Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Czy prawdą jest że od 2021 będą dopłaty do ula w wysokości 70 zł


Guest marbert

Recommended Posts

9 godzin temu, Nacek napisał:

Oby nie, ponieważ nic dobrego z tego nie wyniknie.

Dokładnie.

 

Np. mam 40 rodzin. Do tego mam jeszcze drugie tyle pustych uli. Mamy dopłaty do ula.

Ile dostanę dopłat? ;)

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Krzychu napisał:

Dokładnie.

 

Np. mam 40 rodzin. Do tego mam jeszcze drugie tyle pustych uli. Mamy dopłaty do ula.

Ile dostanę dopłat? ;)

To ile my mamy , to jedno.
Drugie , to ile osób z kapitałem zainwestuje w pasieki i będzie szło na ilość uli ?

Jak zaczęli dopłacać do hektara , to praktycznie zniknęły u nas w rejonie małe gospodarstwa .
Cena w 2001/2002 podskoczyła z 1 000zł. do 10 000za hektar .
A w kolejnych 3 latach poszybowała nawet do 30-40 tys.
Byle duuuużo mieć  , to dożo dadzą :(

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Quidam napisał:

 Czy mógłby Kolega podać materiał źródłowy, skąd takie wiadomości ?

 

Z czego mi się kojarzy to 70 zł jest to kwota dofinansowania na sprzęt, która przypada na 1 rodzinę pszczelą. 

Czyli mając 40 rodzin, 70 zł x 40 rodzin - 2800 zł - jest to maksymalna kwota dofinansowania, która z kolei jest ok 50% kwotą refinansowanego sprzętu. Czyli, że żeby zwrócono nam za sprzęt wspomniane 2800 zł, musimy kupić go za ok 5600 zł. 

Link to comment
Share on other sites

Te 70 zł jest wałkowane już kilka lat. Nie wypracowano i raczej przez ASF / ptasią grypę - wybrać sobie - nie będzie wypracowane w najbliższych latach jakiekolwiek rozwiązanie. Musiałby być prowadzony ścisły nadzór nad ilością rodzin w Polsce a weterynaria się tego nie podejmie. Związki pszczelarskie nie mają takiego prawa, by kontrolować, więc sprawa zamknięta raczej.

Pszczelarzom nikt kasy za darmo nie da, a ule zawsze można magicznie rozmnożyć. Sam mam pewnie 100 pustych, czekających na zasiedlenie. Ilość hektarów w Polsce jest skończona, więc łatwo tym zarządzać. Ilość uli już nie...

Link to comment
Share on other sites

Guest marbert
Godzinę temu, Quidam napisał:

 Czy mógłby Kolega podać materiał źródłowy, skąd takie wiadomości ?

Tata jako członek PZP przywiózł tą wiadomość z cotygodniowego spotkania zarządu koła.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, marbert napisał:

Tata jako członek PZP przywiózł tą wiadomość z cotygodniowego spotkania zarządu koła.

 

Dziękuję za odpowiedź.

To teraz się już mogę domyślać, dlaczego syn sąsiada, "komputerowiec", młody wiekiem i doświadczeniem, który nigdy nie hodował nawet chomika, nie wspominając o sadzeniu czegokolwiek, zakupił 3 ule, jeszcze bez pszczół. Nie zdziwiłbym się, jeśli nie zaczął od zakupu miodarki ?...

Link to comment
Share on other sites

Pamiętam jak wprowadzono kiedyś kartki na cukier i dla pszczelarzy był deputat w postaci cukru na podkarmianie zimowe , to przed wprowadzeniem kaartek pszczelarzy zarejestrowanych w naszym kole pszczelarskim było około 120 osób ,  a po wprowadzeniu kartek przybyła ilość zarejestrowanych pszczelarzy do ilości 550 członków , i u nas koło pszczelarskie rozdzieliło się na dwa koła terenowe ? żeby ogarnąć taką liczbę członków , chociaż w zasadzie chodziło o animozje związane z podziałem cukru dla pszczelarzy ?

Polak potrafi !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Quidam napisał:

To teraz się już mogę domyślać, dlaczego syn sąsiada, "komputerowiec", młody wiekiem i doświadczeniem, który nigdy nie hodował nawet chomika, nie wspominając o sadzeniu czegokolwiek, zakupił 3 ule, jeszcze bez pszczół. Nie zdziwiłbym się, jeśli nie zaczął od zakupu miodarki ?...

To teraz kolego pilnuj pasieki , tylko przywiąż kołdrę .?

Link to comment
Share on other sites

Cała ta sytuacja budzi moje zdziwienie (zaniepokojenie), bo to mniej więcej tak, jakby sąsiedzi dowiedzieli się, że ja, stary zabrałem się za hippikę wyczynową, nie wiedząc z której strony konia należy podchodzić, wkładając prawą stopę w strzemię...

To o czym wspominał Tadek11, chęć zysku przysłoni cel pszczelarstwa.

Kolega Ignacy Nacek ujął to celnie :

19 godzin temu, Nacek napisał:

Oby nie, ponieważ nic dobrego z tego nie wyniknie.

 

Link to comment
Share on other sites

Z tym, że nie istnieje coś takiego jak uniwersalny cel pszczelarstwa.

Dla jednych celem jest chęć zarobku, inni chcą dorobić, inni chcą posiedzieć na zydelku a jeszcze inni zwracają pszczoły naturze, jakkolwiek mądre to jest.

 

Tak jak by porównywać własciciela kurników na 50.000 sztuk z chodowcą pawi.

Link to comment
Share on other sites

Tak, przyznaję Ci trochę racji.

Być może trochę infantylne są moje poglądy w odniesieniu do celów pszczelarstwa.

Pisząc o nich miałem przede wszystkim na myśli sytuację, w której ktoś, kto decyduje się na hodowlę pszczół, bierze za nie odpowiedzialność.

To czujące stworzenia. Czasami chyba o tym zapominamy.

Pisząc o młodym sąsiedzie i jego podejściu do stworzeń, mam obawy o tą właśnie odpowiedzialność.

Zysk przysłania resztę.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli ktoś patrzy na pszczelarstwo tylko pod kątem zysku to z tego nic dobrego nie wyniknie, można pszczoły traktować dochodowo ale pod warunkiem że jest to przede wszystkim pasja. Jest wiele łatwiejszych sposobów na zarabianie pieniędzy.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, BOROWY napisał:

Tak jak by porównywać własciciela kurników na 50.000 sztuk z chodowcą pawi.

Tak często jest, że jeden i drugi jest przy kwestiach finansowych traktowany jednakowo .
Jeden produkuje kurczaki , które po przejściu przez kilku pośredników oskubane i wypatroszone kosztują w markecie po 2,50zł./kg.
Drugi ma kurki , które żywe ważą po 400-500g. i są warte dziesiątki , lub setki złotych/szt .
W przypadku konieczności ubicia np z powodu ptasiej grypy jeden i drugi dostanie odszkodowanie z tego samego portfela .
(max 80% wartości ptaka)
Jeden szybko zarobi , a drugi straci dorobek i sens życia

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Guest marbert

Ja was nie rozumiem.

Jeśli są kierowane pieniądze na pszczoły to dlaczego nie mają wspierać bezpośrednio pszczelarzy.

 

A mają jak dotychczas jakieś mało jasne przepływy biznesowo- organizacyjne .

Link to comment
Share on other sites

Rosjanie mawiają : Jak władza mówi że coś zabierze to zabiera. Jak władza mówi , że coś da to mówi.

Spoko , nikomu nic nie dadzą , byle tylko nie zabrali to już będzie radość. Jakoś coraz bliżej nam do radzieckich ?

Link to comment
Share on other sites

47 minut temu, marbert napisał:

Ja was nie rozumiem.

Jeśli są kierowane pieniądze na pszczoły to dlaczego nie mają wspierać bezpośrednio pszczelarzy.

 

A mają jak dotychczas jakieś mało jasne przepływy biznesowo- organizacyjne .

Racja - dopłaty niszczą rynek.

Inna sprawa - 70 zl na pień, razy 1.63 mln daje... 114 mln.

Skąd na to pieniadze ?

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, BOROWY napisał:

Racja - dopłaty niszczą rynek.

Inna sprawa - 70 zl na pień, razy 1.63 mln daje... 114 mln.

Skąd na to pieniadze ?

114mln to dużo? TVpis dostał 2 miliardy(!!!) dotacji. Takie pieniądze to dla władzy betka. Zamiast 500+ dadzą 600+, 13tki, 14tki, dodatkowe emerytury, mniejszy pit itd... Jakoś dziwnie nie dostają pieniędzy tylko ludzie, którzy faktycznie coś robią, pracują. Jak ma dostać 500+ patol spod sklepu, to jednak wolę, żeby to trafiło do pszczelarza.

Link to comment
Share on other sites

Guest marbert
11 godzin temu, manio napisał:

Rosjanie mawiają : Jak władza mówi że coś zabierze to zabiera. Jak władza mówi , że coś da to mówi.

Spoko , nikomu nic nie dadzą , byle tylko nie zabrali to już będzie radość. Jakoś coraz bliżej nam do radzieckich ?

Właśnie mi bank przejęli. Moje drobne udziały szlak trafił. Bank po pewnym tąpnięciu już stawał na nogi.

Ciekawe czy to tylko "bratnia pomoc" a następnie będą inne?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.