Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Langstroth 3/4 uwiązanie kłębu


Recommended Posts

  • 3 months later...

Panowie aktualizacja. Jeden z trzech Ln 3/4 spadł - ten najsłabszy. Pozostałe dwa przezimowały dobrze z minimalnym osypem. Ułożone są w konfiguracji 2x4 - ograniczone z dwóch stron zatworami. Jeden Ln zrobił sobie gniazdo w dolnym korpusie (włoszka) i tam siedzi, drugi z kolei zrobił sobie gniazdo w górnym korpusie. Obydwie rodziny to takie słabsze średniawki. Pytanie co z tym teraz zrobić? Czy zostawić to w tej konfiguracji? czy przerzucić do jednego korpusu?

Jeśli chodzi o pokarm, to sprawa wygląda tak ze każda z rodzi ma mnóstwo pokarmu - ten korpus który nie obiadują zalany jest od góry do dołu pokarmem. I na tych ramkach co siedzą pewnie tez jeszcze jest. Ale no nie wiem co z tym teraz zrobić. 

Link to comment
Share on other sites

teraz idzie zimno to raczej zostawić jak jest

Tadek radził żeby nic nie zmieniać że one wiedzą lepiej

ja u siebie w wp18 miałem podobnie

cały górny korpus pokarmu dolny czerw przestawiłem korpusy ale to było jak ciepło szło

a i tak zj*b ka od Tadka:P

 

Edited by mirek.
Link to comment
Share on other sites

Jeszcze za wcześnie na grzebanie w ulu. Temperatura 15 stopni w cieniu, to zbyt mało, aby rozgrzebywać gniazdo.
Co najwyżej usuwamy osyp z dennicy pod warunkiem, że pozwala na to konstrukcja ula.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 28.03.2020 o 17:28, irkor napisał:

Jeszcze za wcześnie na grzebanie w ulu. Temperatura 15 stopni w cieniu, to zbyt mało, aby rozgrzebywać gniazdo.
Co najwyżej usuwamy osyp z dennicy pod warunkiem, że pozwala na to konstrukcja ula.

Jak to mawiał dziadek mojego kolegi: grzebać to se można w gaciach a nie w ulu. W ulu się pracuje. W sobotę było ponad 20st C, więc przejrzałem wszystkie rodziny. Niektóre zrzuciłem z 3 na 2 korpusy (lang 2/3, 18tka wlkp), niektórym dodałem ramek lub ciasta. Mogą czekać na rzepak.

Teraz chłodno, więc mam nadzieję, że i rzepak przyhamuje.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aktualizacja. matka włoszka radzi sobie w langu bardzo dobrze. Poczerwiła wszystkie ramki dolnego korpusu i weszła już na górny gdzie jej miejsca brakło z uwagi na zapasy miodu. Ul był w układzie 2x4 dołożyłem do niego 8 ramek (4 z suszerm i 4 z węzą). Węza poszła na skraj. Więc obecnie jest 2x8. Nie wiem czy nie przesadziłem. W drugim ulu z krainką, pszczoły siedzą tylko na górnym korpusie. Dół osuszyły ze wszystkiego, sam susz. Wszystko przeniosły do góry przez co matkę ograniczyły w czerwieniu. Dołożyłem im 2 ramki  z suszem do górnego korpusu przy czerwiu i węzę na dole. Myślę że gdzieś około 10 maja trzeba by zamienić  korpusy? Chyba że im zabrać na razie ten dolny korpus. Tam jest 5 ramek pszczoły.

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

Robert jesteś jeszcze młodym pszczelarzem , więc nie będę nic pisał krytycznie o Twojej gospodarce , masz prawo uczyć się i zdobywać doświadczenie . 

Przede wszystkim podpatruj pszczoły i wyciągaj wnioski ze swoich ingerencji w ułożenie ramek w gnieździe , które to czynności chyba traktujesz tak jak ułożenie książek na półce w salonie a to jest poważna sprawa wiosną jak jest jeszcze chłodno i rodzina potrzebuje komfortowych warunków do wychowu czerwiu.

Zastanów się Czy Ty  zapewniłeś takie optymalne warunki ingerując teraz w taki sposób jak piszesz w układ gniazda ? Jak Ci się zdaje ?

Nie mam LG więc nie będę pisał o szczegółach , może Koledzy którzy mają LG  Ci podpowiedzą jaki oni teraz mają układ ramek w gnieździei jak oni powiększają gniazdo wiosną i kiedy przestawiają korpusy i po co w ogóle je przestawiają ?

Pozdrawiam

 

Link to comment
Share on other sites

(co do włoszki) To zależy jak na to patrzeć. Bo kubatura gniazda się zwiększyła. To prawda. Ale sam układ gniazda się nie zmienił, bo ramki trafiły na skraj gniazda- więc im nic nie zmieniłem. Podstawowy układ 2x4 został be zmian. Susz jet też pewnym zatworem. Jak będą chciały to same wejdą na niego, a jak nie to zostawią w spokoju. Tak do tego podszedłem. Tylko pytanie czy słusznie.

 

(co do krainki) Przestawianie korpusów ma na celu zapewnienie miejsca matce. W sytuacji kiedy poszłyby do góry tak jak u mnie i brakło miejsca na czerwienie (tak pirazy drzwi zdaje sobie z tego sprawę). Ale to przy silnych rodzinach. A u mnie to jest słabiutka rodzina to za bardzo nie wiem co z tym zrobić. 

I co do do tej rodziny, to tu myślę ze zrobiłem dobrze, bo matka nie miała gdzie czerwić. Myślę że ten spodni korpus jest zbędny aktualnie przy kraince. 

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.