Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kłąb pod daszkiem ula; pszczoły nie wchodzą na ramki


Recommended Posts

Dzień dobry,

to mój pierwszy post tutaj, więc proszę o wyrozumiałość – odpowiedzi na swoje pytanie nie odnalazłem przeszukując forum, ale może nie umiem jeszcze dobrze szukać. Tak czy owak witam wszystkich.

 

Dwa słowa o mnie. Bardzo początkujący pszczelarz. Od jesieni mam 4 ule warszawskie. Na dwóch pszczoły zimowały, dwa stały puste.

 

Kilka dni temu pszczoły mi się wyroiły – raz z jednego ula, raz z drugiego – więc po złapaniu kłębu w rojnicę osadziłem je w pustych ulach. Za pierwszym razem akcja była szybka i mocno paniczna, w efekcie wrzuciłem do ula byle jakie stare ramki, nawet bez węzy, tylko z drutami. Efekt – dzika zabudowa, ale poza tym pszczela gospodarka hula. Pszczół dużo, praca wre - potem pomyślę, jak rozwiązać problem samowolki budowlanej.

 

Drugim razem już byłem przygotowany. Miałem ul wyczyszczony, w środku 6 ramek z węzą. Złapałem rój, przesypałem i byłem pewien, że tu wszystko będzie cacy. Tymczasem od 4-5 dni pszczoły siedzą zbite w kłąb pod daszkiem ula (w środku) i tylko nieliczne zapuszczają się pomiędzy ramki. Wyczytałem gdzieś, że przyczyną takiego zachowania może być brak pokarmu, więc 3 dni temu podrzuciłem im kilogram ciasta, ale nic się nie zmieniło.

 

Zastanawiam się, czy podczas łapania roju nie zginęła mi matka, ale nie mam pomysłu, jak to w tej sytuacji sprawdzić. No bo jeśli jest, to siedzi w środku kłębu…

 

I tu przechodzę do meritum. Pytanie 1. O co może chodzić? Pytanie 2. Jak temu zaradzić?

Link to comment
Share on other sites

30 minut temu, Beeman napisał:

Witaj Marcin. Zrob jak radzi Pawel. Instynkt pszczoly ma moc.  Moze cos nie tak z ta weza? 

OK. Zrobię tak, jak radzicie. Rozumiem, że w tym przypadku zakładamy, że matka się gdzieś zagubiła i chcemy, żeby dziewuchy wyhodowały sobie nową, tak?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli stwierdzisz, że nie będą po przejściu na ramki pojawiać się jajeczka, wtedy poddaj ramkę z jajeczkami - wtedy powinny pociągnąć mateczniki (jeśli nie będzie matki) - to taka metoda próbna - jeśli będziesz chciał aby same wyhodowały sobie matkę - musisz uzbroić się w cierpliwość. Jeśli na szybko , to po stwierdzeniu braku matki dobrze by było podać nowa unasienniona - skrócisz czas na wychów nowej, unasiennienie itp.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, MMMarciNNN napisał:

ale boję się, że czerw szlag trafi, jeśli się nim nie zajmą.

Zawsze się zajmą .

Podanie jajek czy młodego czerwiu skutkować może zabiciem matki . Jak jest budowa , jest matka i tyle .

Jak siedzą pod daszkiem przyczyny dwie ,w tym brak matki . Daj do ula susz najlepiej stary i strząchnij do środka . jak rano zpowrotem wiszą strząchnij do drugiej rójki lub podaj młody czerw i strząchnij . Jak chcesz utrzymać rodzinę .

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, MMMarciNNN napisał:

.......................... Miałem ul wyczyszczony, w środku 6 ramek z węzą. Złapałem rój, przesypałem i byłem pewien, że tu wszystko będzie cacy. Tymczasem od 4-5 dni pszczoły siedzą zbite w kłąb pod daszkiem ula (w środku) i tylko nieliczne zapuszczają się pomiędzy ramki. ...................................

 

Jaki masz ul ?

Jakim cudem wychodzą sobie pod daszek ? Nie masz beleczek lub powałki ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Tak jak podpowiada daro i jak 'dziwi' się irkor ....

 .... daj ramki z suszem (ale ułóż je odpowiednio) i okryj/przykryj gniazdo  płótnem (najlepiej) , można jeszcze podać w podkarmiaczce (ramkowej) syrop na (dobry) początek ze dwa razy po 1,5 l co drugi dzień i ..... i już ?

 

PF

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, irkor napisał:

 

Jaki masz ul ?

Jakim cudem wychodzą sobie pod daszek ? Nie masz beleczek lub powałki ?

Jak je wsypywałem, nie dałem powałki i beleczek, bo głupio uznałem, że tak im będzie łatwiej wejść na ramki. A potem nie zakrywałem z tego samego powodu...

Link to comment
Share on other sites

57 minut temu, PiotrekF napisał:

Tak jak podpowiada daro i jak 'dziwi' się irkor ....

 .... daj ramki z suszem (ale ułóż je odpowiednio) i okryj/przykryj gniazdo  płótnem (najlepiej) , można jeszcze podać w podkarmiaczce (ramkowej) syrop na (dobry) początek ze dwa razy po 1,5 l co drugi dzień i ..... i już ?

 

PF

 

Tak też jutro zrobię. Dzięki za wszystkie rady. Ech ci początkujący dyletanci... Same głupoty robią.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.