Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

Witam, mam ul i wszystkie potrzebne urządzenia pozostaje tylko zakup rodziny pszczelej. Nie wiem co dokładnie mam kupić ponieważ w każdej książce jest coś innego.
Nie wiem co kupić:
1.Matkę pszczelą czerwiącą
2.Odkład pszczeli (na allegro są bardzo drogie i nie można kupić na sztuki)
3.Rój (np. 0.5kg) dodatkowo matke.
a może coś innego ? Proszę o pomoc.
Z góry dziękuję.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Jak nie wiesz co masz kipic to znaczy, że musisz jeszcze raz przeczytać te książki. 

Ja bym kupował całą rodzinę pszczelą. Bez ula bo ul masz na ramkach takich jaki to ul posiadasz. 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, DeQu napisał:

Odkład pszczeli (na allegro są bardzo drogie i nie można kupić na sztuki)

pszczoły chcesz na sztuki kupować , bo przecież odkłady kupuje się na sztuki ? Poczytaj jednak jakiś podręcznik bo Twój post budzi raczej wrażenie prowokacji spamerskiej niż faktycznego zapytania.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chcecie aby dobrze was postrzegali to przydałoby się dać dobre rady bez względu na stopień wiedzy jaki ktoś posiada! Tacy mądrzy jesteście, że nabijacie się z kogoś kto zaczyna? Róbcie tak dalej to będzie to następne forum, które upadnie. 

Może i autor tematu jest kompletnie zielony w pszczelarstwie ale za to może być pewna dziedzina, w której jest specjalistą a wy byście mogli mu buty pastować. 

 

Wracając do tematu. 

Pszczół na sztuki nie kupisz, możesz kupić odkład z matką czerwiaca na ramce pasujące do Twojego ula. Możesz kupić sztuczną rójkę czyli zsypanca również z matką czerwiaca i zsypac je do ula. 

Radziłbym jednak poprosić o pomoc lokalnego pszcselarza, który pomoże Ci założyć pasiekę bo to nie takie hop siup. 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
  • Zdezorientowany 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, DeQu napisał:

Witam, mam ul i wszystkie potrzebne urządzenia pozostaje tylko zakup rodziny pszczelej. Nie wiem co dokładnie mam kupić ponieważ w każdej książce jest coś innego.
Nie wiem co kupić:
1.Matkę pszczelą czerwiącą
2.Odkład pszczeli (na allegro są bardzo drogie i nie można kupić na sztuki)
3.Rój (np. 0.5kg) dodatkowo matke.
a może coś innego ? Proszę o pomoc.
Z góry dziękuję.

Radę i odkłady znajdziesz na miejscu w Jarocinie !
Skontaktuj się ze StanleyK
Tutaj jest Jego ogłoszenie

 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Krzychu napisał:

Tacy mądrzy jesteście, że nabijacie się z kogoś kto zaczyna? Róbcie tak dalej to będzie to następne forum, które upadnie. 

Nikt tu nie miał zamiaru dokuczać , czy jak piszesz nabijać się , ale nawet pytanie musi być na jakimś elementarnym poziomie. Tu nie zauważam nawet szczątkowej wiedzy z najcieńszego podręcznika. Nigdy nie sprzedaję , ani  nie obdarowuję pszczołami kogoś , kto nie gwarantuje minimum wiedzy i zaangażowania. Zawsze chętnie każdemu pomagam nie tylko na forum , ale żeby uzyskać pomoc trzeba sobie dać szansę.

Prowokatorów i żartownisiów siła na każdym forum. Przykro mi ,że tak odebrałeś mój post. Nie miałem takich intencji. Czytanie , szkolenie zawsze ma przyszłość.

Link to comment
Share on other sites

Tak jestem nowicjuszem w pszczelarstwie co nie znaczy że nie mam zielonego pojęcia. Czytałem 2 książki nie pamiętam tytułu, ale o kupnie rodziny było napisane najmniej ze wszystkich tematów. Więc czerpałem niektóre informacje z internetu w których z resztą tez nie było dużo opisane. Trafiłem na parę filmików na YouTubie na jednym z nich było jak pewien Pan zasiedlał nowy ul Rojem (samymi pszczołami z matką). Pisał w nim że kupił 1.3kg roju (czy jakoś tak).

Na drugim filmiku (nie był to Polski film) widziałem jak ktoś zasiedlił ul używając tylko matki pszczelej i około 50 pszczół. 

 

Nie chodziło mi na sztuki w pszczołach tylko np. tylko 1 do 2 ramek a nie jak większość sprzedaje 5-6 ramek. Za cenę 400-600 zł. 

 

Dziękuje za pomoc ale chyba odpuszczę sobie pszczoły, skoro na forum które ma pomagać nowicjuszom(zakładanie pasieki krok po kroku) są ludzie którzy nabijają się z niewiedzy innych niedoświadczonych.

Link to comment
Share on other sites

Jak można traktować poważnie pytanie, w którym autor pisze:

"Nie wiem co dokładnie mam kupić ponieważ w każdej książce jest coś innego."

Raczej w książkach nie pisze się coś innego. No chyba, że autor postu książką nazywa  forum lub blog internetowy, gdzie można pisać praktycznie wszystko bez żadnej cenzury.

Szkoda, że nie pamiętasz tytułu.

Edited by irkor
Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, irkor napisał:

Jak można traktować poważnie pytanie, w którym autor pisze:

"Nie wiem co dokładnie mam kupić ponieważ w każdej książce jest coś innego."

Raczej w książkach nie pisze się coś innego. No chyba, że autor postu książką nazywa  forum lub blog internetowy, gdzie można pisać praktycznie wszystko bez żadnej cenzury.

Szkoda, że nie pamiętasz tytułu.

 

Szkoda ponieważ 2 lata temu się przeprowadzałem i nie miałem potrzeby brać wszystkiego ze sobą. Książki zostały u rodziców. 

 

Można jakoś zamknąć temat ?

Link to comment
Share on other sites

Tzn., że mamy jakieś wytyczne odnośnie rejestracji na forum? Moim zdaniem na forum mogą również logować się osoby bez żadnej wiedzy o pszczołach a chcą ją nabyć. Takich ludzi jest mnóstwo i w pracy np jestem do tego przyzwyczajony, gdy np dyrektor mnie podpyta o coś z ciekawości i tłumaczę mu jak dziecku 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Nie rozumiem co to znaczy temat zamknąć ? Jarocin to jest tu zarejestrowany StanleyK i do niego podjedź umów i odbierz . Odkład to koszt 200 -300 pln . Za darmo nic nie ma . 

Na forum można się pytać o wszystko i nie ma głupich pytań tylko głupie odpowiedzi .Nie bierz na klatę  przy pszczołach trzeba dużo bólu znosić .

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

DeQu

 nie wiem czy to możliwe , ale wyobraź sobie ,  że 'te' odpowiedzi wcale nie są "nabijaniem się" .... 

19 minut temu, DeQu napisał:

 

Dziękuje za pomoc ale chyba odpuszczę sobie pszczoły, skoro na forum które ma pomagać nowicjuszom(zakładanie pasieki krok po kroku) są ludzie którzy nabijają się z niewiedzy innych niedoświadczonych.

.... akurat manio jest bardo doświadczonym w 'chodzeniu koło pszczół' .... a pierwsza odp. tylko świadczy o Jego trosce o 'dobrostan pszczół' u Ciebie . 

Powiedzmy iż Twe pierwsze zapytanie nie było zbyt 'szczęśliwe' .... nie zrażaj się tak szybko (bo to nie jest 'cecha' pszczelarza nawet przyszłego). Jego druga odp. jednak o tym świadczy .

   Pobądź Tu przez jakiś czas , poczytaj , ...... 

 jeszcze zdążysz z kupnem ...

PF

 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, daro napisał:

Nie rozumiem co to znaczy temat zamknąć ? Jarocin to jest tu zarejestrowany StanleyK i do niego podjedź umów i odbierz . Odkład to koszt 200 -300 pln . Za darmo nic nie ma . 

Na forum można się pytać o wszystko i nie ma głupich pytań tylko głupie odpowiedzi .Nie bierz na klatę  przy pszczołach trzeba dużo bólu znosić .

Jeżeli chodzi o odkłady pszczele to nie musi byc kąkretnie Jarocin. Podjechać mogę do 50km. Chodzi mi tylko aby było umiarkowanie tanio.

 

Zamknąć temat znaczy aby nikt nie mógł już odpowiadać ponieważ nie chce juz pomocy.

Edited by DeQu
Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, DeQu napisał:

/.../ np. tylko 1 do 2 ramek a nie jak większość sprzedaje 5-6 ramek. Za cenę 400-600 zł. 

 

Jeśli pozwolisz  : .... w 'swoim' czasie zdecydujemy ... zamknąć czy ....?

 Poczekaj ze dwa miesiące , ale wcześniej pogadaj ze strażakami w twej okolicy (teraz niby nie na to czasy) ...bywa że rójki zbierają , może być dogadasz się z nimi w kwestii pszczół za przysłowiową 'flaszkę' 

 

PF

Link to comment
Share on other sites

41 minut temu, DeQu napisał:

widziałem jak ktoś zasiedlił ul używając tylko matki pszczelej i około 50 pszczół.

Niektórzy widzieli na filmie jak jakiś "doktor" skutecznie leczył warrozę kością wołową !!!

Dlatego właśnie potrzeba elementarnej wiedzy pszczelarskiej o składzie rodziny pszczelej , jej biologi , zachowaniach
abyś nie chciał pojechać 50km po matkę z 50 pszczołami (które natychmiast zmarnujesz ! ) tylko dlatego , że będzie taniej .
Tylko po to żebyś na miejscu w swojej miejscowości od profesjonalisty kupił porządny odkład za 200-300zł. z którego będzie kiedyś pożytek .
A przy tym za gratis otrzymasz garść podstawowej wiedzy .
Po to żebyś wiedział jak się nim opiekować , żeby mieć satysfakcję i miód .
Bez podstawowej wiedzy pszczoły zmarnujesz , kasę wydasz i g...o będziesz miał .
Szkoda tylko pszczół , bo one nie są winne .
Najpierw podstawowa wiedza , potem pszczoły. To jest właściwa kolejność .
A później można tą wiedzę pogłębiać , porównywać książkową, filmową, forumową  i własne doświadczenia .
 

  • Lubię 5
Link to comment
Share on other sites

Dodaj jeszcze ,że jeden odkład i jeden ul to duże prawdopodobieństwo porażki . Moim zdaniem nawet pewność . To żywe stworzenia i nawet najlepszy hodowca nie zagwarantuje powstania z każdego odkładu silnej , witalnej rodziny i sukcesu pierwszej zimowli. Miód to w następnym roku w najlepszym wypadku. Takie są realia każdej hodowli , a w przypadku pszczół ryzyko błędów i niepowodzeń jest tym większe im mniej wiedzy i mniej praktycznej pomocy na miejscu.

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

Piotr DeQu nie zrazaj sie bo w przygodzie z pszczolami trzeba cierpliwosci. Sa tutaj pasionaci i kochaja te owady i to w trosce o nie tak pisza, dlatego musisz pojac podstawowa wiedze o pszczolach bo to zywe stworzenia i w tych czasach same sobie nie poradza.  Ja w tym roku przezimowalem takie rodzinki gdzie zaczynalem od matki i jednej szklanki pszczoly ale..... do tego trzeba troche wiedzy i sprzetu. Czyli masz racje mozna, ale jest to ale.  Najlepiej znajdz jakiegos mentora co pomoze ci.(nawet telefonicznie).  Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedna rada jak nie masz kasy na pszczoly to kup jakis stary ul od pszczelarza. Postaw w ogrodzie a bedzie duze prawdopodobienstwo ze pszczoly same do ciebie przyleca. Ja tak zaczynalem. 

Link to comment
Share on other sites

To jakie było to pytanie? Bo ja bym popytał po rodzinie i znajomych czy ktoś zna kogoś kto trzyma pszczoły aby od niego kupić. Za free raczej bym nie liczył ale kto wie, zależy na kogo się trafi, znajomemu kiedyś sprezentowałem dwie rodziny bo faktycznie go wzięło a takie rzeczy się zwyczajnie wyczuwa, i odwrotnie.

 

Akurat książki pszczelarskie są dosyć spójne co do treści.

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, dziękuje. 

Wracając do tematu. W takim razie która linia była by najlepsza dla "nowicjusza" (łagodne, podatne na błedy) TIROLL, SKLENAR A1, IMEGO, CELLE

Link to comment
Share on other sites

Ja akurat nie zgodzę się z jednym z odpisujących.

Pytanie, co kupić, odkład czy pakiet, bo różne książki mówią różne rzeczy, świadczy że to pytający z potencjałem, nie jakiś naskrótowiec. 

Zwróciłbym uwagę na tę część pytania, w której brzmią słowa "różne książki". 

Świadczy ono, że przeczytał co najmniej dwie.

Ja zaczynałem od Ostrowskiej, Hahna i forum "Wolne pszczoły". I jakoś żyję, a mogło się źle skończyć. :P

Dajcie koledze jakąś radę, najlepiej, że najlepiej zakupić na początek pakiet pszczół. 

Że taki pakiet daje możliwość przeprowadzenia na dzień dobry skutecznego zabiegu na warrozę. Że nie kupuje się wtedy niespodzianek pod czerwiem zasklepionym. Że może ten pakiet od razu wstawić na ramkę jaką posiada... Itp.

Edited by michal79
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.