Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Inkubator / cieplarka


Michał

Recommended Posts

W tym roku chciałbym kupić cieplarkę do hodowli matek pszczelich. Do tej pory mateczniki dojrzewały sobie w ulach, ale był moment, że do hodowli były przeznaczone zbyt duże ilości rodzin... Inkubator wydaje się rozsądnym kompromisem, ale pytanie, czy macie jakieś sprawdzone i nie rujnujące kieszeni modele?

Link to comment
Share on other sites

Generalnie na własny użytek, ale z własnego użytku z czasem zaczął robić się mały biznes i wsparcie okolicznych pszczelarzy. Ponad 200 matek w ubiegłym sezonie, a wiadomo, że większość potrzeba w maju / czerwcu. W tym roku pewnie będzie jeszcze więcej potrzeba.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Przy takich ilościach to można pokusić się o inkubator. ☺️ Ceny z zakupu są horrendalnie wysokie i po ilu latach się zwróci zakup ? ?

Ale są takie sprzęty które można by wykorzystywać podwójnie i jako również de krystalizator do miodu i wtedy na refundacje można próbować .

 

 

Link to comment
Share on other sites

A może samoróbka ? Ostatecznie to banalnie proste urządzenie , tak mnie się wydaje oczywiście ?,  jeżeli ma się trochę smykałki to techniki ? i pewnie znajdziesz na różnych forach takich którzy przerabiali budowę cieplarki .  Gdzieś nawet czytałem , chyba na Amnezji , takie wątki o budowie cieplarki , u nas takiego tematu nie było .

 

Link to comment
Share on other sites

Miochał masz gotowy sterownik w termoplusie ale na ali też widziałem z pomiarem wilgoci do tego dokupujesz nawilżacz powietrza  grzałka to kabel grzewczy i cacy sprzęt. do tego jakaś stara mała lodóweczka.  

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
W dniu 22.01.2020 o 15:24, Michał napisał:

Dekrystalizator mam, ale musiałbym wyrzeźbić na raz z 1000 mateczników żeby zapełnić go chociaż w połowie ;)

 

W dniu 22.01.2020 o 18:44, Brzytwiarz napisał:

jakaś stara mała lodóweczka.  

Dekrystalizator i lodówka  mają tą wadę , że przy dużej kubaturze trudniej jest utrzymać stałą temperaturę wewnątrz.
Zawsze na górze będzie za ciepło, a już 20cm. niżej za zimno .
Niewiele pomogą wentylatorki .
Zrobiłem kiedyś inkubator z lodówki i nie nadaje się nawet do inkubacji kurzych jaj :)
Chociaż Władek ( Luzak123) jakoś daje radę z lodówką . Tylko On zamiast kabla grzewczego stosuje tradycyjne żarówki .

Myślę, że dla potrzeb przydomowej pasieki stara mikrofalówka , lub po prostu pudełko ze styroduru będą w sam raz .
I lepsze cieplarki szersze i niskie niż wysokie i wąskie .
Trzeba tylko pamiętać o dopływie powietrza . Pudełko nie może być szczelne !
I najważniejsze jest precyzyjny przyrząd pomiarowy !
Żadne chińskie termometry z higrometrami za kilkanaście złotych .
Tutaj widać wskazania kilku nowych . Wszystkie sondy były w jednym miejscu wewnątrz inkubatora .
xxx.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

@Robi_Robson dzięki za uwagi. Będę musiał przemyśleć projekt jeszcze raz. Tzn zaczynam się zastanawiać czy nie wsadzić tam mikrokontrolera i mieć kilka temperatur. Nie ukrywam że chciałbym skorzystać z czyjegoś rozwiązania a nie być jak Krzysztof Kolumb w tej sprawie. Co do temperatur to ja mam wizję grzania całych ścian (rurki albo płyty) ja chcę mieć dużą bezwładność cieplną tzn ja tak zakładam, że to dobrze będzie działać do tego oczywiście wentylatory do cyrkulacji powietrza. 

Link to comment
Share on other sites

Ja kupiłem coś takiego 3 lata temu za ok 200 zł na olx 

W podstawie jest spora grzałka i wentylator jak od pieca CO tylko mniejszy. Z lewej zasysa z prawej wyrzuca ciepłe powietrze. Różnica temperatury pomiędzy podstawa a "sufitem" ok 0,5 st C. 

Zrobiłem 3 półki a i tak koszystam z jednej środkowej bo nie mam większych potrzeb. 

Wymieniłem tylko sterownik na Pid bo ten fabryczny był On/off. 

Na dnie kładę kuwete z wodą która po zalaniu w zupełności wystarcza na cały cykl inkubacji. 

Polecam coś takiego. Służy to chyba w sklepach do kanapek na ciepło. 

(zdjęcie z internetu bo nie ma w tel zdjęcia mojego egzemplarza) 

Screenshot_20201212-215542_Facebook.jpg

Edited by Turqs
Link to comment
Share on other sites

Widziałem gdzieś film na którym gość budował cieplarkę w której źródłem ciepła była wkładka podgrzewająca lusterko ciężarówki. Fajnie to wyglądało, autor twierdził, że dobrze działa. Niestety nie pamiętam, gdzie to widziałem.

Link to comment
Share on other sites

Może robił ktoś już to na arduino ?? lub PI ? jeśli ktoś ma już jakąś bazę i wiedzę będę wdzięczny. Wydaje się być stosowne użycie jakiegoś mikrokontrolera by widzieć co się tam dzieje. 

Link to comment
Share on other sites

25 minut temu, Brzytwiarz napisał:

Może robił ktoś już to na arduino ?? lub PI ? jeśli ktoś ma już jakąś bazę i wiedzę będę wdzięczny. Wydaje się być stosowne użycie jakiegoś mikrokontrolera by widzieć co się tam dzieje. 

Jak Ty lubisz komplikować najprostsze rzeczy :D

Keep it simple, Stupid ;)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Pomysl z stara mikrofalowka nie jest zly.  Nie ma co kombinowac z kablami jak na filmie (chyba ze ktos ma juz takowe).  Warto kupic gotowa mate np.taka https://www.aliexpress.com/item/1005001572667256.html?spm=a2g0o.detail.0.0.7f8f367fTcPhYY&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.169870.0&scm_id=1007.13339.169870.0&scm-url=1007.13339.169870.0&pvid=440e628f-696e-4c70-bb7c-82483171b53d&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreThisSeller,scm-url:1007.13339.169870.0,pvid:440e628f-696e-4c70-bb7c-82483171b53d,tpp_buckets:668%230%23131923%230_668%23808%233772%23874_668%23888%233325%2317_668%232846%238109%23268_668%232717%237564%23679_668%231000022185%231000066059%230_668%233468%2315618%23909

Moze ta 300W to za duzo. Sa tansze. 

W przestrzen miedzy scianki wtrysnac pianke (ta slabo rozszezalna).  Kontroler mozna uzyc z sublimatora do kwasu. Kupic tylko dodatkowy czujnik (typ K)   W sciance gdzie byla cala elektronika wmontowac wentylatorek z kompa. Na dno kuweta z woda.  Mysle ze do 100zl caly projekt

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Krzyżak said:

Jak Ty lubisz komplikować najprostsze rzeczy :D

Keep it simple, Stupid ;)

Z teori to wygląda prosto. Ale nie wiem czego mam się tam spodziewać tzn sterowanie tą temperaturą i wilgotnością. Po prostu chciałbym mieć dane wykresy i funkcje które będą dla mnie oczywiste. Np kalendarz na wyświetlaczu itd. 

@Beeman i jak niby te matę montować (na jakiej ścianie i czy aby do ściany montować ??) i jak duża ma być ?? zawsze można tam jakiś PWM wrzucić. Pytam bo też o tym myślałem. Myślałem też o płaszczu wodnym itd. 

Jak zrobić wymianę powietrza i cyrkulację. 

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

W 99% hodowców matek cieplarka jest ze starej lodówki lub innego zaizolowanego pudła.

W środku kabel grzewczy lub żarówki podpięte do termostatu. Do tego miseczka z wodą i gra gitara.

Reszta o kant du*y rozbić. W ulu też nie ma optymalnych warunków wychowu. Nie ma co się tym przepajać za bardzo.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Krzyżak said:

W 99% hodowców matek cieplarka jest ze starej lodówki lub innego zaizolowanego pudła.

W środku kabel grzewczy lub żarówki podpięte do termostatu. Do tego miseczka z wodą i gra gitara.

Reszta o kant du*y rozbić. W ulu też nie ma optymalnych warunków wychowu. Nie ma co się tym przepajać za bardzo.

A jakie wahnięcia są "akceptowalne" temperatury i wilgoci ? Mam komorę z lodówki i tam po otwarciu jest tak z 2 st utraty ale jak by zrobić kotarę to mogło by rozwiązać problem. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.