Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Strutowiała matka


Recommended Posts

Czy strutowiała matka składa jajka tak samo jak trutówki robotnice? Chodzi o to, czy do komórki składa więcej niż jedno tak jak to jest u robotnic trutówek?A druga sprawa to jeśli mam strutowiałą matkę to czy w takiej rodzinie są też robotnice trutówki czy nie albo czy może być tak i tak? I czy jest sposób aby poznać czy oprócz matki są trutówki robotnice?

Link to comment
Share on other sites

Teraz w kwietniu raczej nie powinno być strutowiałych robotnic razem ze strutowialą matką , a w ogóle strutowiałe robotnice pojawiają się w ulu jak długo nie ma matki w rodzinie.

W takim przypadku czyli, ,  wczesną wiosną nie ma żadnego sensu szukanie ich ?  Za trzy , cztery tygodnie możesz sobie zrobić odkład w ramach zabiegów przeciw rójkowych  i stan liczebny masz jak na początku , jeżeli Ci chodzi o zachowanie liczebności rodzin w pasiece.

Link to comment
Share on other sites

Strutowiała matka czerwi prawidłowo , po jednym jaju na dno komórki , tyle że lęgną się z nich tylko trutnie . Widać wtedy,że się zasklepiona larwa nie mieści w komórce pszczelej , ma wypukłe , nadbudowane zamknięcie komórki i dlatego taki czerw nazywa się garbaty , bo z komórek wystają jakby garby.

Trutówki mają zbyt krótki odwłok i nie sięgają dna komórki . Jeśli widzisz więcej jajeczek w komórce to matki nie ma od dawna i czerwią trutówki.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

No właśnie. Trafiają się komórki, które zawierają po więcej niż jedno jajko. W rodzinie jest jeszcze trochę czerwiu na wygryzieniu (na robotnicę) ale coraz więcej czerwiu garbatego. Zapytałem, ponieważ w tej rodzinie widziałem też matkę - niestety bardzo nędzna, bez skrzydełek... Zawsze byłem przekonany, że skoro jest po kilka jajek to i trutówki ale z matką (mimo, że nędzną) ??? Spotkaliście się z czymś takim?

Link to comment
Share on other sites

Tak, zdarza się. Miałem w zeszłym roku uszkodzoną matkę. Rekord to jakieś 10 jajek w jednej komórce. 

Żeby było ciekawiej, matka się, po wielu przygodach, "wyleczyła". 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, vincent vega napisał:

No właśnie. Trafiają się komórki, które zawierają po więcej niż jedno jajko. W rodzinie jest jeszcze trochę czerwiu na wygryzieniu (na robotnicę) ale coraz więcej czerwiu garbatego. Zapytałem, ponieważ w tej rodzinie widziałem też matkę - niestety bardzo nędzna, bez skrzydełek... Zawsze byłem przekonany, że skoro jest po kilka jajek to i trutówki ale z matką (mimo, że nędzną) ??? Spotkaliście się z czymś takim?

Młodym matkom czasem na początku czerwienia zanim się nauczą jak to się robi zdarza się złożyć kilka jaj do jednej komórki .
Zwykle po kilku dniach od rozpoczęcia czerwienia wszystko jest już ok .
Przychodzi mi na myśl , że matka została np przygnieciona podczas przeglądu  i pszczoły zrobiły ratunkową , która się nie unasienniła
i z braku trutni i zaczęła czerwić trutowo .
Ale terminy nie pasują !
Skoro resztki czerwiu się jeszcze nie wygryzły , to nie minęło 21dni od złożenia jaj przez starą matkę .
A to trochę za szybko na czerwienie młodej matki nawet jeśli wyprodukowały ją ze starej larwy .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.