Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rozpoczynanie hodowli od zera - brak ramek z suszem


Recommended Posts

Jestem ciekawa jak radziliście sobie bez ramek z suszem w pierwszym roku hodowli. Pszczoły bez problemu odbudowywały węzę w miodni? Bo zastanawiam się czy nie zapytać pszczelarza od którego mam zamówione pszczoły, czy nie odsprzedałby mi, albo pożyczył też trochę ramek z suszem.

Link to comment
Share on other sites

Witam po małej przerwie ? początki zawsze są trudne i każdy to przerabiał. Pszczoły sobie same poradzą z odbudową węzy oczywiście przy dopływie pokarmu. Branie od sasiada czy kupowanie suszu zawsze niesie ryzyko przytargania zgnilca czy innego dziadostwa.

Link to comment
Share on other sites

Witam, ja gdy kupiłem swoje pierwsze ule to zajmowały 7,8 ramek. Wraz z intensywnym rozwojem dodawałem po jednej ramce węzy, gdy korpus był na 10 odbudowanych ramkach i gdy pożytki i siła pozwalała dokładałem korpus miodni oddzuelając kratą odgrodową. W górnym korpusie był komplet ramek z węzą, więc stosowałem metodę wymiany tzn z rodni zabierałem 2 ramki z czerwiem na wygryzieniu a w zamian wkładałem 2 ramki z górnego korpusu. I tak do skutku, pszczoły wygryzając się z komórki robiły miejsce na miód. W rodni zaś pszczoły miały zajęcie przy odbudowie węzy( rozładowanie nastroju rojowego) w ten sposób odbudowałem 13 ramek z węzą.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Michałowa Pasieka napisał:

Witam, ja gdy kupiłem swoje pierwsze ule to zajmowały 7,8 ramek. Wraz z intensywnym rozwojem dodawałem po jednej ramce węzy, gdy korpus był na 10 odbudowanych ramkach i gdy pożytki i siła pozwalała dokładałem korpus miodni oddzuelając kratą odgrodową. W górnym korpusie był komplet ramek z węzą, więc stosowałem metodę wymiany tzn z rodni zabierałem 2 ramki z czerwiem na wygryzieniu a w zamian wkładałem 2 ramki z górnego korpusu. I tak do skutku, pszczoły wygryzając się z komórki robiły miejsce na miód. W rodni zaś pszczoły miały zajęcie przy odbudowie węzy( rozładowanie nastroju rojowego) w ten sposób odbudowałem 13 ramek z węzą.

 

Dzięki wielkie! Tak będę robić! :)

Link to comment
Share on other sites

A przy gwałtownym ochłodzeniu o co i w połowie maja nietrudno, mamy pięknie wyziębiony czerw w tym górnym korpusie. Pół Polski tak gospodarzy. No cóż zanim pług zastąpił sochę musiało minąć parę pokoleń.

 

Na ramce szerszej a niższej łatwiej nie dopuścić do powstania wianków miodowych co jest wystarczającym powodem aby i silna rodzina olała nadstawkę w zamian zamiennie zalała gniazdo/ wyroiła się. Ale tu trzeba myśleć a myślenie i to jeszcze samodzielne boli więc większość starannie unika tego procesu.

 

Ramki drugie przy skrajnych są również odbudowywane i duża szansa, że bez czerwiu. Takie ramki odpowiednio wcześniej zapodane do gniazda przy poszerzaniu można już jako odbudowane dać centralnie do miodni.  Życzę powodzenia przy ramce wielkopolskiej w walce z wiankami miodowymi...

Link to comment
Share on other sites

Juz to widze jak dokladac po jednej ramce (1/2D).   Codziennie niepokoic pszczoly?  Dobra rodzina bez wspomagania codziennie spokojnie odbuduje 2 ramki.   p.Iwono jak kazdy świeży pszczelarz czeka na ten pierwszy sloiczek miodu i to chyba kazdy przerabial.  Niestety w pszczelarstwie na ten sloiczek i wiecej trzeba dobrych pare miesiecy i trzeba uzbroic sie w cierpliwosc. Absolutnie odradzam kupna suszu!  Na glowie wlosy staja co ludzie pchaja do ula, a pani chce ekologicznie.  Nie pamietam ile tych rodzin bedzie i jak mocne.  Moj plan bylby taki; jedna rodzine zostawic i spokojnie dac sie jej rozwijac. Z tego ula powinno byc wystarczajaco miodu dla p.rodziny.  Inne rodziny dostaja conajmniej po korpusie wezy co dwa-trzy tygodnie. Na powalkach non stop syrop i pylek. Zadnych krat odgrodowych. Gwarantuje ze do jesieni nie bardzo pani bedzie wiedziec co z ta iloscia ramek robic.  Z ula #1 mozna ciagnac miod do jesieni bo otrzymaja gotowe ramki do zimowli z uli "produkcyjnych". Do jesieni ule "produkcyjne" beda juz zakarmione syropo-miodem i gotowe do zimowli.    Oczywiscie w przyszlym roku juz inna strategia. Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.