Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

izolator ramek


Recommended Posts

Jakie są Państwa opinie w stosowaniu izolatorów ramkowych, jak wygląda wymiana ramek w takim izolatorze? kiedy się go stosuje i kiedy wyjmuje? czy izolator potęguje nastrój rojowy czy może zmniejsza ? czy zastosowanie izolatora nie dopuści do rójki? czy w ulach które nie są wymiarowe można taki izolator zastosować? dodam że mam ule WZ i właśnie izolator zwrócił moją uwagę, będę bardzo wdzięczny za wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

 

Link to comment
Share on other sites

Przede Wszystkim żeby coś zastosować trzeba najpierw wiedzieć o co nam chodzi i co chcemy osiągnąć w pracy hodowlanej ,  ale pytać możesz tylko zależy co chcesz osiągnąć stosując izolator i wtedy mogą być różne odpowiedzi. Więc pytanie do Ciebie  -  po co chcesz go zastosować ????? Czy oczekujesz że my wypiszemy Ci  wszystkie przypadki w jakich stosuje się izolator ramkowy ????   Jest to opisane w książkach pszczelarskich wyczerpująco , chyba że czegoś z tej lektury nie rozumiesz to pytaj , ale w konkretnym przypadku jaki masz w ulu wtedy nasza odpowiedź może być wyczerpująca.

 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Jakie są Państwa opinie w stosowaniu izolatorów ramkowych, jak wygląda wymiana ramek w takim izolatorze? kiedy się go stosuje i kiedy wyjmuje? czy izolator potęguje nastrój rojowy czy może zmniejsza ? czy zastosowanie izolatora nie dopuści do rójki? czy w ulach które nie są wymiarowe można taki izolator zastosować? dodam że mam ule WZ i właśnie izolator zwrócił moją uwagę, będę bardzo wdzięczny za wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

1. Podczas wymiany ramek w izolatorze trzeba zachowywać szczególną uwagę , żeby nie zagnieść matki ,  ramki zakrytym czerwiem należy wsadzić od razu przy izolatorze  a pustkę  zastąpić węza.

2. Ja stosuje go około 3 tygodnie przed pożytkiem , a wyjmuje jak widze że nie będzie pożytku lub jak w ulu jest mało pszczół.

3. Moim zdaniem wsadzenie izolatora potęguje nastrój rojowy . 

4. Jeśli pszczoły nie bedą miały gdzie zrobić matecznika poza izolatorem to rójka nie pójdzie

5 . Tak ja stosuje w słomiakach ale wymiar ula nie może byc mniejszy niz izolatora po prostu nie wsadzisz.

Ja stosuje izolatory tylko podczas pożytków

Link to comment
Share on other sites

Tez sie zastanawialem nad kupnem izolatora i juz nawet kilka razy trzymalem w reku u lysonia, ale jakos zawsze mi przechodzilo i na dzien dzisiejszy nie mam, ale moze sie zdecyduje jak zaczne hodowac mateczki dla siebie,a  moze nie , B) zobaczymy

Link to comment
Share on other sites

Są 2 , obecnie 3 rodzaje . Warto kupić 1 ramkowy do podawania matek. Przy cennych szkoda by zgineły. Do pozyskania miodu - nie dla początkujących a dwa nic wielkiego.

Link to comment
Share on other sites

Przede Wszystkim żeby coś zastosować trzeba najpierw wiedzieć o co nam chodzi i co chcemy osiągnąć w pracy hodowlanej ,  ale pytać możesz tylko zależy co chcesz osiągnąć stosując izolator i wtedy mogą być różne odpowiedzi. Więc pytanie do Ciebie  -  po co chcesz go zastosować ????? Czy oczekujesz że my wypiszemy Ci  wszystkie przypadki w jakich stosuje się izolator ramkowy ????   Jest to opisane w książkach pszczelarskich wyczerpująco , chyba że czegoś z tej lektury nie rozumiesz to pytaj , ale w konkretnym przypadku jaki masz w ulu wtedy nasza odpowiedź może być wyczerpująca.

 

Pozdrawiam

Tadek

Panie Tadku podczas rozmowy z kolegą, kolega pochwalił mi sie że dzięki izolatorowi zebrał więcej miodu i że nie wyszła mu żadna rójka. I właśnie mi o to chodzi nie tyle co o zbiór miody lecz żeby nie uciekł mi żaden rój. Staram sie opanować nastrój rojowy ale zawsze coś sknocę i zdarze sie że rój pójdzie a nie jestem na codzień w domu tylko w szkole przyjeżdzam tylko na weekendy i chciałbym żeby mi sie nie roiły.

Link to comment
Share on other sites

Tu są Koledzy , ostatnich Panów w 56 rozstrzelali. Nie martw się rojami. To tak jak pewien rycerz wyjeżdżał na krucjatę i żonie założył pas cnoty. Kluczyk dał dla zaufanego, po pewnym czasie dogania go zaufany i zdyszany mówi - Jaśnie Pan pomylił kluczyki.

Tak samo skuteczne. Znajdziesz matkę ?

Link to comment
Share on other sites

Panie Tadku podczas rozmowy z kolegą, kolega pochwalił mi sie że dzięki izolatorowi zebrał więcej miodu i że nie wyszła mu żadna rójka. I właśnie mi o to chodzi nie tyle co o zbiór miody lecz żeby nie uciekł mi żaden rój. Staram sie opanować nastrój rojowy ale zawsze coś sknocę i zdarze sie że rój pójdzie a nie jestem na codzień w domu tylko w szkole przyjeżdzam tylko na weekendy i chciałbym żeby mi sie nie roiły.

Jak długo jesteś pszczelarzem?Takie rzeczy poprawia się po własnych błędach.Wiesz na jakich ulach gospodarujesz jakie masz możliwości powiększania gniazda ,bądź żaglowania ramkami,tak aby pszczoły za angażować do pracy a nie do rujki .Ja również jestem raz w tygodniu w pasiece i w tym roku z pięciu uli nie wyszedł żaden rój .Ale w zeszłym roku były dwa i z obu roje wyskoczyły i to w połowie rzepaku.Jeżeli pszczoły ci się roją i nie wiesz dlaczego to kiepsko.Dodam że nie używam żadnych izolatorów,chociaż zakupiłem i uważam że to strata kasy.Może bardziej doświadczeni mają jakiś z tego pożytek.

Link to comment
Share on other sites

Jak długo jesteś pszczelarzem?Takie rzeczy poprawia się po własnych błędach.Wiesz na jakich ulach gospodarujesz jakie masz możliwości powiększania gniazda ,bądź żaglowania ramkami,tak aby pszczoły za angażować do pracy a nie do rujki .Ja również jestem raz w tygodniu w pasiece i w tym roku z pięciu uli nie wyszedł żaden rój .Ale w zeszłym roku były dwa i z obu roje wyskoczyły i to w połowie rzepaku.Jeżeli pszczoły ci się roją i nie wiesz dlaczego to kiepsko.Dodam że nie używam żadnych izolatorów,chociaż zakupiłem i uważam że to strata kasy.Może bardziej doświadczeni mają jakiś z tego pożytek.

dziękuje :)

Link to comment
Share on other sites

Krzysztof wszyscy jesteśmy na forum Kolegami i mówimy sobie na Ty. A co do stosowania izolatora jedno ramkowego to na pewno sprawdzi się do poddawania matek i do czasowego ograniczenia matki w czerwieniu przed wykonywanym następnie zabiegiem walki z warozą , które to zabiegi są skuteczne jak brak jest zasklepionego czerwiu. Winnych przypadkach trzeba się mocno zastanowić czy zastosować izolator a do walki z nastrojem rojowym  żeby go zastosować to trzeba być co dzień w pasiece a nie raz w tygodniu i pomijam już sam fakt odszukania matki w ulu pełnym pszczół na wiosnę.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam. Planuję w tym roku zastosować izolatory 3 ramkowe. Nie będę musiał stosować kraty oraz pomoże mi to w walce z warrozą.

Po miodobraniu zabieram izolatory, matkę wypuszczam. Nie mam czerwiu w rodzinach więc mogę odymić jedną tabletką.  Z ramek z trzech  izolatorów tworzę odkłada. Po dwóch tygodniach podaję matkę UN ,a po trzech tygodniach odymiam jedną tabletką.

Powinno zadziałać?

Link to comment
Share on other sites

Ja w tym roku planuję zastosować izolator Chmary w pasiece (3-4 rodziny czyli 50% stanu) przy domu na akacji (miód) i potem na lipie (miód i dymienie bez czerwiu). Podzielę się wrażeniami :-)

Link to comment
Share on other sites

Mazi po co dymić w sezonie jak nie ma czerwiu ?? są przecież duzo lżejsze i ekologiczne metody do walki z warroa jak nie ma czerwiu jak np. ambrazol, olejek pichtowy czy o kwasie mlekowym nie wspomnę a w szczególności ten ostatni jest obojętny dla pszczół, jeśli go dobrze stosujemy a warroza się sypie aż miło :D  

Link to comment
Share on other sites

Mazi po co dymić w sezonie jak nie ma czerwiu ?? są przecież duzo lżejsze i ekologiczne metody do walki z warroa jak nie ma czerwiu jak np. ambrazol, olejek pichtowy czy o kwasie mlekowym nie wspomnę a w szczególności ten ostatni jest obojętny dla pszczół, jeśli go dobrze stosujemy a warroza się sypie aż miło :D

Dla mnie kwasy to żadna ekologia, uważam, że bardziej dają pszczołom w kość niż Apiwarol.

Link to comment
Share on other sites

Zgoda też uważam że jedna tabletka apiwarolu podana w momencie kiedy w rodzinie  nie ma czerwiu  jest mniej szkodliwa niż kwasy , które muszą dłużej działać , żeby osiągnąć podobny  efekt , ale nigdy nie osiągną tego tego skutku co apiwarol , z uwagi na stężenie oparów kwasów w różnych miejscach w ulu , gdzie wiadomo nigdy nie sprawimy tak , żeby stężenie oparów latem  w każdym miejscu w ulu  było jednakowe więc więcej osobników warozy przeżyje kuracje kwasem. Tylko oczywiście trzeba pamiętać o karencji i nie stosować amitrazy podczas zbierania miodu towarowego i wtedy kwasy są mniejszym złem.

Co do stosowania izolatora Chmary do celu o jakim pisze Mazi  to wydaje mi się że ma to sens dopiero we wrześniu , po wyhodowaniu w sierpniu  pszczoły zimowej . Chyba o wiele lepszym rozwiązaniem jest stosowanie odkładów przeciw warozowych o czy pisaliśmy w tematach walki z warozą , i później łączeniu przed pożytkiem z rodziną mateczną też w odpowiedni sposób. Przerywamy w ten sposób łańcuch rozmnażania warozy i możemy lepiej przygotować rodziny do następnego sezonu pszczelarskiego z mniejszą ilością chemii.

Kwas mlekowy ? Już sobie wyobrażam jak musiał bym  w pełni lata 40 ramek tylko w jednym ulu spryskać rozpylaczem z każdej strony dokładnie ?? :D

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Samo gniazdo Tadziu miodni nie ruszasz, no grzebania trochę jest ale coś za coś i uwierz mi wtedy kwas masz wszędzie i mlekowy na pewno wedle badań lepszy od amitrazy, wybaczcie ale jak ktoś stosuje po lipie amitraze a ma jeszcze jakaś spadz później czy nawloc lub wrzos to dla mnie nie pszczelarz. I nie wierzcie koncernom bo apiwarol przez tyle lat miał kadencję 30 dni a od tamtego roku ta sama substancja ma 5 dni :( nie wiem jakim cudem :D sam znam dwóch idiotów co 20-któregoś sierpnia dymili na warroze a 10 września miod brali, bo przecież na ulotce pisze ze karencja 5 dni i jak takich nazwać pszczelarzami!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.