Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Robin

chcę założyć pasiekę...

Recommended Posts

Czerw jest potrzebny aby były pszczoły a pszczoły aby był miód i koło się zamyka. Ul musi być na tyle pojemny aby wszystko się w nim zmieściło, czerw, zapas pierzgi i miodu. Osobiście uważam że ul wielkopolski 12 r jest lepszy od 10 r (mam takie i takie) ale typowy korpusowy jest najlepszy.

12 godzin temu, piotrpodhale napisał:

Tak zbyt dużo przynajmniej u mnie.Jedna ramka czerwiu to jedna ramka zjedzonego miodu,a nam chodzi żeby tak robić aby mieć i miód i pszczoły.PK

No właśnie, i efekt jest taki jak u mnie w warszawskim gdzie połowa miodu jest właśnie w rodni. Dlatego pytanie czy to nie jest ta wada Wielkopolskiego, może 18-tka 12 ramkowa inaczej by się sprawdzała w tym momencie? 

10 minut temu, Krzychu napisał:

No właśnie, i efekt jest taki jak u mnie w warszawskim gdzie połowa miodu jest właśnie w rodni. Dlatego pytanie czy to nie jest ta wada Wielkopolskiego, może 18-tka 12 ramkowa inaczej by się sprawdzała w tym momencie? 

Czyli potrzebujesz ul złożony z francuskich nadstawek Dadanta ;) Zadzwoń do Pana Chachuły, on takich nadstawek używa to Ci powie dlaczego nie stosuje gniazda na takiej ramce.

W dniu 5.12.2019 o 11:02, Michał napisał:

Czyli potrzebujesz ul złożony z francuskich nadstawek Dadanta ;) Zadzwoń do Pana Chachuły, on takich nadstawek używa to Ci powie dlaczego nie stosuje gniazda na takiej ramce.

Wielkość rodni jest matematyczna . Powiązana z terenem , pożytkami . Ale Michał ma rację, na filmach Chachula jasno to wyjaśnia . Sorry za l bo pisze z telefonu.

5 godzin temu, marbert napisał:

Wielkość rodni jest matematyczna . Powiązana z terenem , pożytkami . Ale Michał ma rację, na filmach Chachula jasno to wyjaśnia . Sorry za l bo pisze z telefonu.

Filmu nie widziałem, może ktoś wyjaśnić co wyjaśnia ten Pan? 

14 godzin temu, Krzychu napisał:

Filmu nie widziałem, może ktoś wyjaśnić co wyjaśnia ten Pan? 

To nie jest proste . Ani też zagmatwane. Matka pszczela danej rasy czy linii czerwi ileś tam tysięcy na dobę. Rodzina winna mieć jakiś żelazny zapas. Wiedząc jaka rase , czy linię posiadasz, mając też w głowie że 40 rodzin pszczelich potrzebuję 5 ton nektaru na przeżycie. Możesz pokierować w swych warunkach rozwojem rodziny. Pod warunkiem że lata są podobnie do siebie. Czyli w twych warunkach i ulu dajesz rodzinie do czerwienia optymalną ilość ramek z zachowaniem min pokarmu. To w swych warunkach musisz wypracować. To ewentualnie sąsiad może ci podpowiedzieć , na forum tego nie znajdziesz.