Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Migawki z Michałowych toczków


Recommended Posts

13 godzin temu, michal79 napisał(a):

Przyjrzyj i przysłuchaj się uważnie

Ale sam piszesz mozliwe że . Możliwe to nie na pewno . Porozumiewają się na pewno .

P.S . Ja o tę porę roku nie gmeram po ulach

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, daro napisał(a):

P.S . Ja o tę porę roku nie gmeram po ulach

 

Ja tylko jak mam powód.

Przy okazji załatwiania tego palącego powodu, część pszczół, które były w ulu, znalazło się poza ulem. To pomyślałem, że Ci nagram filmik.

O dziwo, mimo że cała pszczoła w ulu powinna być teraz lotna, te postanowiły poprosić o naprowadzanie :).

Nawet domyślam się, jaka to grupa funkcyjna: wyjąłem je w trakcie pozyskiwania pokarmu z zasklepionych plastrów.

Tutaj jedna z tych pszczół, dokładnie w momencie wydawania tego sygnału.

wsgPVk2.png

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
Godzinę temu, daro napisał(a):

A jaki to powód ?

 

Zakończenie łączenia rodzin. 

Część procesu redukcji liczby rodzin chemizowanych w mojej pasiece.

I teraz... proszę o uwagę. Pierwszy raz publikuję oficjalne dane z marca. Właśnie na tym forum.

Werble.... 

 

02ssVx8.png

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Posted (edited)

 

W poliuretanach pszczoły chemizowane przeciw warrozie, jak większość Polski.

 

W drewnianym ulu są moje pszczoły bezchemiczne. Populacja, z której pochodzą - 12ty sezon bez zwalczania warrozy, z czego szósty pod moją opieką. Czwarty rok tak sąsiadują. 

 

Jak myślicie, podczas zabiegów w tych ulach z tyłu, warrozy osypuje się coraz więcej, czy coraz mniej? Śmiertelność w tych poliuretanowych ulach wzrasta, czy spada?

Idzie nowe.

 

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

Czyli sugerujesz nam że żadnej z tych grup nie faworyzowałeś w dostępności i należytej staranności w wykonywaniu zabiegów hodowlanych  😁 

  W każdych z tych dwu grup , to znaczy ule ciepłe  i dechy należy inaczej trochę prowadzić uwzględniając specyfikę  tych uli , w ciepłych ulach matki zazwyczaj dłużej czerwią i wcześniej zaczynają i tam jest zwiększone ryzyko , że warroza  ma lepsze warunki do rozmnażania się przez dłuższe sekwencje czasowe w których jest czerw w gniazdach .

Wg mojej obserwacji , głównie u Kolegów , bo sam nie mam kupnego handlowego gotowego z tworzywa  , ale  bywam nieraz u Kolegów  i na moją wyobraźnię w tych ulach  fabrycznych  trzeba dobrze zadbać o wentylację i żeby rodzinom nie było jesienią i zimą za ciepło . Niewielu pszczelarzy to rozumie  i nie stwarza w takich ulach optymalnych warunków do przewietrzania uli i pszczoły po prostu  mają za ciepło  teraz w zmieniającym się klimacie w Polsce  i  poza tym na skutek błędów w wentylacji grzyby pleśniowe często atakują plastry wewnątrz uli powodując również  biegunki u pszczół  przebywających  na zapleśniałych ramkach i spożywających pokarm z zapleśniałych ramek.

I nie chodzi tu o tą zwykłą pleśń szarą widoczną  , są w ulu  takie drożdżaki i grzyby  mało widoczne gołym okiem , które już  w temperaturze powyżej + 5 st.C są w stanie już atakować plastry i ścianki uli  w zawilgoconym  ulu ze słabą wentylacją. 

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

Czyli sugerujesz nam że żadnej z tych grup nie faworyzowałeś w dostępności i należytej staranności w wykonywaniu zabiegów hodowlanych

 

Bezchemiczne mają te same zabiegi gospodarcze w roku, za wyjątkiem zwalczania warrozy.

No i też więcej miłości mojej.

Ale jak myślisz, czy te chemizowane, bardziej zaczęły umierać lub sypać warrozą, niż wcześniej, zanim stanęły obok nich bezchemiczne?

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, michal79 napisał(a):

 

Ale jak myślisz, czy te chemizowane, bardziej zaczęły umierać lub sypać warrozą, niż wcześniej, zanim stanęły obok nich bezchemiczne?

To może inaczej , nie zrozumiałeś chyba  o co mi chodziło , czy wpływ  że jedne trzymałeś  w ulach drewnianych a drugie w  poliuretanach nie miało wpływu na statystykę ? Może przesiedl połowę tych  "bez chemicznych "  od poliuretanów a połowę chemicznych do korpusów drewna  i czy  zimowanie w tych dwu kategoriach się potwierdzi ? .

Może to materiał decha lub poliuretan i zimowla w innych warunkach wewnątrz ula wpływa na zdrowotność ?

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał(a):

czy wpływ  że jedne trzymałeś  w ulach drewnianych a drugie w  poliuretanach nie miało wpływu na statystykę ?

 

Zadałem pytanie TYLKO o ule poliuretanowe. Jak się miewały Twoim zdaniem przed dostawieniem rodzin bezchemicznych, i po dostawieniu rodzin bezchemicznych. Cały obserwowany okres ule są takie same, metody też.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Niby ma być to ochłodzenie, ale tylko parę dni, a półnadstawki w części rodzin zdają się już być potrzebne.

Zwracam uwagę na bardzo dobry w tych okolicznościach wzór maskowania uli typu "pięćdziesięcioletnia stodoła".

 

JNuEitr.jpeg

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 24.03.2024 o 19:50, michal79 napisał(a):

Cały obserwowany okres ule są takie same, metody też.

Ale nie o to pytałem ? Jeszcze raz ? 

Czy Twoje  rodzinki  "bezchomiczne " w cudzysłowie są czyli  żyją w ulach włącznie  drewnianych  , czy w ulach wyłącznie  poliuretanowych  , a jeżeli  jest układ mieszany ,  to ile w % tych " bezchemicznych"  żyje w drewnianych ulach  a ile w % w poliuretanach ?

Chodzi mi czy rodzaj materiału ula nie wpłynął   na otrzymane przez ciebie wyniki  statystyczne , skoro je porównujesz ? to dobrze by było rozstrzygnąć w statystyce i rodzaj materiału z którego jest ul ? 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał(a):

skoro je porównujesz

 

Nie porównuję drewnianych do poliuretanów. Zadałem pytanie czy/ jak poliuretanowe psitki ze zwalczaną chemicznie warrozą zaczęły się miewać po dostawieniu do nich pszczół bezchemicznych.

Porównuję poliuretany PRZED i te same poliuretany PO dostawieniu. 

Zaznaczam, że niniejszym wyczerpałem zasób sił na tłumaczenie swojego pytania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.