Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

podkarmianie pobudzajace


Recommended Posts

Witam,

Mam 3 rodziny. Chciałbym zacząć podkarmiac pobudzająco po 0.5l syropu 1:1 co dwa dni do 15 sierpnia.

Jedna rodzina ma jeszcze nadstawke i w niej pszczółki naniosly trochę miodu, tylko jest to swiezy nakrop i nie ma go za duzo.

Pytanie jest takie: czy zostawic im jeszcze ta nadstawke, skoro cos tam sobie nosza i podkarmic tylko te 2 inne rodziny co nie maja nadstawek...czy jest jakis sposob aby zmusić pszczółki do przeniesienia miodku do gniazda z nadstawki?

Link to comment
Share on other sites

Witam, jeżeli rodzinki masz w podobnej sile to wyjmij te rameczki i poukładaj obok uli to szybko je osuszą tylko kontroluj żeby nie zgryzły suszu.Pewnie spotkam się z krytyką ale ja bym tak zrobił i potem jeszcze podkarmiał pobudzająco.Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

A nie zrobić tak, że podkarmić te 2 rodzinki, które nie maja nadstawki....a te z nadstawka nie podkarmiac tylko kontrolować czy maja choć trochę w nadstawce nakropu?...przecież jeśli noszą do nadstawki, to muszą mieć w gniezdzie zapas :)

Jak juz zaczne dokarmiac na zimę to wtedy zlikwiduje nadstawkę... No chyba, że wcześniej juz tam będzie pusto.

Link to comment
Share on other sites

Odpowiedz sobie po pierwsze czy masz szanse jeszcze na jakiś pożytek. Jeśli tak to podkarmianie pobudzające jest ci niepotrzebne, jeśli  nie będziesz miał pożytku to i nadstawka niepotrzebna.  Kolejne pytanie jakie silne te rodziny. bo np u mnie na dzień dzisiejszy jest jeszcze zbyt dużo pszczół,żeby je pozbawić nadstawek. I najważniejsze, potrzebujesz zrobić przegląd i sprawdzić ilość czerwiu, dopiero wtedy można mówić o regulacjach. Co do wystawionych ramek poza ul, metoda skuteczna i ryzykowna, można spowodować tym rabunek.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 Co do wystawionych ramek poza ul, metoda skuteczna i ryzykowna, można spowodować tym rabunek.

Poza tym pszczoły i osy zniszczą plastry !

Dosłownie "ześrutują" woszczynę .

Pszczoły w ulu - choćby za zatworem "szanują" plastry jak swoje .

Poza ulem niszczą , zgryzają , żeby szybciej dostać się głębiej , lub na drugą stronę plastra .

Nie warta skórka wyprawki .

Większe straty od zysku .

Link to comment
Share on other sites

U mnie w plastrach SUSZA, zero pokarmu, za to czerwiu od gory do dolu ( mlode matki), dwie moze trzy rodziny cos tam maja , reszta to pustka , dzisiaj zaczynam wieczorem zakarmiac, troche cukrem, a reszta to w tym roku mi troszke skrystalizowal rzepak w ramkach, martwilem sie co z tym zrobic , a teraz jest jak znalazl, wstawie po kilka ramek na rodzine w puste korpusy i uchyle pajaczki, zeby mogly sobie przeniesc

Link to comment
Share on other sites

Zrobiłem tak, ze 2 ule zakarmilem wieczorem po 0.5l syropu 1:1 i zmniejszylem wylotki bo u nich było słabo z pokarmem.

Ten trzeci ul z nadstawka przejrzalem gniazdo i maja pokarm w gnieździe i do nadstawki tez noszą więc one nie potrzebowały syropu.

Link to comment
Share on other sites

Pomiędzy nadstawkę a korpus podłożyć folię uchylając jeden róg. Automatycznie nadstawka jest poza gniazdem.Pszczoły przeniosą wszystko do gniazda. Albo miód albo podkarmianie w jednej lokalizacji, inaczej miód cukrowy. Podkarmiać można 3 l co 6 dni. Skutek ten sam a groźba rabunków mniejsza.

Link to comment
Share on other sites

U mnie w plastrach SUSZA, zero pokarmu, za to czerwiu od gory do dolu ( mlode matki), dwie moze trzy rodziny cos tam maja , reszta to pustka , dzisiaj zaczynam wieczorem zakarmiac, troche cukrem, a reszta to w tym roku mi troszke skrystalizowal rzepak w ramkach, martwilem sie co z tym zrobic , a teraz jest jak znalazl, wstawie po kilka ramek na rodzine w puste korpusy i uchyle pajaczki, zeby mogly sobie przeniesc

Jeżeli w ramkach jest susza to obowiązkowo trzeba uzupełnić zapas w ulu , żeby było z 5 kg zapasu w tm czasie , więc duża podkarmiaczka i do przodu. Dobrze radzę -  jak to zrobisz to docenisz.

Pozdrawiam\

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Daro, miodu cukrowego nie będzie ponieważ ich nie podkarmiam. Póki co podkarmiam dwie pozostałe rodziny a ta obserwuje. Na ten moment noszą pyłek aż jestem zaskoczony :)

Powoli jednak będę się szykował do tego by zaczęły przenosić nakrop do gniazda bo na miód juz nie licze i wykorzystam Twój sposób :)

 

Ogólnie i tak jestem zadowolony bo zacząłem przygodę z pszczolkami od 25 maja (dostałem 2 rojki) i 29 czerwca jedna rójkę. A od jednej rodziny tej z końca maja wybralem 2 sloiki miodu ;)

Link to comment
Share on other sites

Podkarmiasz sąsiadki. To się nazywa - ciche rabunki. Niby nic się nie dzieje ,dajesz wszystkim tak samo pokarmu , a zapasy są rożne. Można się łudzić i udawać ale tak jest zawsze.

Link to comment
Share on other sites

To co najlepiej zrobić skoro tamte maja malo pokarmu? Muszę cos zrobić przecież nie będę patrzył jak za chwile będą głodować. Podkarmiam wieczorem.

Za kilka dni zobacze czy im przybywa pokarmu.

Link to comment
Share on other sites

Kaka podkarmiaj wieczorem, mało by zdążyły do rana przerobić i zwęź wylotek na 1 pszczołę, by zminimalizować rabunki.

 

Podpowiedzcie dlaczego pszczoły topią się podczas podkarmiania w słoiku. Na wierzch dałem susz oraz kilka patyczków. Są rodziny co ładnie z tego korzystają, ale są i takie które topią po kilkadziesiąt pszczół - wygląda jakby wygłodzone topiły się nawzajem. Jak podkarmiać ze słoikiem i dziurką w nakrętce? Nie topiłyby się, ale nie wiem gdzie ma spływać syrop by nie zalać gniazda?

Link to comment
Share on other sites

Jak podkarmiać ze słoikiem i dziurką w nakrętce? Nie topiłyby się, ale nie wiem gdzie ma spływać syrop by nie zalać gniazda?

Może być kilka, kilkanaście otworów φ2mm w nakrętce, ustawiasz nakrętką do dołu, poziomo, nic się nie zaleje i nie zmarnuje.

Link to comment
Share on other sites

Kaka podkarmiaj wieczorem, mało by zdążyły do rana przerobić i zwęź wylotek na 1 pszczołę, by zminimalizować rabunki.

 

Podpowiedzcie dlaczego pszczoły topią się podczas podkarmiania w słoiku. Na wierzch dałem susz oraz kilka patyczków. Są rodziny co ładnie z tego korzystają, ale są i takie które topią po kilkadziesiąt pszczół - wygląda jakby wygłodzone topiły się nawzajem. Jak podkarmiać ze słoikiem i dziurką w nakrętce? Nie topiłyby się, ale nie wiem gdzie ma spływać syrop by nie zalać gniazda?

 

Bierzesz nakretke , robisz w niej kilka dziurek malym gwozdzikiem, dziurki wielkosci okolo 1mm, moga byc mniejsze, nalewasz syropu, zakrecasz sloik ta podziurkowana nakretka i odwracasz go nakretka do dolu i stawiasz w miejsce pajaczka, pszczoly pomalu pobieraja sobie pokarm od dolu i nic nikogo nie zalewa ;) mozesz kupic gotowe nakretki plastykowe na sloik z dziurkami. Nie wiem dlaczego pszczoly sie topia , ale w ubieglym sezonie mialem to samo , czesc pobierala bardzo ladnie , a czesc sie topila, do tych co sie topily dlozylem potem patyki ( dokladnie to nie patyki, a jakies wyschniete chaszcze ktore akurat gdzies w poblizu rosly) ale tak zeby sie opieraly o dno, a nie zeby plywaly i pomoglo, albo bzyki opanowaly sztuke plywania :D  :D

Link to comment
Share on other sites

Ok spróbuję z 1-2mm dziurkami w pokrywce. W ulach leżakach nie ma powałki. Stawiać słoik bezpośrednio na gniazdo? Czy miedzy gniazdem a nakrętką słoika dać 2 kijki dystansowe?

 

Daj 2 beleczki żeby był odstep ja tak robiłem w leżakach.

Link to comment
Share on other sites

Dwie dziurki 2 mm w zupełności wystarczą. Ja w leżakach z jednaj strony opieram na desce zatworowej a z drugiej albo daję beleczkę albo podstawiam pusta ramkę

 

A nie lepiej dawac co drugi dzien i jakies rozsadne dawki.

Link to comment
Share on other sites

Pleszek co masz na myśli co drugi dzień i rozsądne dawki?

 

MIkolaj co drugi dzien pszczola dawac syrop i w nie wielkich ilosciach tak zeby czuly ze jest wziatek a nie zalaly gniazda .

 

Mozna zrobic nawet dwa dni przerwy .

Link to comment
Share on other sites

MIkolaj co drugi dzien pszczola dawac syrop i w nie wielkich ilosciach tak zeby czuly ze jest wziatek a nie zalaly gniazda .

 

Mozna zrobic nawet dwa dni przerwy .

 

Większych bzdur nie czytałem nie zgodzę się z ta przerwą ale z dawkami tak, jeśli zrobisz 2 dni przerwy to normalnie matka przestanie ci czerwić a nie jest ja tak łatwo do tego później znowu pobudzić pokarm podajemy w postaci syropu sporządzanego w stosunku 1:1 w dawkach 300ml na rodzine co 2-gi dzień lub w postaci gotowej paszy np apifoodu żeby nie było rabunków.

Link to comment
Share on other sites

Większych bzdur nie czytałem nie zgodzę się z ta przerwą ale z dawkami tak, jeśli zrobisz 2 dni przerwy to normalnie matka przestanie ci czerwić a nie jest ja tak łatwo do tego później znowu pobudzić pokarm podajemy w postaci syropu sporządzanego w stosunku 1:1 w dawkach 300ml na rodzine co 2-gi dzień lub w postaci gotowej paszy np apifoodu żeby nie było rabunków.

 

 

Widzisz przyjacielu nie wszyscy pisza madrze  ja tez .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.