Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rozmieszczenie uli na pasieczysku.


Recommended Posts

Zakładam pasiekę w nowym miejscu i zastanawiam się nad rodzajem rozmieszczenia rodzin. Szeregowo czy czwórkami "plecami" do siebie. 
Działka ma powierzchnię ok 1800 m2, zadrzewiona ok 10-15 drzew w wieku 50+ (kasztany, jesiony, klony i jedna lipa) wiosną zabieram się za usunięcie zbędnych samosiejek. Teren płaski. 

 

Do tej pory na pasiece stacjonarnej mam ustawione ule szeregowo bo tak pozwala teren. Przy nowej lokalizacji działka jest zbliżona do kwadratu więc wolna amerykanka. 

Chcę rozlokować tam ok 30 rodzin produkcyjnych + plus miejsce na odkłady na potrzeby tej pasieki. 

Aspekt dennicy higienicznej i ewentualnej jej zasuwania przy ustawieniu czwórkami dla mnie jest mniej istotny. Ule od dennicy po daszek wykonuje sam więc dopasuje dennice do takiego ustawienia. 

 

Oczywiście nie ma idealnego rozstawienia. Każde ma plusy i minusy. Jestem ciekaw jak to wygląda u kolegów. Podzielcie się spostrzeżeniami. Przy jakim pracuje się Wam wygodniej a jakie jest  korzystniejsze dla pszczół. Nie wykluczone, że korzyści dla nas mogą być sprzeczne z korzyściami pszczół.  

 

Temat pomoże mi osobiście i zarazem pomoże początkującym. Każdy odsieje coś dla siebie :) Pomińmy książkowe sugestie. Skupmy się na naszych doświadczeniach.

 

 

Link to comment
Share on other sites

To może ja pierwszy ? Jestem za tym żeby kierować się sformułowaniem może nie adekwatnym w tym przypadku  , ale oddającym właściwy sens co mam na myśli  , czyli kieruj się zasadą "licencja poetica" niektórzy interpretują to jako swoboda twórcza . Czyli jak wejdziesz na działkę żebyś cieszył się z kompozycji działki , położenia uli w stosunku do architektury działki. Bo przecież zawsze można coś przestawić w inne miejsce jak Ci się opatrzy i znudzi jakieś ustawienie ?

Link to comment
Share on other sites

Dla pszczół lepiej czwórkami, każdy wylotem w innym kierunku, ze względu na błondzenie robotnic a przede wszystkim matek. Dla pszczelarza chyba wygodniej w rządku blisko siebie ale jak działka duża to można pojedyńczo daleko od siebie, wtedy można np obok macierzaka stawiać odkład który później łatwo połączyć z nim. Dzielić na pół lotu czy wyczyniać inne cuda bardziej lub niej mądre jakie przyjdą nam do głowy. Kolejną sprawą jest możliwość podjechania pod ule aby wszystkiego nie dźwigać. Ja aby mieć większą swobodę za zaczołem rozbić dennice z możliwością wyjmowania szuflad z tyłu i przodu.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, Turqs napisał:

Pomińmy książkowe sugestie. Skupmy się na naszych doświadczeniach.

Akurat najlepsze ustawienie to podkowa,pszczoła dolatuje na toczek i bezbłędnie odnajduje swój ul,ważne zwłaszcza dla niektórych błądzących np: niektóre elgony.Ale skoro odrzuciłeś wiedzę książkową to ustaw jak chcesz.PK 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.