Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Czerw płonny


Recommended Posts

17 minut temu, Żaki-Czan napisał:

To tak jakbyś powiedział, że kwiecień to nie czas na zmianę opon na letnie. A przecież sezon sezonowi nierówny, jak i region.

Jakbym nie grzebał w kwietniu to zamiast odkładów miałbym połowę pszczół na drzewie i zamiast nadstawek z miodem zalane gniazda.

A w ubiegłym tygodniu kolega zdjął z gałęzi rójkę od pszczelarza, co pewnie w kwietniu nie grzebie ;)

 

Krzysztof , nie wiem co Co odpowiedzieć ?  ?

Jak trzeba to trzeba grzebać w ulu  , bo jak się inaczej się nauczyć pszczelarstwa ?, ale po to jest forum żeby samemu nie "odkrywać"  w cudzysłowie Ameryki tylko czytać co piszą trochę bardziej doświadczeni , pytać ich i ograniczać grzebanie bez potrzeby do koniecznego minimum. Bo grzebanie w chłodne kwietniowe dni szkodzi rodzinom pszczelim.

A i jeszcze jedno ja w kwietniu tylko dwa razy zajrzałem do uli i drugim razem dostawiałem ramki i do niektórych nadstawki , bo nie było takiej potrzeby żeby więcej razy grzebać.

Pozdrawiam

 

Link to comment
Share on other sites

31 minut temu, hurriway napisał:


Z kolei ja nie wiem na czym miałoby polegać przeziębienie matki.

 

 

Tego my nie wiemy co mogło być powodem dysfunkcji matki w tej rodzinie i pewnie się nie dowiemy jaka był naprawdę przyczyna. Cały czas uczymy się pszczelarstwa a tak mało jeszcze wiemy.

 

Link to comment
Share on other sites

44 minuty temu, hurriway napisał:

Z kolei ja nie wiem na czym miałoby polegać przeziębienie matki.

 

Na przeziębieniu jajników.

Link to comment
Share on other sites

Nie chcę się czepiać ciągle tego grzebania, ale krew mnie zalewa jak czytam posty, w których niektórzy piszą, że zaglądają w grudniu, czy lutym, aby sprawdzić, stany zapasów swoich "podopiecznych. I to zazwyczaj jest właśnie przyczyną tego, o czym napisał Ignacy.

A wiecie co jest obecnie najczęstszą przyczyną upadków rodzin pszczelich ?

Nie warroza, ale właśnie grzebanie bez powodu i w niewłaściwym czasie.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem to właśnie warroza jest głównym sprawcą upadków pasiek i nie ma co tego bagatelizować. Możesz nie lubić kogoś za jego praktyki, ale prawdziwego problemu jaki stanowi warroza nie ma co porównywać do kilku osób, które grzebią w ulu w lutym. Warroza i jej skutki są przyczyną upadku w większości pasiek. Dodatkowo nawet po upadku tacy pszczelarze bardzo często szukają winy wszędzie tylko nie w swoich błędnych praktykach. Niestety wielu pszczelarzy do tej pory uważa, że zwalczenie warrozy na jesieni to jedyny obowiązek jaki mają, a to duży błąd.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, hurriway said:

Z kolei ja nie wiem na czym miałoby polegać przeziębienie matki.

Mysle ze poniewaz matka zostala oddzielona krata pszczoly musialy wybrac; grzac czerw albo zostac z matka.  Wybraly czerw.  

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 4.05.2020 o 21:43, irkor napisał:

wiecie co jest obecnie najczęstszą przyczyną upadków rodzin pszczelich ?

Nie warroza, ale właśnie grzebanie bez powodu i w niewłaściwym czasie.

I czerpanie wiedzy wyłącznie z YT i Fb .
Rzadko tam zaglądam , ale jak kilka dni temu wszedłem na grupę 'pszczelarstwo amatorskie" na Fb to już po chwili włos mi się zjeżył .
Z jednej strony z powodu tego co wyprawiają ci co jak sami piszą "wyszkolili się na you tube" .
A z drugiej strony kiedy inni pseudo fachowcy zaczynają diagnozować problemy i doradzać .
Biedne tylko nasze podopieczne :(

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście czerpanie wiedzy tylko  z YT jest dużym ryzykiem i jeżeli ,  to takie filmy z uznanymi wykładowcami i materiały  ze szkoleń w Kolach pszczelarskich czy z Konferencji Pszczelarskich ,  a nie takie o kości wołowej w ulu. ?

Link to comment
Share on other sites

Nie tak dawno przetestowałem jedną grupę na Fb dając fotkę kawałka plastra, i "co doświadczeni koledzy sądzą". 

Odpowiedzi ciągnęły się jeszcze długo po tym, jak napisałem o co chodzi. Bzdur pełno, gadanie bez własnych doświadczeń i obserwacji, dygresje, nietrafione rady...

Mimo to sądzę, że to jest ważna wiedza, ale trzeba ją skonfrontować z własnym realnym doświadczeniem. 

 

Filtrować, filtrować, jeszcze raz filtrować...

 

 

To co sądzą bardziej doświadczeni koledzy?

xBLUywM.jpg

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

Dla mnie to zdjęcie to jajka młodej matki lub  matki po izolacji . Pousuwają . Zostanie jedna larwa i tyle .

Internet to śmietnik trzeba umieć grzebać  i wiedzieć czego szukać . Flaszki  nie  znajdziesz że o szampanie nie wspomnę .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.