Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

topiarka parowa


Filluś

Recommended Posts

Witam
Chcę na dotacje kupić topiarkę parową zastanawiam się nad dwoma  , możne ktoś mi doradzi co i jak
https://apitec.pl/topiarka-parowa-do-wo ... elkopolska

https://apitec.pl/urzadzenie-do-wytopu- ... ikiem-male

W tej pierwszej cena jest podana bez taboretu gazowego
Łysoniowską widziałem może ktoś się wypowie co do tej pierwszej

 

 

Ortografia !!!!

Poprawiłem , ale na przyszłość zwróć uwagę. ?

Link to comment
Share on other sites

Nie używałem takich , ale wydaje mi się , że straty ciepła przy tak dużej niezaizolowanej powierzchni "kociołka" będą tak duże , że wytapianie będzie nieekonomiczne .
No chyba , że będziesz palił cały dzień ognisko pod kociołkiem :)

Nasz forumowy Kolega Mirek ze Słubic (czytający, a nie piszący ) kupił kiedyś podobną topiarkę od Łysonia i zdaje się , że zrezygnował z jej używania .
Może zrobi wyjątek i coś napisze od siebie ?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Filluś said:

Witam
Chcę na dotacje kupić topiarkę parową zastanawiam się nad dwoma  , możne ktoś mi doradzi co i jak
https://apitec.pl/topiarka-parowa-do-wo ... elkopolska

https://apitec.pl/urzadzenie-do-wytopu- ... ikiem-male

W tej pierwszej cena jest podana bez taboretu gazowego
Łysoniowską widziałem może ktoś się wypowie co do tej pierwszej

 

 

Ortografia !!!!

Poprawiłem , ale na przyszłość zwróć uwagę. ?

daj sobie z nią spokój zleć to komuś i będziesz miał na wieki. Ja też kiedyś tak myślałem a teraz dużą ilość topię w korpusach. Czyli układam w stos 10-12 korpusów i odpalam taboret z kegiem i leci para. 

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

W dniu 18.03.2020 o 13:03, Brzytwiarz napisał:

 dużą ilość topię w korpusach.
Czyli układam w stos 10-12 korpusów i odpalam taboret z kegiem i leci para. 

 

22 godziny temu, mirek. napisał:

a fotkę wstawisz?

 

Link to comment
Share on other sites

Jak będę przetapiał to pyknę zdjęcie  ale jakoś specjalnie to nie wygląda keg na taborecie i korpusy z suszem i na dole okapnik z sitem. 

Link to comment
Share on other sites

ja się wzorowałem na tym 

 

tutaj tez ciekawe dalsze oczyszczanie 

 

 

 

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 3/20/2020 at 3:20 PM, Nacek said:

A oprzędy przez 6 mm nie przelatują?

Nie nie przelatują przez takie oczka mi to działa i ja jestem zadowolony.  Dla mnie jest ok nawet jak dociskam kielnią.

 

Ze względów iż bardzo użytecznym i wszech obecnym sprzętem do topienia jest parownica do tapet po usunięciu termostatu oczywiście to podsyłam gotowe rozwiązanie (jedno z wielu) które ja u siebie doprowadziłem do wersji ostatecznej (trzecia) by nie uszkodzić parownicy i nie spowodować czasem jakiegoś pożaru - ale może to się niestanie dmucham na zimne.

 

Może komuś się przyda.

Zabezpieczenie parownicy oparte jest o timer - czasówkę ja akurat mam Relpolu TR-EM1P-UNI i stycznik Legranda 04049 (20A), reszta osprzętu to gadżety i nie są potrzebne. Ja złożyłem z tego co miałem dlatego wygląda jak wygląda i może kłuć w oczy. Po prostu z założenie jest takie, że głupi nie zauważy a mądry nic nie powie bo elektryczne działanie jest w pełni zachowane a wygląd jakiś tam jest- jak dla mnie ok. zakupiłem tylko obudowę, przyciski i miernik reszta to pozostałości.

 

https://zapodaj.net/9d7d061965bf9.jpg.html

 

https://zapodaj.net/567c13079aef8.jpg.html

 

by było to budżetowe to użył bym Przekaźnik czasowy wielofunkcyjny, styki 2P, Un=230V i 24V, I=2x5A, 1 moduł, PCU-510 DUO, F&F https://epstryk.pl/product-pol-21932-Przekaznik-czasowy-wielofunkcyjny-styki-2P-Un-230V-i-24V-I-2x5A-1-modul-PCU-510-DUO-F-F.html

 

i jakiś tani stycznik modułowy Stycznik modułowy 2P/25A 2NO 230V Stycznik modułowy 2P/25A 2NO 230V

obudowa na aledrogo https://allegro.pl/oferta/rozdzielnica-budowlana-2x230v-niebieskie-gniazda-2-7622669645?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Elektryka+i+akcesoria&gclid=Cj0KCQiA8dH-BRD_ARIsAC24umb1orysBCmsJlbhfWSq_WXCzj0hoITNDv6PMRyGB4RqrrsMjTuFDBwaApucEALw_wcB

 

 

Edited by Brzytwiarz
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Brzytwiarz said:

Stycznik modułowy 2P/25A 2NO 230V Stycznik modułowy 2P/25A 2NO 230V

najtańszy i dający radę bez zająknięcia https://www.ebmia.pl/styczniki-instalacyjne/215417-stycznik-modulowy-2p-25a-2no-230v.html?gclid=Cj0KCQiA8dH-BRD_ARIsAC24umYA5c7pfBKgiACyKzSpY-8HCsMIJAHsv_PnCjxIJzGUUtgGxt8u_OUaAiJoEALw_wcB

Link to comment
Share on other sites

Czy aby nie przesadzacie z ta elektronika? Najwazniejsza zasada to p r o s t o t a.  Dwa wiaderka plastikowe, jedno w drugim. W dnie jednego nawiercic sporo otworow. W drugim jeden otwor z boku tuz nad dnem.  W wietrzku na srodku jeden otwor na wezyk z para. U mnie po trzech wiadrach odsklepin ledwo co ubylo w zbiorniku na wode.  Jedno wiadro odsklepin (mokrych z miodem) po ok 15 mintach jest gotowe. 

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

A czy ktoś z was próbował wytapiac wosk przy użyciu stołu do odsklepiania? Sito tam jest, wyprofilowane dno również, przykrycie jakieś. Poukładać ramek, wpuścić wąż z wytwornicy pary przez zawór spustowy przez który będzie również wosk kapać i gotowe. Widziałem na jakimś filmiku ktoś tak robił 

Link to comment
Share on other sites

Kolega kupił u Łysonia nakładkę na stół do odsklepiania (coś koło 1,5 tys ) - jak to działa nie pytałem ale mogę.

Ja natomiast zrobiłem sam topiarkę parową - jak?

 Kupiłem wytwornice pary za całe 50 zł - dziś na allegro znalazłem to samo za 200zł

Hobok w hobok - w dolnym jest 3 litry zimnej wody , drugi jest podniesiony do góry o ok15-20 cm. Do tego drugiego pakuje wycięte plastry, zamykam wieczkiem. W wieczku jest otwór przez który wprowadzam wąż od parownicy. Włączam ... czekam ok 30 min i gotowe ...następna porcja

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Beeman said:

Czy aby nie przesadzacie z ta elektronika? Najwazniejsza zasada to p r o s t o t a.  Dwa wiaderka plastikowe, jedno w drugim. W dnie jednego nawiercic sporo otworow. W drugim jeden otwor z boku tuz nad dnem.  W wietrzku na srodku jeden otwor na wezyk z para. U mnie po trzech wiadrach odsklepin ledwo co ubylo w zbiorniku na wode.  Jedno wiadro odsklepin (mokrych z miodem) po ok 15 mintach jest gotowe. 

tak właśnie to wygląda u mnie - topiarka podstawowa jak mało do przetapiania. Dokładnie tak jak opisałeś z tym że pomiędzy jeszcze daje gazę albo tetrę. Jaka to elektronika tam jest żadna. To jest wygodnictwo bo uruchamiasz i zapominasz a jak przychodzisz to wyłączone. Nie zapomnisz o dolaniu wody przez co niczego nie uszkodzisz. Po prostu samo działa. To ta prostota. 

2 hours ago, kubek33 said:

Kolega kupił u Łysonia nakładkę na stół do odsklepiania (coś koło 1,5 tys ) - jak to działa nie pytałem ale mogę.

Ja natomiast zrobiłem sam topiarkę parową - jak?

 Kupiłem wytwornice pary za całe 50 zł - dziś na allegro znalazłem to samo za 200zł

Hobok w hobok - w dolnym jest 3 litry zimnej wody , drugi jest podniesiony do góry o ok15-20 cm. Do tego drugiego pakuje wycięte plastry, zamykam wieczkiem. W wieczku jest otwór przez który wprowadzam wąż od parownicy. Włączam ... czekam ok 30 min i gotowe ...następna porcja

Właśnie chodzi by nie czekać by nie musieć być tym niewolnikiem tej topiarki tylko zająć się czym innym. 

2 hours ago, Krzychu said:

A czy ktoś z was próbował wytapiac wosk przy użyciu stołu do odsklepiania? Sito tam jest, wyprofilowane dno również, przykrycie jakieś. Poukładać ramek, wpuścić wąż z wytwornicy pary przez zawór spustowy przez który będzie również wosk kapać i gotowe. Widziałem na jakimś filmiku ktoś tak robił 

Wszystko spoko ale jak przyjdzie to myć to jedna wielka katastrofa. Kolega się pokusił i nigdy więcej tego już nie zrobi. Jednorazowy wybryk to był. 

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Krzychu napisał:

A czy ktoś z was próbował wytapiac wosk przy użyciu stołu do odsklepiania? Sito tam jest, wyprofilowane dno również, przykrycie jakieś. Poukładać ramek, wpuścić wąż z wytwornicy pary przez zawór spustowy przez który będzie również wosk kapać i gotowe. Widziałem na jakimś filmiku ktoś tak robił 

Nie doczyscisz stołu po wytopie wosku. Chyba że estetyka  tego urządzenia nie jest dla Ciebie ważna. ;)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, Brzytwiarz napisał:

Ze względów iż bardzo użytecznym i wszech obecnym sprzętem do topienia jest parownica do tapet po usunięciu termostatu oczywiście to podsyłam gotowe rozwiązanie

 

Nie bardzo rozumiem po co ta zamiana. Usunąłeś sprawdzający się termostat zamieniając, go drogi "zestaw", który robi to samo.

Link to comment
Share on other sites

Już tłumacze dlaczego. Bo ten termostat się sypnoł i wyłączał przy temperaturze 70-80 st. I stwierdziłem że sprzęt przyda się i przy rozrabianiu syropu i innych robotach w domu. Ogólnie robi robotę jak dla mnie. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Turqs said:

Nie doczyscisz stołu po wytopie wosku. Chyba że estetyka  tego urządzenia nie jest dla Ciebie ważna.

Masz racje. To samo napisalem jakis czas temu.  Nawet garczek z nierdzewki uzyty do przetopu wosku nalezy spisac na "straty".  Tym bardziej ze nie chodzi tu tylko o odsklepiny (a i te bywaja ciemniejsze) ale takze o susz z ramek. 

Edited by Beeman
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kolejna firma zapowiada skup suszu. 

Jestem ciekaw jaka to tajemniczą "najbardziej wydajna na rynku technologia" pozawala wytopić najwięcej wosku. 

Czy aż tak wiele go zostaje w tradycyjny wytop?

A może wosk jest coraz bardziej pożądanym produktem w użyciu poza pszczelarstwem? 

 

 

 

20210207_072914.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.