Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Handel Miodem


Recommended Posts

Dziś miałem wizytę PLW .
Zrobił wielkie oczy widząc moje reklamy "sprzedaż bezpośrednia" na samochodzie i na ogrodzeniu 651.gif .
Wizytował pasiekę . Pobrał próbki miodu z 2 pasiek stacjonarnych  (2 słoiki 0.9l.)
Do momentu przebadania miodu (ok 2 tyg.) nie wolno mi sprzedawać miodu , który został podliczony i zapisany ilościowo  :)
Obszedł wszystkie pomieszczenia pasieczne (pracownię , magazyn sprzętu i pomieszczenie do magazynowania miodu i prowadzenia sprzedaży bezpośredniej .
Myślałem , że będzie yellowcard.gif , ale widząc , że prace idą w dobrą stronę przymknął oko .
Oczywiście oprócz odpływu w podłodze , ciepłej i zimnej wody  (ze świadectwem z wodociągów) , książeczki zdrowia , trzeba spełnić  jeszcze całą masę wymagań .
Musi być plan techniczny pracowni plus opis procesu pozyskiwania produktów krok po kroku od mycia słoików i wybrania ramek z ula do postępowania ze słoikami z miodem .
Do tego musi być szafka z czystym ubraniem na zmianę w wydzielonej części (szatnia)
Wentylacja (zasiatkowana) w pracowni .
Okna uchylne z możliwością wypuszczenia owadów .
Drzwi stalowe , lub obite blachą 30cm od podłogi .
I jeszcze parę pomniejszych wymagań :) 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Robi_Robson a czy przypadkiem te wzmożone wymagania to nie pomoc ze strony konkurencji???Tyle osób wypowiadało się już na temat sprzedaży bezpośredniej ale o tak szerokich wymogach nie słyszałam. Powiem tylko ,że byłam w pracowni jednego z najbardziej znanych w necie pszczelarzy i co.....buda z zewnątrz jak dla burka a w środku prócz miodarki, stołu , zlewu i wody nic z tego o czym piszesz.

Link to comment
Share on other sites

Dziś miałem wizytę PLW .

Zrobił wielkie oczy widząc moje reklamy "sprzedaż bezpośrednia" na samochodzie i na ogrodzeniu 651.gif .

Wizytował pasiekę . Pobrał próbki miodu z 2 pasiek stacjonarnych  (2 słoiki 0.9l.)

Do momentu przebadania miodu (ok 2 tyg.) nie wolno mi sprzedawać miodu , który został podliczony i zapisany ilościowo  :)

Obszedł wszystkie pomieszczenia pasieczne (pracownię , magazyn sprzętu i pomieszczenie do magazynowania miodu i prowadzenia sprzedaży bezpośredniej .

Myślałem , że będzie yellowcard.gif , ale widząc , że prace idą w dobrą stronę przymknął oko .

Oczywiście oprócz odpływu w podłodze , ciepłej i zimnej wody  (ze świadectwem z wodociągów) , książeczki zdrowia , trzeba spełnić  jeszcze całą masę wymagań .

Musi być plan techniczny pracowni plus opis procesu pozyskiwania produktów krok po kroku od mycia słoików i wybrania ramek z ula do postępowania ze słoikami z miodem .

Do tego musi być szafka z czystym ubraniem na zmianę w wydzielonej części (szatnia)

Wentylacja (zasiatkowana) w pracowni .

Okna uchylne z możliwością wypuszczenia owadów .

Drzwi stalowe , lub obite blachą 30cm od podłogi .

I jeszcze parę pomniejszych wymagań :) 

 

Te drzwi obite blacha to pewnie zeby pszczoly sie nie dostaly do srodka jak wirujesz miod, eech jak tu zyc panie premierze. Jak widze co Unia narzucila Polsce, a co np Francja ma u siebie to mnie krew zalewa, dlugo by tu pisac , na poczatku mojego pobytu we Francji to sie we mnie gotowalo jak widzialem jak oni przestrzegaja te wszystkie przepisy, ktorych i tak jest mniej , duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuzo mniej niz u nas.

 

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe  jak ten PLW badał ten miód ?  Czy ma laboratorium odpowiednie do badania miodu ? A jeżeli nie to czy za badanie zapłaci w własnej kieszeni ? A może badał  w domu przy herbatce albo przy czymś mocniejszym ?

Jedno pewne POLAK POTRAFI !!!!!!!!!

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Drzwi , to mam nowe - antywłamaniowe z żywic wzmocnionych stalą więc nie ma problemu .
Chodzi o to , żeby gryzonie się za łatwo nie przedostały . 

Próbki były w kierunku zgnilca , bo starałem się o zaświadczenie (wymagane przez Nadleśnictwo Drygały - Powiat Pisz) .
Bez takiego zaświadczenia , ubezpieczenia OC i zgody od wojska nie ma co marzyć o uzyskaniu pozwolenia na postawieniu pasieki na poligonie Orzysz :)

Wiem , że niektórzy koledzy ... nawet w sąsiednich powiatach maja zezwolenia na sprzedaż bezpośrednią załatwione prawie od ręki
a odbiór był w kuchni  .
W naszym powiecie musi być :
1) pracownia do wirowania miodu z szatnią , lub choćby wydzieloną częścią na szafkę i wieszak do zmiany odzieży i obuwia
2) magazyn sprzętu zabezpieczony przed dostępem gryzoni i owadów
3) pomieszczenie do sprzedaży bezpośredniej (bo klienta bez książeczki sanepidu nie wolno nawet wpuścić do pracowni !  )
4) wc - może być w innym budynku na posesji

Acha ! Jeszcze jedno .
Opisowy plan techniczny procesu pozyskiwania miodu ma być skonstruowany , żeby nie krzyżowały się drogi czyste z brudnymi !
Np po umyciu słoików nie można z nimi przechodzić do stanowiska rozlewania krzyżując drogi z drogą , którą wnosi się transportówki , lub korpusy z ramkami do wirowania :lol:

Joasiu to nie konkurencja . . .
Jak w siedzibie PLW w Bartoszycach wspomniałem o tym , że w innych powiatach nawet w kuchni mają zalegalizowane "pracownie pasieczne" , to nawet sekretarka aż z krzesła wstała oburzona :D
Tam mają takie troszkę inne podejście .
Może to odległość (30km. ) od granicy Rosyjskiej i największego przejścia granicznego z Rosją (Bezledy-Bagrationowsk) ciągłe embarga , sankcje i inne spory 
spowodowały , że tutaj urzędnicy bardziej sumiennie podchodzą do niektórych zagadnień ;)
W każdym razie w osobistych ze mną rozmowach Weterynarze z tego urzędu byli całkiem sympatyczni i myślę , że spełniając podstawowe wymogi nie ma co obawiać się , że uczepią się drobiazgów .

Link to comment
Share on other sites

Może poparaniec zwyczajny się przywlekli ze wschodu. Jak czytam to oczom nie wierzę.

Co do krzyżowania dróg to piszą swoje prawo ,wyraźnie jest napisane że od tego wymogu się odstępuje. W rozporządzeniu.

Link to comment
Share on other sites

Jak mówi przysłowie  " nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu".  Robi powiedz mu - żeby się drogi nie krzyżowały to było by o połowę mniej wypadków drogowych co za idiota ? To masz budować wiadukty albo kładki w pracowni ? To w rzucie z góry na planie wraz się będą krzyżować.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

To taki lokal musi miec z 500m2, wtedy drogi moga sie nie krzyzowac, albo chodzi o to zeby na papierze sie nie krzyzowaly , a jak wiadomo wszystkim papier przyjmie wszystko

Link to comment
Share on other sites

Nie będzie tak źle .
Na dobrą sprawę , to większość wymagań i tak wskazane jest spełnić dla spokojności własnego sumienia .
A te krzyżujące się drogi , to na dobrą sprawę jak się dobrze zaplanuje na początku , to później będzie łatwiej pracować .

Tylko jak kładłem instalację elektryczną  , to nie do końca przemyślałem i tak teraz myślę , że chyba wrócę się krok wstecz i zrobię ją od nowa .
A w zasadzie przerobię .
Muszę dodać jedną nitkę do podgrzewacza wody bo ... zapomniało się , że podgrzewacz , czy bojler też potrzebuje prądu .
A całą instalację elektryczną mam po przeciwnej stronie pracowni .
Dobrze , że jeszcze płytek nie położyłem :)

 

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe  jak ten PLW badał ten miód ?  

Organoleptycznie :) kubkami smakowymi-najlepiej.

 

Robi - W Ostródzie pozwolenie przez telefon. Kontrola PLW raz na dwa lata, po wcześniejszym zapowiedzeniu się. Pozyskiwanie miodu w kuchni, w domu. No i nie musiałem wybijać kratki odpływowej w środku kuchni :). A słoiki domową zmywarką traktuję. Drogi krzyżujące się....  :blink:

 

Teraz sobie przemyślałem. Jest rozwiązanie bardzo ciekawe. Baardzo mi się podoba. Automatyczna linia do wirowania miodu, w pełnej wersji z pneumatycznym wyjmowaniem ramek. ;)

Link to comment
Share on other sites

 Jest rozwiązanie bardzo ciekawe. Baardzo mi się podoba. Automatyczna linia do wirowania miodu, w pełnej wersji z pneumatycznym wyjmowaniem ramek. ;)

No . Fajne .

Ale cena 134000zł. przy pasiece 80 pniowej kiedy się zwróci !? :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Witam

Jak to jest z tym handlem , czy można na spokojnie handlować miodem  na CZARNYM RYNKU   :D czy trzeba mieć jakieś pozwolenia . Mieszkam przy ruchliwej drodze i chciałem postawić jakiś szyld reklamowy , ale poznałem kiedyś dwóch pszczelarzy jeden na drugiego strasznie cięty , kilka dni temu byłem u jednego po matki opowiedział mi że go kiedyś drugi pszczelarz   podpier*****  za to że handlował miodem bez pozwoleń :D

Jakie trzeba mieć pozwolenia że żaden się nie rzucał  czy ryzykować :D??? 

Witam powiem ci tak ,też naczytałem się pierdół w necie co trzeba mieć jakie wymogi a na końcu okazało się że mam bardzo młodą panią weterynarz i bardzo przystępną.Wszelkie pozwolenia załatwiłem bez problemu,Trzeba tylko dobrze napisać"Projekt technologiczny pozyskiwania produktów pszczelich"No i zależy czy będziesz miał 10 czy 80 pni.Chyba że chcesz kupować i sprzedawać to inna bajka.

Link to comment
Share on other sites

No ja mam takie pomieszczenie jest kratka kafeleki jest zlew 2komorowy woda ściany zmywalne tylko wymiary to 2 m na 2 m i niewiem czy niezamale

 

Aby Ci się zmieściła miodarka i np stół do odsklepiania. W pracowni i tak nie możesz przechowywać ramek musisz mieć na to oddzielne pomieszczenie więc raczej nie powinno być problemu. Choć jak się słyszy naprawdę różnie do tego podchodzą. Mam przykład kolegi z tego samego woj lecz z innego powiatu(sąsiedniego)

U mnie przeszło to bezproblemowo a jego ganiają jak młodego w wojsku i chyba jeszcze ma nie odebrana pracownię.

Najlepiej przejdź do PLW i zapytaj jakie mają wymagania. Będziesz wiedział jak się przygotować 

Link to comment
Share on other sites

A jak wielkie musi być to pomieszczenie do pozyskiwania miodu.

To zależy ile masz rodzin ile planujesz pozyskiwać miodu .

Wytyczne są takie , że cała ilość miodu i innych produktów pszczelich  , którą deklarujesz pozyskiwać w sezonie musi się zmieścić w pomieszczeniu .

Jak napiszesz , że zamierzasz pozyskać 1,5t. miodu to poproszą o wskazanie gdzie będzie stało 5 pełnych beczek  miodu ?

Dlatego musiałem zmieniać w podaniu ilości deklarowane , bo moja pracownia ma tylko ok 16m2.

Jest miejsce na +/-  8 pełnych wiader 20l. piętrowalnych w 3 kondygnacje + regał.

Czyli  okazuje się , że mam miejsce w pracowni na zaledwie 700kg. miodu .

Sam Powiatowy mówi , że nie ma limitów sprzedaży , więc trzeba napisać w podaniu mniej , a sprzedawać tyle ile się uda ;)

 

W innych regionach kraju wymogi nie są tak restrykcyjne .

Przykład - pracownia Michała Piątka

Przedsionek na oko 5m.x2m zaadoptowany został na pracownię . . . można ...

 

A swoją drogą , to nie wiem jak Michał mieści się z korpusami klepkowymi dadanta w drzwiach o  szerokości ok 50cm. ;)

Link to comment
Share on other sites

to np. odwiruje miód i będę miał z 5 wiader 20 l to je sie przetrzymuje w tym pomieszczeniu gdzie te ramki ,czy też trzeba jakiś magazynek na ten miód .Ja tak dużo miodu nie mam moze z 200 kg  bedzie.

Zapytaj u Powiatowego .

Co Powiat to inne zwyczaje .

Co Powiatowy to inne wymogi i inne interpretacje .

Poczytaj co pisałem na początku tematu .

Po pierwszej wizycie u mojego powiatowego , to wyszło , że muszę mieć aż 5 pomieszczeń ! Lub 4 ale jedno z przedsionkiem/szatnią .

Teraz po kolejnej n-tej wizycie i spełnieniu większości wymogów jestem bliski przekonania swojego PLW , że wystarczy mi jedno pomieszczenie . (choć tak naprawdę to wykorzystuję 6+1)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.