Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Identyfikacja - rozpoznawanie roślin pożytkowych.


Recommended Posts

Główne założenie tego tematu:

Jeśli chcesz znać nazwę gatunku o który pytasz – wykaż się chociaż odrobiną zaangażowania - czyli wykonaj prawidłową dokumentację fotograficzną z krótkim opisem.

Zdjęcia makro (zbliżenia) są bardzo często podstawą do rozpoznania gatunku.

 

Wszystkie nadziemne części roślin służą do identyfikacji. Podstawą jest budowa kwiatów.

W przypadku braku możliwości sfotografowania kwiatu, kolejną cechą ułatwiającą są owoce (owocostany), jeśli ich brak to są to liście, pędy, pączki, kora na końcu sylwetka.

Pomocą w niektórych przypadkach jest podanie miejsca w którym wykonano zdjęci np. góry, lasy, łąki, miejsca suche czy wilgotne, nieużytki, parki, sady, rejon Polski, etc.

Różne gatunki (szczególnie krzewy i drzewa) posiadają cechy szczegółowe, które widoczną są dopiero po zrobieniu zdjęć makro. Mogą to być np. włoski na pędach, ogonkach liściowych, szypułkach kwiatów. Dlatego też uczulam pytających aby wykonali prawidłową dokumentację fotograficzną.

Co powinny zawierać zdjęcia rośliny o którą pytamy:

 

  1. sylwetka fotografowanej rośliny,

  2. zdjęcie ogólne plus makro - kwiatów (kwiatostanów) – jeśli jest taka możliwość,

  3. zdjęcie owocostanów (owoców) – jeśli jest taka możliwość,

  4. zdjęcie ogólne liści plus zbliżenie pojedynczego liścia (makro),

  5. zdjęcie pędów, pączków bocznych i wierzchołkowych plus zbliżenie (makro),

  6. zdjęcie pnia – kory nie jest koniecznością.

     

Unikamy wysyłania zdjęć typu „pocztówka”, na której widać tylko ogólny zarys interesującej nas rośliny. Lepiej dorobić więcej zdjęć niż mieć nadzieję, że ktoś rozpozna roślinę na podstawie ogólnego ujęcia. Ja w takich przypadkach nie podejmuję się ich rozpoznania.

Często zdarza się, że nie mamy możliwości zrobienia zdjęć owoców czy kwiatów lub liści (np. zimą). Możemy wówczas wykonać zdjęcia pędów, pączków bocznych i wierzchołkowych. Czasami tylko takie cechy, pomagają w określeniu gatunku (krzewy i drzewa). Jednak w przypadku wierzb, topól czy lip i ich mieszańców trudno o identyfikację gatunku na podstawie zdjęć samych pędu i pączków.

Czasami możemy umieścić tylko zdjęcie liścia i kwiatów lub samych kwiatów czy samych liści i to zupełnie wystarczy do określenia gatunku, ale tylko w odniesieniu do charakterystycznych cech dla danej rośliny.

Lepiej jest umieszczać więcej zdjęć i informacji ogólnych, tym sposobem zwiększamy szansę na prawidłowe rozpoznanie, a co za tym idzie otrzymujemy odpowiedź na zadane pytanie.

 

Przedstawię teraz – jako przykład - jak prawidłowo powinno wyglądać pytanie o rozpoznanie gatunku rośliny wraz z dokumentacją fotograficzną (prezentacja zdjęć - ideał).

 

Witam,

proszę o pomoc w rozpoznaniu gatunku.

Jest to drzewo, zdjęcia robione w okresie wegetacji (wiosna-lato 2019) w parku wojewódzkim w Chorzowie.

Dodatkowo zamieszczam zdjęcie pędów (zima).

Dziękuję.

 

Odpowiedź - perełkowiec japoński (Sophora japonica).

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

  • Paweł pinned this topic
  • 3 months later...
1 godzinę temu, gajowy napisał:

Jeśli pnącze to może kolczurka? Bardzo ekspansywna roślina, objęta chyba zakazem rozprzestrzeniania...

Kolczurka ma inne nasiona . Znacznie większe . Podobne do nasion innych dyniowatych .
Sławek będzie wiedział :)

Link to comment
Share on other sites

53 minuty temu, Quidam napisał:

 

To prawda.

Dla mnie to bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium).

Dzięki Ci dobry człowieku :). Wysiali to na łączce kwietnej pod moim blokiem. Normalnie narkotyki panie na ulicach stolycy rosną...

Tylko teraz palące pytanie, rozsypać koło uli, czy nie rozsypać... Kwiatki jakieś były, tylko nie pamiętam, czy oblatywane...

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, daro napisał:

A gdzie mają ? Siej marysię . Miód też dobrze kopa daje ,ponoć .

 

 

""

Datura, inaczej bieluń dziędzierzawa, to roślina, która przez młodzież jest traktowana jak narkotyk. Bieluń dziędzierzawa wykazuje bowiem silne właściwości odurzające - jego nasiona potocznie nazywa się nawet „haszyszem Targówka”. Należy jednak pamiętać, że datura to roślina silnie toksyczna

""

 

https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/datura-bielun-dziedzierzawa-narkotyk-popularny-wsrod-mlodziezy-aa-hL4W-Loxi-tVRU.html

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, gajowy napisał:

Faktycznie, bardziej podobne. Ta kolczurka mnie zmyliła bo na bieżąco o niej myślę. 
Obrasta ruiny siedliska niedaleko moich pszczół, zastanawiałem się, czy mają z niej jakiś pożytek.

Mają .
Nad Wisłą podobno miejscami miód z niej wirują .
 

 

5 godzin temu, Quidam napisał:

to bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium).

No tak.
Miałem wrażenie , że gdzieś już to widziałem ,a nie załapałem.
Nie dalej jak wczoraj wspominałem o bieluniu w kontekście toksyczności .
U mojej Matki rósł kiedyś w doniczce . Na lato migrował do ogrodu .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Wiem, że ciężko zidentyfikować cos z samego opisu bez zdjęcia ale może komuś coś do głowy przyjdzie.

  Roślina podobna do chabra kaukaskiego ale i łodyga i liście są kolczaste,  trochę jak oset. Nie wiem jaki miało kolor bo znalazłem już ususzone, na dodatek wyskubałem z nasion a dopiero potem przyszło mi do głowy co by może zdjęcie zrobić, trochę za późno...

  Nasiona podobne do nasion ostu, tylko samo nasiono większe a ten puch odpowiedzialny za transport z wiatrem mniejszy... Egzemplarz który dorwałem miał około 30-40cm wysokości. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie...

 Na 100% astrowate...

Link to comment
Share on other sites

Od nadreńskiego i driakiewnika niższe i bardziej krępe. Posiałem nasiona, jak cokolwiek wzejdzie to zrobię zdjęcie, może będzie łatwiej.

Nasiona nieco podobne do ostropestu ale kwiatostan bardziej pękaty i płaski...

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

Driakiewnik to fajna roślina ale to nie to. Najbardziej przypomina jakiegoś skarłowaciałego i po przejściach ostropesta.  Jak coś mi wzejdzie to się zidentyfikuje, jak nie -to nie ma po co.    

 W sumie, znalazłem go w dziwnym miejscu. Piaszczysty ugór, nieuprawiany wiele lat. W okolicy do niedawna nawet żadnej chałupy nie było. A po środku tego ugoru parę metrów kwadratowych różnych astrowatych, głównie jeżówek ale nie tylko. Obok plama lebiodki. Wygląda tak, jakby się komuś taczka z nasionami wysypała parę lat temu.  Zebrałem torbę nasion jak leci ze wszystkiego po trochu no i te jedne dziwadło się trafiło.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
57 minut temu, slawo3663 napisał:

prośba mojej małżonki o zidentyfikowanie rośliny - samo wyrosło w zapomnianej skrzynce - jakby jakowaś rudbekja

PlantNet podpowiada , że to gajlardia.

Link to comment
Share on other sites

 

5938b744cca2.jpg

 

Nie wiem co to jest, ale budzi bardzo duże zainteresowanie wśród pszczół. Nigdy tego nie było ale gdy drogowcy remontowali drogę i zwozili humus na rów przydrożny do wyrównania skarpy - prawdopodobnie wówczas to przywędrowało na nasze tereny 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.