Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ule poliuretanowe


Żaki-Czan

Recommended Posts

Witajcie

Nie znalazłem wątku, a jedynie gdzieś pojedyncze opinie. Rozpocząłem w ubiegłym roku od drewna, coraz bardziej jednak podoba mi się gospodarka na poliuretanach (jedyny minus to chyba dezynfekcja, która w drewnie jest przyjemna, a tu trzeba ostrej chemii używać).  Na pewno wiele osób używa uli poliuretanowych, więc chciałbym poznać opinie na temat producentów. Generalnie będą wlkp zwykłe (choć korci mnie osiemnastka Tomka Miodka).

1. Apikoz - firmę znam z bliska (jeszcze kilka lat temu dorabiałem sobie spawając im bębny miodarek), produkcję widziałem, ale z punktu używania zielonego pojęcia nie mam jak się sprawują.

2. Nektariada - cena atrakcyjna i kilka dobrych opinii tu przeczytałem

3. Łysoń - tylko popularność firmy Łysoń przychodzi mi do głowy

4. Ul-Pol - dla mnie totalnie nieznana marka

 

Najbardziej skłaniam się ku ulom z Nektariady - ewentualnie wziąć po sztuce/dwie od każdego i przetestować. Generalnie i tak chcę kupić na razie cztery sztuki na początek przygody z poliuretanem, więc milionów nie wydam, ale przydałoby się kupić już coś, co inni znają i chwalą :)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, manio said:

Mój kolega poszedł za plastikową modą i zaraz mu ukradli 10 uli. A takie były ładne, amerykaNskie.

No to zadbali o jego zdrowie!  Czyli nie ma zlego co w dobre sie nie obróci?

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Żaki-Czan napisał:

Witajcie

Nie znalazłem wątku, a jedynie gdzieś pojedyncze opinie. Rozpocząłem w ubiegłym roku od drewna, coraz bardziej jednak podoba mi się gospodarka na poliuretanach (jedyny minus to chyba dezynfekcja, która w drewnie jest przyjemna, a tu trzeba ostrej chemii używać).  Na pewno wiele osób używa uli poliuretanowych, więc chciałbym poznać opinie na temat producentów. Generalnie będą wlkp zwykłe (choć korci mnie osiemnastka Tomka Miodka).

1. Apikoz - firmę znam z bliska (jeszcze kilka lat temu dorabiałem sobie spawając im bębny miodarek), produkcję widziałem, ale z punktu używania zielonego pojęcia nie mam jak się sprawują.

2. Nektariada - cena atrakcyjna i kilka dobrych opinii tu przeczytałem

3. Łysoń - tylko popularność firmy Łysoń przychodzi mi do głowy

4. Ul-Pol - dla mnie totalnie nieznana marka

 

Najbardziej skłaniam się ku ulom z Nektariady - ewentualnie wziąć po sztuce/dwie od każdego i przetestować. Generalnie i tak chcę kupić na razie cztery sztuki na początek przygody z poliuretanem, więc milionów nie wydam, ale przydałoby się kupić już coś, co inni znają i chwalą :)

Apikoz .
Mam od 2014r.
Zbierałem się do zakupu chyba przez 4 lata.
Oglądałem , cmokałem , podziwiałem.
"Apikozów" znam osobiście jeszcze z czasów jak zaczynali .
Wtedy jeszcze na małym stoliczku pod parawanem ogrodowym  z marketu eksponowali swoje pierwsze ule .
Wtedy były piękne i tanie . Kompletny ul wielkopolski kosztował poniżej 200zł
W 2014r. wszedł program wsparcia Pszczelarstwa .
Jakość poleciała na łeb a mimo deklaracji Krzyśka , że ceny pozostaną bez zmian to niestety bardzo szybko poszybowały ...
Na zwróconą uwagę , że mogliby bardziel przyłożyć się do jakości ( i robić tak jak kiedyś )usłyszałem "Po h.. poprawiać jakość jak i tak się sprzedaje" .
Wszechobecne pęcherze zniechęcały .
Zbyt mała wentylacja w dennicy (pajączki) spowodowała kiedyś ugotowanie się kilku silnych rodzin
Przyznać muszę uczciwie , że powałki były w 2014r. najlepsze ze wszystkich jakie mam .
Z wyprofilowaniem do korka po wyjęciu którego powałka staje się dennicą dla odkładu utworzonego nad rodziną macierzystą .

Nektariada .
Z Arturem Boratczukiem korespondowałem zanim jeszcze zaczął robić ule styrodurowe .
Ale to inna historia i nie o pszczołach ...
Ul styrodurowy od Niego przywiózł mi kiedyś Kolega z Olsztynka do oceny .
Jak na styrodur , który do mnie nie przemawia był niezły .
Ładnie wykończony .
Pomalowany identycznie jak styyropiany Łysonia i z daleka można je było pomylić .
Szybko jednak zrozumiał , że styrodur nie ma przyszłości .
Ule poliuretanowe z Nektariady mam dopiero 1 sezon.
Pierwsze wrażenie , to ozdobna forma na już sporo mankamentów , bo niedoskonałości powtarzają się na wielu korpusach .
Z malowaniem lepiej poczekać , bo świeży poliuretan bez szorstkowania papierem ściernym trudno przyjmuje i łatwo traci farbę .
Deklaracja była , że elementy pasują do Łysonia , Apikoza , i Talara .
Większość pasuje .
Oprócz powałki !
Powałka na korpusy Apikoza nie pasuje !
Jest za ciasna i unosi się na wręgach !
Powałka z Nektariady , to najgorsza powałka jaką mam !
Nie ma wstawek(wręgów) plastykowych .
Są to jednolite odlewy bez wzmocnienia wręgów .
Nie muszę tłumaczyć , że to porażka i pięta Achillesowa.
Artura słowa , że pszczoły powałki nie kitują niestety mijają się z prawdą .
Kitują . I to solidnie .
Daszki ... wyglądały ładnie i zdawało się , że są super , bo wystają poza obrys korpusów i zdawałoby się , że lepiej chronią przed deszczem.
Ale ... do transportu to jest wada !
Większy obrys daszku od podstawy to jedno .
Drugie , to strach , że przy mocnym naprężeniu pasa krawędź daszka się wyłamie .
Te daszki u mnie nie jeżdżą . Wymieniłem na drewniane swojej roboty , a oryginalne leżą w magazynku jako rezerwowe .

Łysoń

Ule od Tomka Łysonia też mam . Ale styropianowe , więc do tego rankingu się nie kwalifikują !

Ul-Pol
Nie mam i nie znam

Pasieka Melifera
O ile w przypadku matek pszczelich kontakt z panią Marią zawsze był dobry .
O tyle w kwestii uli p. Duma nigdy nie raczył mi odpowiedzieć na zadane pytania i przyjąć zamówienia , które kiedyś chciałem u niego złożyć .
Kontakt identyczny (czyli żaden) jak z Anną i Mariuszem Wąsami od słynnych miodarek Anna .
Dlatego sobie odpuściłem tego producenta .

Mam jeszcze i polecam ule poliuretanowe od Jaromira Talara - Cukiernia Maja .
Korpusy najlepsze jakie mam .
Wszystko pasuje idealnie .
Korpusy skręca się z pojedynczych ścianek (prawie puzle)
Nawet jeśli zdarzyłoby się jakieś uszkodzenie mechaniczne wystarczy dokupić jedną ściankę zamiast całego korpusu .
Kontakt rewelacyjny .
Producent sympatyczny zarówno dla klientów jak i przypadkowych rozmówców .
A teraz żeby nie było za słodko , to kiedy wichura wywróciła mi wszystkie ule na jednej pasiece sezonowej , to najwięcej połamało się daszków i powałek od Talara .
Po prostu były najtwardsze , a co za tym idzie najbardziej kruche .
102_4928.JPG
Dużo połamało się też powałek Apikoza .
Najmniej o dziwo styropianów Łysonia .
I jeszcze dennica ...
Dennica wymaga odpowiednich stojaków .
Najlepiej też od Talara .
Na moich 6 metrowych stojakach z rur stalowych stoją niestabilnie .
(kwestia rozstawu rur . Więc mankament dotyczy mnie, ale nie koniecznie Was :) )

Znam jeszcze dwóch Kolegów z Warmii i Mazur , którzy produkują na własne potrzeby ule poliuretanowe .
Jednych nawet nie widziałem , a drugie będę miał już za 2 miesiące (korpusy) .
Kiedyś się podzielę opinią :)

 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki Robert za konkretne zestawienie ? Mam już bardziej rozjaśnione dzięki Tobie :)

Co do Apikozu to jednego z Krzyśków już tam nie ma i to akurat tego, którego obecność w firmie spowodowałaby, że nie zastanawiałbym się nawet chwili nad zakupem od nich uli. Ale to już temat na pogaduchy przy miodzie pitnym, a nie na publicznym forum ;)

 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 3.02.2020 o 10:26, Michał napisał:

Sam nie używam poliuretanów, ale w kole bierzemy tylko od Talara, bo reszta zawsze miała jakieś mankamenty i przede wszystkim problemy z terminową realizacją zamówień.

To chyba teraz Jaromir po ostatnich wyborach, to Twój Prezes . Wiec od kogo mielibyście brać jak nie od Niego ?  ;)
 

5 godzin temu, Żaki-Czan napisał:

No to właśnie jego już tam niestety nie ma.

Jak to się stało ?
Toż on to wszystko trzymał swoją ręką w kupie , kiedy brat miał wszystko w d...
Kiedy braciszek już padał pomiędzy dwoma Michałami studiując  literaturę klasyczną ,
to Krzysiek dzielnie trwał na posterunku ( co widać na załączonym powyżej obrazku ).

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, Robi_Robson napisał:

To chyba teraz Jaromir po ostatnich wyborach, to Twój Prezes . Wiec od kogo mielibyście brać jak nie od Niego ?  ;)

 

Gdzie ja między Gnieznem a Poznaniem a on spod Wrocławia...:D Tylko jakością przekonał użytkowników, osobiście, ani politycznie nie znam człowieka.

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, Robi_Robson napisał:

Jak to się stało ?
Toż on to wszystko trzymał swoją ręką w kupie , kiedy brat miał wszystko w d...
Kiedy braciszek już padał pomiędzy dwoma Michałami studiując  literaturę klasyczną ,
to Krzysiek dzielnie trwał na posterunku ( co widać na załączonym powyżej obrazku ).

 

W każdej sytuacji można znaleźć plusy. Krzysztof ma dużą pasiekę, brałem swój pierwszy ubiegłoroczny odkład od niego i w razie czego mam blisko po solidne i sprawdzone odkłady. A ule zawsze mogę kupić gdzie indziej :)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, Michał napisał:

 

Gdzie ja między Gnieznem a Poznaniem a on spod Wrocławia...:D Tylko jakością przekonał użytkowników, osobiście, ani politycznie nie znam człowieka.

Niedawno z kimś z forum rozmawiałem i wspominał o Prezesie Talarze .
Myślałem , że to z Tobą .
Peseloza+Skleroza coraz bardziej dają znać o sobie . ;)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ule styropianowe od apipolu też są skręcane . Kiedyś Łysoń też chyba robił skręcane w początkach , mogę się mylić . Dawno , dawno , ktoś z Krakowa , dysponował formą na boczek styropianowy łączony na jaskółczy ogon . Składałeś jak lego , puzle + trochę kleju . Nie na temat , tak dla informacji .

Link to comment
Share on other sites

Guest marbert

Po co to komu? 

Do produkcji ziolomodow czy innego innego badziewa wystarczy tona cukru a taniej syropów glukozowo fruktozowych najlepszej chemii dla rozwoju komórek rakowych. 

Gdyby świadomy odbiorca miodu miał świadomość że w jakimś plastikowym głównie nigdy nie sprawdzonym na  certyfikaty ktoś odbiera miód dla jego zdrowia. To obśmiał by walory zdrowotne miodu. Skoro wiadomo że połowa plastiku z butelki włazi do wody zwanej mineralna. 

Te wszystkie materiały do ocieplania  budynków winny być natychmiast zakazane do kontaktu z rzywnoscia a tym bardziej do zywnosci w celach zdrowotnych. 

Miód z konstrukcji do celów budowlanych winien  być opatrzony urzędową uwagą! UWAGA, PLASTIK, STYRODUR I Inne gó**o niewiadomego wpływu na zdrowie konsumenta. 

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe jak skręcany poliuretan będzie wyglądał za 5 lat, czy się to nie porozjezdza.

Dzisiaj w sklepie bawiłem się elementami i korpusy, nadstawki apikozu pasują na nektariadę, ale już daszek nektariady na apikoz nie wejdzie pod żadnym kątem. 

Za to obejrzałem drewno tumidajewicza i zostaję przy naturalnych komponentach ?

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Żaki-Czan napisał:

Dzisiaj w sklepie bawiłem się elementami i korpusy, nadstawki apikozu pasują na nektariadę, ale już daszek nektariady na apikoz nie wejdzie pod żadnym kątem.

Daszek jeszcze wciśniesz , ale Powałki są za ciasne . Wyskakują .
A Artur w rozmowie telefonicznej przed zakupem obiecywał , że pasują .
Za taką niespodziankę był to mój ostatni zakup w Nektariadzie !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.