Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

czy może ktoś rzucić okiem na ten plan ?


Recommended Posts

Nie jest to temat bardzo palący, ale niestety nigdzie nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie czy przedstawiony plan przygotowania do zimy jest ok.  

Wraz z początkiem sierpnia zacząłem delikatne podkarmianie w celu  pobudzenia matek  do czerwienia.  Niebawem grubsze podkarmianie tak by na początku września mieć już je zakarmione.

Jak  pisałem w dziale  "przedstaw siebie i swoją pasiekę", posiadam trzy ule wielkopolskie.  Jeden na trzynaście ramek (ul nr 1) i  dwa na dziesięć ramek w tym jeden styrod (ul nr 3)  


Ul nr 1 strasznie nieporęczny bo nawet puste korpusy sporo ważą, dość stara konstrukcja dwa korpusy, beleczki między ramkami i poducha między górnym korpusem a daszkiem.  Daszek zrobiony z dech paletowych obitych papą.

Pszczoły obecne na 10 ramkach (ramki  nieobsiadane z ula wyjąłem).  Pod koniec  września  planuję za ostatnią  ramką  dać  zatwor  a za zatworem dać matę słomianą  i tak zostawiać aż do pierwszego oblotu.  

Zastanawia mnie jeszcze sprawa beleczek,  czy to prawda że gorzej zimują z beleczkami niż z Powałką ?  Jeśli tak to czy zamiast Powałki  dać można folię paro przepuszczalną ? Wylotek na zimę planuje zostawiać otwarty co by cyrkulacja powietrza była.




Ul nr dwa, na 10 ramek,  deska 1,5cm  z obu stron między nią  styropian, powałka, w daszku osiatkowane otwory wentylacyjne 

Pszczoły na   9 ramkach (usunięta ramka pracy). Czy za ostatnią  ramką dać matę bądź zatwor ?

 


Ul nr 3  sytyrod na 10 ramek  znanego producenta (pan Ł).

Zatkać wszystkie otwory wentylacyjne,  zostawiać jeden w daszku,  w powałce lekko uchylony zostawić jeden  otwór,  otwarty  wylotek ( te same czynności z powałką chce zrobić w ulu nr 2)

Pszczoły,  tegoroczny odkład, obecnie na 7 ramkach.  Również myślę dać tu zatwor (styropianowy) a zanim  matę.

 

We wszystkich ulach pszczoły planuję zimować na jednym korpusie, z nastawką pod gniazdem oraz planuję je delikatnie pochylić do przodu.



Będę wdzięczny  za  odpowiedź,  w tym sezonie  staram się zrobić wszystko jak najlepiej by nie powtórzył się zeszłoroczny koszmar. 
   



 

Link to comment
Share on other sites

Jarek nic tak pszczołom nie szkodzi jak wilgoć - czyli zła wentylacja. 

Ja swoje styrodury zimuje na 2 korpusach i dennicy osiatkowanej. Dennica otwarta do pierwszego oblotu. Później zamykam i otwieram dopiero na rzepaku. Dolny korpus pusty - czyli taka poduszka powietrzna. Na Górnym gniazdo w zależności od siły. Na ramkach w poprzek 2 beleczki i na tym agrowłuknina. Beleczki ułatwiają pszczołom przechodzenia górą na wiosnę co czasami bywa koniecznym. Po prostu nie przykitują włukniny do ramek. Na tym kawałek cienkiej poduszeczki i daszek z wentylacją. Tak to u mnie wygląda. Jak widzisz zima im nie straszna a u siebie na Lubelszczyźnie mam troszkę ostrzejsze zimy jak Ty w centralnej Polsce. 

Link to comment
Share on other sites

Właśnie  w zapewnieniu odpowiedniej wentylacji rzecz, stąd mój opis  czy te zabiegi będą git. Dobra czyli w tym najstarszym ulu  beleczki "out" zostają tylko dwie i na to  tkanina ? Też będę zimować na wysokim gnieździe.

W styrodzie też mam dennicę wysoką higieniczną czyli co mam wyjąć tą styropianową szufladkę na czas zimy  ? Pozostałe ule dennica niska 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.