Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Miło że jest jakieś żywe forum, a wszystkiej wiedzy pszczelarskiej nie zeżarły grupy na Facebooku, pomyślałem że dołączę. 

Pszczołami zajmuję się od niedawna (2018), choć w rodzinie są od mniej więcej 40 lat. W szczytowych latach gromadka prowadzona przez dziadka liczyła 32 rodziny, obecnie wspólnie mamy rodzin 13. 

Miło zobaczyć również kilka znajomych nicków, będzie być może okazja odfiltrować trochę miodu mądrości od prawdziwie doświadczonych ;).

Na dzień dobry może zadam pytanie:

W powałkach mamy pajączki, w ciągu sezonu pszczoły częściowo lub całkowicie zatykają je kitem. Spotkałem się z informacjami, że kit ma właściwości przepuszczające powietrze i parę wodną, jednak zatrzymuje skroploną wodę. Z drugiej strony spotkałem się też z informacjami, które to niejako negują, zalecając dla wentylacji w ulu przed zimą w powałce wymienić jeden - dwa pajączki na niezakitowane. 

Czy coś koledzy może zaobserwowali u siebie co by rzuciło światło na tę kwestię? Czy zostawiać pszczołom w powałce w kwestii pajączków swobodę przed zimą, czy ustawić przepływ powietrza np. dwa tylne pajączki wymieniając na czyste? Dennice w większości mam pełne, na dole szeroki wylotek. 

Cześć Michał :) , już nie jesteś warszawiakiem ? A jak tam "dzikie" pomidory się udały ? Jestem wiernym czytelnikiem Twojego wątku

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=1542&page=6

ale też coś zaniechałeś pisanie i samego Borówkę zostawiłeś ?

Co do pytania to ja nie mam żadnych pajączków , ani w ogóle żadnej wentylacji górą.  Tak mi się kiedyś ulęgło w głowie na wzór kószki (czy odwróconego wiadra) i zostało. Dołem dennice osiatkowane , a w starszych ulach zwykłe , pełne z grubych dech szalunkowych , chyba nawet ocieplone ?  Pszczoły zniosą każdą wentylację , byle jej nie zmieniać nawet już w trakcie zakarmiania. Wtedy zaplanują sobie dobrze lokalizację kłębu i ułożenie zapasów. Grzebanie w wentylacji potem to niedobre działanie i pszczoły tego nie lubią. Jeśli zakitowały to widać im przeszkadzało - nie ruszaj do oblotu . W ogóle jeszcze nie zagląda się do pszczół. Można delikatnie posłuchać uchem , stetoskopem lub mikrofonem podłączonym do telefonu jak kto lubi technikę w pasiece.

pozdrawiam

manio

Cześć Michał. Mam podobnie jak manio, ale w powałce jest pajączek służący do karmienia. Zwykle jest zakitowany, a dodatkowo na zimę zatykam go kawałkiem dociętej deski, aby ograniczyć przeciągi, bo u mnie są duże wiatry. Całą wentylację robi osiatkowana dennica. W daszku teleskopowym też nie mam żadnej wentylacji.

Dzięki za odpowiedzi. Myślę że wyzwanie zaczyna się, kiedy nie mamy ani osiatkowanej dennicy, ani grubych ścian i powałki.

Działam teraz i na Mazowszu, i w Lubelskiem. Co do WP, to może w mocnych słowach, ale trafnie, w wątku powitalnym marberta, podsumowałeś maniu co się tam dzieje. Wspomniałeś i o mnie coś ciepłym słowem ;). Nie mam nic osobistego do Borówki, ale jeśli jedna osoba staje się autorem 80% wypowiedzi, to musi to być ktoś z lżejszym piórem ;)

Pomidory kolejny roczek do przodu. Bez upierdliwości i naturalnie ;).

Byle do kwietnia.

Witamy na "żywym forum" jak to określiłeś - ławeczka u nas pojemna - zmieścisz się.

A, że forum żywe to znajdziesz tu wszystko.

Pozdrawiam i beczek miodu życzę.

W dniu 13.01.2020 o 17:44, michal79 napisał:

Czy zostawiać pszczołom w powałce w kwestii pajączków swobodę przed zimą, czy ustawić przepływ powietrza np. dwa tylne pajączki wymieniając na czyste?

Witaj Michale .

Ja mam dennice w większości osiatkowane , ale około 10-15% pełnych .
Prawie we wszystkich są powałki .
W trakcie sezonu regularnie pozyskuję kit pszczeli skąd tylko się da .
Z pajączków również .
Natomiast po zakarmieniu na zimę nie ingeruję już absolutnie w wentylację poprzez pajączki .
Wychodzę z założenia , że pszczoły najlepiej wiedzą jaka wentylacja jest dla nich dobra i dlatego zarówno w pajączkach jak i często na wylotach w dennicach pełnych jest masa propolisu , którym pszczoły wentylację regulują .
Pierwsza wymiana pajączków na czyste dopiero w kwietniu/maju , kiedy pszczoły są już na 2-3 korpusach.

Wcale (nigdy) nie używam korków styropianowych , lub poliuretanowych , które są w zestawach z powałkami do zasłaniania pajączków.
Wentylację regulują tylko same pszczoły !

Tak jest u mnie ... i wydaje mi się , że tak jest dobrze :)

OK, zobaczyłem w innym wątku, masz ule o grubości ścianki 45mm ;)

Czy na powałce coś kładziesz jakieś ocieplenie?

Dennice niektóre mam z litej dechy, a niektóre z 2 sklejek i 3cm. styropian w środku.
Nie ma żadnej różnicy w zimowli . Nie ma sensu ocieplać !
Zasadniczo to używam tylko dennic osiatkowanych .
Ale zawsze w sezonie zrobi się parę odkładów na dennicach pełnych i zawsze kilka ich idzie tak do zimy :)

Na powałkę nic nie daję . Tylko daszek z otworkami wentylacyjnymi .

Czasem jak na przedwiośniu trzeba jakąś rodzinkę poratować plackiem ciasta , daję nad ciasto folię i jak mam pod ręką to na wierzch daję ocieplenie .
Poza tym lato , czy zima nie ma u mnie ocieplenia na powałce .
Czasem w największe upały by się zdało ... ale też nie daję .

2 godziny temu, marbert napisał:

O, witaj Michale.

Widzę że udało się już jedno forum skutecznie zamordować:D

Przeceniasz swoje możliwości :) , to Borówka zanudził to forum na śmierć  . Byliście tylko zbędnymi statystami w teatrzyku jednego pajacyka.

19 godzin temu, manio napisał:

Przeceniasz swoje możliwości :) , to Borówka zanudził to forum na śmierć  . Byliście tylko zbędnymi statystami w teatrzyku jednego pajacyka.

Myślałem o forum ekopszczoły, gdzie michał79 jako moderator ze swym przyjacielem, (nowy borówka) raptem w kilka dni "zamordowali " forum.:lol:

Skuteczność rewelacyjna.:P

7 godzin temu, manio napisał:

a tego forum to chyba nawet nie zdążyłem odwiedzić ? Tak  szybko odchodzą .... :)

maniu

nowy, nowszy borówka z praktyką Szwecką i latami praktyki nieleczenia u dziadka się pojawił ale stary borówka się zdenerwował.

Nowy borówka opanował inne forum a za "żonę" moderatora, przytulił michala79.

Sobotnie wypady z wieszaniem skrzynek na drzewach okazały się wielką frajdą oraz spektakularnym sukcesem. 

Owe sukcesy zaowocowały natychmiastową ewakuacją dotychczasowych nieświadomych światłości owych, dotychczasowych użytkowników owego forum.

Nastąpił zgon.

Ale pomidory osiągają nadzwyczajne zdolności genetyczne.:rolleyes:

Posty dotyczące pomidorów przeniosłem do https://pasiekapszczelarska.pl/topic/1546-pomidory-gruntowe-i-pod-folią/

Zapraszam do wypowiedzi w nowym temacie.

P.S. Za kilka dni usunę tego posta informacyjnego. Gdybym zapomniał, to proszę go śmiało skasować :)