Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Sign in to follow this  
BOROWY

2019-nCoV

Recommended Posts

Tzn wątpliwości to nie ma za wiele teraz tylko pytanie brzmi kiedy do nas trafi bo że trafi to pewnie kwestia czasu. ale daje tak do 3 miesięcy.

Niby 2000 przypadków to nic, niby ofiar mało...

Tylko ta skala podejmowanych działań w Chinach wzbudza lekkie obawy.

Da się znalesc w sieci filmiki ze szpitali w Wuhan - no, jest na co popatrzec.

Cytat

Niby 2000 przypadków to nic, niby ofiar mało...

Niby . To komuna a wiadomo jak się serwuje informacje - jak inaczej się nie da ukryć .

Do mnie leci kilka paczek, jednej z 17.01 jeszcze nie wysłali i tu się obawiam, bo akurat tą jedną płaciłem przez przelewy24 i nie wiem jak będzie z ewentualnym zwrotem kasy z aliexpressu. Może po Chińskim Nowym Roku ją nadadzą. Z tego co słyszałem wirus nie przeżyje zbyt długo poza układem - prawdopodobnie ~5 dni już wystarczy, a paczki idą zwykle 30+dni. Raczej tego się nie ma co obawiać. Inną kwestią jest jak to wszystko się rozniesie po świecie i co z tego wyniknie. Przypuszczam, że najbliższe 2 tygodnie będą kluczowe. Sytuację "obserwuję" od początku na https://www.reddit.com/search/?q=wuhan&t=hour&sort=new

Gdyby się jakaś lipa z tego robiła w Polsce lub okolicy, to znam pewną metodę, która sprawdza się przy HIV, HCV i dość skutecznie obniża wiremię.  Być może przy tym wirusie się też sprawdzi, ale myślę (mam nadzieję), że nie będzie takiej potrzeby.

11 minut temu, Xpand napisał:

Do mnie leci kilka paczek, jednej z 17.01 jeszcze nie wysłali i tu się obawiam, bo akurat tą jedną płaciłem przez przelewy24 i nie wiem jak będzie z ewentualnym zwrotem kasy z aliexpressu.

Zdecydowanie prościej jak z allegro.
Zgłaszasz , że nie otrzymałeś i żądasz zwrotu kasy. i sprzedawca ma się wytłumaczyć .
Zazwyczaj nie ma problemu i kasa wraca .
Zdarzało się , że towar miał drobne uszkodzenia , które nie dyskwalifikowały towaru,

lub brakowało jakiegoś drobiazgu typu śrubka  i znaczną część kasy sami proponowali , że zwrócą .
Tam nie ma problemu .
U nas zaraz procedury i zawsze pod górkę ...

A do mnie niedawno przyleciała maska gazowa 😁 I termometr taki na podczerwień do pomiaru temperatury na odległość 😀  Może trzeba zamówić dla całej rodziny ?

Ale na serio , nie popadajmy w przesadę , Chińczykom też zależy żeby to opanować ,  ale kto może i się obawia powinien zrobić to co mu rozum nakazuje.

Niby śmiertelność nie jest wysoka w stosunku do zachorowań, ale z drugiej strony w stosunku do osób które opuściły szpitale - ekhem, 50 % ...

Najbardziej mnie zastanawia ta paniczna reakcja Chin - przecież oni już mają biliony strat.

Z powodu 2000 przypadków, 50 zgonów ?

Pikanterii dodaje fakt, że jedyne laboratorium w Chinach które ma akredytacje do zajmowania się wirusami na poziomie 4 jest ... w Wuchan.

Może im po prostu coś uciekło, albo przypadek.

Na zywo informacje podaje Guardian, NY Times i al Jazzera.

Cytat

Może im po prostu coś uciekło

Przypadek ? Codziennie umiera więcej na grypę . Reakcja nieadekwatna do rzekomych wypadków chyba że ....

Z tego co mówi ta siostra, to mają około 90k zainfekowanych w regionie Hubei i mieście Wuhan. Kobieta twierdzi, że pierwszą mutację można leczyć/wyleczyć, ale teraz mają 2 mutację, która jest gorsza. Wydaje mi się, że oni sobie z tym nie radzą, podobnie jak z SARS w 2003. Jako ciekawostkę dodam, że sama maska N95/chirurgiczna nie wystarczy, bo oczy też trzeba chronić. Tak się zaraził jeden z lekarzy, który zmarł. Oczywiście nie ma co panikować, ale warto obserwować sytuację. Ten film może być zrobiony tylko po to, żeby siać panikę wśród Chinczyków  (ruch innego mocarstwa) - też warto to brać pod uwagę. Czas pokaże, gdzie leży prawda.

2740 przypadkow, 80 zmarło.

Widziałem filmiki z Wuham, 11 milionowe miasto bez samochodów na ulicach.

Bedzie meksyk.

80 zmarło. 

W Chinach. 

Jak zabawna jest nasza mentalność ludzka. 

A o tej zarazie nie pisze się tyle, choć u nas jest:

Zrzut-ekranu-2019-06-5-o-07.56.42.png

Michał79, a możesz konkretniej co to za wykres?

Mnie akurat interesują różne wirusy, szczególnie odzwierzęce marburg i ebola, dlatego też obserwuję tą sytuację i jestem ciekawy. Dla mnie trochę liczby się nie zgadzają, bo Wuhan ma 48k łóżek w szpitalach, a aktualnie budują 2 lub 3 dodatkowe szpitale. Być może jest podobnie jak przy SARS w 2003 i Chińczycy celowo zaniżają statystyki. Ewentualnie mamy do czynienia z czymś gorszym, czyli mutacją. Roznosi się asymptomatycznie, więc jest to problem, bo można zarażać bez żadnych objawów - dlatego właśnie twierdziłem, że najbliższe 2 tygodnie powiedzą nam coś więcej. Badanie temperatury na lotniskach jest trochę bez sensu w tym przypadku, ale lepsze to niż nic. Dla zwykłej "grypy" CFR (case fatality rate) jest mniejsze od 0,25%. Moim zdaniem na tą chwilę nie wiemy jaki jest realny % CFR 2019-nCoV, bo duża ilość osób była odsyłana do domów. Na podstawie danych, które były w rożnych miejscach upublicznione można strzelać, że 2019-nCoV CFR to 3% - 5%. Ostatnia poważna pandemia była w 1918 przy hiszpance, a tam CFR to 2,5% - zmarło ~60 milionów ludzi. Złoty strzał dla wirusa to jest coś w okolicach CFR 3%, bo zbyt wiele szybkich zgonów nie sprzyja rozprzestrzenianiu. Oczywiście czasy i technologię mamy zupełnie inną, więc może wszyscy za miesiąc zapomnimy o temacie i oby tak było. Podobno Chiny zabroniły handlu "dziczyzną", więc jakiś + z tego wyjdzie.

Tutaj jest ciekawe podsumowanie już nieaktualnych danych przez Chris Martenson (PhD degree in pathology from Duke University in 1994 and an MBA degree from Cornell University)

Jeśli dyskusja wynika z osobistych zainteresowań, to nie mam co tu dywagować. Bo wiadomo, tajemnicze nowe patogeny... 

Ta choroba co zabija w PL co roku 1000 osób do maja, to samochody. I z punktu widzenia istotności jest na pierwszym miejscu rzeczy, które można zmienić w tym kraju. Ale poświęca się jej niezbyt dużo uwagi...

Umm... jesteś pewien ten CFR na tak niskim poziomie przy Hiszpance? Wikipedia podaje: 

"W Bostonie zachorowało 10% ludności. 2/3 chorych zmarły. " CFR 66%

"Nawet przy najlepszej opiece medycznej 1/3 chorych umierała." CFR 33%. 

Chodzi o drugą falę (od sierpnia 1918)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pandemia_grypy_w_latach_1918–1919

Edited by michal79

Ostatnia poważna pandemia była w 1918 przy hiszpance, a tam CFR to 2,5% - zmarło ~60 milionów ludzi. Złoty strzał dla wirusa to jest coś w okolicach CFR 3%, bo zbyt wiele szybkich zgonów nie sprzyja rozprzestrzenianiu. Oczywiście czasy i technologię mamy zupełnie inną, więc może wszyscy za miesiąc zapomnimy o temacie i oby tak było. Podobno Chiny zabroniły handlu "dziczyzną", więc jakiś + z tego wyjdzie.   Trudno jest porównywać tamte czasy do tych ,sposób i ilość ludzi jeżdżących po całym świecie .Wówczas zarazę można było prędzej opanować, zamknąć krąg podejrzanych o nosicielstwo .Dzisiaj , gdy to wykryto ludzie są już na drugim końcu świata .Gdyby moment zarażenia był widoczny tego samego dnia to byłaby inna bajka .

michal79

Raczej takie są oficjalne dane, oczywiście można się spierać o kilka lub nawet kilkadziesiąt milionów w tą, czy w tamtą. Biorąc pod uwagę czasy i skalę, to pewnie ciężko było policzyć i różne źródła trochę inaczej podają, ale generalnie CFR hiszpanki to w większości publikacji ~2,5%.

https://en.wikipedia.org/wiki/Case_fatality_rate

Cytat
  • The CFR for the Spanish (1918) flu was >2.5%,[1] about 0.1% for the Asian (1956-58) and Hong Kong (1968-69) flus,[2] and <0.1% for other influenza pandemics.[1]
  • Legionnaires' disease has a CFR of about 15%.
  • The CFR for yellow fever, even with good treatment, ranges from 20 to 50%.
  • Bubonic plague, despite having the best prognosis of the three main variants of plague, if left untreated, has a case fatality rate of 60%.
  • Zaïre Ebola virus is among the deadliest viruses with a CFR as high as 90%.[3]
  • Naegleriasis (also known as primary amoebic meningoencephalitis), caused by the unicellular Naegleria fowleri (a.k.a.the brain-eating amoeba), nearly always results in death, with a case fatality rate over 99%.
  • Rabies virus generally responds well to prompt, same-day treatment. Otherwise it is almost invariably fatal, with a case fatality rate approaching 100%.
  • Prion diseases are progressive and always fatal, regardless of treatment.

Oni opierali się na tym

https://www.webcitation.org/5kCUlGdKu?url=http://www.cdc.gov/ncidod/EID/vol12no01/05-0979.htm

Cytat

An estimated one third of the world's population (or ≈500 million persons) were infected and had clinically apparent illnesses (1,2) during the 1918�1919 influenza pandemic. The disease was exceptionally severe. Case-fatality rates were >2.5%, compared to <0.1% in other influenza pandemics (3,4). Total deaths were estimated at ≈50 million (5�7) and were arguably as high as 100 million (7).

Ale masz rację, że to trochę dziwne mało jest :) Może to taki "babol" świata wirusologów - ctrl+c ctrl+v? Tu by serio bardziej pasowały dwie opcje:

1.CFR 10% - 20% - przynajmniej tak z danych wynika jeśli brać pod uwagę 500mln chorych i 50-100mln zmarłych.

2.CFR 7,8% - 15,8% - jeśli brać 1/3 ludności chorej z około 1.9 miliarda całej populacji i 50-100mln zmarłych.

Nie wiem o co tu chodzi.

zdzich123 to jest jeden z minusów, ale dzięki rozwojowi potrafimy zrobić szczepionki oraz mam większe możliwości jeśli chodzi o leczenie.

Szczepionka to przyszłość.

Mamy możliwosci leczenia przy niskiej liczbie przypadków.

Przy dużej - powiedzmy 5 proc społeczeństwa- jestesmy dalej w sredniowieczu.

Braknie wszystkiego.

4 godziny temu, zdzich123 napisał:

Ostatnia poważna pandemia była w 1918 przy hiszpance, a tam CFR to 2,5% - zmarło ~60 milionów ludzi. Złoty strzał dla wirusa to jest coś w okolicach CFR 3%, bo zbyt wiele szybkich zgonów nie sprzyja rozprzestrzenianiu. Oczywiście czasy i technologię mamy zupełnie inną, więc może wszyscy za miesiąc zapomnimy o temacie i oby tak było. Podobno Chiny zabroniły handlu "dziczyzną", więc jakiś + z tego wyjdzie.   Trudno jest porównywać tamte czasy do tych ,sposób i ilość ludzi jeżdżących po całym świecie .Wówczas zarazę można było prędzej opanować, zamknąć krąg podejrzanych o nosicielstwo .Dzisiaj , gdy to wykryto ludzie są już na drugim końcu świata .Gdyby moment zarażenia był widoczny tego samego dnia to byłaby inna bajka .

Jak polityka to polityka. Na 1 mln. gieroj których wysłano z USA do Europy na fronty I wś. ok. 100tys. zaszczepiono oczywiście zdrowotnie odpowiednim wirusem. Gieroj w Europie zaszczepiono wirusem przeciwko grypie europejskiej, też zdrowotnie. Nastąpiła mutacja i efekt taki jak zaplanowano. Następne HIV, gorączka krwotoczna, ten obecny i wiele innych przed i zapewne po nich wyszły i wyjdą  z tych samych laboratoriów.   

50 minut temu, BOROWY napisał:

Szczepionka to przyszłość.

Mamy możliwosci leczenia przy niskiej liczbie przypadków.

Przy dużej - powiedzmy 5 proc społeczeństwa- jestesmy dalej w sredniowieczu.

Braknie wszystkiego.

O to chodzi żeby wprowadzić powszechne szczepienia, a w tym przypadku przymusowe. Nie przyjmujcie żadnych. 

Cytat

O to chodzi żeby wprowadzić powszechne szczepienia, a w tym przypadku przymusowe. Nie przyjmujcie żadnych. 

Kurcze a ja bym wiele dał aby dzieci zaszczepić od czarnej ospy  ( choroby której nie ma w życiu  ) a ten jedzie po bandzie .

Ja rozumiem  wolność  ale z dala ode mnie . Na 50 lat szczepiennej praktyki w moim życiu  ( nie szczepię ale dosyć blisko jestem 😉 ) było jedno powikłanie po poszczepienne . Mniej interneta  więcej książek .

Wiesz harcerzu dlaczego ?

6 minut temu, BOROWY napisał:

Racja. Niech Wasze dzieci umierają na krztusiec i tężec.

Jeżeli już upierasz się przy szczepieniach to posluchaj co mówi na ten temat i w ogóle szczepień dr. Jaśkowiak. Każde szczepienie działa w jakiejś ochronie nie dłużej niż 4 lata.  

6 minut temu, daro napisał:

Kurcze a ja bym wiele dał aby dzieci zaszczepić od czarnej ospy a ten jedzie po bandzie .

Ja rozumiem  wolność  ale z dala ode mnie . Na 50 lat szczepiennej praktyki w moim życiu  ( nie szczepię ale dosyć blisko jestem 😉 ) było jedno powikłanie po poszczepienne . Mniej interneta  więcej książek .

Wiesz harcerzu dlaczego ?

A mnie rodzice w dzieciństwie tylko raz zaszczepili tj. przeciwko propagandzie której korzeniem jest kłamstwo, jedyne szczepienie które działa do końca żywota.