Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

topiarka parowa


Filluś

Recommended Posts

37 minut temu, Turqs napisał:

A może wosk jest coraz bardziej pożądanym produktem w użyciu poza pszczelarstwem?

To na pewno jest pożądanym produktem , ale też i zainwestowali chyba w jakąś nowa technologicznie topiarkę i liczą  na zwrot kosztów ,  no i przy okazji na więcej zamówień za przerób z powierzonego materiału . Ja już wosk wysłałem do przerobu ( do innego wytwórcy ) i w połowie lutego mam mieć węzę. W sumie to by był dobry zwyczaj żeby nie wytapiać w domu chałupniczymi metodami z worem jutowym   i parnikiem dla świń (kto taki ma jeszcze) Żeby tylko te firmy przy okazji nie oszukiwały dodając ropopochodne do węzy. 

Link to comment
Share on other sites

Kilka dni temu przyjechała do mnie węza od nich i nic nie wspominali o nowej usłudze .
Jeśli faktycznie jest to jakaś super wydajna metoda , to w ciemno odchodzę od osobistego wytapiania .
Dużo czasu , energii , "babraniny", a efekt końcowy nigdy mnie do końca nie zadowala .
Zawsze w zboinach zostaje dużo ... dużo za dużo wosku .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Robi_Robson napisał:

Kilka dni temu przyjechała do mnie węza od nich i nic nie wspominali o nowej usłudze .
Jeśli faktycznie jest to jakaś super wydajna metoda , to w ciemno odchodzę od osobistego wytapiania .
Dużo czasu , energii , "babraniny", a efekt końcowy nigdy mnie do końca nie zadowala .
Zawsze w zboinach zostaje dużo ... dużo za dużo wosku .

 

Tylko pytanie jaki % dostaniesz od nich swojego wosku a jaki rzeczywiście wyjdzie... 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Krzychu napisał:

Tylko pytanie jaki % dostaniesz od nich swojego wosku a jaki rzeczywiście wyjdzie..

Jestem ich klientem od początku ich działalności . Jestem spokojny o ich uczciwość . Pasieka Jurajska skupuje zboiny . Mam topiarkę gdzie ,,zdejmuję ,, susz z drutów i kocioł gdzie wyciskam resztę ( wcale nie małą ) z pozostałości .

Link to comment
Share on other sites

@Turqs ja jestem przekonany, że chodzi o kasę. Bo jak wyślesz susz to zarobią podwójnie. Raz na przetopie drugi raz na przeróbce na węzę. Rynek się po prostu kurczy tzn konkurencja się robi. Ja planuję zrobić praskę ale też i ponieść temperaturę na 120 st bo ponoć to jest mocno pomocne. 

Mam pytanie do znawców tematu jak to jest z tymolem w wosku. Odpaliłem testowo i śmierdzi mi to strasznie. W pracowni nie da się tego trzymać więc jest na zewnątrz. Jest jakaś metoda ??  

 

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Brzytwiarz napisał:

ja jestem przekonany, że chodzi o kasę. Bo jak wyślesz susz to zarobią podwójnie. Raz na przetopie drugi raz na przeróbce na węzę. Rynek się po prostu kurczy tzn konkurencja się robi.

Nikt nie wymaga , aby byli filantropami.Zarabiają na produkcji węzy , to czemu mają nie zarobić na wytopie , zauważyli niszę  i planują ją zagospodarować. Jak na razie węzę produkują dobrą i w dobrej cenie  , to trzeba przyznać. Po wytopie w domowych warunkach w zboinach  pozostaje w wielu wypadkach naprawdę dużo wosku. Wszystko zależy też jaki kto ma sprzęt . Ta czynność do przyjemnych nie należy , przynajmniej dla mnie. Może pożyjemy , to zobaczymy .

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Brzytwiarz napisał:

Mam pytanie do znawców tematu jak to jest z tymolem w wosku. Odpaliłem testowo i śmierdzi mi to strasznie. W pracowni nie da się tego trzymać więc jest na zewnątrz. Jest jakaś metoda ??  

 

Możesz sprecyzować? Co odpaliłeś testowo? Czego nie możesz trzymać w pracowni? Jakiś lek z tymolem otworzyłeś?

 

Tutaj masz mojego posta z przed 5 lat. Ja nie mam żadnych problemów z tymolem, a dodaje go nawet do syropu cukrowego. Wyżej masz jeszcze sposób w jaki dawniej robiłem paski. Teraz robię zupełnie inaczej, bo tamta metoda za dużo czasu zajmowała.

https://pasiekapszczelarska.pl/topic/131-leki-na-warrozę/page/4/?tab=comments#comment-14900

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, lalux5 said:

Nikt nie wymaga , aby byli filantropami.Zarabiają na produkcji węzy , to czemu mają nie zarobić na wytopie , zauważyli niszę  i planują ją zagospodarować. Jak na razie węzę produkują dobrą i w dobrej cenie  , to trzeba przyznać. Po wytopie w domowych warunkach w zboinach  pozostaje w wielu wypadkach naprawdę dużo wosku. Wszystko zależy też jaki kto ma sprzęt . Ta czynność do przyjemnych nie należy , przynajmniej dla mnie. Może pożyjemy , to zobaczymy .

Nie do końca dobrą bo parę lat temu mieli wtopę bo była za cięka. Oczywiście, że to nie filantropi i nieumniejszam im. Sa ok a błędy się zdażają najlepszym bo nierobi błędów tylko ten co nic nierobi. 

 

3 hours ago, Xpand said:

Możesz sprecyzować? Co odpaliłeś testowo? Czego nie możesz trzymać w pracowni? Jakiś lek z tymolem otworzyłeś?

 

Tutaj masz mojego posta z przed 5 lat. Ja nie mam żadnych problemów z tymolem, a dodaje go nawet do syropu cukrowego. Wyżej masz jeszcze sposób w jaki dawniej robiłem paski. Teraz robię zupełnie inaczej, bo tamta metoda za dużo czasu zajmowała.

https://pasiekapszczelarska.pl/topic/131-leki-na-warrozę/page/4/?tab=comments#comment-14900

 

 

No robiłem jak w przepisie z yt (rozrabiałem tymol)

i wkładałem do ula jeszcze do syropu dodawałem i śmierdzi mi teraz ten wosk strasznie. Strasznie jak dla mnie - czuje to. 

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Xpand said:

Ile dawałeś do syropu i czy masz dennice osiatkowane?

Tymol 1g na 15l syropu. Zgodnie z recepturą jaką posiadam. Tymol pierw rozpuścić w alkoholu izopropylowym  1:5. // (Czyli 6g roztworu - 1g tymolu i 5 gram alkoholu izopropylowego (Izopropanol 99%) na 15 litrów syropu cukrowego) . Tak mam dennice osiatkowane. Po ostatnim 4 klarowaniu już jest lepeiej zauważyłęm że syf co opadł na dół dawał strasznie tymolem a sam wosk jakby mniej choć dalej daje. 

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.