Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pszczoły po odymieniu


Recommended Posts

13 godzin temu, michal79 napisał:

były otumanione, można powiedzieć że pełzały po ramkach, a te co spadły podczas przenoszenia ramek, pełzały po dennicy zdezorientowane, na szczęście matka ruszała się w miarę. 

Przy odymianiu zatkałeś wylotek? Czy miały dostęp powietrza w tak małej kubaturze?Czasem bez odymiania  można w ten sposób wysłać na tamten świat.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, lalux5 napisał:

Przy odymianiu zatkałeś wylotek? Czy miały dostęp powietrza w tak małej kubaturze?Czasem bez odymiania  można w ten sposób wysłać na tamten świat.

Jeden sezon /pierwszy/ w mojej karierze używałem amitrazy /apiwarolu/.

Odymiałem rodziny  szczelnie je zamykając. Po odymieniu, jednej zapomniałem otworzyć.

Otworzyłem ją dopiero po 5 dniach przy kolejnej wizycie na pasiece. Nic im nie było.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Krzyżak napisał:

Jeden sezon /pierwszy/ w mojej karierze używałem amitrazy /apiwarolu/.

Odymiałem rodziny  szczelnie je zamykając. Po odymieniu, jednej zapomniałem otworzyć.

Otworzyłem ją dopiero po 5 dniach przy kolejnej wizycie na pasiece. Nic im nie było.

 

To jeszcze nic. 

Dziadek przyznał mi się, że kiedyś zapomniał z jednej rodziny wyjąć gąbkę z wylotka (gąbką zatykamy) i pszczoły przezimowały zamknięte. 

Salbsze były niż inne rodziny ale przeżyły. 

I mi też 2x zdarzyło się po tygodniu gąbkę wyjąć. 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://photos.app.goo.gl/pGjptPn4gU5TvMz56

 

Tak wygląda osyp varroa w jednej rodzince po odymieniu tabletką tydzień temu...zbliżenie jest na ok 1/4 wkładki dennicowej bo na tej części byk zdecydowany osyp. Chciałbym zaznaczyć, że w sierpniu dymilem 2x i od tamtej pory wisiały na dodatek paski z KS od których również systematycznie się sypało.... 

Trochę mnie martwi ten osyp.

Dzis strzeliłem ostatnią dawkę, ale co mnie najbardziej martwi to to, że zabrakło mi tabletek i musiałem w większości rodzin na pól tabletkę dzielić - czy to wystarczy? Nie wiem, nie będę mógł pewnie spać spokojnie. 

Przyszedł mi kwas szczawiowy. Zastanawiam się czy nie uruchomić sublimatora za dwa tygodnie, kiedy będę mógł być najszybciej na pasiece 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jak, czym i w jakim okresie leczycie, że na koniec października jest taki osyp.

Wniosek powinien być zatem taki, że albo amitraza jest nieskuteczna, albo paki z kwasami są nieskuteczne.
A może termin i sposób ich stosowania jest nieodpowiedni.

A tak na marginesie, to już nie powinniśmy się o tej porze mścić na pszczołach pod hasłem "Leczymy pszczoły"

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, irkor napisał:

Nie wiem jak, czym i w jakim okresie leczycie, że na koniec października jest taki osyp.

Wniosek powinien być zatem taki, że albo amitraza jest nieskuteczna, albo paki z kwasami są nieskuteczne.
A może termin i sposób ich stosowania jest nieodpowiedni.

A tak na marginesie, to już nie powinniśmy się o tej porze mścić na pszczołach pod hasłem "Leczymy pszczoły"

Bardzo możliwe, że to był jeszcze osyp po pszczołę, która się jeszcze niedawno wygryzła... W każdym razie nie jestem zbytnio zadowolony. W innych rodzinach nie ma takiej ilości jak w tej. 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 31.10.2020 o 18:40, Krzychu napisał:

Bardzo możliwe, że to był jeszcze osyp po pszczołę, która się jeszcze niedawno wygryzła... W każdym razie nie jestem zbytnio zadowolony. W innych rodzinach nie ma takiej ilości jak w tej. 

Bardzo możliwe. Ja przy takim osypie nawet bym się nie zastanawiał i jeszcze przeleczył.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ale te pszczoły głupie. Najpierw dbają o czerw a potem pozwalają mu zlecieć na dennicę. Ot co. Szkoda ino, że trupy na czołach nie mają dat seryjnych urodzenia. A i tak by dalej nie wierzyli, że to bezsilne staruchy do wylotu na zewnątrz aby dokończyć tam żywota.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.