Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zatrucie?


Recommended Posts

Witam, 

W tym roku rozpocząłem przygodę z pszczołami, kupiłem 3 rodzinki jakieś 3 tygodnie temu i wczoraj zauważyłem w jednym ulu sporo martwych pszczół. Pszczoły mają rozdęte odwłoki, w skrajnych przypadkach odwłoki są aż porozrywane. Na dennicy są też larwy barciaka (z tego co czytałem to barciak nie powinien być powodem umierania pszczół). Początkowo obstawiałem zatrucie ale pozostałe dwie rodzinki (kupione od innego pszczelarza) nie mają takich objawów. Pszczoły nie były niczym karmione. Bardzo proszę o informację co to może być i jak im pomóc. 

https://naforum.zapodaj.net/00cac4bd8698.jpg.html

https://naforum.zapodaj.net/af3ba0a1086e.jpg.html

https://naforum.zapodaj.net/589686c52600.jpg.html

Edited by dkos
Link to comment
Share on other sites

Witaj.
Barciak nie może być powodem umierania pszczół .
Ale w normalnych silnych rodzinach w zasadzie nie powinno go być .
Co najwyżej w ulach starszego typu pod płótnem , lub na beleczkach międzyramkowych pod ociepleniem .
To mnie właśnie zastanawia . . .
Dlaczego są tam larwy  barciaka ?
Pszczoły wyglądają na świeże więc diagnoza ,  ze zalęgły się już po padnięciu rodzin raczej nie będzie właściwa .
Nie wiem co myśleć ...
W osypie widać drobne czarne odchody tych larw , więc żerują już jakiś czas .

Kiedy ostatnio zaglądałeś do tej rodziny ?
W jakiej  sile była ta rodzina ?
Czy to cała rodzina się osypała , czy tylko te pszczoły ze zdjęcia  ?
Ile miały zapasów pokarmu ?

Niektóre pszczoły mają wyciągnięte języczki . Tak jakby padły z głodu ...
Różne kolory pszczół (czarne,złote) mogą sugerować , że mógł mieć miejsce rabunek ... A barciaki może pojawiły się już później !?
Najbardziej zastanawia ta pszczoła z rozdętym odwłokiem, Czy takich było więcej ?

Link to comment
Share on other sites

Czy ty aby nie znalazłeś tych pszczół na wkładce dennicowej pod siatką w dennicy osiatkowanej? Wygląda to tak jak w typowej wadliwej dennicy, gdzie szpara na wkładkę znajduje się tuż pod wylotkiem. Pszczoły czasem się mylą i zamiast do ula dostają się w szparę pomiędzy siatkę, a wkładkę z pcv. Nie mogąc dostać się do ula zostają pod siatką, gdzie nocą giną z zimna i głodu.

Edited by Wampun
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Beeman napisał:

No i nie mogac wejsc do ula najadly sie powietrza bo byly glodne i je rozdelo

 

Dobre, dawno się nie roześmiałem z powodu tej cholernej epidemii.

Kolego dekos, porób zdjęcia plastrów i całej chałupy Twoich pszczół (w środku i na zewnątrz), to może coś odpowiemy.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, Beeman napisał:

No i nie mogac wejsc do ula najadly sie powietrza bo byly glodne i je rozdelo

 

22 godziny temu, Beeman napisał:

No i nie mogac wejsc do ula najadly sie powietrza bo byly glodne i je rozdelo

Beeman jakiś ty dowciapny. 

Link to comment
Share on other sites

To chyba było jednak jakieś zatrucie, w niedzielę na dennicy znalazłem jeszcze kilka martwych sztuk (4 szt.), dzisiaj jest już wszystko ok. Pszczoły mają pokarm, wczoraj pracowały i nosiły nektar. Zastanawiające jest to, że dwie pozostałe rodzinki mają się dobrze. Czy jest taka opcja, że tylko pszczoły z "tego" ula oblatywały jakieś spryskane drzewko a pozostałe rodzinki tam nie trafiły?

"Wampun" -  dennica jest ok, zdjęcie zrobiłem na wkładce dennicowej bo przesypałem martwe pszczoły z siatki na wkładkę celem obserwacji dalszego osypu.

Link to comment
Share on other sites

Zrobiło się ciepło i właściciele ogródków przydomowych weszli do ogrodów i pryskają . A jak sprawdzałem właśnie te środki ochrony roślin dla drobnych ogrodników na małe dawki zawierają neonikotynoidy substancję bardzo trującą dla pszczół.

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, dkos napisał:

kilka martwych sztuk (4 szt.),

Zatrucie to nie w skali 4 szt. Padają masowo , w pierwszej kolejności zbieraczki w polu. Widać wtedy znaczny ubytek pszczół w ulu , a nie pojedyncze , zbłąkane na podłodze trupki. Pszczoły teraz umierają ze starości, więc nie musisz się niepokoić skoro to detaliczne ilości.

Link to comment
Share on other sites

Ten inspektor PIORIN-u o którym wspominałem , że przeprowadziłem z nim długą rozmowę
opowiadał. że byli niedawno gdzieś z komisją właśnie w sprawie oprysku i wytrucia pasieki .
W pasiece nie mogli zebrać próbki pszczół do badań .
Praktycznie nie było osypu w ulach i przed ulami .
Natomiast jak weszli na pole w ścieżki technologicznie to mogli zamiatać pszczoły .
Powiedział , że wyglądało to tak jakby szedł ścieżka ktoś z wiadrem pszczół i z ręki sypał na ścieżkę .
Oprysk był tak skuteczny owadobójczo , że pszczoły padły na miejscu na polu .
 

W dniu 27.04.2020 o 08:09, dkos napisał:

Czy jest taka opcja, że tylko pszczoły z "tego" ula oblatywały jakieś spryskane drzewko a pozostałe rodzinki tam nie trafiły?

To jest dosyć częste zjawisko , że stojące obok siebie rodziny oblatują zupełnie różne pożytki .
Pszczoła kraińska (kaukazy niekonieczne) są wierne pożytkowi .
Jeśli coś zakwita i duża część pszczół  zwerbuje (tańcem) swoje siostry na ten pożytek , to dopóki to coś będzie kwitło będą to oblatywać .
Często ignorując inną miododajną uprawę w okolicy .
Doskonale widzą to ci co pozyskują pyłek.
Na jednym stojaku stoi kilka uli, a w każdym ulu pyłek ma inny kolor .
Kiedyś gdzieś wstawiałem takie zdjęcie z kilkoma kolorami pyłku od pszczół stojących obok siebie na jednym toczku .
Nie mogę go teraz odnaleźć ale mam inne . Skromniejsze .
Tylko dwie kasety z pyłkiem z dwóch sąsiadujących ze sobą rodzin .
To było z okresu kiedy za płotem zakwitł bobik , ale nie wszystkie rodziny się na niego przestawiły
Różnica widoczna bez analizy .
pyłek.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.