Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Umierające pszczoły na wsi


Recommended Posts

Cześć, potrzebuję pomocy i może znajdą się tutaj jakieś mądre dusze. Od niedawna mieszkam na wsi i być może nie jestem przyzwyczajona do takiego widoku, ale serce mi się kraje, kiedy widzę na moim balkonie po kilkanaście pszczół tygodniowo, które ledwo chodzą po ziemi, a do dwóch dni umierają. Próbowałam już podsuwać miód, wodę, ale nic nie pomagało. Część pszczół była nawet w trakcie zbierania nektaru i jakby nagle traciły całe siły. Ta na filmie zachowywała się najbardziej żywo, jakby próbowała odlecieć i nie była w stanie. Film robiłam popołudniu, a wieczorem jak do niej zaglądnęłam to już praktycznie się nie ruszała. Chciałabym im jakoś pomóc, ma ktoś dla mnie jakąś radę? Z góry dziękuję za każdą sugestię. 

Link to comment
Share on other sites

Pszczoły umierają poza swoim ulem. Z reguły w trawie. Ale mogą też i zastygnąć na jakim kwiatku bo tej porze roku, wystarczy, że słońce schowa się za chmury i od razu parę stopni mniej. Zimny wiatr też nie pomaga. Pszczoły mogą wpaść wtedy w pułapkę. Nic nie zrobisz. Dziwne, że zalatują na Twój balkon. Czy aby na pewno nic ich tu nie zwabia? Usuń potencjalne wabiki i poproś kogoś o uprzątanie czasowe trupów. Zrobi się cieplej  pszczoły znajdą zainteresowanie właściwe ich naturze. Podstawianie miodu tylko będzie zachęcać kolejne następczynie do przylotu. Kwiecień plecień...

  • Zdezorientowany 1
  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

Prawdopodobnie gdzieś na balkonie znajduje się mata trzcinowa , pocięta słoma , a może po prostu jakieś elementy drewniane z otworkami .
Pszczoły samotnice np osmia rufa w takich miejscach spędzają zimę w kokonach .
Teraz jako pierwsze wylęgają się trutnie i oczekują w pobliżu na pojawienie się pierwszych samic .
To normalne .
Rozejrzyj  się dobrze .
U mnie murarki ogrodowe znalazły dziurkę np w podłokietniku fotela .
Obserwowałem jak niestrudzenie przynosiły  kolejne porcje pyłku (na brzuchu) , wchodziły w tą jedną dziurkę i przez wiele dni składały tam kolejne jaja .
Pomysłowość owadów jest niesamowita . Wykorzystają każdy otwór po sęku , wkręcie , lub nawet otwór wentylacyjny w daszku ula .
Tak więc nie martw się Barbaro o nie .
Natura tak ro urządziła , że sobie poradzą .
Byle im człowiek w tym nie przeszkadzał.
Ich obecność w okolicy to dobry znak dla działkowców/ogrodników .
Pszczoły samotnice to wiosną bardzo cenne zapylacze .

Link to comment
Share on other sites

O faktycznie. Dopiero teraz zerknąłem na filmik. Dalej to nic nie zmienia. Natury nie idzie odwrócić. Niech kto inny za Ciebie usuwa trupki. Zostawić jak jest. Żądeł raczej nie będzie.

  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie na tarasie w mieście gdzie mieszkam dziesiątki pszczół zlatywało się do doniczek z kwiatkami ,  które  moja zona.gifwystawiła na taras i w podstawkach było trochę wody i do tej wody się tak zlatywały. Bo  idiota  sąsiad emeryt po 80 tce. przywiózł sobie z pasieki dwa ule do miasta (żeby sobie popatrzyć na pszczoły) i w ogóle nie myśli nawet o podaniu im wody , a w mieście jest zupełna Sahara.

Co do filmiku to nie podała autorka temperatury , ale domyślam się , że było chłodno i raczej zmarznięte pszczoły szukały wody ,  albo pszczoły obciążone ładunkiem zimnej wody   traciły siły podczas lotu i siadały na jakieś ciemne nagrzane przedmioty  aby się ogrzać i odpocząć .

I albo odzyskają siły i odlecą  albo i nie odlecą.

 

  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, piotrpodhale napisał:

O ciekawe spostrzeżenie,pszczelarz który przywozi pszczoły do miasta to "idiota"!

A pszczelarze co nie odróżniają pszczół to zapewne wybitni fachowcy????PK

 

Zdanie Tadka czytałbym w całości, jako "idiota, bo wywiózł pszczoły do miasta i nie zadbał o wodę dla nich, choć miasto suche"

Wtedy to troszku inaczej brzmi ;)

  • Lubię 1
  • Zdezorientowany 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, piotrpodhale napisał:

O ciekawe spostrzeżenie,pszczelarz który przywozi pszczoły do miasta to "idiota"!

A pszczelarze co nie odróżniają pszczół to zapewne wybitni fachowcy????PK

Do kogo pijesz? Napisałem przecież, że filmik obejrzałem dopiero po Waszych postach a pisząc założyłem naiwnie, że koleżanka pisała o pszczołach tzw ulowych. Nie chciało mi się oglądać a na miniaturce w komórce nic nie widać to wyszło jak wyszło no ale jak Cię rajcuje niech i będzie. Też mi argument fachowości. I oczywiście nigdy na ściankach uli czy kwiatkach wokół nie widziałeś u siebie zastygniętych z zimna pszczół. 

 

O zaraz będzie przytyk o ulowe

Edited by tikcop
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, michal79 napisał:

 

Zdanie Tadka czytałbym w całości, jako "idiota, bo wywiózł pszczoły do miasta i nie zadbał o wodę dla nich, choć miasto suche"

Wtedy to troszku inaczej brzmi ;)

Dokładnie to miałem na myśli ?, znam go więc  wiem,  że ma sporą działkę i pasiekę na wsi gdzie stoi jeszcze kilkanaście uli i ma na działce  spory staw

I jak nazwać takiego w cudzysłowie "pszczelarza" thumbdown.gif a ule w mieście ma ustawione za domem w którym mieszka.

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, michal79 napisał:

 

Zdanie Tadka czytałbym w całości, jako "idiota, bo wywiózł pszczoły do miasta i nie zadbał o wodę dla nich, choć miasto suche"

Wtedy to troszku inaczej brzmi ;)

Kolego Michale nie chodzi mi o usprawiedliwianie co tam jakiś gość zrobił bo mnie to nie interesuje,ale o sam fakt ordynarnego wyzwiska pod adresem starszego gościa.Kolega Tadeusz wiele razy tutaj prawił kazania aby nie oceniać! nie komentować! itd...

Tak więc niech sobie teraz Tadzio najpierw popatrzy na swoje zachowanie i swój poziom wiedzy zanim kogoś zwyzywa od debili.PK 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Tadek11 locked and unlocked this topic

Temat się wyczerpał i robi się ciepło więc może Barbara nie będzie musiała już pomagać pszczołom na swoim balkonie.

Poza tym wymiana poglądów zbacza na tematy nie związane z pytaniem Barbary więc zamykamy dalszą dyskusję.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.