Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Trzmiele


boddan

Recommended Posts

Witam. Zauważyłem, że w mojej pasiece jest duża ilość trzmieli. Tak, że nie pamiętam takiej ilości w poprzednich latach. Podczas przeglądu znalazłem trzmiela na ramce, jak się posilał. Był tak zajęty, że jak go głaskałem to podnosił przednie odnóża, żeby mnie odepchnąć, Ma bardzo szorstkie odnóża. To trzmiel gajowy- Bombus. Wiem, gdzie mają swoje norki a nawet zadomowiły się w starym samochodzie. Od dziecka zawsze lubiłem te pożyteczne stworzonka. Po raz pierwszy w tym roku na pasiekach, prawie nie ma os. Ciekawe czy ty ma jakiś związek z trzmielami? :);):D

...............................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Nic nie wiem o takiej korelacji. Był u mnie w ulu tak zatakowany poprzez wszolinkę aż musiałem amitrazą potraktować .Tu zagadka  co to ?

Dodam że pracowity pszczelarz widzi TO w pełnej krasie. -c0d1a1def36e.jpg

dbd72489b7b6.jpg

Średnica pnia 12 cm.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

u mnie os nie brakuje, troche mniej jak w tamtym roku ale są... szczególnie jak podkarmiam to zaraz krążą, a co do trzmieli zrobiły sobie u mnie gniazdo na budynku gospodarczym pod dachem między belką a murem... ostro pracują na malinach i surfiniach pod domem :)

 

co do tego "robala" na pniu też się kiedyś zastanawiałem co to jest... jeszcze w cholere lata w tym roku takich wielkich much... podobnej wielkości

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Nic nie wiem o takiej korelacji. Był u mnie w ulu tak zatakowany poprzez wszolinkę aż musiałem amitrazą potraktować .Tu zagadka  co to ?

Dodam że pracowity pszczelarz widzi TO w pełnej krasie. -c0d1a1def36e.jpg

dbd72489b7b6.jpg

Średnica pnia 12 cm.

To ćma trupia czaszka po rozłożeniu skrzydeł przypomina osę lub szerszenia swoim ubarwieniem.Potrafi używać trąbki do wydawania dźwięków i wypija miód pszczołom.

Link to comment
Share on other sites

Chyba ogólnie jest "urodzaj" na trzmiele - dziś właśnie byłem na działce u znajomych - praktycznie one były tylko widoczne, siadały po 2-3 na jednym kwiatku...

Link to comment
Share on other sites

To ćma trupia czaszka po rozłożeniu skrzydeł przypomina osę lub szerszenia swoim ubarwieniem.Potrafi używać trąbki do wydawania dźwięków i wypija miód pszczołom.

A, trochę podobna jest do barciaka większego, ale już kilka lat go nie widziałem.

..............................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Co do trzmieli - to potwierdzam - bardzo u nas dużo w tym roku. Widziałem  ile ich latało na posianej faceli i ogóreczniku. Wydaje mi się że druga z kolei łagodna u nas zima sprawiła , że dużo matek przezimowało i się doskonale rozmnożyły. Po ostrzejszej zimie będzie ich zapewne mniej. Co do os i szerszeni - też u nas dużo - myślę że podobnie jak u trzmieli przebieg zimy decyduje o stanie ich populacji na wiosnę.

Waldek

Link to comment
Share on other sites

Łubin i mu podobne rośliny masowo wysiewane przez rolników dla dotacji zwiększą pogłowie trzmieli. Może i pożyteczne, ale konkurują z naszymi pszczołami. Na przydomowych roślinach miododajnych typu żmijowiec pól na pół pszczół i trzmieli.

Link to comment
Share on other sites

Łubin i mu podobne rośliny masowo wysiewane przez rolników dla dotacji zwiększą pogłowie trzmieli. Może i pożyteczne, ale konkurują z naszymi pszczołami. Na przydomowych roślinach miododajnych typu żmijowiec pól na pół pszczół i trzmieli.

Nie bądź pazerny, ja mam w ogrodzie lawendę - trzmieli zatrzęsienie a pszczół nie ma... Więc się cieszę, że trzmiele są - one stanowią barometr zanieczyszczenia środowiska. Są trzmiele więc jest w porządku.

Link to comment
Share on other sites

A, trochę podobna jest do barciaka większego, ale już kilka lat go nie widziałem.

..............................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Ojojoj leniuchy . Ćma ( motyl ) nazywa się zmierzchnica trupia główka . Uczciwie pracujący pszczelarz w stanie ,,rozwiniętym, , spotyka go wieczorami na ulach w czystym środowisku. Wrażenie szokujące, wielkość dwu dłoni.

Link to comment
Share on other sites

Ojojoj leniuchy . Ćma ( motyl ) nazywa się zmierzchnica trupia główka . Uczciwie pracujący pszczelarz w stanie ,,rozwiniętym, , spotyka go wieczorami na ulach w czystym środowisku. Wrażenie szokujące, wielkość dwu dłoni.

Z tą wielkością dwu dłoni to chyba przesada ,rozpiętość skrzydeł wynosi 10 do 14 centymetrów czyli moja jedna dłoń .Przy złożonych skrzydłach pewnie ma 10 cm.Ale ponoć kobiety twierdzą że w ciemności wydaje się większy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ojojoj leniuchy . Ćma ( motyl ) nazywa się zmierzchnica trupia główka . Uczciwie pracujący pszczelarz w stanie ,,rozwiniętym, , spotyka go wieczorami na ulach w czystym środowisku. Wrażenie szokujące, wielkość dwu dłoni.

 

Witam, jeśli chodzi o ćmę trupią główkę i owszem widziałem, jeden raz, jako dziecko w okolicach Jarosławia. Faktycznie wrażenie wielkie. Na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku chyba nie występuje. Nie było mi dane uświadczyć - środowisko.

..............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

 

Link to comment
Share on other sites

Nie chodzi tu o pazerność, lecz o zaburzanie dotychczasowego ekosystemu i ilości pożytków dla trzmieli.

Nie bądź pazerny, ja mam w ogrodzie lawendę - trzmieli zatrzęsienie a pszczół nie ma... Więc się cieszę, że trzmiele są - one stanowią barometr zanieczyszczenia środowiska. Są trzmiele więc jest w porządku.

Link to comment
Share on other sites

Zmierzchnice Trupie Główki są ogólnie bardzo rzadkie .
Czasem przy wykopkach ziemniaków można spotkać ogromne poczwarki .
To właśnie poczwarki tego motyla .
Jako ciekawostka - zmierzchnice czasem podkradają miód pszczołom , a pszczoły zazwyczaj nie reagują .
Trupia główka wydziela jakieś substancje zapachowe , dzięki którym pszczoły je tolerują .

Jeśli idzie o wielkość pozwolę sobie wkleić dla pokazania zdjęcie z Polanki .
Acherontia_opis.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nie to chyba młoda. Pień średnicy 12 cm. No nie pełne dłonie . Moja graba to jedna . Ale to graba . :D

Nie rozumiem tego potoku słów w trzy wyrazowych zdaniach,które w ogóle nie są powiązane. :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.