Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Larwy barciaka na wkładce?


Recommended Posts

Już 2 razy znalazłam na wkładce do kontroli warrozy larwy, które podobne są do larw barciaka (widziałam takie tylko na zdjęciach, więc pewna nie jestem), takie białawo-sine. Za pierwszym razem były 3 szt, dziś 2, niektóre były żywe. Czy to znaczy, że mam barciaka w ulu? Jeśli tak, to co mogę z tym zrobić? Ul jest nowy, ale ramki przyszyły razem z pszczołami. Czy mam sukcesywnie podawać węzę i wycofywać stare ramki?

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, że masz sukcesywnie podawać węzę i wycofywać stare ramki, tylko na podawanie węzy jest jeszcze trochę za wcześnie.

No, ale jak nie masz zapasów ramek z ubiegłego roku, to nie masz innej opcji.

Teoretycznie przyjęło się, że pszczoły "odciągają wosk" jak zakwitnie mniszek.

A kilka larw jakiegoś robactwa na dennicy, to jeszcze nie powód do paniki.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

No właśnie napisałam ten post także po to, żeby się dowiedzieć czy takie to już problem, czy norma i nie trzeba panikować. 

Co do wymiany ramek, węzę już ciągną. 

U mnie mniszek już kwitnie od conajmniej tygodnia, tyle że wczoraj i dziś w ciągu dnia znów max 12 C no i przeraźliwie sucho. Ponieważ mam ten ul 12 ramkowy, to dałam im już 4 ramki węzy na próbę i ładnie odciagnęły. 

Od jutra ma już być cieplej i myślę o tym, żeby dodać miodnię. Mogłabym przy tej okazji zawęzić gniazdo do 10 ramkek, więc 4 mogłyby pójść do góry. Mogłabym wkładać do miodni sukcesywnie po ramce z czerwiem krytym, jak mi ktoś tutaj sugerował, tylko nie wiem czy temperatura jest juz na tyle stabilna, żeby czerw nie wyziębić. Jak myślicie, ile stopni musi być już na zewnątrz,szczególnie w nocy, żebym mogła sobie na to pozwolić? 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, irkor napisał:

Oczywiście, że masz sukcesywnie podawać węzę i wycofywać stare ramki, tylko na podawanie węzy jest jeszcze trochę za wcześnie.

No, ale jak nie masz zapasów ramek z ubiegłego roku, to nie masz innej opcji.

Teoretycznie przyjęło się, że pszczoły "odciągają wosk" jak zakwitnie mniszek.

Trochę nie tak. . .
Słyszałeś ,  ze dzwony biją , ale nie dosłyszałeś w którym kościele :)


ikop74
Spokojnie .
Być może gdzieś w zakamarkach nieobsiadanych ramek przetrwały jakieś larwy i teraz się ewakuują .
W ciągu najbliższych dni pszczoły zrobią z nimi porządek .
Węzę oczywiście już dokładaj , ale na razie po obrzeżach gniazda .
Na wkładanie w środek gniazda jeszcze nie czas .

Chociaż jak ciepła pogoda się ustabilizuje i pszczoły "pójdą w siłę" , to napisze coś dokładnie odwrotnego ;)

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Oj w tamtym roku barciak strasznie kombinował aby przeżyć . Pszczoły jak dorwą wywalają właśnie na dennicę. Problem w słabych rodzinach i nielicznych oraz w plastrach bez opieki w ciepłych ciemnych miejscach . Ramki przechowuj w przewiewnym miejscy i widnym .

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, ikop74 napisał:

............ dałam im już 4 ramki węzy na próbę i ładnie odciagnęły. ........

 

To te moje, to jakieś nygusy są, bo mi powiedziały, że będą odciągały dopiero wtedy jak w nocy będzie ok 10 stopni.

A jedna nawet dodała, że pod warunkiem odpowiednich pożytków, bo w okolicy brak rzepaku.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.