miałem po ojcu, dziadku i pradziadku te same ule warszawskie leżaki i wiem co piszę. Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.