Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

chcę założyć pasiekę...


Recommended Posts

32 minuty temu, Krzychu napisał:

Na ilu korpusach i ramkach zimowla? 

Cały sezon trzymamy rodzinę na dwóch korpusach? 

 

Gniazdo cały sezon na dwóch korpusach, w zimę też. Pełna obsada ramek.

Na zimę pod gniazdo idzie jeden lub dwa korpusy z ramkami miodni.

 

34 minuty temu, Krzychu napisał:

Czy pszczoły odkładają miód w gnieździe tak jak w warszawiakach w dość dużej ilości? 

 

Mają "żelazny zapas" w skrajnych ramkach. Jak matka dobrze czerwi to nie mają za bardzo gdzie odkładać.

Wiadomo zależy też od pszczół. Lepiej mieć takie co noszą "nad głowę". Kaukazy odpadają. Im później w sezonie tym tendencja do noszenia bliżej gniazda, jak wszędzie.

 

37 minut temu, Krzychu napisał:

Jak z nastrojem rojowym z powodu ciasnoty? Jest to zjawisko? 

 

Nastroje rojowe bywają jak wszędzie ale myślę, że czynnik ciasnoty jest raczej wyeliminowany.

 

37 minut temu, Krzychu napisał:

Miód wybierasz tylko z nadstawek? Czy jak jest jeszcze w ramkach oslonowych przy gnieździe to z nich również? Jakby nie było trzeba wtedy dwa korpusy zdjąć aby dostać się do tego pierwszego. Nie to żebym był skąpy bo potrzebny jest żelazny zapas ale w niektórych sytuacjach chyba można? 

 

W sezonie tylko z nadstawek no chyba że coś poważnie zaleją z jakiś przyczyn.

 

39 minut temu, Krzychu napisał:

Ile dziennie nadstawek jesteś sam w stanie wybrać przy miodobraniu? 

 

Samo zabieranie idzie dość szybko, hamulcowym jest przerób w pracowni. Od tego zależy ile biorę.

 

41 minut temu, Krzychu napisał:

Czy pszczoły w tym typie ramki zalewają całe nadstawki? 

 

To zależy od pożytku i od siły. Korpus to jakieś 17kg miodu więc jak jest tyle w terenie to tak, jak nie to nie.

 

42 minuty temu, Krzychu napisał:

W nadstawce ramka 25 czy 35 mm? 

 

Wszystkie ramki równe, boczek 32, górne beleczki i dolne 20mm żeby szybko nożem szło odsklepianie.

 

43 minuty temu, Krzychu napisał:

Jakie są zalety tego typu ula przy ulu Wielkopolskim? W tym : jakie wady ma ul Wielkopolski porównując go do Langha? 

 

- odpowiednio duże gniazdo /tysiąc zalet z tego wynika i unikamy tysiąca problemów/

- gniazdo na dwóch korpusach / np. szybkie przeglądy antyrojowe/

- jedna ramka w pasiece /w gnieździe, miodni, ulu weselnym/

- możliwość gospodarki korpusowej /np. łączenie późnych odkładów/pakietów z macierzekim jesienią/

- większy przekrój poprzeczny /lepsza wentylacja/

- niska ramka /np. możliwość stosowania aldehydu przy miodobraniu/

Pewnie jeszcze kilka by się znalazło ale te są najważniejsze, z tych różnic wynika wiele zalet w bezpośredniej gospodarce pasiecznej /kilka podałem w nawiasach/.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Krzyżak napisał:

 

Gniazdo cały sezon na dwóch korpusach, w zimę też. Pełna obsada ramek.

Na zimę pod gniazdo idzie jeden lub dwa korpusy z ramkami miodni.

 

 

Mają "żelazny zapas" w skrajnych ramkach. Jak matka dobrze czerwi to nie mają za bardzo gdzie odkładać.

Wiadomo zależy też od pszczół. Lepiej mieć takie co noszą "nad głowę". Kaukazy odpadają. Im później w sezonie tym tendencja do noszenia bliżej gniazda, jak wszędzie.

 

 

Nastroje rojowe bywają jak wszędzie ale myślę, że czynnik ciasnoty jest raczej wyeliminowany.

 

 

W sezonie tylko z nadstawek no chyba że coś poważnie zaleją z jakiś przyczyn.

 

 

Samo zabieranie idzie dość szybko, hamulcowym jest przerób w pracowni. Od tego zależy ile biorę.

 

 

To zależy od pożytku i od siły. Korpus to jakieś 17kg miodu więc jak jest tyle w terenie to tak, jak nie to nie.

 

 

Wszystkie ramki równe, boczek 32, górne beleczki i dolne 20mm żeby szybko nożem szło odsklepianie.

 

 

- odpowiednio duże gniazdo /tysiąc zalet z tego wynika i unikamy tysiąca problemów/

- gniazdo na dwóch korpusach / np. szybkie przeglądy antyrojowe/

- jedna ramka w pasiece /w gnieździe, miodni, ulu weselnym/

- możliwość gospodarki korpusowej /np. łączenie późnych odkładów/pakietów z macierzekim jesienią/

- większy przekrój poprzeczny /lepsza wentylacja/

- niska ramka /np. możliwość stosowania aldehydu przy miodobraniu/

Pewnie jeszcze kilka by się znalazło ale te są najważniejsze, z tych różnic wynika wiele zalet w bezpośredniej gospodarce pasiecznej /kilka podałem w nawiasach/.

 

 

 

Rozumiem, że taką samą gospodarkę można prowadzić na 1/2 dadanta? Czy może znacznie się różni? 

Link to comment
Share on other sites

26 minut temu, Krzychu napisał:

 

Rozumiem, że taką samą gospodarkę można prowadzić na 1/2 dadanta? Czy może znacznie się różni? 

 

Podobną, ale wszystkie gospodarki są do siebie podobne.

1/2DD ma wiele zalet LN3/4 ale nie wszystkie. Moim zdaniem, jedną z "wad" 1/2DD jest za małe gniazdo co może nieść za sobą konsekwencje.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Beeman napisał:

Panowie czy w Polsce Dadant i Langhstroth to ten sam ul?

Z czego widziałem po rozmiarach ramki to są podobne ale w różnych konfiguracjach robione 

Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, Beeman napisał:

Panowie czy w Polsce Dadant i Langhstroth to ten sam ul?

 

Nie.

LN jest robiony na szerokość ramki 448, wysokość 185 lub 159, 232 prawie nie ma.

DD robiony na 435 na szerokość, wysokość 300 i  145 jako standard i radosna twórczość 170-185.

 

p.s. Są jeszcze "ruskie LN" robione na szerokość 435 i różne wysokości.

Edited by Krzyżak
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Beeman napisał:
9 godzin temu, Beeman napisał:

No to jest w czym...sie pogubic. Hehe...  Oczywiscie w ameryce mozna kupic wszystko (nawet bazooke), ale Lanstroth to standart. Dadanta juz nikt komercjalnie nie produkuje. 

 

 

Tu jest Polska! Nie Ameryka! :D:D

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Beeman napisał:

No to jest w czym...sie pogubic. Hehe...  Oczywiscie w ameryce mozna kupic wszystko (nawet bazooke), ale Lanstroth to standart. Dadanta juz nikt komercjalnie nie produkuje. 

 

Szkoda, że u nas nie ma jakiegoś dobrego standardu. Nawet się nie umieram, że musiałby to być Langstroth 3/4, niech by był i inny ale standard do standard.

Wszystkim ułatwił by sprawę.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 3.12.2019 o 10:22, Krzychu napisał:

Może Wielkopolski 12 ramkowy?

Kubatura jak w dadancie 10 ramek, fajne ule są uniwersalne,mam do nich zrobione dodatkowo półnadstawki,z powodzeniem gospodaruje się w nich przy słabszych albo krótszych pożytkach np wiosną.Zanim w "bykach"  zaleją gniazdo ty masz zasklepioną niziutką półnadstaweczkę do wirowania.PK 

Na zdjęciu akurat półnadstawka z dziesiątki zalana wierzbowym.Przy obfitości pożytków można operować samymi wysokimi korpusami.https://images76.fotosik.pl/534/7a3ad0afcf315ff8med.jpg

   

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, piotrpodhale napisał:

Kubatura jak w dadancie 10 ramek, fajne ule są uniwersalne,mam do nich zrobione dodatkowo półnadstawki,z powodzeniem gospodaruje się w nich przy słabszych albo krótszych pożytkach np wiosną.Zanim w "bykach"  zaleją gniazdo ty masz zasklepioną niziutką półnadstaweczkę do wirowania.PK 

Na zdjęciu akurat półnadstawka z dziesiątki zalana wierzbowym.Przy obfitości pożytków można operować samymi wysokimi korpusami.https://images76.fotosik.pl/534/7a3ad0afcf315ff8med.jpg

   

Piotrze, czyli Ty generalnie polecasz gospodarkę na wlkp 12 ramkowym? 

Powiedz. Można gospodarowac w układzie korpus + 3 x niska nadstawka? 

Link to comment
Share on other sites

Zacznijmy od tego... znam pszczelarzy, którzy mają wlkp 10cio, 12to, 16to ramkowe z ramkami w nadstawkach o wysokości 13cm, 15cm, 18cm. Są i tacy którzy gospodarują na 2 albo 3 pełnych wlkp 10cio ramkowych. Wszyscy dają radę i każdy ma tyle miodu ile wyjmie z ula... ni mniej ni więcej. Każdy twierdzi, że to max.

Jak nauczysz się obsługi jednego ula, wyposażysz sobie pasiekę i pracownię w taki a nie inny sprzęt to później nie będzie już takiej motywacji by zmieniać ule. A który jest najlepszy? No jak widać każdy twierdzi inaczej.

Link to comment
Share on other sites

25 minut temu, Michał napisał:

Zacznijmy od tego... znam pszczelarzy, którzy mają wlkp 10cio, 12to, 16to ramkowe z ramkami w nadstawkach o wysokości 13cm, 15cm, 18cm. Są i tacy którzy gospodarują na 2 albo 3 pełnych wlkp 10cio ramkowych. Wszyscy dają radę

 

Michał przecież doskonale wiesz, że na każdym ulu się "da" i z każdego "weźmiesz" porównywalną ilość miodu. Nikt tego nie neguje.

Przy wyborze ula chodzi o to, aby się przy danym ulu się jak najmniej narobić i żeby pewność powodzenia była jak największa /np. dajemy obszerne gniazda, żeby nam się pszczoły mniej roiły/. Moim zdaniem są ule mniej pracochłonne w obsłudze i lepsze wymiarowo niż jakikolwiek Wielkopolski.

Edited by Krzyżak
Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, Krzyżak napisał:

 

Michał przecież doskonale wiesz, że na każdym ulu się "da" i z każdego "weźmiesz" porównywalną ilość miodu. Nikt tego nie neguje.

Przy wyborze ula chodzi o to, aby się przy danym ulu się jak najmniej narobić i żeby pewność powodzenia była jak największa /np. dajemy obszerne gniazda, żeby nam się pszczoły mniej roiły/. Moim zdaniem są ule mniej pracochłonne w obsłudze i lepsze wymiarowo niż jakikolwiek Wielkopolski.

No moim zdaniem też tak jest, ale z mając trochę doświadczenia wiem, że w jednym roku ul wlkp da miodu więcej o x a w następnym o x mniej... od langa, czy 18tki wlkp. Taki lajf. nie wycyrklujesz.

Link to comment
Share on other sites

21 minut temu, Krzyżak napisał:

 

Michał przecież doskonale wiesz, że na każdym ulu się "da" i z każdego "weźmiesz" porównywalną ilość miodu. Nikt tego nie neguje.

Przy wyborze ula chodzi o to, aby się przy danym ulu się jak najmniej narobić i żeby pewność powodzenia była jak największa /np. dajemy obszerne gniazda, żeby nam się pszczoły mniej roiły/. Moim zdaniem są ule mniej pracochłonne w obsłudze i lepsze wymiarowo niż jakikolwiek Wielkopolski.

Daro też w zasadzie mało robi w trakcie sezonu na swoich dadantach właśnie z powodu podobnych cech jakie mają langi. 

Aby wejść w langi musiałabym też zmienić miodarke ewentualnie zmienić kosz do niej, kto wie jaka może być cena kosza do miodarki? 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał:

Piotrze, czyli Ty generalnie polecasz gospodarkę na wlkp 12 ramkowym? 

Powiedz. Można gospodarowac w układzie korpus + 3 x niska nadstawka? 

Ja gospodaruję na 12 ramkowym i jestem zadowolony mogę polecać.

Z 3 niskimi nadstawkami? jeszcze nigdy tak nie próbowałem,ale pewnie można.PK

 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, piotrpodhale napisał:

Ja gospodaruję na 12 ramkowym i jestem zadowolony mogę polecać.

Z 3 niskimi nadstawkami? jeszcze nigdy tak nie próbowałem,ale pewnie można.PK

 

Chodzi mi o drugą część sezonu czyli np na pożytek lipowy czyli od połowy czerwca do końca polowy, gdzie matkę można ograniczyć na 1 pełny korpus a 3 polnadstawki wstawić jako miodnie 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Krzychu napisał:

Chodzi mi o drugą część sezonu czyli np na pożytek lipowy czyli od połowy czerwca do końca polowy, gdzie matkę można ograniczyć na 1 pełny korpus a 3 polnadstawki wstawić jako miodnie 

Oczywiście można i tak chociaż w lipcu matka już powinna raczej haratać do woli.Jeżeli poważnie myślisz o takim ulu to skorzystaj z rady Tadka i kup coś na próbę jeżeli coś będzie cię wkurzać to zawsze z powodzeniem sprzedasz wielkopolski bo to chodliwy ul.PK

Link to comment
Share on other sites

50 minut temu, piotrpodhale napisał:

Oczywiście można i tak chociaż w lipcu matka już powinna raczej haratać do woli.Jeżeli poważnie myślisz o takim ulu to skorzystaj z rady Tadka i kup coś na próbę jeżeli coś będzie cię wkurzać to zawsze z powodzeniem sprzedasz wielkopolski bo to chodliwy ul.PK

Piotr, a nie masz wrażenia, że pszczoły mając za rodnię 2 korpusy wlkp 12 ramkowe nie mają tam zbyt dużo miejsca przez co zbyt mało miodu odkładają w nadstawke kosztem odkładania w rodni ? 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Krzychu napisał:

Piotr, a nie masz wrażenia, że pszczoły mając za rodnię 2 korpusy wlkp 12 ramkowe nie mają tam zbyt dużo miejsca przez co zbyt mało miodu odkładają w nadstawke kosztem odkładania w rodni ? 

Tak zbyt dużo przynajmniej u mnie.Jedna ramka czerwiu to jedna ramka zjedzonego miodu,a nam chodzi żeby tak robić aby mieć i miód i pszczoły.PK

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.